بامیلو بلاگ / سبک زندگی / تغذیه سالم / مواد غذایی ناسالم که در واقع برای شما مفید هستند

مواد غذایی ناسالم که در واقع برای شما مفید هستند

هنگامی که نگاه دقیق تری به غذایی که می خوریم، می کنیم؛ ممکن است آگاه یا ناخودآگاه غذاهایی را به عنوان مواد غذایی ناسالم یا بد مشخص کرده و مابقی غذاها را به عنوان خوب، سالم و مفید برای سلامتی بدنمان طبقه بندی و برچسب گذاری کرده باشیم. بنابراین ممکن است تعاریفی که شما برای خودتان کرده باشید درست و دقیق نباشند و این تعبیر نا به جا و درک نادرست، می تواند شما را از سلامتی و انتخاب غذاهایی سالم در رژیم غذایی تان باز دارد. ممکن است فکر کنید که بعضی از این غذاها برای سلامتی مفید باشند، اما شما با اعمال این برچسب گذاری در حال محدود کردن خودتان هستید. وقت آن رسیده که دسته بندی غیر دقیق و نادرست این غذاها را یک بار و برای همیشه تکذیب و سپس تصحیح کنیم.

مواد غذایی ناسالم : تخم مرغ

مواد غذایی ناسالم : تخم مرغ

در طی سالیان تخم مرغ را به عنوان ترکیبی بد به شمار آورده اند، به دلیل مقدار کلسترول بالا در زرده آن این وجهه را برایش قائل شده بودند. اما تخم مرغ فوائد زیادی برای سلامتی بدن در خود دارد که نمی توان از آن ها صرف نظر کرد. اول اینکه تخم مرغ ها منبعی غنی از پروتئین بوده و همراه موادی معدنی و ویتامینی هایی بسته بندی و آماده شده اند مانند ویتامین B، D و آهن. افزون بر این همان طور که انجمن آپتومتری آمریکا اشاره کرده، تخم مرغ ها می توانند برای سلامتی چشمان شما بسیار خوب باشند، زیرا با فساد ماکولا، به خاطر مقادیر بالای لوتئین و زآگزانتین مبارزه خواهند کرد که به عنوان آنتی اکسیدان محسوب می شوند.

شاید جالب باشد بدانید که در حاشیه نسبت های بدی که برای تخم مرغ قائل شده اند، تخم مرغ ها از جمله مواردی بسیار مؤثر در تناسب وزن شما هستند. هم برای افزایش و هم برای کاهش وزن. در واقع همان طور که در نشریه دانشگاه غذا آمریکا به آن اشاره شده، خانم هایی که برای صبحانه تخم مرغ میل کرده اند احساس سیری بیشتری نسبت به خانم هایی که مقادیر مساوی کالری بدون تخم مرغ دریافت کرده اند، دارند. تحقیقاتی که در نشریه بین المللی چاقی انجام شده آشکار کرد که اضافه وزن آقایان و خانم هایی که برای صبحانه تخم مرغ مصرف کرده اند 65 درصد بیشتر وزن خود را از دست داده اند و بیشتر از  34 درصد در مقدار دور کمرشان و 16 درصد در کل بدن، این چربی های اضافی کم شده است که البته این مقادیر در مقایسه با کسانی است که مقادیری مساوی کالری را در صبحانه بدون تخم مرغ دریافت کرده اند.

اما اگر شما همچنان نگران مقدار کلسترول تخم مرغ هستید باید گفت که کلسترول از مواردی بسیار ضروری برای بدن بوده و بر اساس تحقیقاتی که نشریه انجمن پزشکی آمریکا منتشر کرده، مصرف روزانه تخم مرغ باعث افزایش میزان کلسترول و میزان خطر ابتلا به امراض قلبی نیز نخواهد شد، چه در آقایان و چه در خانم ها. به عنوان مزایای اضافی برای تخم مرغ می توان به همه کاره بودن آن شاره کرد که به سادگی می توان آن را براساس دستورالعمل هایی متفاوت استفاده کرد.

مواد غذایی ناسالم : پنیر

مواد غذایی ناسالم : پنیر

پنیرها معمولاً در فهرست غذاهای بد قرار می گیرند و شاید به این دلیل باشد که شامل میزان بالایی از چربی و کالری را در غذاهایی مانند پیتزا، ناچو، چیز برگر و پاستا داشته باشد. و این در حالی است که پنیر دارای چربی اشباع شده بوده و افزودن پنیر در رژیم غذایی شما می تواند در واقع انتخابی بسیار مناسب برای سلامتی شما باشد. اول از همه اینکه پنیر مملو از پروتئین بوده و منبعی کلیدی از کلسیم می باشد که این موردی بخصوص برای خانم ها است، چرا که کلسیم برای سلامتی استخوان ها ضروری است و می تواند از پوکی استخوان جلوگیری کرده و حتی می تواند نقش مبارز علیه دردهای شایع قبل از دوره قاعده‌گی زنان را بازی کند. اما فوائد پنیر به همین جا ختم نمی شود. تحقیقاتی که در علوم تغذیه و تکنولوژی انجام شده است نشان داده اند که مصرف پنیر می تواند به کاهش چربی اشباع شده در کبد کمک کند. افزون بر این، طبق تحقیقاتی که در نشریه PLoS (کتابخانه علوم عمومی) انجام شده، رابطه ای میان افزایش مصرف پنیر و کاهش خطر ابتلا به سرطان کولورکتال (روده بزرگ و مقعد) وجود دارد.

در حالی که خیلی از مردم پنیر را از رژیم غذایی خود برای کاهش وزن حذف می کنند، تحقیقات و مطالعاتی که در نشریه کشاورزی و غذاهای شیمیایی آشکار کرد که کسانی که پنیر می خورند میزان بالاتری از بوتانات در سیستم بدنی خود دارند که به عنوان یک اسید چرب ضد التهاب می تواند در مبارزه علیه چاقی عمل کرده و بدن شما را در برابر امراض قلبی حفظ و نگهداری کند. بر اساس مطالعاتی که در دانشگاه تنسی ناکسویل Tennessee in Knoxville انجام شده، کسانی که میزان دریافت پنیر و سایر لبنیات خود را در روز افزایش می دهند، میزان بیشتری از وزن خود را در مقایسه با کسانی که مقادیر مساوی کالری با مقداری بسیار اندک با بدون لبنیات دارند، از دست خواهند داد.

اگر این دلیل باعث لبخند شما نشود؛ بر اساس تحقیقاتی که در آکادمی دندان پزشکی عمومی انجام شده است، مصرف پنیر می تواند به مبارزه علیه حفره های دندان ها و مفاوم سازی آن ها از تشکیل ترکیبات اسیدی کمک کند.

اگر در این فکر هستید که پنیری کم چرب را به جای پنیری معمولی استفاده کنید، تحقیقاتی که در نشریه تغذیه بالینی آمریکا انجام شده نشان دادند که تفاوت فاحشی میان تأثیرات آن ها بر روی میزان کلسترول LDL (نوع بد کلسترول که برای بدن مضر است) وجود ندارد و جالب تر از همه اینکه کسانی که پنیر عادی مصرف می کنند در واقع میزان بیشتری از کلسترول HDL (نوع خوب کلسترول که برای بدن مفید است) را نسبت به کسانی که پنیر مصرف نمی کنند، خواهند داشت.

مواد غذایی ناسالم : ذرت بو داده

مواد غذایی ناسالم : ذرت بو داده
از آنجائی که ذرت بو داده به عنوان عنصری اساسی در سینما و تئاتر محسوب می شود، پیشینه ای بد در مورد این محصول برای سلامتی بدن شما در خود دارد. اما بهتر است بدانید که ذرت بو داده خیلی بیشتر از آنچه فکر می کنید برای سلامتی بدن شما مهم و تأثیر گذار است. در واقع در تحقیقات و مطالعات دانشگاه اسکرانتون پنسیلوانیا (Scranton Pennsylvania) کشف شده است که ذرت بو داده میزان بسیار بیشتری از پلی فنل ها نسبت به میوه ها و سبزیجات در خود دارد. پلی فنل ها به عنوان آنتی اکسیدانی قوی می توانند از آسیب رسیدن به سلول های شما جلوگیری کنند. داروی اکسید کننده و طول عمری سلولی این طور نشان داد که رژیم های غذایی غنی از ذرت بو داده می تواند در موارد زیادی که برای سلامتی مضر بوده و آن را مورد تهدید قرار می دهند، مفید باشد (مانند پوکی استخوان، امراض قلبی، حالت های عصبی و تعداد زیادی از انواع سرطان)

در راستای لذت بردن از تمام مزایای سلامتی که ذرت بو داده فراهم می آورد، باید توجه کافی به نحوه آماده کردن ذرت بو داده داشته باشد. برای رسیدن به بیشتری میزان فایده ای که این محصول می تواند برای سلامتی بدن شما داشته باشد، آن را با استفاده از هوای گرم طبخ کنید. هنگامی که مقادیر زیادی از کره و شکر به آن اضافه می کنید، نباید انتظار سلامتی و مقدار اضافی و بیشتری از دور کمر خود داشته باشید. اما اگر طبخ ذرت در مایکروفر تنها گزینه شماست، بسیار حیاتی است که نوعی از آن را انتخاب کنید که طبیعی تر باشد؛ به این معنی که فاقد نمک، روغن یا هرگونه افزودنی مضر برای سلامتی باشد. در واقع طبخ ذرت بو داده بدون هوای گرم و داخل دستگاه هایی مانند مایکروویو می تواند حاوی مقادیری از روغن یا کره مصنوعی باشد که خود می تواند باعث ناسالم شدن آن باشد. این در حالی است که این مواد مصنوعی قبلاً با مسائل مربوط به تنفس مرتبط بوده و می توانند باعث به وجود آمدن پلاک ها و ضایعاتی در مغز نیز شوند که به نوبه خود باعث افزایش ابتلا به آلزایمر نیز خواهند شد.

مواد غذایی ناسالم : قهوه کافئین دار

مواد غذایی ناسالم : قهوه کافئین دار

اگرچه که کافی شاپ ها و قهوه فروش های گوشه کنار خیابان در هر جایی از دنیا یافت می شوند، اما باور عمومی بسیاری از مردم اینگونه است که نوشیدن قهوه کافئین دار انتخابی مضر برای سلامتی است و وقتی که مقداری شکر، پودرهای شیرین کننده، خامه و سایر افزودنی های پر کالری را به قهوه اضافه می کنید، مشخصاً باعث افزایش وزن شما خواهد داشت و بدین سبب این وجهه بسیار نامناسب از قهوه را جایگزین فوائد این ماده غذایی می کند.

در واقع این باور غلط عمومی وجود دارد که مصرف قهوه کافئین دار باعث افزایش امراض قلبی عروقی شده و مشخصاً خطر ابتلا به سرطان ها را افزایش می دهد. اما واقعاً هیچ مدرک مستدلی برای این باورها وجود ندارد. آژانس بین المللی ساماندهی سلامتی، برای تحقیقاتی که بر روی عوامل سرطان انجام داده، گزارش می دهد که هیچگونه دلیل موجه و روشنی در رابطه با مصرف قهوه و شروع و پیدایش انواع مختلف سرطان وجود ندارد. در نقطه نظری مقابل این عقاید اشتباه در مورد مصرف قهوه، اینطور برآورد می شود که نوشیدن قهوه در واقع می تواند به کاهش تشکیل سلول های سرطانی و خطر ابتلا به آن ها کمک کند.

اما فوائد قهوه به همین جا ختم نمی شود. محققین دانشگاه هاروارد ادعا کردند که نوشیدن قهوه می تواند به مقاومت بدنی شما در برابر شکل گیری امراض قلبی، دیابت نوع دو و حتی تأثیری شگرف و خوب در امراض وابسته به پارکینسون کمک کند. اگر این دلایلی باعث نمی شود که شما لیوان قهوه خود را برداشته و از قهوه پر کنید، تحقیقات و مطالعاتی که در نشریه بیماری آلزایمر انجام شده ثابت کرد که نوشیدن روزانه قهوه در میان سالی می تواند خطر تشکیل زوال عقل و آلزایمر را در مابقی عمر کاهش دهد. همچنین نشریه عصب شناسی، جراحی اعصاب و روانپزشکی تأکید کردند که میزان بالای مصرف قهوه می تواند در کاهش خطر ابتلا به ام اس (Multiple Sclerosis) مرتبط باشد.

چه مقدار قهوه کافئین دار در روز میل می کنید؟ کلینیک مایو پیشنهاد می کند که بیشتر از 400 میلی گرم قهوه کافئین دار در روز مصرف نکنید که معادل تقریبی یک فنجان قهوه می باشد.

مواد غذایی ناسالم : حبوبات

مواد غذایی ناسالم : حبوبات

 به دلیل حرکت ضد کربوهیدرات در سال های اخیر، حبوبات دارای وجهه ای بد هستند و به عنوان یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات، بسیاری از مردم باور دارند که خوردن حبوبات با هدف رسیدن به سلامتی و کاهش وزن، به تابو تبدیل شده است. بنابراین بر اساس مشاهدات، تحقیقات و مطالعات انجام شده هیچ تفاوت چشم گیری بین افرادی که رژیم کاهش وزن طولانی مدت یا کوتاه مدت را در قیاس با افرادی که کربوهیدرات را قطع نکرده اند، مشاهده نشده است. و هنگامی که نگاه نزدیک تری به تفاوت های زیاد فوائد حبوبات می اندازیم؛ واضح است که حبوبات لیاقت بودن در رژیم غذایی شما را دارند. اول اینکه حبوبات دارای فیبر بوده و این مقادیر بالای فیبر نه تنها به کنترل قند خون شما کمک می کنند، بلکه پایین آورنده کلسترول بوده و آن را در میزان عادی خود نگه می دارند و نقشی حیاتی در کاهش وزن با کمک به سیر ماندن طولانی تر شما بازی می کنند.

یک فنجان حاوی حبوبات شامل تقریباً نیمی از نیاز های یک خانم در طی روز را فراهم می کند. تحقیقات انجام شده در نشریه آمریکایی تغذیه بالینی آشکار کردند که مصرف حبوباتی مانند عدس و نخود فرنگی می توانند منجر به کاهش وزن با کاهش میانگین چربی فرد در کل بدن وی شوند. همچنین حبوبات منبعی عالی برای پروتئین بوده و افزون بر سلامتی قلب، شامل چربی های اشباع شده که در خیلی از منابع پروتئینی حیوانی یافت می شود، نیستند. با در نظر گرفتن این مورد، وقتی که می خواهید حبوبات را به عنوان بخشی از رژیم غذایی خود در نظر بگیرید؛ بسیار حیاتی است که لوبیاهای خشک یا کنسرو شده را انتخاب کنید که به وضوح دارای مقادیر کم سدیم بوده یا اصلاً به کلی فاقد نمک باشند.

مواد غذایی ناسالم : سیب زمینی

مواد غذایی ناسالم : سیب زمینی

با یک رژیم سخت گیرانه کم کربوهیدرات اصلاً جای شگفتی نیست که سیب زمینی ها خودشان را در لیست غذاهای بد پیدا کنند. ولی سیب زمینی ها دارای فواید زیادی برای سلامتی هستند، زیرا که آن ها منابعی خوب برای پتاسیم، منیزیم و ویتامین C هستند. علاوه بر اینکه سیب زمینی ها شامل هیچ گونه چربی و کلسترول نبوده و حتی پوست این میوه خود به تنهایی دارای فیبر می باشد. اما سیب زمینی ها دارای وجهه ای بد نیز هستند و آن به این دلیل رتبه ای بالا در شاخص قند خون می باشد. این شاخص رتبه بندی، چگونگی تفاوت غذاها را روشن کرده و چگونگی تأثیرشان بر قند خون افراد را توضیح می دهد. رتبه بالای سیب زمینی ها در این شاخص به دلیل این است که سریعاً هضم شده و می توانند شاخص قند خون فرد را  بالا ببرند.

در واقع تحقیقاتی که در نشریه تحقیقات تغذیه بریتانیا انجام شده، دریافته اند که نحوه آماده کردن سیب زمینی ها می تواند تغییراتی را در شاخص قند خون آن ایجاد کند  آن چنانکه آب پز کردن سیب زمینی ها باعث پایین آوردن رتبه این موضوع در شاخص قند خون نسبت به سیب زمینی هایی که تنوری شده، له شده و کاملاً مغز پخت شده اند را دارا هستند. مصرف سیب زمینی ها در کنار غذا باعث پایین آوردن شاخص آن می شود.

این نکته را به خاطر داشته باشید که مصرف سیب زمینی باعث افزایش وزن نمی شود، چرا که فرآیند کاهش وزن بر اساس کاهش میزان کالری تحکیم شده که باعث محدودیت در بعضی غذاهای مشخص خواهد شد.

مواد غذایی ناسالم : شکلات

مواد غذایی ناسالم : شکلات

شکلات معمولاً از آن دسته خوراکی هایی است که خارج از محدود سلامتی برای آن ها محسوب شده و جزئی از دسته بندی غذاهای بد محسوب می شود. این خوراکی ممنوعه می تواند در واقع به عنوان خوراکی اضافی و سالم برای رژیم غذایی شما باشد. شکلات که از دانه میوه کاکائو به دست می آید، دارای مزایای فروانی برای سلامتی بوده و شامل آنتی اکسیدان هایی قوی می باشد که به پایین آوردن فشار خون، مقاوم ساخت و محافظت از سلول ها در برابر آسیب و جلوگیری از تشکیل شدن لکه های خونی در عروق، کمک شایانی کند.

شکلات خوردن راهی آسان، ساده و پایه ای برای کمک به بهبود کارکرد مغز بوده و فرآیندهای شناختی آن را بهتر و سریع تر می کند و عاملی برای تحریک اشتها نیز است. اگر این توضحات به اندازه کافی برای شما شیرین و خوشایند نیست، محققین دانشکده پزشکی هاروارد اینگونه تخمین می زنند که افراد مسن که روزانه دو فنجان شکلات مصرف می کنند، توانایی بیشتری در تقویت حافظه شان داشته و در نتیجه احتمال بروز زوال عقل، آلزایمر و سایر بیماری های مربوط حافظه را قطع می کنند.

بسیار غافل گیر کننده است که شکلات نقش عامل پیشگیری کننده از بروز دیابت نوع دوم را برای بدن بازی کند. تحقیقات انجام شده در دانشگاه تغذیه بالینی بریتانیا آشکار کردند که مصرف مقداری کمی شکلات در روز می تواند کمک شایانی در مقاومت بدن به انسولین داشته باشد. در حالی که بسیاری از مردم بر این عقیده اند که باید شکلات تلخ را به دلیل مقادیر بیشتر آنتی اکسیدان نسبت به شکلات شیری انتخاب کنند، اما حقیقت این است که مقدار آنتی اکسیدان موجود در شکلات مورد انتخاب هر فرد به فرآیند تولید شدن آن مرتبط است.

با این توضیح اصلاً لازم نیست با شکلات های شیری خداحافظی کنید، چرا که برای سلامتی قلب شما مزایایی دارند. در واقع تحقیقات درباره این موضوع بر روی قلب نشان داده اند که افرادی که عادت به مصرف شکلات دارند، توانایی بیشتری در کاهش خطر ابتلا و بروز سکته های مغزی و بیماری های قلبی عروقی دارند که این موضوع فارغ از مصرف شکلات تلخ یا شکلات شیری است. افزون بر این، مصرف شکلات باعث افزایش هورمون های سروتونین و اندورفین در مغز شما می شود که می تواند به تقویت و بهبود احساس شما کمک زیادی کنند.

مواد غذایی ناسالم : بادام زمینی

مواد غذایی ناسالم : بادام زمینی
بادام زمینی
را به خاطر وجود مقادیر بالای چربی و کالری که در خود دارند، جزئی از دسته بندی غذاهای بد محسوب می کنند و این عقیده در بین کسانی که دارای رژیم غذایی برای کاهش وزن هستند، بسیار متداول است. اما بادام زمینی کوچک و ریزه میزه بسته بسیار خوبی از مزایای برای سلامتی است. اول از همه اینکه بادام زمینی منبعی عالی از پروتئین، چربی غیر اشباع، فیبر و ویتامین E هستند. در واقع تحقیقاتی که بر پایه علم بهداشت عمومی انجام شده، نشان داده اند که خوردن بادام زمینی می تواند به کاهش خطر مرگ و میر بر اثر امراض مختلف که برای سلامتی مضر هستند، کمک کنند. برخی از این امراض عبارتند از بیماری نورولوژیک (طیف وسیعی از شرایط که عمدتاً بر نورون مغز انسان تأثیر می گذارد) و بیماری های تنفسی. افزون بر این، نشریه بین المللی اپیدمیولوژی اشاره کرده افرادی که بادام زمینی مصرف می کنند کمتر در معرض مرگ و میر امراض قلبی هستند.

اگر بدانید خوردن بادام زمینی بسیار به داشتن رژیم غذایی کاهش وزن کمک خواهد کرد، غافل گیر خواهید شد. بر اساس توضیحاتی که در نشریه تغذیه منتشر شده است، بادام زمینی انتخابی سالم برای اشخاصی است که می خواهند وزن سلامت و ایده‌آل خود را حفظ کنند. افزون بر این تحقیقات انجام شده در نشریه چاقی، کشف کردند که عادت به خوردن بادام زمینی می تواند در کاهش وزن شما به دلیل طولانی تر کردن زمان سیری شما کمک کند و در نتیجه باعث رفع گرسنگی شما و نیاز شما به غذا شده و از زیاده خوری غذا جلوگیری می کند.

مواد غذایی ناسالم : دلستر

مواد غذایی ناسالم : دلستر

نوشیدن متعادل دلستر هم می تواند دارای مزایای برای سلامتی باشد. تحقیقات اخیری که در جلسات سال 2016 انجمن علمی قلب آمریکا در ارائه شده کشف کردند که نوشیدن دلستر می تواند در پایین آوردن نرخ کاهش اچ‌دی‌ال (HDL) در بدن مؤثر باشد. افزون بر این، نوشیدن دلستر می تواند در جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه مؤثر باشد و مخصوصاً برای خانم ها، مسبب سلامت استخوان ها بوده و به آن ها در مبارزه علیه پوکی استخوان به واسطه تشکیل ترکیبات سلیکون کمک خواهد کرد.

مواد غذایی ناسالم : شیر کامل

مواد غذایی ناسالم : شیر کامل

برای خیلی از مردم انتخاب شیر کامل به جای شیرهای کم چربی و یا بدون چربی مقوله ای است که حتی به آن فکر هم نمی کنند. اما شیر کامل دارای مزایای بسیار زیادی برای سلامتی است که نمی توان از آن ها چشم پوشی کرد. می دانید که شیر حاوی کلسیم و ویتامین D بوده و منبعی عالی برای پتاسیم است. آن چنان که در نشریه اروپایی تغذیه به آن اشاره شده، کسانی که لبنیات کامل (از شیر کامل) مصرف می کنند، در ابتلا به تشکیل امراض قلبی بسیار ضعیف تر از کسانی هستند که شیر کم چرب مصرف می کنند، هستند.

افزون بر این محققین کشف کردند که مصرف لبنیات کامل در واقع رابطه معکوس با چاقی دارند، بدین معنی که مصرف آن برای کسانی که می خواهند وزن کم کنند مناسب است. در همین راستا، تحقیقی که بر روی حدود 18500 خانم در نشریه آمریکایی تغذیه بالینی انجام شده است، آشکار کرد که آن دسته از خانم هایی که لبنیات کامل را به جای شیر کم چرب مصرف کرده اند، توانایی کاهش خطر اضافه وزن در آینده را نسبت به سایرین داشتند.

اگر این توضیحات کافی نیست، تحقیق انجام شده در نشریه اسکاندیناویایی بهداشت اولیه کشف کرد که کسانی که شیر کم چرب مصرف می کنند نسبت به کسانی که شیر کامل مصرف می کنند بیشتر در معرض چاقی و اضافه وزن هستند. همچنین شیر کامل نقش های بیشتری را برای شرایط سلامتی شما بازی می کند. طبق تحقیق نشریه رسمی انجمن قلب آمریکا، افرادی که دارای میزان بالاتری از چربی لبنیات در خون شان هستند، به همان نسبت در میزان کمتری از خطر ابتلا به تشکیل دیابت نوع دو نیز می باشند. آیا این توضیحات ارزش آن را ندارد که لیوان خود را از شیر کامل پر کنید؟

منبع: thelist

نویسنده: صبا عاصمی

صبا شوخ طبع و رک است. فیزیک خوانده، دوره ارشدش را می گذراند و خدا بخواهد دکترای فیزیک هم خواهد خواند. فیزیک را دوست دارد چون می خواهد از همه چیز سر در بیاورد و هر چیزی برایش جذاب است: علم، هنر، فرهنگ، تاریخ و فلسفه. برای فیلم و کتاب هم هیچ محدودیتی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *