بامیلو بلاگ / سبک زندگی / سلامت و تناسب اندام / معالجه از طریق آهنربا درمانی : یک معالجه طبیعی و مغناطیسی

معالجه از طریق آهنربا درمانی : یک معالجه طبیعی و مغناطیسی

آهنربا درمانی شهرت بدی دارد. از دوران آنتوان مِسمر (Anton Mesmer) -شخصی که نامش ریشه عبارت (mesmerize ) به معنای هیپنوتیزم شدن است- و بحث مغناطیس حیوانی او گرفته تا اشخاصی که لیوان و دستبند مغناطیسی را به عنوان درمانی برای همه چیز از استرس گرفته تا کمبود آب‌رسانی می‌فروشند.

معالجه از طریق آهنربا درمانی : یک معالجه طبیعی و مغناطیسییک راه فوق‌العاده برای نابودی مطلق یک درمان این است که اجازه دهیم تا آن را به دست فروشندگان فرعی بسپاریم. سرنوشت آهنربا درمانی نیز چنین است. اشخاص زیادی ناامید یا آسیب‌دیده هستند و برای رهایی از مشکل خود حاضرند بعد از شنیدن کمی چرب‌زبانی و حرف‌های امیدوارانه، پول‌های خود را خرج کنند. البته بعد هم به نتیجه دلخواه خود نمی‌رسند.

منظور این نیست که تمامی فعالان حوزه آهنربا درمانی دروغ‌گو هستند. خیلی از آن‌ها با اشتیاقی مذهبی باور دارند که آهنرباهای آن‌ها هر بیماری که نام ببرید، از سرطان گرفته تا ایدز و آسم را درمان خواهد کرد. شبیه به پزشک امروزی که به تأثیر درمانی همه داروهای شیمیایی، باوری کورکورانه دارد. هر دو افراط‌گرایی کاملاً نادرست بوده و خطرناک به شمار می‌آید.

برخلاف تمامی ادعاهای اغراق‌شده در مورد آهنربا‌ها، علم یکپارچه‌ای در ورای آهنربا درمانی برای انواع شرایط وجود دارد.

به گفته دکتر مارکوس لاکس (Marcus Laux) متخصص درمان‌های طبیعی:

من  با آهن‌رباها آزمایش‌هایی به صورت شخصی و حرفه‌ای انجام دادم. اما در حال حاضر تنها بر روی کیفیت شرایط تکیه نمی‌کنم. خوش‌بین هستم. با این وجود، دیدگاه نهایی‌ام را با شما درمیان می‌گذارم و آنگاه به مقوله علم و دانش می‌پردازم.

تحقیق

معالجه از طریق آهنربا درمانی : یک معالجه طبیعی و مغناطیسی
ساعت مغناطیسی مدل پولو

طرفداران آهنربا درمانی می‌گویند: «پزشکان نمی‌خواهند کسی به آهنربا درمانی اعتقاد داشته باشد. چراکه به کار آن‌ها لطمه خواهد زد.»

مخالفان هم می‌گویند: «هیچ‌گونه تحقیق خوب در این باره صورت نگرفته است.»

تحقیق خوب از نظر علم یعنی مطالعات و آزمایش‌های تصادفی و متعدد، در کنار تحقیقات لازم و تخصصی بر روی جمعیت مشخص انجام شود. این روند باید به حدی ادامه یابد که

این بدین معنی است افرادی که مورد آزمایش قرار گرفته‌اند به‌طور تصادفی به گروه‌هایی اختصاص داده شده‌اند، یک گروه تحت درمان واقعی و گروه دیگر تخت درمان دروغین قرار می‌گیرند. هیچ‌کدام از محققان و بیماران تا پس از جمع‌آوری و تحلیل داده‌ها از نوع درمان خود باخبر نیستند. در کل، حداقل پنج شاخص می‌بایست در هر گروه موجود باشد (بیمار، موش آزمایشگاهی، کشت بافت و شاخص‌های دیگر) تنها در این صورت، یک آزمایش مورد قبول است.

درمان باید در شرایط قرنطینه، در مکانی که آهنرباها در کلینیک باقی بماند انجام شود. در غیر این صورت بیماران می‌توانند آهنربا را به خانه برده و ببینند که آیا به در یخچال می‌چسبد یا خیر. اگر نچسبید، بدون شک، آن وسیله یک آهنربای دروغین است.

در برخی مطالعات، محققان تلاش می‌کنند تا با دادن آهنربا قوی‌تر به گروه درمانی و آهنرباهای ضعیف‌تر به گروه کنترل شده مشکل را حل کنند. اما لزوماً این بدان معنی نیست که آهنرباهای قوی‌تر اثر درمانی بیشتری دارند. تصادفی بودن یک مطالعه دارای اهمیت بیشتری است. چراکه ارتباط اثبات‌شده‌ی ذهن باعث می‌شود بدن  با اینکه بسیار قدرتمند است، تحت تأثیر دارونما قرار بگیرد. حتی اگر درمان واقعی حاصل نشده باشد، نشانه‌های بهبودی در فرد دیده شود.

در حال حاضر، بهترین مطالعات آهنربا درمانی یا از نمونه‌هایی که نسبت به تأثیر آهنربای دروغین نیستند، از موش آزمایشگاهی استفاده می‌کنند یا اینکه درمان خانگی را حذف می‌کنند. با این وجود نتایج مطالعاتی که توانایی کار با این محدودیت‌ها را ندارند باز هم متغیر است؛ آن‌ها فقط وزن کمتری را حمل کرده تا اینکه به‌وسیله مطالعاتی پشتیبانی شوند که به‌طور دقیق‌تر اجرا شده‌اند.

التیام درد

معالجه از طریق آهنربا درمانی : یک معالجه طبیعی و مغناطیسیطرفداران آهنربا درمانی می‌گویند: آهنرباها ثابت کرده‌اند که درد را تسکین می‌دهند.

مخالفان می‌گویند: آهنرباها بر روی درد اثری ندارند.

علم می‌گوید: هیچ‌کدام از این دو نظر صحیح نیست. خواه آهنربا درمانی در تسکین درد مؤثر باشد یا نباشد به خصوصیات درمانی و شدت درد بستگی دارد. انواع متفاوتی از درد و روش‌های گوناگونی برای استفاده از آهنرباها وجود دارد. از کدام حوزه نیروی آهنربای استفاده شده است؟ آیا حوزه به‌کار رفته ایستا بوده و یا به صورت امواج ضربانی است؟ هر جلسه درمانی چه مدت است و جلسات برگزار شده به چه تعداد بوده و کل برنامه درمانی چه مدت به طول انجامیده است؟ آیا مداوا بر اساس اینکه «چه نقطه‌ای درد می‌کند» بوده و یا هدفش تمرکز بر نقاط حساس است.

به منظور ادعای اینکه آهنربا درمانی اثر می‌کند (یا خیر)، بدون مشخص نمودن درمان و نوع درد، مثل این است که پای شکسته‌ای را گچ گرفته، آن را برای 10 دقیقه رها کرده و در نهایت نتیجه بگیریم که چون پا هنوز شکسته است، در نتیجه گچ گرفتن سودی ندارد. در ادامه نمونه‌هایی از مطالعات صحیح را آورده‌ایم (به‌طور تصادفی، کنترل‌شده، بی‌نام) که نشان می‌دهد آهنربا درمانی به راستی در درمان درد مؤثر است.

تحقیقاتی با نتایج مثبت

معالجه از طریق آهنربا درمانی : یک معالجه طبیعی و مغناطیسیتحقیق اخیر نشان‌دهنده این است که موش‌های آزمایشگاهی که از درد یکسانی رنج می‌برند و شدت درد خود را با پیچ و تاب خوردن در کف قفس نشان می‌دادند. حوزه‌های مغناطیسی ایستا توسط آهنرباهایی با نیروی مشخصی ایجاد می‌کند و به روش خاصی بر روی موش‌ها قرار می‌گرفتند. این درمان به‌خوبی درد را تسکین داد به‌طوری که تقلای موش‌ها تا 80 درصد کاهش یافت.

در تحقیق دیگری، در انجمن ملی مرکز سلامت داروی جایگزین و مکمل، دو گونه مختلف از نیروی مغناطیسی بر روی افرادی آزمایش شد که سیاتیک مزمن داشتند و پس از آن بحث تصادفی بودن این مسئله نیز حل شد. اندازه، ساختار، وزن، و نحوه قرارگیری آهنرباها روی ستون فقرات به شدت کنترل شد و مدت زمان درمان به مدت پنج هفته طول کشید. با استفاده از آهنرباهای قوی‌تر درد پا به مقدار قابل‌توجهی کاهش یافت.

در یک تحقیق دانشکده پزشکی هاروارد که بر روی 29 نفر بیماران مبتلا به آرتروز زانو انجام شد، درمان در یک محیط درمانی برای چهار ساعت ادامه یافته و امکان تأثیر مداوم آهنربای پوشالی را منتفی ساخت. نمره درد تا 79 امتیاز با درمان واقعی و تنها 10 امتیاز در گروه آهنربای دروغین کاهش یافت.

بیمارانی که از نشانه‌های دردناک عصبی ناشی از دیابت رنج می‌برند از کم شدن میزان قابل‌توجهی از سوختگی، کرختی، خارش و پادرد خبر دادند. البته این نتایج به مرور زمان و پس از گذشت حدود ده ماه به دست آمد.

بنابراین، انواع به‌خصوص آهنربا درمانی به‌طور مؤثری می‌تواند انواع معینی از درد را درمان کند. همچنین علاوه بر اینکه آیا واقعاً اثر دارد یا خیر، قسمت دیگری از معمای تحقیق این است که چگونه اثر می‌کند. مطالعات نشان می‌دهد که حوزه مغناطیسی به وسیله ممانعت از توانایی اعصاب در انتقال شیمیایی پیام‌های الکتروشیمیایی درد از یک رشته عصبی به رشته دیگر، اثر مستقیمی بر روی اعصاب دارد.

مداوای بدن

معالجه از طریق آهنربا درمانی : یک معالجه طبیعی و مغناطیسی
دستبند تیتانیوم مغناطیسی مدل والتس اسپرت

فعالان آهنربا درمانی می‌گویند: آهنرباها سرعت در معالجه را به دنبال دارد.

مخالفان می‌گویند: هیچ دلیل قانع کننده‌ای که ذره‌ای اثر بر روی مداوا داشته باشد وجود ندارد.

علم می‌گوید: مطالعات خوب بر روی انسان در این حوزه به‌طور قابل‌توجهی اندک بوده و به‌خوبی تدوین نشده‌اند چراکه هرگونه صدمه ناشی از تصادف متفاوت است. مطالعات در مورد شکاف‌های جراحی پر از نقص بوده چراکه هر بیمار  با پیامدهای سلامت گوناگونی جهت عمل جراحی مراجعه کرده و با وضعیت‌های متفاوت و سطوح متفاوتی از مراقبت‌های پس از عمل جراحی به خانه باز می‌گردد.

محققین با استفاده از نوع متفاوت آهنربا درمانی که تشدید سیکلوتورن یونی (ICR) نامیده می‌شود به این نتیجه رسیده‌اند که به‌طور قابل‌توجهی به مداوای استخوان حتی در آن دسته از شکستگی‌ها که جوش نمی‌خورند کمک می‌کند. در حقیقت، سازمان غذا و داروی آمریکا یا FDA دو ابزار را در کاربری ICR به رسمیت شناخته است. نخستین ابزار برای استفاده در درمان شکستگی‌های سرسخت به کار رفته و دیگری برای تسریع در هم‌جوشی نخاعی پس از عمل جراحی کمر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

توان‌بخشی مبتلایان به سکته مغزی

معالجه از طریق آهنربا درمانی : یک معالجه طبیعی و مغناطیسیفعالان آهنربا درمانی می‌گویند: آهنربا برای کسانی که سکته کرده‌اند مفید است.

مخالفان می‌گویند: هرگونه فایده ناشی از اثر دارونما است.

علم می‌گوید: مغز و عصب‌های پیرامونی آن در اصل دسته‌ای از سیم‌های الکتروشیمیایی بوده و منطقی است که حوزه الکترومغناطیسی می‌تواند بر روی آن اثر بگذارد. تا اینجا که تحقیق مؤثر بوده است. برای مثال تحریک مغناطیسی مغز (TMS) در جایی که آهنرباها در هر دو طرف سر یا نیم‌تنه جاسازی شده‌اند نشان داده است که شلیک رشته‌های عصبی در مغز و نخاع ایجاد شوک می‌کند.

تحریک مغناطیسی مغز (TMS) در تحقیقی درباره بیماران سکته‌ای که کارکرد حرکتی طبیعی خود را از دست داده بودند و به‌خوبی توسط دانشکده پزشکی هاروارد طراحی شده بود و به‌کار گرفته شد. این بیماران در درمان به روش گروهی در مقایسه با گروه دارونما، به‌طور قابل‌توجهی عملکرد حرکتی خود را در قسمت‌های آسیب‌دیده بهبود بخشیدند.

 

منبع: faim

نویسنده: مریم منوچهری

مریم کارش را با روزنامه‌نگاری شروع کرد. او عاشق نوشتن هست، نوشتن درباره همه چیز. فهمیدن این نکته و آگاهی از فنون روزنامه‌نگاری سبب شد که درباره همه چیز به طرز خلاقانه و جذابی مطلب بنویسد. پی گرفتن این راه باعث شده که مریم نویسنده‌ای باشد که هم قصه می‌نویسد و کتاب چاپ می‌کند و هم علاقه‌مند به حوزه‌ی تولید محتوا برای شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های اینترنتی ست. علاوه بر نوشتن، احترام به محیط زیست و دنیای حیوانات، توجه به حقوق زنان و کودکان، فوتبال، تهران، غذا و آشپزی هم در لیست علاقه‌مندی‌های او قرار می‌گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *