بامیلو بلاگ / سبک زندگی / سلامت و تناسب اندام / دربارۀ مضرات سیگار کشیدن با کودکان خود صحبت کردید؟ (بخش دوم)

دربارۀ مضرات سیگار کشیدن با کودکان خود صحبت کردید؟ (بخش دوم)

هرگز برای صحبت کردن با کودکانتان درباره ی مضرات سیگار کشیدن دیر نیست، شاید فکر کنید که برای کودک ۵ یا ۶ ساله ضرورتی ندارد که درباره ی سیگار با آن ها بحث کنید؛ چون واقعاً غیرعادی است که یک کودک کلاس اولی به سمت سیگار کشیده شود، اما هر چه سریع تر آنها را از خطر سیگار کشیدن مطلع کنید و وقت بیشتری برای آنها بگذارید بهتر است. در ادامه بخش اول این مطلب، به چند نکتۀ دیگر دربارۀ مضرات سیگار کشیدن می پردازیم.

5-به مضرات سیگار کشیدن «نه» بگویید

مضرات سیگار کشیدن

جدا از شوخی، فشار عصبی یک واقعیت است. اگر به کودکتان یک سیگار تعارف کنند و شما هنوز درباره ی اینکه چگونه تعارف را رد کنند بدون اینکه جلوی دوستانشان بد جلوه کنند، صحبت نکرده اید به احتمال زیاد او قبول می کند. اگر کودکتان با آن کنار بیاید، سعی کنید جلوی او بازی کنید و سیگار به او تعارف کنید و ببینید چه عکس العملی نشان میدهد و از چه بهانه هایی برای «نه گفتن» استفاده میکند؛ برای مثال جمله هایی مثل «نه ممنون از بوش خوشم نمیاد»، «نه، باید برای تمرین باشگاه آماده باشم» و «نفس کم میارم» را به او بیاموزید.

6-با او صحبت کنید

سیگار کشیدن

درباره مضرات سیگار کشیدن و  سیگار نکشیدن به کودکانتان فشار نیاورید. تحقیقات نشان می دهند که صحبت کردن زیاد درباره آن در طول مدت احتمال اینکه کودکتان به سمت سیگار برود را بیشتر می کند. اما اگر از جمله های دستوری مانند «دیگه نبینم سیگار بکشی» استفاده کنید احتمال اینکه او نسبت به آن گرایش پیدا کند بیشتر می شود. یک نوجوان دوست دارد تجربه کند و شما با منع کردن آن ها از انجام این کار ها برایشان انگیزه ای مضاعف ایجاد میکنید که بخواهند امتحان کنند. این رویه برای همه چیز صدق می کند.

تکنیک کارخانه های تولید سیگار را فراموش نکنید. آن ها اشاره ای کوچک به مضرات سیگار می کنند، اما دسترسی مردم را با سیگار قطع نمی کنند یا نمی گویند «نکش!». به مرور زمان باید مضرات سیگار کشیدن را طوری جلوه کنید که کودک شما خودش از آن دوری کند و در برابر شما یا سیگار نکشیدن جپهه نگیرد.

7-انتخاب های درست

سیگار کشیدن

بعضی از مواقع به جای اینکه درباره مضرات سیگار کشیدن برایشان بگویید، از انتخاب های درست و سالم بگویید. غذاهای سالم، خواب کافی و ورزش های مستمر به داشتن بدنی سالم و خوب کمک می کند. هنگامی که کودکتان  ارزش این موضوع را متوجه شود و بداند که دور بودن از سیگار باعث می شود که سریع تر بدود و داشتن خواب کافی باعث هوشیاری در مدرسه می شود، قطعاً از آن و چیز هایی که باعث به خطر افتادن سلامتی او می شود دوری خواهد کرد.

8-اگر شما سیگار بکشید، کودکتان هم می کشد

سیگار شیدنکودکانی که والدینشان سیگار می کشند، هیچ دلیلی نمی بینند که چرا خودشان نباید بکشند. اصلاً اگر بد است، پس چرا والدینشان می کشند؟ و حتی اگر به آنها بگویید که «می خواهم ترک کنم» یا «تو مثل من سیگاری نشو» حرفهایتان چیزی را ثابت نمی کنند. زیرا کودکان آن چیزی را که می بینند تقلید و پیروی می کنند نه حرف ها را.

به هر حال وقت آن رسیده است که ترکش کنید، هم برای سلامتی خودتان بهتر است هم کودکتان. از دکتر تان بخواهید درباره ی منابعی که به ترک سیگار کمک می کنند برای شما توضیح دهند. مراقبت های پزشکی برای جایگزینی نیکوتین(nicotine)، نسخه های پزشکی، گروه های حمایتی یا یک تنباکو می توانند برای کمک به شما برای ترک سیگار مفید باشند.

9-قرار دادن قوانینی در خانه برای کودک

مضرات سیگار کشیدنتحقیقات نشان می دهند که محدود کردن کودک در باب مصرف سیگار احتمال کشیدن سیگار در خانه و یا حتی آوردن آن را بسیار کم می کند. پس برای آن در خانه قانون بگذارید، یعنی کسی اجازه سیگار کشیدن یا آوردن آن ها را در خانه ندارد. اگر دوست یا فامیلی دارید که سیگار می کشند، خیلی با احترام به آنها بگویید و توضیح دهید که این کار را در خانه شما انجام ندهند. اینگونه وقتی بچه ها ببینند که شما نسبت به قوانینی که می گذارید چه قدر پایبند هستید و تاکید دارید حتی برای بزرگسالان، احتمال اینکه به سمت آن بروند بسیار کم می شود.

10-نشانه هایی از سیگار کشیدن در کودکتان

اگر بچه شما کمی سنش بیشتر باشد، نگرانی شما از اینکه شاید تا حالا سیگار کشیده بیشتر است. نشانه هایی برای تشخیص این موضوع  وجود دارند. چند نمونه از آن ها عبارت اند از: بوی دهان، تنگی نفس، سرفه و خشونت بیش از حد. اگر به این موضوع شک داشتید، با او صحبت کنید. از کودک خود بخواهید که به شما راست بگوید. بابت راست گویی او را تشویق کنید و این عادت خوب را برای او جا بیاندازید. در ادامه سعی کنید

منبع: verywell 

نویسنده: تینا امجد

تینا دانشجوی رشتۀ معماری است و به فیلم و کتاب های زبان انگلیسی به خصوص قهرمانان دنیای مارول (Marvel) علاقه دارد. همکار جوان ما، والیبال بازی می کند، به زبان ایتالیایی مسلط است و به تازگی ترجمه فیلم های مستند را نیز به کارنامۀ خود اضافه نموده. تینا در زمان آزادش از خواندن رمان های متنوع لذت می برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *