بامیلو بلاگ / سبک زندگی / سلامت و تناسب اندام / دربارۀ مضرات سیگار کشیدن با کودکان خود صحبت کردید؟ (بخش اول)

دربارۀ مضرات سیگار کشیدن با کودکان خود صحبت کردید؟ (بخش اول)

هرگز برای صحبت کردن با کودکانتان درباره ی مضرات سیگار کشیدن دیر نیست، شاید فکر کنید که برای کودک ۵ یا ۶ ساله ضرورتی ندارد که درباره ی سیگار با آن ها بحث کنید؛ چون واقعاً غیرعادی است که یک کودک کلاس اولی به سمت سیگار کشیده شود، اما هر چه سریع تر آنها را از خطر سیگار کشیدن مطلع کنید و وقت بیشتری برای آنها بگذارید بهتر است. ادامۀ این مطلب را از بخش دوم آن دنبال کنید.بهترین روش برای جلوگیری از ضرر ها و مرگ های ناشی از سیگار کشیدن از بین بردن عادت سیگار کشیدن افراد است. تحقیقات نشان میدهند که ٩٠% از بزرگسالان اولین سیگار خود را زمانی کودکی کشیدند و در سال ٢٠١۶، مرکز کنترل و پیشگیری بیماری {آمریکا} به این نتیجه رسید که ٨% از دانش آموزان دبیرستانی در ٣٠ روز گذشته حداقل ١ پاکت سیگار کشیده اند.

زمانی که کودکتان هنوز کم سن و سال است به شما مثل یک محافظ نگاه میکند که بهشان بگویید چه درست و چه غلط است. پس از همین کودکی شروع کنید و از چند نکته زیر برای این کار استفاده کنید:

1 -تمرکز بر کنجکاوی کودکان

سیگار کشیدنهمان طور که می دانید، بدترین قسمت این ماجرا، مضرات سیگار کشیدن و عواقب بد آن مثل سرطان، مشکلات ریه و خیلی چیز های دیگر است. اما صحبت کردن درباره ی سرطان با کودکتان زیاد خوشایند و راحت نیست. کودکان هم نیز زیاد نسبت به بیماری هایی که در زمانی طولانی ایجاد می شوند علاقه ای ندارند اما امکان دارد که در مقابل یک سری عوارض همیشگی آنها مانند بویی که بر روی مو و لباس ها می گذارد، تغییر رنگ دندان ها، بوی بد دهان، مشکلات پوستی، در دهان و خیلی چیز های دیگر عکس العمل نشان دهند.

امکان آن هم هست که کودکتان نسبت به امور مالی سیگار کشیدن کنجکاو باشد پس وقتی می خواهید با آنها صحبت کنید ماشین حساب خود را بیرون آورید و بهشان نشان دهید که اگر هر روز یک بسته به مدت ١٠ ،٢٠ یا ٣٠ سال سیگار مصرف کنند چه قدر خرجشان می شود و  بگویید که می توانستند همان پول را طور دیگری خرج کنند.

2-مضرات سیگار کشیدن در مورد ورزش

سیگار کشیدن

اگر کودکتان رشته ی ورزشی را دنبال می کند. راجع به مضرات سیگار کشیدن و تأثیرات منفی آن بر روی ورزش و آینده حرفه ای اش با وی صحبت کنید. توضیح دهید که سیگار کشیدن حتی ممکن است باعث شود که آن را ترک کند.

3-سیگار کشیدن اعتیاد آور است

مضرات سیگار کشیدنشرکت هایی که سیگار تولید می کنند به خوبی از مضرات سیگار کشیدن هم باخبرند. اما آن ها می دانند چگونه محصولات خودشان را به فروش برسانند. حتی کارشان به جایی کشیده که عکس شش یک فرد سیگار کشیده و سیگار نکشیده را به مقایسه می گذارند. در این شیوه روانشانسی، شما از مضرات سیگار کشیدن آگاه می شوید و به اصطلاح بار مسئولیت اجتماعی دیگر به عهده شرکت نیست. در ادامه از آنجایی که سیگار از شما گرفته نشده و فقط به مضرات آن اشاره شده است، شما «اختیار» دارید به کشیدن آن ادامه دهید. جالب اینکه بسیاری هم ادامه می دهند و به مرور این مضرات روی پاکت ها بی فایده می شود و تأثیر خود را از دست می دهد.

یک مبحث معمول است که کودکان جوان درباره ی نیکوتین(nicotine) و اعتیاد آن چیزی ندانند. برای آنها روشن کنید که سیگار کشیدن اعتیاد می آورد و زمانی که شروع کنید متوقف کردن آن بسیار سخت است. به آنها بگویید اعتیاد نیکوتین(nicotine) خیلی بدتر و خطرناک تر از اعتیادی است که موادی دیگری مانند هروئین(heroin) و کوکائین(cocaine)می آورند.

4-خطرهای جایگزینی های سیگار

مضرات سیگار کشیدنبا پیشرفته تر شدن صنعت الکترونیکی در ساخت سیگار های برقی، خودکار های سیگاری(vape pen)، قلیان ها (hookals) و همچنین توتون و تنباکو های جویدنی، راه های زیادی را  برای کودکتان بوجود می آورند تا نسبت به آنها اعتیاد پیدا کنند و کودکان هم نیز نسبت به تجربه کردن آنها بسیار مشتاق هستند و آنها را به عنوان وسیله ای باحال و با کلاس تر ترجیح می دهند.

از سال ٢٠١١ تا ٢٠١۵ مصرف سیگار های الکترونیکی حدود ٩٠٠ % بین دانش آموزان سطح دبیرستان افزایش یافت. از آنجایی که مزه های مختلفی از این سیگار ها مثل آدامس و هندوانه وجود دارند، خیلی افراد فکر می کنند آبنبات هستند، به همین دلیل از جایگزین ها استفاده می کنند.به عنوان پدر و مادر وظیفه شناس، بهتر است کودک خود را با تمام مضرات سیگار کشدن حتی نوع الکترونیکی آن آشنا کنید. این جایگزین ها نه تنها به ترک اعتیاد ختم نشده بلکه اگر نه بیشتر، به همان اندازه ضرر دارند.

منبع: verywell 

نویسنده: تینا امجد

تینا دانشجوی رشتۀ معماری است و به فیلم و کتاب های زبان انگلیسی به خصوص قهرمانان دنیای مارول (Marvel) علاقه دارد. همکار جوان ما، والیبال بازی می کند، به زبان ایتالیایی مسلط است و به تازگی ترجمه فیلم های مستند را نیز به کارنامۀ خود اضافه نموده. تینا در زمان آزادش از خواندن رمان های متنوع لذت می برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *