بامیلو بلاگ / خرید / بررسی و مقایسه / ترین ها / چهارمین مسابقه‌ عکاسی هوایی درونستاگرام و نشنال جئوگرافیک

چهارمین مسابقه‌ عکاسی هوایی درونستاگرام و نشنال جئوگرافیک

این روزها هر کسی که در حرفه‌ عکاسی حضور دارد، خواه در صنعت مد به عکاسی می‌پردازد و خواه مراسم عروسی را به ثبت می‌رساند، به جای دوربین‌های قدیمی از هواپیماهای بی‌سرنشین استفاده می‌کند. بنابراین جای تعجبی ندارد که نتایج چهارمین مسابقه‌ عکاسی هوایی درونستاگرام (Dronestagram) و نشنال جئوگرافیک (National Geographic) اینقدر شگفت‌انگیز باشند.

جف هایمسث (Jeff Heimsath) ویراستار بخش عکس نشنال جئوگرافیک ترولر (National Geographic Traveler) و داور این مسابقه می‌گوید: “من از این همه خلاقیتی که در عکس‌ها به کار رفته بود شگفت‌زده شدم. عکاسان از هواپیماهای بی‌سرنشین برای عکس گرفتن از زوایای منحصر به فرد و جدید از سراسر جهان استفاده کردند. فرایند انتخاب عکس‌ها بسیار سخت بود و این مسابقه مسلماً بهترین تصاویر هوایی از سراسر جهان را به معرض نمایش می‌گذارد.”

حدود 8000 تصویر توسط عکاسان حرفه‌ای و آماتور از سراسر جهان در سه دسته‌ طبیعت، مناظر شهری و مردم ارسال شد. این شما و این همه نگاهی به 12 عکس برتر که به مرحله‌ نهایی راه یافتند.

رتبه‌ اول، طبیعت:‌ «لبه‌ تابستانی» در فرانسه – عکاس:‌ جروم کورتیال (Jerome Courtial)

“من به والنسول (Valensole) رفتم به این امید که در عوض یک تصویر کلاسیک و تکراری از غروب خورشید تصویری خلاقانه بگیرم. می‌دانستم این اول فصل برداشت محصول است و از این جهت رد تراکتورها را گرفتم و آنقدر صبر کردم تا بعضی از کشاورزان شروع به برداشت محصول کردند و از بالا منظره‌ای زیبا را رقم زدند؛ تصویری که از بالا گرفته‌ام تصویر برداشت محصول است.

رتبه‌ دوم، طبیعت:‌ «جاده‌ بی پایان به ترانسیلوانیا» در رومانی – عکاس:‌ کالین استان (Calin Stan)

تصویری که در این عکس می‌بینید تصویر جاده‌ Cheia DN1A است که شما را به ترانسیلوانیای رومانی می‌برد. بله، همان ترانسیلوانیای دراکولا. یا آنطور که افسانه‌ها می‌گویند این تصویری است که دراکولا هنگام فرار شبانه‌اش دیده بود.

رتبه‌ سوم، طبیعت: «شکل‌گیری یخ» در گرینلند – عکاس: فلوریان لدو (Florian Ledoux)

این عکس را هنگام زمستان در گرینلند شرقی، یعنی یکی از دوردست‌ترین نقاط زمین، گرفته‌ام. طی آن دوره از سال بسته به شرایط آب و هوایی رفتن به آن نقطه از زمین واقعا سخت است.

رتبه‌ اول، مناظر شهری:‌ «جنگل بتون» در دوبی – عکاس: بشیر مکرزل (Bachir Moukarzel)

این عکس در هنگام غروب خورشید در ساعت 6 بعدازظهر در دوبی گرفته شده است؛ می‌خواستم از منطقه‌ای عکس بگیرم که تا همین ده سال پیش یک بیابان بود و اکنون با داشتن بلندترین ساختمان‌های دوبی به جنگل بتون تبدیل شده است.

رتبه‌ دوم، مناظر شهری:‌ «داون در برج مرکوری» در موسکو – عکاس: آلکسی گونچاروف (Alexey Goncharov)

من روی نیمکتی در میدانی حوالی مرکز بین‌المللی کسب‌و‌کار موسکو نشسته بودم و به دنبال انعکاسی زیبا در پنجره‌های آینه‌ای برج مرکوری بودم. هنگامی که در هواپیما نشسته بودم، کارگرانی که مشغول شستن شیشه‌ پنجره‌ها بودند را دیدم. ظاهرشان را از آن زاویه پسندیدم؛ انگار داشتند شهر را می‌شستند، نه پنجره‌های برج را.

رتبه‌ سوم، مناظر شهری:‌«صلح» در مادرید – عکاس: لویی ساگور دومینگو (Luis Saguar Domingo)

من در مادرید به دنبال مکان خوبی برای به پرواز درآوردن هواپیمای خود بودم تا عکس بگیرم و در اینستاگرام بگذارم. وقتی با این منظره که در عکس می‌بینید روبرو شدم دیدم خیلی زیبا و متقارن است و از آن عکس گرفتم.

رتبه‌ اول، مردم: «پایان خط» در نیوجرسی – عکاس: مارتین سانچز (Martin Sanchez)

وقتی داشتم رانندگی می‌کردم، با یک زمین تنیس خالی مواجه شدم. بعد دو نفر آمدند و شروع کردند به بازی تنیس در آن زمین خالی. وقتی نزدیک هم می‌شدند نمی‌دانستند این طرف که من هستم چه اتفاقی دارد می‌افتد. آنها وقتی من را دیدند که روی زمین دراز کشیده و وضعیت‌های عجیب و غریب به خود می‌گیرم گیج شده بودند. نمی‌دانستند باید به بازی خود ادامه دهند یا زنگ بزنند به پلیس تا کمک بخواهند. وقتی کارم تمام شد نسخه‌ نهایی کارم را به آنها نشان دادم و هر دوی آنها گفتند:‌ “آهاااان! فهمیدم.

رتبه‌ دوم، مردم:‌  «سوسن آبی» در ویتنام – عکاس: HELIOS1412

درونستاگرام اطلاعاتی را در مورد عکاس این عکس و نحوه‌ گرفتن آن در اختیار قرار نداده است، اما می‌توانیم به شما بگوییم که این تصویر زنی است که دارد در دلتای مکونگ (Mekong Delta) در ویتنام، گل‌های نیلوفر آبی می‌چیند.

رتبه‌ سوم، مردم: «لا ویجانرا» در اسپانیا – عکاس: خاویر بوستامانت (Javier Bustamante)

لا ویجانرا یک کارناول زمستانی است که در شهر سیلیوی کانتابریای اسپانیا، در هر اولین یکشنبه‌ سال برگذار می‌شود. در این مهمانی  گروهی از شکارچیان حضور دارند که می‌خواهند یک خرس شکار کنند… این عکس در آخر این مهمانی هنگامی که خرس شکار شده برداشته شده است.

بخش خلاقیت

علاوه بر این سه دسته، درونستاگرام امسال دسته‌ خلاقیت را هم اضافه کرده تا به آن دسته از اعضا که تصاویر هوایی را ارسال کرده‌اند، جایزه بدهد. در ادامه تعدادی از این عکس‌ها را می‌بینیم.

«مرحله‌ بعد» در فرانسه – عکاس:‌ تیبال بکه (Thibault Bequet)

تصویری که در این عکس مشاهده می‌کنید را همراه با نامزدم در ساحل نورماندی گرفته‌ام. ما منتظر یک رویداد خوشحال‌کننده بودیم (تولد نوزاد) و به دنبال یک راه غیرعادی و خلاقانه و جالب بودیم تا این خبر خوش را به عزیزانمان اطلاع دهیم. بنابراین ایده‌ این عکس در ذهنم شکل گرفت: من و نامزدم به دنیا آمدن نوزاد را با نشان دادن یک کالاسکه‌ قدیمی و مانند یک بازی کامپیوتری ترسیم کردیم.

«دو گاو» در آفریقای جنوبی – عکاس: لوک بل (Luke Bell)

تصویری که در این عکس می‌بینید، در یک صبح سرد در مزرعه‌ای نزدیکی استنلبوش آفریقای جنوبی گرفته شده است. دو گاوی که داشتند در آن حوالی آب می‌خوردند توجهم را جلب کردند؛ سایه‌های بلندشان را دیدم و به نظرم جالب آمد. هواپیمایم را به پرواز درآوردم تا از این منظره طوری عکس بگیرم که با هر نوع دوربین دیگر غیرممکن بود.

«اوگو لو مارین» در فرانسه – عکاس: رومن ژیلار (Romain Gillard)

من رفته بودم به ساحل تا عکس بگیرم. پس از دو پرواز چیز جالبی به نظرم نرسید و هوا هم خیلی بد بود. داشتم بر می‌گشتم که دیدم یک باتری دیگر دارم. همینکه مشغول تماشای بازی بچه‌هایم در ساحل بودم و داشتم روی ماسه نقاشی می‌کردم این ایده به ذهنم رسید که از ماسه به عنوان یک ورق کاغذ بزرگ استفاده کنم. به همین خاطر من و دو تا پسرهایم تصویری را روی ماسه کشیدیم که مرتبط با دریا بود.

منبع: elledecor  

نویسنده: احسان عبدالباقی

احسان عبدالباقی
احسان زبان و ادبیات انگلیسی خوانده و هنوز خود را دانشجو می‌داند. کتاب و هر آنچه به فرهنگ و هنر انسان مرتبط است را عاشقانه دوست دارد. از وقتی یادش است می‌نوشته و ترجمه می‌کرده و تعداد مقالاتی که ترجمه کرده از حد تصور بیرون است. احسان خود را یک جهان‌وطن تعریف می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *