مزایا-و-معایب-بازار-اینترنتی
بامیلو بلاگ / اخبار بامیلو / بازار اینترنتی : مهم ترین مزایا و معایب خرید از بازار اینترنتی

بازار اینترنتی : مهم ترین مزایا و معایب خرید از بازار اینترنتی

بازار اینترنتی موقعیتی متفاوت برای تهیه نیاز های روزمره است. هنگامی که صحبت از خرید و فروش اینترنتی می شود دیگر همه چیز عادی است. شاید تنها چند سال پیش خرید اینترنتی مخصوص افراد بسیار خاص بود. افرادی که با تکنولوژی و دنیای الکترونیک تفاهم بیشتری داشتند. اما اکنون زمان دیگری است. به دهکده ی جهانی خوش آمدید.

این را هم بخوانید: بازار اینترنتی

نحوه ثبت نام و خرید محصول از بازار اینترنتی بامیلو

برنامه بین المللی استعدادیابی بازار اینترنتی بامیلو

چشم‌انداز، مأموریت و ارزش‌های بازار اینترنتی بامیلو

بازار اینترنتی : موفقیتی برای فروشنده، خریدار و صاحب بازار

در قرن بیستم اولین بار عبارت دهکده جهانی (Global Village) توسط مارشال مک لوهان (Marshall McLuhan) مطرح شد. اکنون 37 سال پس از مرگ او شاید دیگر با یک نظریه مواجه نیستیم. دهکده ی جهانی یک واقعیت است. در قرن 21، خرید و فروش اینترنتی و بازار اینترنتی نقش مهمی در این دهکده ایفا می کنند. در ادامه این مطلب با بامیلو بلاگ همراه باشید.

مفهوم بازار اینترنتی

بازار اینترنتی

تجارت الکترونیک (E-commerce) هر روز در حال گسترش است. بازار اینترنتی (Online marketplace) بخشی از این تجارت محسوب می شود. در زمینه خرید و فروش اینترنتی، فروشگاه اینترنتی (Online shop) با بازار اینترنتی تفاوت دارد. در فروشگاه اینترنتی مالکیت تمام (یا بخش عمده) کالاها در اختیار فروشگاه قرار دارد. فروشگاه اینترنتی با فروشندگان متفاوتی برای تأمین و به دنبال آن خرید محصولات در ارتباط است. در نهایت خریدار برای تهیه ی محصولات تنها با یک مجموعه طرف خواهد بود.

از دیگر سو بازار اینترنتی مکان متفاوتی است. در بازار اینترنتی شما با چندین فروشنده که تحت نظارت مستقیم (یا غیرمستقیم) مدیریت بازار اینترنتی هستند در ارتباطید. بازار اینترنتی به عنوان واسطه، جنس را از فروشنده دریافت و آن را در دسترس خریدار یا مشتری قرار می دهد. در بازار اینترنتی معمولاً تنوع محصولات بیشتر بوده و قدرت انتخاب از چندین فروشنده فضای رقابت جذابی پدید می آورد.

معایب بازار اینترنتی

معایب بازار اینترنتی

شاید بتوان مهم ترین مشکل خرید از بازار اینترنتی را «نحوه ی تأمین و ارسال کالا» دانست. هنگامی که شما از بازار اینترنتی خرید می کنید باید محصول شما ابتدا توسط فروشنده ی مورد نظر تأمین شود. پس از این مرحله، محصول دریافت شده و برایتان ارسال خواهد شد. در صورتی که مدیریت بازار، اثربخش و قدرتمند نباشد همین عامل می تواند باعث سردرگمی و ایجاد خلل در ارسال محصول شود.

یکی از مشکلاتی که ممکن است در بازار اینترنتی به وجود بیاید رقابت برای قیمت پایین و به دنبال آن قربانی شدن کیفیت است. اگر فروشنده های بازار به صورت منظم تحت نظارت قرار نگیرند؛ این مسأله می تواند به عدم رضایت مشتری ختم شود. البته بدون شک، گزینش فروشندگان با تجربه در ابتدای امر و نظارت بر آن ها در ادامه می تواند این مسأله را تا حد زیادی پوشش دهد. فروشندۀ کارکشته می داند که برای جلب رضایت افراد و فروش بیشتر باید جدای از قیمت منصفانه کیفیت محصول خود را نیز در سطح بالایی حفظ کند.

مزایای خرید از بازار اینترنتی

مزایای بازار اینترنتی

همان طور که اشاره شد در بازار اینترنتی با چندین فروشنده طرف هستید. فروشنده ها برای فروش بهتر محصولات خود ملزم به ایجاد تعادل بین کیفیت و قیمت هستند. در صورتی که قیمت پیشنهادی پایین باشد، اما کیفیت مناسب ارائه نشود مشکلات شروع خواهد شد. کافی است یکی از خریداران از محصول خود راضی نباشد. امکان درج دیدگاه و دادن امتیاز به محصولات یکی از برتری های خرید از این چنین بازاری است. شما با بررسی امتیاز و همچنین دیدگاه خریداران، دید بسیار بهتری برای خرید پیدا می کنید. تجربه نشان می دهد بخش عمده ی خریداران ناراضی برای درج دیدگاه به فروشگاه بازمی گردند.

تفاوت اصلی بازار اینترنتی با فروشگاه اینترنتی در تعدد فروشندگان و رقابت قیمت است. این مسأله یک عامل اساسی هنگام خرید و مقایسه ی محصولات است. فکر کنید به قصد خرید یک محصول به بازار اصلی شهر می روید. بیشتر افراد قیمت و پیشنهادهای متفاوتی را بررسی کرده و انتخاب نهایی خود را انجام می دهند. حال در نظر بگیرید همه ی این پیشنهادات در یک صفحه و در آن واحد به شما ارائه شود. بدون شک این عامل در تصمیم گیری و خرید بهتر کارگشا خواهد بود.

در نهایت همگی برنده هستند. هم خریدار، هم فروشنده و هم صاحب بازار اینترنتی، همگی در یک مثلث برد سه طرفه قرار می گیرند. فروشنده از هر کجای کشور به بازار بزرگ و بکر سراسر ایران دسترسی دارد. خریدار پیشنهادهای متنوع و قدرت انتخاب بالا خواهد داشت. بازار اینترنتی نیز از پیوند فروشنده و خریدار درآمد کسب می کند. بدون شک این مسأله برای هرسه خوشایند است.

بازار اینترنتی بامیلو

بازار اینترنتی بامیلو

بازار اینترنتی بامیلو دارای نماد اعتماد الکترونیکی است. این نماد جهت جلب اعتماد مشتریان از سوی  مركز توسعه تجارت الكترونیكی وزارت صنعت، معدن و تجارت به مراکز فروش مجاز اعطا می شود. فروشنده های مختلفی از سراسر کشور تحت نظارت بامیلو به تأمین کالاهای مورد نیاز خریداران می پردازند. هدف بامیلو پیوند بهترین فروشنده های سراسر کشور با خریداران ایرانی است. خریدارانی که به دنبال خدمات و کالای بهتر هستند.

نویسنده: هادی ملکی

هادی فعالیت حرفه‌ای خود را در سطح وب از سال 1390شروع کرد. در زمینه‌ سبک زندگی، دیجیتال مارکتینگ، سخنوری، آی‌تی، زبان انگلیسی و کروماکی تخصص داشته و تناسب اندام جزو علایق اصلی وی بشمار می‌رود. در این راستا کاهش وزن 35 کیلوگرم در یک سال از افتخارات او محسوب می‌شود. هادی معتقد است زبان طنز مؤثرترین زبان انتقال اطلاعات است.

۳ دیدگاه ها

  1. جناب آقای ملکی واقعا مطالبی که می گذارید فوق العاده است. من تا قبل از خواندن مقالات بلاگ، همیشه از دیجی کالا خرید می کردم. اما بعد از اینکه با بلاگ بامیلو و مطالب عالی این برند آشنا شدم . فقط و فقط از بامیلو خرید می کنم.
    به تمام دوستانم هم پیشنهاد می کنم از این سایت خرید کنند.
    همینطوری با انرژی و فوق العاده ادامه بدید

    • متشکرم حسین جان از لطف و حسن انتخاب شما. بنده و دیگر دوستان در بامیلو از بودن مشتریانی مثل شما مفتخرند.

  2. طراحی سایت مشهد

    ممنون خیلی خوب بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *