بامیلو بلاگ / سبک زندگی / مزایای بچه دار شدن در کشورهای مختلف دنیا برای والدین

مزایای بچه دار شدن در کشورهای مختلف دنیا برای والدین

بچه دار شدن یکی از زیباترین احساسات دنیا است. بچه با ورود خود به دنیای والدین شادی می آفریند. اما مزایای بچه دار شدن در کشورهای مختلف چه تفاوتی با همدیگر دارد؟ امروزه برای گذران زندگی بهتر در بیشتر خانواده ها هم پدر و هم مادر شاغل هستند؛ با حضور فرزند چگونه می توان با موقعیت جدید کنار آمد؟ با بامیلو بلاگ همراه باشید. 

مزایای بچه دار شدن از دیدگاه قانون

طبق تحقیقات انجام گرفته از سوی مؤسسه بهداشت و سیاست های اجتماعی دانشگاه مک گیل (McGill University) کانادا، ۵ کشور هستند که قانون ایالتی خاصی در رابطه با استراحت والدین پس از بچه دار شدن وضع نکرده اند. ایالات متحده (United States)، لسوتو (Lesotho)، لیبریا (Liberia)، پاپوا گینه نو (Papua New Guinea) و سوازیلند (Swaziland) این ۵ کشور را تشکیل می دهند.

حضور ایالات متحده در این میان جای تعجب دارد. والدین پس از بچه دار شدن بدون شک با دشواری های خاصی روبرو هستند. باید فرصت کافی برای تطابق با شرایط جدید برایشان مهیا شود. در ادامه کشورهایی را بررسی خواهیم کرد که بهترین قوانین و مزایای بچه دار شدن را برای والدین فراهم می کنند.

ایسلند

مزایای بچه دار شدن در ایسلند

در ۲۴ اکتبر سال ۱۹۷۵ حدود ۹۰ درصد زنان ایسلند در خیابان های پایتخت این کشور یعنی ریکیاویک (Reykjavik) دست به اعتصاب زدند تا اهمیت خود را به کشور و حکومت ثابت نمایند. آنها بر سر کار حاضر نشدند. هیچ غذایی طبخ نکردند. حتی کودکان خود را به همسرشان سپردند. این اعتصاب نتیجه بخش بود. از آن زمان تغییرات و پیشرفت های چشم گیری در زمینه حقوق زنان و برابری جنسیتی در ایسلند صورت گرفته است.

در سال ۲۰۰۰ قانون مرخصی والدین به اجرا گذاشته شد. طبق این قانون به والدینی که فرزند به دنیا می آورند ۳ ماه مرخصی با حقوق (هم برای پدر و هم برای مادر) تعلق می گیرد. والدین نمی توانند مزیت این ۳ ماه مرخصی را به یکدیگر انتقال دهند. پس از این مدت ۳ ماه دیگر مرخصی وجود خواهد داشت. والدین می توانند این ۳ ماه را به اختیار بین خود تقسیم کنند. با این حساب در مجموع ۹ ماه مرخصی برای هردو در نظر گرفته شده است.

در این مدت حقوق والدین ۸۰ درصد میزان حقوق اصلی آنها خواهد بود. تحقیقات نشان می دهد حدود ۹۰ درصد پدران ایسلندی از این مزایا استفاده می کنند. دلیل آن این است که این مدت استراحت را نمی توان بعدها استفاده کرد. در صورتی که به مرخصی نروند این مدت دیگر از دست خواهد رفت. نتیجه این قانون بازگشت سریع تر خانم ها به کار است. همچنین آقایان نیز با وظایف پدری خود بیشتر خو می گیرند. ظاهراً ایسلند به لحاظ مزایای بچه دار شدن (و بسیاری موارد دیگر) بهشت پدر و مادرها است.

دانمارک

مزایای بچه دار شدن در دانمارک

به دنیا آوردن فرزند در دانمارک با ۱۸ هفته مرخصی زایمان برابر است. این مدت علاوه بر تولد فرزند، شامل فرزندخواندگی نیز می شود. مادرها ۴ هفته قبل از زایمان و ۱۴ هفته پس از زایمان می توانند مرخصی بگیرند. در این مدت حقوق کامل به آنها تعلق می گیرد. در طول این ۱۴ هفته پدرها نیز می توانند ۲ هفته متوالی از مزایای مرخصی با حقوق بهره مند شوند.

پس از این مدت ۳۲ هفته دیگر در اختیار والدین قرار می گیرد. آنها این مدت زمان را به اختیار خود می توانند تقسیم کنند. این مدت باز هم با اختیار والدین تا ۱۴ هفته دیگر قابل تمدید است.

با این اوصاف مزایای بچه دار شدن والدین در دانمارک حدود ۵۲ هفته مرخصی با حقوق را شامل می شود. این مدت برای به دنیا آوردن هر فرزند قابل تکرار است.

سوئد

مزایای بچه دار شدن در سوئد

سوئد جزو کشورهایی است که بیشترین زمان مرخصی را به عنوان مزایای بچه دار شدن در اختیار والدین قرار می دهد. ۴۸۰ روز مرخصی با حقوق، مزایای بچه دار شدن در کشور سوئد برای والدین است. هرکدام از والدین می توانند ۲۴۰ روز از این میزان مرخصی را استفاده کنند. ۹۰ روز از این ۲۴۰ روز هم قابل انتقال به دیگری است. میزان حقوق دریافتی آنها در این مدت ۸۰ درصد حقوق اصلی خواهد بود.

والدین می توانند از این مزیت برای چند فرزند استفاده کنند. مدت زمان مرخصی نیز تا زمانی که کودک به سن ۸ سالگی نرسد قابل وصول خواهد بود. پس از این ۴۸۰ روز والدین می توانند با توافق و شرایط حقوقی جاری در آن شرکت تا ۲۵ درصد از اوقات کاری خود نیز بکاهند.

به غیر از این مزایا دولت برای تولد هر فرزند مستمری ماهانه خاصی در نظر می گیرد. این مستمری برای فعالیت های اجتماعی کودکان است و تا سن ۱۶ سالگی ادامه می یابد.

مجارستان

مزایای بچه دار شدن در مجارستان شامل ۲۴ هفته مرخصی با حقوق برای مادرهاست. میزان حقوق دریافتی در این مدت ۷۰ درصد حقوق اصلی آنها خواهد بود. مادر می تواند این مدت را از ۴ هفته قبل از زایمان تا هر وقتی که می خواهد استفاده کند.

پدرها نیز ۱ هفته مرخصی با حقوق طی ۲ ماه اول تولد فرزند خود خواهند داشت.

در کل مادرها می توانند میزان مرخصی خود را تا ۳ سال از تولد فرزند نیز افزایش دهند. همان طور که اشاره شد در ۶ ماه اول ۷۰ درصد حقوق اصلی به آنها تعلق می گیرد. ۱۸ ماه بعدی نیز میزان حقوق آنها بسته به شرکت می تواند تا ۷۰ درصد افزایش یابد. اما در طول این ۱۸ ماه میزان حقوق تا ۷۰ درصد از دوبرابر دستمزد حدأقل مجارستان قابل کاهش خواهد بود.

فنلاند

مزایای بچه دار شدن در فنلاند

در فنلاند مرخصی زایمان از ۷ هفته قبل از تاریخ تقریبی زایمان شروع می شود. پس از آن نیز ۱۶ هفته دیگر با حقوق حدأکثر ۷۰ درصد از میزان حقوق اصلی به عنوان مزایای بچه دار شدن به مادرها تعلق می گیرد. ۸ هفته مرخصی با حقوق نیز برای پدرهای فنلاندی در نظر گرفته شده است.

والدین بعدها نیز مزیت های خاصی برای تولد فرزند خود خواهند داشت. پس از اینکه فرزند آنها به ۳ سالگی رسید والدین فرصت این را دارند که بدون دریافت حقوق مدتی را با فرزند خود سپری کنند. در این مدت مستمری خاصی از طرف دولت برای آنها در نظر گرفته می شود. این فرصت تا زمان تولد فرزند بعدی باقی خواهد بود.

فرانسه

مزایای بچه دار شدن در فرانسه

سال ۲۰۱۴ قانون مرخصی والدین در فرانسه بازنگری شد. طبق این قانون پدرها مزایای بیشتری دریافت کردند تا مادرها سریع تر بتوانند به سر کار خود بازگردند. در فرانسه مادرها ۱۶ هفته مرخصی با حقوق خواهند داشت. ۳ الی ۶ هفته قبل از زایمان می توان از این مزایای بچه دار شدن استفاده کرد. ۱۰ الی ۱۳ هفته پس از زایمان نیز این امکان برای مادرها وجود دارد تا از این موقعیت استفاده نمایند.

پدرها می توانند ۱۱ روز مرخصی با حقوق دریافت کنند. پس از این مدت نیز هرکدام از والدین به شرط حقوق محدود تا ۱۲ ماه می توانند به مرخصی بروند. این مدت باید دقیقاً به میزان مساوی بین آنها تقسیم شود.

علاوه بر این موارد یک سری جلسات معالجه فیزیکی و فیزیوتراپی برای مادرها تدارک دیده می شود. هزینه این جلسات بر عهده دولت است. در این کلاسها به مادرها کمک می کنند تا از پس مشکلات فیزیکی بعد از زایمان برآیند. همچنین برای زایمان های بعدی نیز آماده شوند.

استونی

مزایای بچه دار شدن در استونی

۱۴۰ روز کامل مرخصی زایمان همراه با حقوق از مزایای بچه دار شدن در استونی است. مادر می تواند از ۳۰ تا ۷۰ روز قبل از زمان تقریبی فارغ شدن از این موقعیت استفاده کند. مانند دیگر کشورهای شمال اروپا، پدرها به ازای هر فرزند می توانند ۲ هفته مرخصی همراه با حقوق داشته باشند. این دو هفته باید در بازه ی زمانی ۲ ماه قبل و ۲ ماه بعد از روز زایمان استفاده شود.

پس از اینکه دوره مرخصی مادر به اتمام رسید، والدین امکان گرفتن مرخصی تا ۴۳۵ روز را خواهند داشت. دستمزد آنها در این مدت به میزان میانگین حقوق دریافتی شان خواهد بود. مستمری نگهداری از فرزند تا ۳ سالگی کودک نیز توسط دولت به آنها پرداخت می شود.

بلژیک

در بلژیک یکی از مزایای بچه دار شدن برای مادرها ۱۵ هفته مرخصی زایمان است. ماه اول پس از زایمان ۸۰ درصد حقوق اصلی خود را دریافت می کنند. پس از آن حقوق آنها به ۷۵ درصد کاهش می یابد.

پدرها نیز ۱۰ روز مرخصی می گیرند. یک هفته از این ۱۰ روز به میزان ۸۲ درصد از حقوق اصلی، دریافتی خواهند داشت. البته این تنها در شرایطی است که از این ۱۰ روز مرخصی در ۴ ماه اول تولد کودک خود استفاده کنند.

مادرها به جای ۱۵ هفته مرخصی پشت سر هم می توانند ۸ ماه به صورت نامنظم در محل کار خود حاضر شوند.

نروژ

مزایای بچه دار شدن در نروژ

مزایای بچه دار شدن در نروژ طبق قوانین جلو می رود اما به شدت انعطاف پذیر و فوق العاده است. مادر و پدر روی هم رفته می توانند ۴۹ هفته با حقوق کامل به مرخصی بروند. این ۴۹ هفته به انتخاب آنها می تواند به ۵۹ هفته با حقوق ۸۰ درصد افزایش یابد.

طبق قانون مادرها باید ۹ هفته قبل و بعد از زایمان به صورت پشت سر هم از این مزیت استفاده کنند.

پدرها پس از تولد فرزند می توانند ۲ هفته را در مرخصی پشت سر هم با حقوق سپری کنند. بعد از آن نیز پدر می تواند ۱۴ هفته در مرخصی با حقوق باشد. این چهارده هفته باید تا قبل از ۳ سالگی کودک مطالبه شود.

لیتوانی

مزایای بچه دار شدن در لیتوانی

در لیست موجود، بیشتر کشورهای شمال اروپا در خصوص مزایای بچه دار شدن سخاوتمندانه عمل می کنند. با این وجود لیتوانی از همه آنها متفاوت است. طبق قانون پس از به دنیا آمدن فرزند مادرها به صورت اجباری باید ۱۸ هفته در مرخصی به سر ببرند. پدرها نیز ۴ هفته مرخصی اجباری خواهند داشت. در این مدت حقوق آنها تمام و کمال پرداخت می شود.

پس از اتمام مرخصی اجباری والدین می توانند به اختیار خود ۱۵۶ هفته دیگر مرخصی بگیرند. این زمان برای استفاده هردوی آنها خواهد بود و باید قبل از یک سالگی کودک استفاده شود. میزان حقوق نیز ۱۰۰ درصد خواهد بود. والدین انتخاب دیگری نیز خواهند داشت. آنها می توانند این ۱۵۶ هفته را تا قبل از ۲ سالگی کودک خود استفاده کنند. با این تفاوت که این بار ۷۰ درصد میزان حقوق اصلی را دریافت خواهند کرد. البته در گزینه یک سال و ۱۰۰ درصد حقوق با توجه محدودیت زمانی یک سال مقدار زیادی از زمان ۱۵۶ هفته هدر خواهد رفت.

ایران

قانون مرخصی زایمان

مزایای بچه دار شدن در ایران و مرخصی زایمان پیچ و خم های فراوانی را طی کرده است. در حال حاضر ۹ ماه مرخصی برای مادرها و ۳ روز مرخصی همراه با حقوق برای پدرها به تصویب مجلس رسیده است. میزان حقوق از طرف بیمه پرداخت شده و دو سوم میانگین حقوق ۳ ماه آخر فرد (حدود ۶۶ درصد) خواهد بود. البته هنوز بیشتر ادارات خصوصی از قانون ۶ ماه مرخصی پیروی می کنند.

علاوه بر این مادر می تواند جدای از مرخصی زایمان از ۱۵ تا ۶۰ روز مرخصی استعلاجی با تأیید پزشک تأمین اجتماعی و شرایط دشوار دریافت کند.

روند پیشرفت

مزایای بچه دار شدن

شاید مزایای بچه دار شدن در این کشورها متفاوت از همدیگر باشد. با این وجود هدف بیشتر آنها حمایت از والدین و کمک به حفظ موقعیت شغلی آنها است. شاید بتوان بیشترین مزایای بچه دار شدن را متوجه کشورهای شمال اروپا دانست.

مادر شدن و پدر شدن احساس خوبی است که در صورت حمایت مالی و روحی می تواند به فضای کار نیز منتقل شود. کشورها برای تشویق مردم به بچه دار شدن و فرار از پیری جمعیت از این مزایا استفاده می کنند. شما نیز از تجربیات تلخ و شیرین خود در خصوص زایمان و مزایای بچه دار شدن بگویید.

منبع: thelist

نویسنده: هادی ملکی

هادی فعالیت حرفه‌ای خود را در سطح وب از سال 1390شروع کرد. در زمینه‌ سبک زندگی، دیجیتال مارکتینگ، سخنوری، آی‌تی، زبان انگلیسی و کروماکی تخصص داشته و تناسب اندام جزو علایق اصلی وی بشمار می‌رود. در این راستا کاهش وزن 35 کیلوگرم در یک سال از افتخارات او محسوب می‌شود. هادی معتقد است زبان طنز مؤثرترین زبان انتقال اطلاعات است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *