بامیلو بلاگ / سبک زندگی / دکوراسیون / ۶ راهکار مدیریت فضا و بزرگ نشان دادن اتاق کوچک

۶ راهکار مدیریت فضا و بزرگ نشان دادن اتاق کوچک

یکی از مشکلات خانه های کوچک امروزی کمبود فضا و احساسی است که برای افراد به وجود می آید. در صورتی که اگر مقداری خلاقیت به خرج داده و مدیریت فضا را در دستور کار خود قرار دهید، این مسأله نمود کمتری پیدا می کند. تغییرات کوچک، از رنگ دیوارها گرفته تا لوازم منزل و کف ساختمان، روی ایجاد احساس بزرگ بودن اتاق ها تأثیر دارد. البته جدای از تهیه لوازم متناسب با فضای اتاق، ایجاد توهم دید هم بر این مسأله تأثیر دارد. به عنوان مثال در باشگاه های ورزشی روی بیشتر دیوارها آینه نصب می شود. این مسأله جدای از کاربرد عادی آینه، تقریباً فضای باشگاه را ۲ برابر نشان می دهد.

در صورتی که می خواهید مدیریت فضا داشته باشید و خانه کوچک خود را بزرگ تر از آنچه که هست نشان دهید، ادامه این مطلب را با بامیلو بلاگ همراه باشید.

رنگ دیوارها

رنگ های روشن مانند سفید و بژ، اتاق های شما را بزرگ تر از آنچه که هست نشان می دهند. در صورتی که با این رنگ ها میانه خوبی ندارید یا برای آشپزخانه و اتاق های دیگر به فکر رنگ دیگری هستید، پیشنهاد ما آبی و سبز روشن است. این رنگ ها جدای از تأثیر نام برده، به احساس آرامش بیشتر نیز کمک می کنند. در نهایت تا جای ممکن به سمت رنگ های تیره نروید. رنگ های تیره علاوه بر احساس آشفتگی، بر مدیریت فضا تأثیر منفی گذاشته و فضای اتاق را کوچک نشان می دهند. همچنین با انتخاب رنگ تیره روی دیوارها، نور بسیار بیشتری برای روشنایی نیاز خواهید داشت.

رنگ کف اتاق ها

وقتی صحبت از مدیریت فضا به میان می آید همه چیز در امتداد و دنباله دار بودن خلاصه می شود. کافی است دو مکعب کوچک و هم اندازه را در دستان خود بگیرید. اولی را رنگارنگ (مثل مکعب روبیک) و دومی را کاملاً سفید انتخاب کنید و با فاصله کنار هم بگذارید. اگر به آنها دقت کنید، مکعب سفید بزرگتر از آنچه که هست نشان می دهد.

این مسأله در مورد اتاق که مقیاس بزرگ تری است، به مراتب بیشتر صدق می کند. در صورتی که می خواهید اتاق شما بزرگ تر نشان دهد رنگ کف اتاق را با رنگ دیوارها یکسان انتخاب کنید. این مسأله باعث می شود چشمان بیننده همه فضا را یکسان و به دنبال هم ببیند؛ موردی که در نهایت به خطای دید ختم می شود و اتاق شما را بزرگ تر نشان می دهد.

جادوی آینه ها

همان طور که در این مورد صحبت کردیم آینه ها جدای از انعکاس نور، به توهم دید نیز کمک می کنند و بهترین تأثیر را در مدیریت فضا دارند. علاوه بر دیوارها، به کمد لباس و پایه میزها و جاهای دیگر نیز فکر کنید. آینه به حس و حال بهتر خانه نیز کمک می کند.

روشنایی بیشتر

جدای از پرده های روشن و پنجره های باز، شب ها باید نور غیرطبیعی به اتاق های خود تزریق کنید. افزودن چراغ و روشنایی بیشتر در کنار آینه های متعدد بسیار در مدیریت فضا مثمر ثمر خواهد بود. می توانید از چراغ های تزئینی روی دیوار و سقف استفاده کنید.

خرید لوازم چندکاره

برای این مورد کافی است کمی خلاقیت به خرج دهید. به عنوان مثال یک میز چای خوری ۲ طبقه را در نظر بگیرید. می توان از بخش زیرین آن برای کنترل تلویزیون و قرار دادن کتاب و مجله استفاده کرد. مبلمانی تهیه کنید که میز و عسلی های آن با خلاقیت بیشتر و فضای بهتری طراحی شده باشند. تخت خواب های تاشو و متفاوت تهیه کنید.

تزئین عمودی

قرار نیست همه چیز را روی زمین و به صورت افقی بچینید. مدیریت فضا را در دست گرفته و به تزئینات عمودی فکر کنید. به عنوان مثال، آویختن گلدان از سقف، کتاب خانه های عمودی، کمدهای باریک و چندطبقه و آویزهای عمودی را در نظر داشته باشید.

مواردی که در این مطلب به آنها پرداخته شد، تنها پیشنهاد و تجربیات ما در مدیریت فضا بود. در صورتی که یک خانم خانه دار باسلیقه یا آقایی خوش ذوق هستید، ایده ها و راهکارهایتان را در بخش نظرات با ما و دوستان خود نیز مطرح کنید.

منبع: purewow

نویسنده: هادی ملکی

هادی فعالیت حرفه‌ای خود را در سطح وب از سال 1390شروع کرد. در زمینه‌ سبک زندگی، دیجیتال مارکتینگ، سخنوری، آی‌تی، زبان انگلیسی و کروماکی تخصص داشته و تناسب اندام جزو علایق اصلی وی بشمار می‌رود. در این راستا کاهش وزن 35 کیلوگرم در یک سال از افتخارات او محسوب می‌شود. هادی معتقد است زبان طنز مؤثرترین زبان انتقال اطلاعات است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *