بامیلو بلاگ / سبک زندگی / بیوگرافی / ثروتمندترین زن جهان و مالک لورال، لیلیان بتانکور درگذشت
لیلیان بتانکور

ثروتمندترین زن جهان و مالک لورال، لیلیان بتانکور درگذشت

ثروتمندترین زن جهان و  مالک لورال در گذشت. لیلیان بتانکور (Liliane Bettencourt) در روز ۲۰ سپتامبر ۲۰۱۷ معادل با ۲۹ شهریور ۹۶، در سن ۹۴ سالگی در خانه خود که در حومه پاریس است، بر اثر مرگ طبیعی در گذشت. خبر فوت او را رئیس و مدیر عامل شرکت لورال (با تلفظ لوریال-L’Oréal) جین پاول آگون Jean-Paul Agon نیز در سایت رسمی کمپانی لورال تایید کرده است. 

لیلیان بتانکور، ثروتمندترین زن جهان

لیلیان بتانکور در سال ۱۹۲۲ معادل سال ۱۳۰۲ هجری شمسی در پاریس به دنیا آمد. او در ۲۷ سالگی با آندره بتانکور Andre Bettencourt که یک سیاست مدار فرانسوی بود ازدواج کرد. همسر ثروتمندترین زن جهان در اواخر دهه ۱۹۶۰ و اوایل دهه ۱۹۷۰ میلادی در سمت وزارت فعالیت می کرد. آندره بتانکور در سال ۲۰۰۷ میلادی از دنیا رفت.

زندگی نامه بیل گیتس : ثروتمندترین فرد جهان را بهتر بشناسید

یک روز پس از در گذشت لیلیان بتانکور دختر او در بیانیه ای اعلام کرد: «مادرش نیمه شب در خانه اش در آرامش از دنیا رفته است.» خانه لیلیان بتانکور در حومه پاریس است. خانه ثروتمندترین زن جهان پر از نقاشی های هنرمندان معروفی همچون پیکاسو و گنج های بزرگ و قدیمی است. او همچنین مالکیت املاک زیادی در مناطق مختلفی را نیز دارد. لیلیان بتانکور مادر خود را در ۵ سالگی از دست داد، اما پدر او زندگی اشرافی با خدمت کاران و شرایط بی نظیری برای لیلیان فراهم کرد.

ثروتمندترین زن جهان تنها فرزند و تنها وارث پدرش اوژن شولر Eugene Schueller (موسس برند لورال) بود. لیلیان بتانکور در سال ۱۹۵۷ با مرگ پدرش به مالکیت شرکت لورئال رسید. با قرار گرفتن لیلیان در راس این شرکت لورال بزرگ تر و بزرگ تر شد و به سراسر جهان توسعه پیدا کرد.

خانۀ لیلیان بتانکور ثروتمندترین زن جهان و مالک لورال
خانۀ لیلیان بتانکور ثروتمندترین زن جهان و مالک لورال

لیلیان بتانکور به همراه همسرش در امور خیریه نیز فعالیت بسیاری داشتند. ثروتمندترین زن جهان، میلیون ها دلار در زمینه های پزشکی، تحصیل، تحقیقات و امور اجتماعی هزینه کردند و به موزه ها و مراکز هنری نیز کمک های بسیاری کردند.

برند لورال

لیلیان بتانکور ثروتمندترین زن جهان و مالک لورال

اوژن شولر که یک شیمی دان بود در قرن بیستم میلادی در سال ۱۹۰۹ کمپانی لورال را تاسیس کرد و اکنون مجله فوربس، شرکت لورال را در حدود ۴۰ میلیارد دلار ارزش گذاری کرده است. شرکت لورال بزرگترین شرکت در زمینه تولید لوازم آرایشی در جهان است و به نوعی می توان این شرکت را غول صنعت لوازم آرایشی دنیا دانست. نام این برند در ابتدا Auréale بوده است و سپس در سال ۱۹۳۹ این نام به L’Oréal تغییر پیدا کرد. در زمانی که اوژن شولر لورال برا تاسیس کرد، زنان فقط می توانستند با رنگ های طبیعی موهای خود را به رنگ های مشکی و قرمز در بیاورند و اوژن شولر اولین رنگ مصنوعی را ساخت که زنان می توانستند موهای خود را به رنگ های بیشتری تغییر دهند.

تاریخچۀ لورال : اخلاق مداری، تعهد، ابداع و مسئولیت های اجتماعی

اکنون شرکت بزرگ لورال بیش از ۸۹ هزار کارمند در ۱۳۰ کشور جهان دارد و یکی از موتورهای اصلی اقتصاد فرانسه می باشد. لیلیان بتانکور با ۳۰/۹ درصد و شرکت نستله با ۲۹/۷ درصد از سهامداران اصلی شرکت لورئال محسوب می شوند.

لورال هم اکنون در زمینه های محصولات مرتبط با مو، پوست و عطر فعالیت عظیمی دارد و در زمینه هایی مانند داروهای شیمیایی و نانو هم ورود پیدا کرده است. این شرکت دارنده بالاترین تعداد ثبت اختراع در زمینه نانو در کشور ایالات متحده می باشد.

لیلیان بتانکور مالک لورال

لیلیان بتانکور ثروتمندترین زن جهان و مالک لورال
لیلیان بتانکور

مدیر عامل این شرکت جین پاول آگون در رابطه با لیلیان بتانکور گفته است که چقدر او را تحسین می کند.

بتانکور همیشه مراقب اوضاع شرکت و همچنین کارکنان شرکت بود. او می گوید که بتانکور به تنهایی نقش بسیار بزرگی در موفقیت های این شرکت ایفا کرده است و همیشه در امور مختلف آن ها را یاری کرده است و شرکت را به حال خود نگذاشته است.

حاشیه های ثروتمندترین زن جهان و مالک لورال

لیلیان بتانکور

بتانکور در طول زندگی خود حاشیه هایی نیز داشت و درگیر مسائل سیاسی و مالی نیز شد. این رسوایی با نام «مسئله بتانکور» در فرانسه مشهور شد. این مسئله سال ها پای ثروتمندترین زن جهان را به دادگاه های مختلف باز کرد و اسم او را به روزنامه ها و محافل فرانسه کشاند. این مسئله از شکایت دختر لیلیان بتانکورت از یکی از دوستان نزدیک لیلیان به نام فرانسوآ ماری بانیه (Francois-Marie Banier) شروع شد. او یک عکاس بود که از دوستان صمیمی لیلیان بود. در سال ۲۰۱۵ یکی از دادگاه های فرانسه او را به جرم کلاهبرداری با سو استفاده از ضعف ذهنی لیلیان به سه سال حبس محکوم و پرداخت مبلغ ۱۵۸ میلیون یورو نیز جریمه کرد.

منبع: latimes – nytimes

نویسنده: سید مهدی رئوف

سید مهدی رئوف
مهدی در دانشکده مدیریت خوانده است. او در زمینه تولید محتوا تجربه خوبی دارد. چهار سال تالیف و ترجمه در وبسایت های معتبر در زمینه های وب، سبک زندگی، فناوری، خودرو، مد و زیبایی از تجربیات حرفه ای مهدی در وب هست. علاقه به تولید محتوای باکیفیت برای مخاطب چند سالی است که در وجود او رخنه کرده. از علایق اصلی او می توان به مطالعه مقالات مرتبط با فناوری و استفاده از گجت های هوشمند اشاره کرد. به نظر مهدی پینتبال یک تفریح بی نظیر و یک ورزش فوق العادست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *