بامیلو بلاگ / سبک زندگی / سلامت و تناسب اندام / ۱۰ قدم طلایی برای ترک سیگار و شروعی دوباره

۱۰ قدم طلایی برای ترک سیگار و شروعی دوباره

ترک سیگار به آرزوی دست نیافتنی برای برخی افراد تبدیل شده است. این افراد شروعی توفانی را تجربه کرده و سپس همه چیز به حالت قبل بازمی‌گردد. تقریباً تمامی افراد سیگاری از خطرات سیگار کشیدن آگاه هستند. با این وجود اقدام به ترک سیگار کار ساده‌ای نیست. هنگامی که بدن به نیکوتین موجود در سیگار عادت کند، به سادگی نمی‌توان از شر آن خلاص شد. از طرفی نمی‌توان اراده محکم و فولادین انسان را نادیده گرفت. اگر راهکارهای علمی، عملی و تجربه شده را در کنار این اراده محکم بگذارید، زندگی عاری از دخانیات نیز کار دشواری نخواهد بود و می‌توان شروعی دوباره را برای خود و خانواده خود رقم بزنید. این راهکارها را در ادامه از بامیلو بلاگ با شما در میان خواهیم گذاشت.

ترک سیگار یا ترک دخانیات؟

برخی افراد سیگار نمی‌کشند؛ این افراد کشیدن قلیان را امری ساده تلقی کرده و تحت عنوان «تفننی» هر چند وقت یک بار به قول خودشان «دودی می‌گیرند»؛ غافل از اینکه یک جلسه قلیان با کشیدن یک پاکت سیگار برابری می‌کند. بر خلاف عقیده عمومی، دود سیگار هنگام رد شدن از داخل آب قلیان تصفیه نمی‌شود! دودی که حاصل از سوختن تنباکو روی قلیان است، حتی از دود سیگار به مراتب خطرناک‌تر است. با این اوصاف اگر به قول خودتان «تفننی می‌کشید»، قلیان را به طور کلی کنار بگذارید.

اما برسیم به اصل ماجرا یعنی «ترک سیگار» که در این مطلب به آن خواهیم پرداخت. بسیار شنیده‌ایم که مضرات سیگار کدام‌ها هستند و سلامتی این افراد تا چه اندازه در خطر است. در این مطلب قصد نداریم که بیشتر از این شما را ترسانده و با جملات رعب‌آور تن و بدن شما را به لرزه بیندازیم. اگر به دنبال راهکارهای اثبات شده در خصوص ترک سیگار هستید، با دقت هرچه تمام‌تر این مطلب را مطالعه کنید. یک بار برای همیشه شر این موجود مزاحم را از زندگی خود ریشه‌کن کنید و به همه ثابت کنید که تصمیم نهایی را چه کسی خواهد گرفت.

۱– صبور باشید

همه ما در تمامی مراحل زندگی برای رسیدن به اهداف و خواسته‌های خود عجله داریم. شاید قصد کاهش وزن دارید؛ شاید برای تشکیل زندگی برنامه‌ریزی می‌کنید؛ شاید به دنبال ترک سیگار هستید؛ ممکن است برای میلیونر شدن عجله داشته باشید. تمامی موارد عنوان شده را با صبر و تحمل می‌توان به دست آورد.

ترک سیگار را با یک مراسم، رویداد یا ماجراجویی چند روزه اشتباه نگیرید. کشیدن سیگار یک عادت چند ساله است که با تمامی بخش‌های زندگی شما عجین شده است. بدون شک این عادت چند ساله را نمی‌توان در یک ماه از میان برداشت. بهترین زمان ممکن برای ترک کامل سیگار را فقط خود شما می‌دانید. این امر بستگی به میزان اعتیاد شما دارد. به اینکه روزی چند نخ سیگار می‌کشید و بسیاری موارد شخصی دیگر که باید روی آنها فکر کنید.

2– آینده را به آینده بسپارید

چه بخواهید، چه نخواهید، افکار منفی به سراغ شما می‌آیند. شاخص‌ترین تفکری که هنگام ترک سیگار ذهن شما را مدام به خود درگیر می‌کند، «جدایی همیشگی از سیگار» است. این تفکر را «تفکر اعتیادگونه» می‌نامند. افرادی که به نیکوتین اعتیاد دارند، به این فکر می‌کنند که دیگر خبری از سیگار نخواهد بود. دیگر برای همیشه از سیگار باید دوری کنند و این تفکر مدام آنها را آزار می‌دهد.

برای رهایی از این تفکر باید آینده را فراموش کنید. سعی کنید تنها در مورد امروز برنامه‌ریزی داشته باشید. در ابتدا کار ساده‌ای نخواهد بود و نیاز به تمرین و تمرکز زیادی است. با این وجود به محض رسیدن به این طرز فکر می‌توان بسیار ساده‌تر با تفکر اعتیادگونه مقابله کرد. به یاد داشته باشید که شما هیچ اراده‌ای برای تغییر گذشته و آینده ندارید. توان شما تنها در تغییر امروز مؤثر است.

این مسأله تنها در خصوص سیگار کشیدن صادق نیست، بلکه در تمامی زندگی ما جاری است. همه ما مدام به اشتباهات گذشته و برنامه‌های آینده فکر می‌کنیم؛ در حالی که هیچ اراده‌ای برای تغییر هیچ‌کدام را نداریم. تأثیر اقدامات امروز ماست که فردا را خواهد ساخت. روی این مسأله تمرکز کرده و زندگی خود را با آن انطباق دهید.

۳– افکار منفی ممنوع!

گفته می‌شود که هر فرد عادی در طول روز به ۶۶ هزار موضوع مختلف فکر می کند که حدود دو-سوم آنها منفی هستند. این تفکرات بدون شک روی اعمال روزانه ما و شیوه تمرکز ما تأثیرگذار خواهد بود. بیشتر ما بزرگ‌ترین منتقد رفتار خودمان هستیم و در خصوص خود بسیار بی رحم عمل می‌کنیم؛ این در حالی است که عملکرد ما بسیار بهتر از چیزی است که در حال تلقین آن هستیم.

فرابگیرید که کمتر خود را سرزنش کنید. از ناله و زاری در خصوص اتفاقاتی که رخ داده و امکان تغییر آنها وجود ندارد خودداری کنید. احتمالاً چندین سال در حال سیگار کشیدن هستید اما گذشته را به گذشته بسپارید و روی اقدام فوق‌العاده اکنون در مقابله با سیگار تمرکز کنید. لیاقت شما بسیار بیشتر از چیزی است که به آن فکر می‌کنید.

برای امروز برنامه‌ریزی کنید و تمرکز خود را روی هدف بی‌نظیری بگذارید که پیش روی شما است. زندگی عاری از دخانیات و شروعی دوباره را تجسم کنید و اراده خود را در این خصوص تمجید کنید.

در مورد سیگار الکترونیکی هم بخوانید: ۱۰ واقعیت درباره سیگار الکترونیکی

۴– به خودتان برسید

هفته‌های ابتدایی ترک سیگار بدون شک روی سبک زندگی و خلق و خوی شما تأثیر خواهد گذاشت. برای این منظور بهتر است مقداری بیشتر به خودتان رسیدگی کنید. مواردی که در ادامه عنوان می‌شود، قابلیت‌های فیزیکی و ذهنی شما را در مقابله با خماری ناشی از نیکوتین افزایش می‌دهد.

  • رژیم غذایی متعادل

یک رژیم غذایی سالم و متعادل جهت تصفیه آلودگی و سموم ناشی از سیگار ضروری است. سعی کنید رژیم غذایی خود را سرشار از لبنیات، میوه‌ها و سبزیجات کنید. از خوردن غذاهای چرب، شور و فست فودها خودداری کنید. پس از خوردن این نوع غذاها تمایل به کشیدن سیگار افزایش می‌یابد.

  • استراحت بیشتر

صرف‌نظر کردن از نیکوتین تا چند هفته روی خلق و خو، سطح هوشیاری و انرژی شما تأثیر منفی خواهد گذاشت. در صورتی که احساس خستگی ذهنی و جسمی به شما دست داد، استراحت کرده و با این احساس مقابله نکنید.

  • مایه حیات

همگی از مزایای بی حد و حصر آب خبر داریم. آب کمک می‌کند که سم‌زدایی بدن شما بسیار بهتر و سریع‌تر انجام شود. آب به احساس بهتر و شادابی شما نیز کمک خواهد کرد. این مایع سحرآمیز را هرچه بیشتر در روال عادی روزانه خود بگنجانید.

  • ورزش روزانه

ورزش با حفظ سلامت جسمی و روحی رابطه مستقیم دارد. هرچه تحرک بیشتری داشته باشید، احساس بهتری خواهید داشت. البته تحرک بیشتر برای افراد سیگاری مقداری دشوار خواهد بود. با این وجود این تحرک باعث افزایش انگیزه و ارتباط با دیگران می‌شود. قرار نیست ورزش‌های سنگین انجام داده و از هدف اصلی خود دور شوید. تنها با یک ساعت پیاده‌روی روزانه می‌توانید تأثیر بسزایی روی حالات روحی و جسمی خود بگذارید.

  • مولتی ویتامین

کشیدن سیگار باعث تخلیه بسیاری از مواد مفید و معدنی در بدن افراد می‌شود. ویتامین‌ها نیز نقش اساسی در فعالیت‌های روزانه و خلق و خوی افراد دارند. سعی کنید چند هفته ابتدایی ترک سیگار هر روز یک عدد مولتی ویتامین مصرف کنید. البته مولتی ویتامین نمی‌تواند جایگزین میوه‌ها و سبزیجات در رژیم غذایی باشد و تنها نیروی کمکی جهت احیای انرژی شما است.

۵– دور الکل را خط بکشید

الکل و سیگار دست در دست هم دارند. هردوی آنها برای سلامتی زیان‌بار بوده و مکمل یک‌دیگر در تخریب اعضای بدن هستند. کسانی که هردوی این موارد را مصرف می‌کنند باید بیشتر مراقب باشند. نوشیدن الکل بدون شک شما را برای کشیدن سیگار تحریک می‌کند.

۶– آرامش خود را حفظ کنید

یکی از مهمترین بخش های ترک سیگار مقابله با اوضاع ناخواسته در مسیر ترک است. خشم و فشار عصبی از مهم‌ترین جرقه‌های تمایل به کشیدن سیگار هستند. سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید. خلق و خوی شما در هفته‌های ابتدایی جالب نخواهد بود. شکننده می‌شوید و با کوچک‌ترین صحبتی آزرده‌خاطر خواهید شد. سعی کنید افکار منفی را از ذهن خود دور کرده و به اطرافیان نیز در این مورد هشدار دهید.

همان‌طور که قبلاً عنوان شد، ورزش و استراحت کافی برای مقابله با این احساسات ضروری هستند. فعالیت‌های تفریحی مورد علاقه خود را بیشتر کنید و به روحیات خود نیز به اندازه جسمتان توجه داشته باشید. خواندن کتاب، دوش گرفتن، شنا کردن و فعالیت‌های اینچنینی را در برنامه هفتگی و روزانه خود قرار دهید. به این فعالیت‌ها به چشم بیمه مسیر ترک سیگار نگاه کنید و توجه ویژه‌ای به آنها داشته باشید.

۷– زیاد جدی نگیرید

هنگامی که آرامش اعصاب نداشته باشید، بی اراده «از کاه کوه می‌سازید.» بدون شک در مسیر ترک سیگار (و در کل، زندگی) روزهای سختی پیش رو خواهد بود. در مواقعی که احساس می‌کنید عصبانیت و اخلاق بد شما چیره شده است، بلافاصله به خود بیایید. در این مواقع افراد همه چیز را بزرگ کرده و سر این رشته دراز را تا ناکجاآباد خواهند گرفت.

برای غلبه بر این احساسات بهتر است به خارج از خانه رفته و مقداری پیاده‌روی کنید. به روزهای خوب پس از ترک سیگار فکر کرده و مثبت‌اندیش باشید. موسیقی مورد علاقه خود را پخش کرده و موقع پیاده‌روی از آن لذت ببرید. استراحت و یک چرت کوتاه نیز می‌تواند به غلبه بر این احساسات ناخوشایند کمک کند. پس از بیدار شدن بدون شک احساس بهتری خواهید داشت و از اینکه برنامه ترک سیگار خود را به دقت دنبال می‌کنید، خوشحال خواهید بود.

۸– از کمک خواستن دریغ نکنید

تجربه نشان می‌دهد، افرادی که در مسیر ترک سیگار از کمک دیگران بهره‌مند هستند، موفقیت بیشتری نسبت به افراد تنها دارند. کمک شما می‌تواند خانواده، دوست باب (و نه ناباب)، انجمن‌های اینترنتی یا حتی گروه تلگرامی باشد.

سعی کنید افرادی که می‌توانند بیشترین کمک را در این مسیر به شما بکنند را در این مسیر با خود همراه کنید. البته بهتر است برای مدتی نیز از افراد سیگاری تا جایی که می‌توانید دوری کنید. این افراد خواسته یا ناخواسته شما را به سمت کشیدن مجدد سیگار سوق می‌دهند.

۹- ترفند تنها یک نخ

«فقط همین امشب همین یک نخ را می‌کشم.» دوباره روز از نو، روزی از نو و عادت سیگار کشیدن رفته رفته بر شما غلبه می‌کند. با اینکه قدرت و اراده شما بسیار مستحکم است، اما نباید قدرت نیکوتین و تحریک جسم و روح خود را با آن دست کم بگیرید. کافی است همین یک نخ سیگار را بکشید و دوباره به روال قبل (و حتی بدتر) برگردید.

۱۰- یادآوری مرتب دلیل ترک سیگار

هرکسی برای دلیل (یا دلایل) خاصی اقدام به ترک سیگار می‌کند. سلامت جسم و روح، عشق به خانواده، ظاهر بهتر، تمرکز بیشتر و بسیاری دلایل را می‌توان برای ترک سیگار نام برد. این دلایل را به خاطر داشته باشید. به صورت مرتب آنها را با خود مرور کرده و برای لحظه‌ای آنها را از فکر خود دور نکنید.

ترک سیگار یک ماجراجویی سخت و در عین حال لذت‌بخش است. تمامی ماجراجویی‌ها دشواری خاص خود را دارند اما به محض رسیدن به لذت اصلی، تمامی خستگی مسیر فراموش می‌شود. این دلایل می‌توانند عامل اصلی و کلید موفقیت شما باشند.

آنچه در خصوص ترک سیگار لازم بود را با شما همراهان عزیز بامیلو بلاگ در میان گذاشتیم. بدون شک هر شروعی پایانی دارد و هر ماجراجویی نیز خاطرات خود را به همراه خواهد داشت. اگر قصد ترک سیگار دارید و این مطلب برای شما مفید بود، لطفاً حال و هوای خود را با ما نیز تقسیم کنید. در صورتی که سیگار را ترک کرده‌اید و اکنون به عنوان خاطره‌ای در ذهن شما باقی مانده است، تجربیات خود را با ما و دیگر دوستان خود نیز برای کمک به ترک سیگار در میان بگذارید.

منبع: verywellmind

نویسنده: هادی ملکی

هادی فعالیت حرفه‌ای خود را در سطح وب از سال 1390شروع کرد. در زمینه‌ سبک زندگی، دیجیتال مارکتینگ، سخنوری، آی‌تی، زبان انگلیسی و کروماکی تخصص داشته و تناسب اندام جزو علایق اصلی وی بشمار می‌رود. در این راستا کاهش وزن 35 کیلوگرم در یک سال از افتخارات او محسوب می‌شود. هادی معتقد است زبان طنز مؤثرترین زبان انتقال اطلاعات است.

یک دیدگاه

  1. با سلام و احترام
    مطلب خوب شما در مورد ۱۰ قدم طلایی برای ترک سیگار و شروعی دوباره را مطالعه کردم و از قسمت ” آرامش خود را حفظ کنید” واقعا استفاده کردم.

    با تشکر فراوان از شما و کاربران خوب شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *