بامیلو بلاگ / سبک زندگی / فرهنگ و هنر / فیلم / فیلم آی تی IT : پرفروش ترین فیلم سینمای وحشت
فیلم IT

فیلم آی تی IT : پرفروش ترین فیلم سینمای وحشت

استفن کینگ شخصیت بزرگی چه در بدنه ادبیات و چه در بدنه سینمای وحشت به حساب می رود. اکثر آثار او یا تبدیل به فیلم و سریال شده اند و یا قرار است که بشوند. فیلم آی تی IT یکی از کتاب های حجیم استفن کینگ به شمار می رود. کتابی با بیش از 1000 صفحه که متاسفانه تا به امروز هم ترجمه ای از آن در بازار ایران یافت نمی شود. مشکل اینجاست که به تعداد انگشتان دست در بین آثار اقتباسی از روی کتاب های وی، شاهد یک فیلم درخور توجه هستیم. اما فیلم «آن» در دسته خوب ها قرار می گیرد! در این مطلب فیلم آی تی را بررسی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

فیلم آی تی IT

استفن کینگ نویسنده فیلم آی تی IT
استفن کینگ نویسنده آی تی IT

فیلم IT یکی از کتاب های حجیم استفن کینگ به شمار می رود. کتابی با بیش از 1000 صفحه که متاسفانه تا به امروز هم ترجمه ای از آن در بازار ایران یافت نمی شود. فیلمی که می توان آن را مراتب بهتر از نسخه کلاسیک تلویزیونی قلمداد کرد. نصفه دوم کتاب که ماجرایی جدید برای قهرمانان نوجوان که البته در این نیمه بزرگ شده اند را رقم می زند؛ قرار است در بخش دوم فیلم «آن» که به زعم فروش بسیار خوب آن، نوید ساخته شدنش به طرفداران داده شده، به تصویر کشیده شود. گرچه تماشاگر ناآشنا با کتاب تا لحظه تیتراژ پایانی چیزی از دو قسمته بودن فیلم نمی داند و شاید این مساله کمی توی ذوق تماشاگر بزند.

داستان فیلم IT

فیلم آی تی

داستان فیلم آی تی جدید با کتاب فرق هایی دارد. تفاوت هایی که عمدتا باعث روان تر شدن داستان و بهتر شدن نوع سبک روایی آن و البته در بعضی موارد تاریک تر شدن فضای داستان شده است. داستان فیلم در دهه 80 میلادی می چرخد. زمانی که جورجی، یک پسربچه کوچولو با قایق کاغذی اش در خیابان بارانی بازی می کند و آب آن را به سمت دریچه فاضلاب هدایت می کند. جورجی در آن سوی دریچه مردی را به هیبت یک دلقک می بیند و طلب قایق کاغذی اش را می کند. در همین حین اولین شوک بزرگ فیلم و بی رحمانه بودن آن به تماشاگر زده می شود.

دلفک دست جورجی را از جا کنده و سپس جنازه ناقص او را در حالی که فریاد کمک سر می دهد به داخل فاضلاب می کشد. داستان بعد از این حول ماجرای برادر جورجی و دوستانش می چرخد. برادری که مرگ داداش کوچکترش را باور ندارد و با کمک دوستان هم سن و سالش که همگی عموما سال های اولیه دبیرستان هستند، به رمزگشایی از گم شدن جورجی و چندین پسربچه دیگر در طول عمر سالیان دراز شهرشان می کنند.

راستی فیلم دانکرک رو دیدید؟ آره یا نه فرقی نمی کند. مطلب نقد فیلم دانکرک ، جنگی تلخ‌تر از زهر را از دست ندهید.

نقد فیلم دانکرک ، جنگی تلخ‌تر از زهر

فیلم آی تی IT

آن ها می فهمند که هر 27 سال یکبار بچه ها به طرز غریبی غیب می شوند و تمام کلاف های نخ ماجرا به سمت دلفک اسرارآمیزی که به صورت کابوس های متنوع بر آن ها ظاهر شده، می رسد. دلقکی که این گروه ماجراجو به آن لقب «آن» را می دهند، چرا که از ماهیت وجودی آن دقیقا مطلع نیستند و فقط در همین حد می دانند که او قدرت های ماورااطلبیعه ای دارد و از آن ها برای ترساندن استفاده می کند.

فیلم IT از اندی موشیتی

فیلم IT از اندی موشیتی
قدیم ها یک نسخه دیگر هم از فیلم IT ساخته شده بود

اندی موشیتی سابقه چندانی در سینما ندارد و اوج کار هنری او قبل از فیلم IT به فیلم ترسناک دیگری به اسم «مامان» بر می گردد. موشیتی از جان برای اثر جدیدش مایه گذاشته و یک کار نشدنی با اثر ادبی عجیب و غریب استفن کینگ انجام داده است. کاری که تحسین خود نویسنده هم در پی داشته و بعد از اکران در طی یک مصاحبه گفته: «واقعا انتظار نداشته است که این فیلم اینقدر خوب ساخته شود. من معمولا آثار اقتباسی از روی کتاب هایم را یا نمی توانم ببینم یا یک بار می بینم. اما این فیلم را تا الان دوبار دیدم و باز هم خواهم دید!»

بررسی فیلم آی تی

بررسی فیلم آی تی

فیلم IT فیلم شخصیت های آن است. اگر شخصیت پردازی خوب و بازیگران نوجوانی که بتوانند این نقش ها را باور پذیر بازی کنند نبودند؛ قطعا با فیلم بدی مواجه بودیم. داستان پردازی در فیلم به نحوی است که با تک تک این شخصیت ها ما را آشنا می کند و ترس های آن ها را به ما می شناساند. ترس هایی که اکثرا خودمان در کودکی تجربه کردیم. ترس از یک نقاشی و یا یک شخصیت و یا همین دلقک. البته فوبیای دلقک بیشتر برای کودکان آمریکایی است ولی نسخه وطنی و ورژن ایرانی آن همین آدم های تبلیغاتی هستند که لباس های عروسک می پوشند. حتما دوروبرتان افراد زیادی را دیده اید که در کودکی از این عروسک ها می ترسیدند.

تبلیغات میدانی جالب فیلم فیلم آی تی
تبلیغات میدانی جالب فیلم فیلم آی تی در وسط شهر که بچه ها را با گریم کودک قربانی اول فیلم در معابر عمومی می گذاشتند

آشنایی با این ترس ها و حتی دلایل آن ها (که از کتاب پررنگ تر و شفاف تر بیان شده، مثل آزار جنسی پدر به دختر) باعث هم ذات پنداری با تک تک این کاراکترها می گردد. شخصیت خبیث داستان در کالبد یک دلقک دیوانه که وحشت می آفریند به خوبی بازی می کند. نه غلو آمیز و افتضاح که از کارهایش خنده مان بگیرد و نه بی روح و مسخره که بگوییم نقش از دستش در رفته است. او دقیقا همان چیزی است که باید باشد. یک دلقک که شوخ طبعی هم دارد ولی در عین حال یک قاتل وحشی و یک هیولای بچه کش است.

سکانس های فیلم آی تی IT

خشونت در قبال کودکان در فیلم بیداد می کند و کمتر اثری را در هالیوود دیدیم که این چنین بی رحمانه بچه ها را به صلاخی بکشد. بچه های فیلم «آن» مثل ماهیت فیلم به هیچ وجه معصوم نیستند و با وحشت عجین شده اند. همین است که از آن ها قهرمان های دوست داشتنی می سازد و فیلم را از حالت یک اثر نوجوان پسند در می آورد.

یکی از سکانس های فیلم آی تی IT

از شباهت فیلم نسبت به سریال محبوب و پرطرفدار «چیزهای عجیب و عریب» شبکه نتفلیکس نباید غافل ماند. از خط زمانی یکسان این دو تا داشتن بازیگران مشترک در هر دو اثر و همچنین مضمون داستان که عده ای نوجوان را در حل یک معمای متافیزیکی و وحشت آفرین روایت می کند. شباهتی که چه از قصد و چه اتفاقی بوده به فروش و محبوبیت فیلم کمک دو چندانی کرده است. (البته طبق گفته کارگردان او اصلا این سریال را ندیده و روند تولید فیلم در زمان پخش سریال به نصفه خود رسیده بوده است.)

فیلم آی تی IT

داستان‌های استفن کینگ پر از بچه‌ها و ماجراجویی‌های آن‌ها بدون نظارت بزرگ‌سالان است (اثر stand by me را خاطرتان هست؟) این داستان هم از این موضوع جدا نیست و به‌خوبی می‌توان وحشت را در ماجراجویی‌هایی این‌چنینی نمایان کرد. اگر واقع بین باشیم، فیلم می توانست بهتر از چیزی که الان هست باشد و قوی تر ساخته شود ولی در کل با اثری شاخص در سینمای هیجانی و وحشت روبرو هستیم که رکورد پرفروش ترین فیلم ترسناک تاریخ را جابجا کرده و نقطه عطفی در این ژانر به حساب می رود. دیدن قسمت اول فیلم IT وقتی واجب می شود که بدانیم این دلقک ترسناک را دوباره نه تنها در کابوس هایمان بلکه چند سال دیگر قرار است بر پرده سینما ببینیم.

نویسنده: آرش پارساپور

آرش روزنامه نگار این مملکت است. البته این رشته را در دانشگاه خوانده و بعدا فهمیده که میتوانست هرچیزی بخواند ولی روزنامه نگار شود. به نوعی گیک محسوب می شود و عاشق کتاب و بازی و فیلم و تکنولوژی و امثالهم می باشد. داشتن کتابخونه قدر فیل و همه کنسول‌های بازی و 30ترابایت فیلم گواه این سخنان است. در همین زمینه‌ها نیز می نویسد و البته با همه چیز و همه کس شوخی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *