بامیلو بلاگ / دنیای فناوری / فناوری شبکه اینترنت ثابت نسل چهارم یا TD-LTE چیست ؟

فناوری شبکه اینترنت ثابت نسل چهارم یا TD-LTE چیست ؟

در این مقاله قصد داریم ببینیم فناوری‌های FD-LTE و TD-LTE یا همان اینترنت نسل چهار ثابت چیست و چه تفاوتی با اینترنت نسل چهار همراه دارد؟

فناوری‌های FD-LTE و TD-LTE دو استاندارد مختلف فناوری نسل چهارم هستند که ازجمله استانداردهای ۳GPP  به شمار می‌رود. فناوری نسل سه با معرفی+HSDPA یا +H خاتمه یافت و اپراتورهای موبایل شروع به پیاده‌سازی و تحقق نسل چهارم تلفن همراه کردند تا بتوانند سرعت به‌مراتب بالاتری را برای مشترکان خود فراهم کنند. فناوری نسل چهارم ازلحاظ سرعت یک شبکه محلی مجازی را برای مشترکان تلفن همراه تحقق بخشیده که تجربه اتصال به اینترنت بسیار پرسرعت برای دسترسی به خدمات سه‌گانه دیتا، صوت و ویدئو را فراهم می‌کند. بر این اساس، شبکه LTE به‌گونه‌ای طراحی‌شده که بتواند از هر دو نوع طیف فرکانسی متقارن جهت فناوری دوپلکس تقسیم فرکانسی و طیف فرکانسی نامتقارن جهت تکنولوژی دوپلکس تقسیم زمانی استفاده کند.
استاندارد FD-LTE از باند فرکانسی متقارن استفاده می‌کند که از توسعه شبکه نسل سه به وجود آمده و این در حالی است که استاندارد TD-LTE از باند فرکانسی نامتقارن بهره می‌برد که از تکامل TD-SCDMA به وجود آمده است. شبکه TD-LTE به باند فرکانسی متقارن احتیاجی ندارد چون ارسال و دریافت اطلاعات در همان کانال و در بازه‌های زمانی مختلف اتفاق می‌افتد. درحالی‌که شبکه FD-LTE به باندهای فرکانسی متفاوتی جهت ارسال و دریافت اطلاعات به‌اضافه باند محافظ میانی احتیاج دارد. در TD-LTE این امکان وجود دارد که ظرفیت Uplink و Downlink با تغییر آرایش فریم‌ها تغییر کند ولی در FD-LTE براساس پهنای باند اختصاص یافته به اپراتورها، این ظرفیت ثابت است.

مزیت TD-LTE در مقایسه با فناوری‌های ثابت موجود

TD-LTE

علاوه بر TD-LTE، فناوری‌های اینترنت ثابت موجود شامل Dial-Up، DSL و WiMAX هستند. هر یک از این فناوری‌ها به دلیل مشکلاتی از جمله سرعت بسیار کم، نیاز به استفاده از خط تلفن ثابت، هزینه بالا به دلیل نیاز به پرداخت اشتراک اینترنت و هزینه خط تلفن مورداستفاده (در سرویس Dial-Up)، نیاز به ظرفیت خالی در مرکز مخابرات منطقه، نیاز به استفاده از خط تلفن ثابت و بدون امکان جابجایی و محدود به مکان خاص (در سرویس DSL) و محدودیت سرعت و فناوری قدیمی (در سرویس WiMAX) به‌طور کامل پاسخگوی نیاز کاربران و مشترکان امروزی نیستند. این در حالی است که سرویس TD-LTE، با دارا بودن ویژگی‌هایی همچون قابلیت استفاده در مکان‌های مختلف، بدون نیاز به خط تلفن ثابت، راه‌اندازی سریع و پایداری بالا در آپلود و دانلود، تجربه سرعت بسیار بالاتری را برای کاربر به ارمغان می‌آورد.

تاریخچه تکنولوژی TD-LTE

TD-LTE

در سال۲۰۱۰، نخستین آزمایش‌های میدانی درزمینهٔ این فناوری توسط شرکت اریکسون، همراه با شرکت Reliance Industries در هند انجام شد که طی آن به‌سرعت ۸۰ مگابیت بر ثانیه دست‌یافته شد. پس‌ازآن در سال ۲۰۱۱ شرکت China Mobile با همکاری شرکت Huawei، سرویس TD-LTE را در ۶ شهر چین به‌صورت آزمایشی راه‌اندازی کرد و در ۲۰۱۲، سرویس TD-LTE به‌عنوان سرویس نسل چهار توسط Soft Bank در ژاپن به بهره‌برداری رسید.

سال ۲۰۱۳ سالی بود که نخستین سرویس TD-LTE در آمریکا راه‌اندازی شد و در ۲۰۱۴، نخستین سرویس تجاری TD-LTE در منطقه غرب آسیا و شرق آفریقا توسط STC به راه افتاد. بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ نیز، تعداد ۷۶ شبکه TD-LTE در ۴۳ کشور راه‌اندازی شده و ۹۳ شبکه TD-LTE در ۶۰ کشور نیز در حال راه‌اندازی است که این امر، توجه به توسعه زیرساخت‌های آی‌تی در کشور را دوچندان نمایان کرده است.

بافاصله بسیار کوتاهی از این روند جهانی، ایرانسل در سال ۲۰۱۵ پروانه راه‌اندازی شبکه سراسریTD-LTE  را دریافت کرد و یک روز بعد این سرویس به‌صورت آزمایشی راه‌اندازی شد. هم‌اکنون و در سال ۲۰۱۶ نیز نخستین شبکه TD-LTE در ایران توسط ایرانسل به‌صورت رسمی و تجاری راه‌اندازی می‌شود.

ایرانسل با رصد بازار و تشخیص صحیح نیازهای واقعی مشترکان، خود را مصمم به سرمایه‌گذاری بیشتر در شبکه پهن‌باند ایران می‌داند و هم‌زمان با گسترش نسل سوم و چهارم تلفن همراه، توسعه اینترنت پرسرعت خانگی را هم در دستور کار خود قرار داده است.

راه‌اندازی نخستین شبکه اینترنت ثابت نسل چهارم (TD-LTE) در ایران توسط ایرانسل

به گزارش روابط عمومی ایرانسل، نسل چهارم اینترنت پرسرعت ثابت برای مصارف خانگی واداری (TD-LTE) ، صبح روز چهارشنبه ۱۳ مرداد ۹۵ هم‌زمان با میلاد حضرت معصومه (س)، طی یک نشست خبری در هتل همای مشهد مقدس با حضور خبرنگاران و مدیران رسانه‌ها و مدیرعامل، معاونان و مدیران ارشد ایرانسل به‌صورت هم‌زمان در ۲۵ استان به شکل رسمی و تجاری راه‌اندازی شد.

10
این سرویس برای اولین بار در ایران، هم‌زمان با مشهد مقدس، در شهرهای اراک، اردبیل، ارومیه، ایلام، بجنورد، بندرعباس، بوشهر، بیرجند، خرم‌آباد، رشت، زاهدان، زنجان، ساری، سمنان، سنندج، شهرکرد، قزوین، قم، کرمان، کرمانشاه، گرگان، همدان، یاسوج و یزد به صورت رسمی و تجاری به بهره‌برداری رسید.
اینترنت نسل چهار ثابت یا TD-LTE در حقیقت آخرین نسل اینترنت ثابت است و بهترین گزینه بی‌سیم برای تأمین اینترنت سازمان‌ها، مؤسسات و شرکت‌های تجاری و همچنین منازل مسکونی به شمار می‌رود. این سرویس در مقایسه با سایر سرویس‌های موجود اینترنت ثابت از جمله Dial-up، ADSL و WiMAX تجربه سرعت بالاتری را برای کاربر به ارمغان می‌آورد و محدودیت‌هایی مانند فناوری قدیمی، محدودیت مکانی و عدم امکان جابجایی مودم، نیاز به استفاده از خط تلفن و لزوم وجود ظرفیت خالی در مرکز مخابرات منطقه را برطرف کرده و از پایداری بالایی در آپلود و دانلود برخوردار است.

TD-LTE
در روز اول شهریور ۱۳۹۴ پروانه بهره‌برداری سراسری از شبکه اینترنت پرسرعت ثابت بدون محدودیت در فناوری به ایرانسل اعطا شد و یک روز بعد در تاریخ دوم شهریور طی مراسمی با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، شبکه TD-LTE ایرانسل به بهره‌برداری آزمایشی رسید.
علیرضا قلمبر دزفولی، مدیرعامل ایرانسل، در نشست خبری راه‌اندازی رسمی سرویس اینترنت ثابت نسل چهار ایرانسل با اشاره به مطلب فوق افزود: با گذشت حدود ۲۰ ماه از راه‌اندازی نسل‌های سه و چهار اینترنت همراه، هم‌اکنون بیش از ۱۰۴۰ منطقه در ایران، شامل ۵۲۷ شهر، تحت پوشش شبکه ۳G ایرانسل و ۲۴۰ منطقه، شامل ۲۰۳ شهر در تمامی استان‌های ایران تحت پوشش ۴G ایرانسل قرار دارند.
وی تعداد کاربران شبکه باندپهن ایرانسل را ۱۷ میلیون نفر اعلام کرد و افزود: هم‌اکنون تعداد ۲۵ میلیون نفر کاربر دیتا در شبکه ایرانسل فعال هستند که این رقم طی بازه زمانی خرداد ۹۴ تا خرداد ۹۵ با رشد ۵۰ درصدی مواجه شده و رشد مصرف دیتا به ازای هر کاربر در یک سال اخیر بالغ‌بر سه و نیم برابر بوده است.

تاثیر اینترنت پهن باند در اقتصاد

TD-LTE

دزفولی با اشاره به آمار منتشرشده توسط مؤسسات جهانی درزمینهٔ تأثیر اینترنت پهن باند در اقتصاد گفت: بر اساس آمار، به ازای هر ۱۰ درصد افزایش ضریب نفوذ پهن باند، تولید ناخالص ملی ۳۸٫۱ درصد رشد خواهد داشت. در سال ۲۰۱۷، اثر پهن باند همراه بر روی تولید ناخالص ملی آمریکا، معادل بیش از یک تریلیون دلار خواهد بود و بیش از یک میلیون شغل جدید در اثر توسعۀ پهن باند همراه در آمریکا ایجاد خواهد شد. همچنین بـه ازای هر یک درصد افـزایش ضریـب نفوذ پهن باند، نرخ بهره‌وری تولید ۱۳ صدم درصد رشـد خواهـد داشت.

وی افزود: صرفه اقتصادی ناشی از گسترش ضریب نفوذ اینترنت پهن باند در سال ۲۰۰۷ در آمریکا، ۳۰۰ میلیارد دلار (معادل ۲۲ درصد از کل صرفه اقتصادی) بوده است و علاوه بر این، استفاده از اینترنت پهن باند، منـجر به ۶ درصد افزایش در صـادرات شـرکت‌هـای تـولیـدی و ۱۰ درصد افـزایـش درفروش شرکت‌های خدماتی می‌شود و ایرانسل نیز در همین راستا و باهدف تحرک‌بخشی به حوزه اقتصاد و تحقق رشد ناخالص ملی نسبت به توسعه اینترنت پهن باند اقدام کرده است.

روند جهانی ارتباطات؛ گذشته، حال و آینده

مدیرعامل ایرانسل به روندهای جهانی ارتباطات اشاره کرد و گفت: در سال ۲۰۰۰ یک میلیارد خانه با خطوط ثابت به هم متصل بودند و در ۲۰۱۵ تعداد ۷٫۳ میلیارد اشتراک خطوط تلفن همراه وجود داشته است. پیش‌بینی‌شده است که در سال ۲۰۲۰ تعداد ۵۰ میلیارد دستگاه به‌صورت بی‌سیم به هم متصل شوند.

۶۰۳ شبکه ۳G در ۲۱۶ کشور جهان ۲٫۱ میلیارد مشترک را پوشش داده‌اند و ۳۲۲ شبکه ۴G در ۱۳۳ کشور به ۱٫۱ میلیارد نفر خدمات‌رسانی می‌کنند. پیش‌بینی‌شده که تا پایان سال ۲۰۱۶ منطقه غرب آسیا و شرق آفریقا ۱۴ برابر افزایش ترافیک دیتای همراه، پنج گیگابایت مصرف ماهیانۀ دیتا به ازای هر گوشی هوشمند، ۲۱۰ میلیون مشترک ۴G و ۹۷۰ میلیون مشترک تلفن همراه را شاهد باشد.

دزفولی تأکید کرد: آنچه در آمارهای جهانی و آمار رشد ترافیک در شبکه باند پهن دیده می‌شود، لزوم سرمایه‌گذاری در توسعه زیرساخت در این حوزه را بیش از پیش نشان می‌دهد.

منبع: ایرانسل

نویسنده: سجاد زاهدی

دنیای تکنولوژی، خودرو و گجت‌های هوشمند از علایق دسته اول او به شمار رفته و تشنه یادگیری و جستجو است. فیلم و سریال، بازی‌های رایانه‌ای و موسیقی چیزهایی است که او را هیچ‌گاه خسته نخواهند کرد. از نظر او دیوید لینچ و درن آرونوفسکی برترین کارگردان‌های تاریخ سینما بوده و بی‌نظیرترین خودروساز بی چون و چرای دنیا شرکت سوئدی کوئنیگ‌سگ است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *