بامیلو بلاگ / گوناگون / غیر عادی ترین نشانه های بارداری
علائم بارداری

غیر عادی ترین نشانه های بارداری

نشانه ها و علائم بارداری را می شناسید؟ فکر می کنید که باردار هستید؟ همه ما با علائم اولیه بارداری آشنا هستیم. نشانه هایی مانند از دست دادن عادت ماهانه و یا حالت تهوع نشانه های اصلی بارداری هستند، اما نشانه های دیگری نیز هستند که اصلاً مشخص و ممکن است شما را متوجه باردار بودنتان نکنند. در این مطلب 10 مورد از علائم بارداری را که انتظار آن ها را نداشته اید و ندارید، برای شما آورده ایم.

غیر عادی ترین علائم بارداری : نشانه های بارداری چه هستند؟

نشانه های بارداری

برای برخی افراد اولین نشانه بارداری خستگی مفرط بود. منظور من خستگی بعد از خوابیدن و بیدار شدن در صبح نیست. منظورم خستگی و خواب آلودگی در تمام فعالیت های روزانه ای است که شخص انجام می دهد، این خستگی ممکن است حتی در هنگام ورزش کردن به وجود بیاید. من به وضوح به خاطر می آورم که به همسرم گفتم که صورتم برایش سخت است که از خواب بیدار شود. در هر دو زمان، من گیج و مبهوت این عوارض بودم تا اینکه در نهایت متوجه میشدم چه اتفاقی افتاده است.

از همان لحظه ای که شما باردار می شوید، بدن شما خودش را برای این موضوع مهیا می کند. هورمون های جدید و متفاوتی نسبت به قبل در بدن شما پخش می شوند و در نتیجه این فرآیند، غافل گیری هایی را برای شما به وجود می آورد. حتی ممکن است که یک هفته بعد از لقاح هم بدن شما علائمی از بارداری را به شما نشان دهد. از سردرد گرفته تا مزه آهن و فلز در دهان بوی بارداری را به مشامتان می رساند. بدن شما ممکن است عکس العمل هایی را از خود نشان دهد که غیر عادی به نظر برسند.

سوزش معده

به خاطر دارید که در هنگام بارداری هضم غذا و روند هضم آن ها چقدر آرام و آهسته بود؟ لذا این روند هضم تنها باعث آهسته تر شدن روند دفع آن ها در دستشویی نیست. بلکه این فرآیند هضم آرام تر بدین معنی است که غذا مدت زمان بیشتری را در شکم شما باقی مانده و در نهایت می تواند باعث عوارضی و دردهایی مثل سوزش معده شود.

اسید معده شما می تواند به همین دلیل به سمت بالا برگشته و وارد لوله گوراشی مری شما شود که در نهایت باعث احساس ترش کردن خواهد شد. پزشکی که شما تحت نظر وی هستید می تواند راه کارهایی را برای شما روشن کند و به شما بیاموزد که به وسیله آن ها به هضم سریع تر غذا کمک کنید. سعی کنید کمتر و بهینه تر بخورید. تعداد دفعات بیشتر وعده های غذایی می تواند باعث پر نشدن معده شده از غذا شده و از این عوارض تا حد زیادی جلوگیری خواهد کرد. مقادیر زیادی آب و مایعات در طی روز بنوشید. این کار از پر شدن معده شما از غذا که هضم ان ها را خیلی کند می کند جلوگیری می کند.

آیا این دوره قاعدگی من است؟

کمردرد یکی از علائم بارداری

از دست دادن یکی از دوره های قاعدگی یکی از اولین نشانه های بارداری در اکثر خانم ها بشمار می رود اما شما می توانید آن چنان که باردار هستید دوره قاعدگی نیز داشته باشید. اگر شما و همسرتان سعی می کنید که باردار شده و صاحب فرزند شوید و شما تاریخ معینی را در هر ماه برای این دوره تعیین کرده اید و هر بار آن را به وضوح سپری می کنید، پس بادار نیستید اما نباید دل سرد شوید.

گاهی اوقات خانم ها بعد از گذشت دو هفته از عمل لقاح مشاهداتی از لکه های خون دارند. این لکه های می توانند به دلیل هورمون ها هم ایجاد شوند. همچنین این لکه ها می توانند به دلیل جایگیری جنین در دیواره رحم نیز به وجود آمده باشند. متأسفانه خونریزی می تواند به دلایل بسیار مهم تری نیز اتفاق افتاده باشد. پس بهتر است زمانی که مقدار و شدت خونریزی شما در این دوره تغییر کرد حتماً با پزشک خودتان مشورت کنید.

کمر درد

کمردرد فقط برای خانم هایی که زایمان را تجربه کرده اند نیست. متأسفانه برخی خانم ها درد هایی در ناحیه کمر خود را در دوره بارداری گزارش کرده اند. اگر شما درد هایی خفیف در ناحیه های پایینی کمر خود احساس کردید، این می تواند از نشانه های اولیه باداری در شما باشد. فعالیت هایی نظیر پیاده روی و یوگا می توانند در تسکین دادن این دردها مؤثر باشند. چنانچه این دردها باعث اذیت شما شده و شما را ناراحت می کنند، حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

فلز برای شام

مزه فلز در دهان یکی از نشانه های بارداری است

هنگامی که باردار شدید، به خوبی در می یابید که هورمون ها نحوه فعالیت و به طور کلی تمامی سیستم های بدنی شما را تغییر می دهند، حتی این تغییرات حواس چشایی شما نیز اتفاق می افتند. افزایش سطح هورمون استروژن و پروژسترون می توانند باعث تغییر مزه احساس شده غذا توسط حواس چشایی شما شوند. یکی از نشانه های آزار دهنده و ناخوشایند بارداری، وجود مزه ی فلز یا آهن مانند در دهان شما است.

این حس ناخوشایند بعد از اینکه فارغ شدید به همان سرعت ناپدید شده و درمان می شوند، اما مسئله اصلی اینجاست که این مزه نامناسب حس لذت بردن از غذایی که می خورید را از شما می گیرد. برای رهایی یافتن از این مزه فلز گونه می توانید از غذاهای اسپایسی – تند و خیلی تند – استفاده کنید. جویدن آدامس های بدون قند و نوشیدن آب سرد نیز در طی روز می تواند در کمتر شدن این مزه ناخوشایند به شما کمک کند.

نشانه های عمومی

علائم اولیه بارداری

اگر شما هر یک از این نشانه های غیر متداول بارداری را در خود یافتید، پس به دنبال سایر نشانه های متداول آن نیز بوده و انتظار آن ها را نیز داشته باشید. برای 29 درصد از خانم ها، از دست دادن یک دوره قاعدگی به معنای بارداری است. حالت تهوع صبح و بعد از بیدار شدن از خواب می تواند دلیل دیگری برای این موضوع باشد که شما باردار شده اید. این حالت ها می تواند از احساس تهوع اندکی تا کاملاً بی آب شدن بدن به دلیل استفراغ های پیاپی باشد. در یک نظرسنجی انجام شده توسط انجمن بارداری آمریکا، حالت تهوع اولین نشانه بارداری حدود 25 درصد از خانم ها بوده است. برای 17 درصد از خانم ها لطیف تر شدن سینه ها اولین نشانه هایی از بارداری بوده که آن را تجربه کرده اند.

 

سخن آخر

با وجود تمامی نشانه ها، تنها راهی که می توانید با آن مطمئن شوید باردار هستید یا نه آزمایش بارداری و اسکن سونوگرافی توسط پزشک متخصص است. اگر باور دارید که باردار هستید، پس بهتر است که یک قرار ملاقات با یک متخصص گذاشته و برنامه ریزی کنید.

منبع: thelist

 

نویسنده: صبا عاصمی

صبا شوخ طبع و رک است. فیزیک خوانده، دوره ارشدش را می گذراند و خدا بخواهد دکترای فیزیک هم خواهد خواند. فیزیک را دوست دارد چون می خواهد از همه چیز سر در بیاورد و هر چیزی برایش جذاب است: علم، هنر، فرهنگ، تاریخ و فلسفه. برای فیلم و کتاب هم هیچ محدودیتی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *