غذاهای سمی
بامیلو بلاگ / سبک زندگی / تغذیه سالم / غذاهای سمی که علاقه ی زیادی به خوردن آنها داریم

غذاهای سمی که علاقه ی زیادی به خوردن آنها داریم

تقریباً سخت است که شما این مسئله را باور کنید که بعضی از میوه ها و سبزیجات مورد علاقه تان حاوی مقادیر کمی ماده های سمی هستند. و احتمالاً مصرف بیش از اندازه ی آنها موجب بیماری و مرگ می شود. در ادامه فهرست ده نمونه از غذاهای سمی که علاقه ی زیادی به خوردن آنها داریم را با هم بررسی می کنیم.

لیست تعدادی از غذاهای سمی

10- پوفی ماهی

غذاهای سمی که علاقه ی زیادی به خوردن آنها داریم

پوفی ماهی دومین جاندار سمی در میان راسته ی مهره داران در سرتاسر جهان است. ارگانیزم های درونی و سطح پوست این گونه ماهی حاوی مقدار زیادی از تترودوتوکسین است. بسیار جای تعجب است که در بعضی از کشورها (احتمالاً حدس زدن این کشورها بسیار راحت است) مانند چین، ژاپن و کره این ماهی بسیار خطرناک سرو می شود. در ژاپن به یکی از هراس انگیزترین دستور پخت غذا «فوگو» می گویند که روش طبخ این ماهی شامل آن می شود. تنها آشپزان بسیار حرفه ای و کار بلد اجازه ی طبخ بشقاب فوگو را دارند. با توجه به اینکه این ماهی در همه جا سرو نمی شود و طعم آن برای مردم آشنا نیست، به همین دلیل تشخیص دادن طعم خوب این ماهی پوفی بسیار سخت است. در ضمن باید به این نکته اشاره کرد که 70 درصد مواقع، کسانی که طعم این ماهی را تست می کنند خواهند مرد. پس بهتر است فوگو نخورید اگر هم می خواهید بخورید، فوگویی میل کنید که به وسیله ی آشپز کارکشته ای پخته شده باشد. سمی که در بدن این ماهی قرار دارد 100 برابر از ماده ی سمی سیانید خطرناک تر است. یک ماهی پوفی به تنهایی می تواند 30 نفر را هلاک کند. وقتی پوفی ماهی شما سمی باشد بعد از خوردن آن فشار خونتان کاهش پیدا می کند، احساس تهوع خواهید داشت، تنفس شما قطع می شود و بعد از آن خواهید مرد. در بعضی مواقع هم اگر شخصی پوفی ماهی سمی خورده باشد فلج می شود و به کما فرو می رود. پس با این توصیفات جداً بهتر است لب به پوفی ماهی نزنیم. در فهرست ما از غذاهای سمی که علاقه ی زیادی به خوردن آنها داریم پوفی ماهی در رتبه ی دهم قرار دارد.

راستی خواص شکلات را می شناسید؟ در مطلب ۱۰ مورد از خواص شکلات که احتمالاً از آنها اطلاع ندارید در این مورد بخوانید.

۱۰ مورد از خواص شکلات که احتمالاً از آنها اطلاع ندارید

9- آقطی (سرده) یا پلم

لیست تعدادی از غذاهای سمی

میوه ی اقطی یا پلم میوه ی درخت گلداری است که بیشتر در نواحی استوایی یا زیر خط استوا رشد می کند. موارد استفاده ی آن بیشتر برای درست کردن مربا، سودا و لیکور است و البته مصارف دارویی هم دارد. قسمتی از این میوه و گل آن بسیار سمی است و مصرف آن ممکن است باعث بیماری شخص مصرف کننده شود. برای مدت های طولانی مصرف آب این میوه احساس تهوع و دهیدراته شدن را در مصرف کننده بر می انگیخت. خرس ها علاقه ی زیادی به این میوه دارند. این میوه قبلاً در خانواده ی پیچ امین الدوله و آقطیان قرار داده شده بود. پس بهتر است وقتی به جنگل می روید از مزه کردن میوه های درختان جداً خودداری کنید، چون عواقب بسیار بدی برای شما خواهند داشت. در فهرست ما از غذاهای سمی که علاقه ی زیادی به خوردن آنها داریم پلم در رتبه ی نهم قرار دارد.

8- ریواس

تعدادی از غذاهای سمی

ریواس گیاهی است که به صورت خودجوش در سرتاسر جهان می روید. ریواس گیاهی است که دارای برگ های پهن و ریشه هایی طویل می باشد. ریواس در بعضی از کشورها به عنوان پیش غذا سرو می شود و در بعضی دیگر از کشورها غذای اصلی است، همچنین مصارف دارویی نیز دارد. در رنگرزی هم از این گیاه بسیار خوشمزه استفاده می کنند. برگ های این گیاه خوشمزه حاوی مقدار بسیار زیادی اکسالیک اسید است که باعث بیماری در شخص مصرف کننده می شود. علائم بیماری بعد از مصرف برگ های این گیاه خونی شدن ادرار، حالت تهوع، رعشه و دی هیدراته شدن آب بدن است. اما قسمت های دیگر این گیاه بسیار بسیار خوشمزه در پخت غذاهای گوناگون استفاده می شود. پس اگر در هنگام کوهنوردی ریواس های در آمده در کوه را چیدید و خواستید با آن غذا تهیه کنید مواظب برگ های سمی آن باشید. در فهرست ما از غذاهای سمی ریواس در رتبه ی هشتم قرار دارد.

7- سیب زمینی

سیب زمینی در لیست غذاهای سمی

سیب زمینی یکی از مواد غذایی پرمصرفی است که در سرتاسر جهان در اغلب وعده های غذایی از آن استفاده می کنند. اما همه ی انواع سیب زمینی ها برای سلامت بدن خوب نیستند. برگ و ریشه های سیب زمینی حاوی سم هستند، سیب زمینی های سبز نیز حاوی سم می باشند. سیب زمینی های سبز حاوی سمی به نام سوللین هستند. یادمان نرود که با توجه به پایین بودن قیمت سیب زمینی سبز اکثر اغذیه فروشی های غیر بهداشتی از این نوع سیب زمینی استفاده می کنند. مصرف بیش از حد اینگونه سیب زمینی مطمئناً شما را بیمار خواهد کرد. پس در انتخاب سیب زمینی دقت کنید. در فهرست ما از غذاهای سمی سیب زمینی در رتبه ی هفتم قرار دارد.

6- گوجه

گوجه یک غذای سمی است

گوجه در سرتاسر جهان در وعده های غذایی استفاده می شود و از آن به عنوان پیش غذا استفاده می کنند. گوجه فرنگی مانند انگور، سیب زمینی و بادمجان از خانواده ی گیاهان تاجریزی است. بیشتر گیاهانی که در این خانواده قرار دارند، به علت وجود الکالویئید (قلیا) در آنها سمی می باشند. ریشه و برگ های گوجه فرنگی نیز حاوی مقادیر زیادی الکالوئید است. به همین دلیل است که شما در مغازه های میوه فروشی برگ این گیاهان را نمی بینید. در گوجه فرنگی های سبز هم مقادیر زیادی الکالوئید وجود دارد، پس بهتر است از خرید گوجه فرنگی های سبز خودداری کنید. آلکالوئیدها مواد سمی طبیعی هستند. سولانین در گوجه فرنگی و یا در سیب زمینی هایی که در معرض نور قرار می گیرند، ایجاد شده و گیاه این ماده را برای دفاع از خود در مقابل حشرات و بیماری ها می سازد. در فهرست ما از غذاهای سمی که علاقه ی زیادی به خوردن آنها داریم گوجه در رتبه ی ششم قرار دارد.

5- روغن کرچک

غذاهای سمی : روغن کرچک

روغن کرچک هم مصارف غذایی و هم مصارف دارویی بسیاری دارد. برای جلوگیری از چین و چروک، ریزش مو، و ناراحتی های پوستی از این روغن بسیار با ارزش استفاده می کنند. این روغن را برای ساخت شکلات ها و آب نبات ها و یا حتی غذای بچه ها نیز به کار می برند. روغن کرچک از کوبیدن هسته ی این گیاه تهیه می شود. اما یادمان نرود که هسته ی این گیاه حاوی مقادیر بسیاری ریسین است و این ماده ی پروتئینی بسیار سمی است. روغن کرچک را در کارخانه ها تولید می کنند و در فرآیند کوبیدن هسته های آن جوانب احتیاط را رعایت می کنند. بهترین کار این است که از لمس هسته های این گیاه خودداری کنید، مقادیر زیادی از این سم در پوسته ی بیرونی این هسته قرار گرفته است. این سم یکی از کشنده ترین سموم طبیعی دنیاست. در فهرست ما از غذاهای سمی که علاقه ی زیادی به خوردن آنها داریم روغن کرچک در رتبه ی پنجم قرار دارد.

4- قارچ

غذاهای سمی : قارچ

قارچ یکی از معروف ترین و پر مصرف ترین مواد غذایی در سرتاسر جهان است. اما هر قارچی برای تهیه غذا مناسب نیست و خوردن آن ممکن است به شما آسیب برساند و یا شما را مسموم کند. قارچ چتری نام دیگری است که برای قارچ های سمی در نظر گرفته اند. در آمریکا حدود 9000 نفر در اثر مصرف قارچ های سمی راهی بیمارستان شدند. کمتر از 100 گونه قارچ سمی و 12 گونه قارچ مرگبار در سرتاسر جهان وجود دارند. قارچ های سمی معمولاً شبکه ای سفید دارند و اندازه ی آنها کوچکتر از قارچ های خوراکی است، رنگ آنها قهوه ای و کلاهک آنها به صورت چتر است. پس بهتر است اگر به جنگل می روید نه تنها از خوردن میوه های جنگلی خودداری کنید بلکه قارچ ها را نیز به هیچ عنوان مزه نکنید. خوردن قارچ سمی می تواند کلیه، کبد و حتی مغز را از کار بیاندازد. علائم مسمومیت با قارچ شامل تهوع، شکم درد، اسهال، و تعریق می باشد و گاهی نیز همراه با علائم مغزی مانند توهم، خواب آلودگی، تشنج و یا بی قراری است، این علائم معمولاً 4 تا 24 ساعت بعد از خوردن قارچ ظاهر می شوند. باید آگاه باشید که پختن، آب پز کردن یا کباب کردن قارچ های وحشی طبیعت سم آنها را از بین نمی برد. نه تنها قارچ های سمی را در دهان نگذاریید بلکه بهتر است به آنها دست نزنید. در فهرست ما از غذاهای سمی قارچ در رتبه ی چهارم قرار دارد.

3- گیلاس

غذاهای سمی : گیلاس

از این میوه ی بسیار زیبا و خوشمزه در تهیه بستنی و نوشیدنی های مختلف استفاده می کنند. مانند هسته ی سیب، هسته ی گیلاس نیز دارای مقادیر زیادی سیانید می باشد. سیانید ترکیبی بسیار سمی، خطرناک و کشنده است که با اختلال در سیستم اکسیژن رسانی به سلول ها می تواند سبب مرگ تدریجی سلول شده و در مقادیر بسیار بالا سبب مرگ فرد می شود. البته سم گیلاس تنها در هسته های شکسته شده ی گیلاس وجود دارند. بچه ها معمولاً به اشتباه ممکن است این هسته را شکسته و مصرف کنند. البته گیلاس خواص بسیار زیادی دارد. مثلاً دم گیلاس ادرار آور است، جوشانده ی دم گیلاس حجم ادرار را افزایش می دهد و مجاری ادرار را شست و شو می دهد.

2- بادام

بادام جزو غذاهای سمی است

بادام یکی از مقوی ترین و پر استفاده ترین مواد غذایی و از گروه خشکبارها در سرتاسر جهان است. گنجاندن بادام در رژیم غذایی روزانه تان هم انرژی شما را در طول روز افزایش خواهد داد و هم سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می کند. اما باید دقت کنید تا بادام های مناسبی را برای خوردن انتخاب کنید. همانطور که می دانید دو نوع بادام وجود دارد. بادام تلخ و بادام شیرین. مطمئناً بادام شیرین برای بدن شما مفید است نه بادام تلخ. بادام تلخ اگر خام باشد سمی است. بادام تلخ خام حاوی گلیکوسید آمیگدالین است. وقتی شما بادام تلخ را می بلعید در بدن شما گلیکوسید آمیگدالین تبدیل به سیانید می شود. پژوهشگران تخمین زده اند که حدود 6 میلی گرم سیانید درهر بادام تلخ وجود دارد. 100 میلی گرم سیانید برای مرگ یک نفر کافی است. دولت آمریکا بعد از اینکه از سمی بودن بادام خام با خبر شد، واردات بادام خام را ممنوع کرد. اما کشورهایی وجود دارند که همچنان بادام خام را به سرتاسر دنیا صادر می کنند. شما می توانید با گرما دادن به بادام خام، سم آن را از بین ببرید. البته روغن بادام تلخ مصارف دارویی بسیاری دارد.

1- سیب

هسته های سیب جزو غذاهای سمی هستند

تعجب نکنید. خود سیب سمی نیست، بلکه هسته های سیب سمی هستند. این میوه از خانواده ی گلسرخیان است. هسته های این میوه دارای مقادیر سیانید می باشد. مصرف پیش از حد دانه های سیب باعث می شود تا مصرف کننده دچار مسمومیت شود. البته اگر تاکنون اشتباهی هسته های سیب را می خوردید، نگران نباشید. هسته های سیب دارای پوسته هایی است که از بدن شما محافظت می کنند. اما بهتر است پبش از خوردن سیب هسته های آن را در بیاورید و فقط میوه ی آن را نوش جان کنید. اولین رتبه از لیست ما از غذاهای سمی متعلق به سیب (هسته سیب) است.

نویسنده: نیما پارسه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *