بامیلو بلاگ / سبک زندگی / سلامت و تناسب اندام / خانم ها بخوانند: علائم سرطان سینه

خانم ها بخوانند: علائم سرطان سینه

آیا می دانید علائم سرطان سینه چیست؟ نشانه های سرطان سینه همیشه کشنده نیستد.  اگر در مراحل ابتدایی متوجه آن ها شوید می تواند قابل درمان باشند. امیدواریم هیچکس در این دنیا دچار هیچگونه بیماری و به خصوص سرطان سینه نشود. اما در اینجا هفت چیزی که ممکن است با آن مواجه شوید و حتما باید با پزشکتان در میان بگذارید را به اشتراک می گذاریم.

علائم سرطان سینه

1- توده یا غده در سینه یا زیر بغل

گاهی اوقات ممکن است وجود توده یا تورم در بافت پستان به علت تغییرات هورمونی باشد. اما در هر صورت اگر با یک توده یا برجستگی مواجه شدید چه در سینه چه در ناحیه زیر بغل جای نگرانی وجود دارد. تورم در زیر بغل که غدد لنفاوی در آنجا واقع شده اند ممکن است نشان دهنده این باشد که بدن در حال مبارزه با یک تهاجم است.

این را هم بخوانید:

سرطان سینه : هرآنچه راجع به سرطان سینه باید بدانید

یک غده در بافت پستان ممکن است نشان دهنده وجود کیست یا عفونت و التهاب باشد که آن هم نیاز به درمان فوری دارد. بهتر است هر چه سریعتر برای غربالگری نزد پزشک یا متخصص بروید.

2- تغییر در اندازه و شکل سینه بالغ

اگر سایز و شکل یک پستان بالغ تغییر کند و اگر به خصوص فقط یکی از سینه ها در بدن تغییر کند، ممکن است به دلیل تغییرات هورمونی ماهانه باشد. اگر این تغییرات به طور منظم و دوره ای نیستند، با یک پزشک متخصص مشورت کنید و آزمایش دهید. یک ماموگرافی ساده انجام می دهید و پزشک با دقت تغییرات بدنتان را پیگیری می کند.

3- ترشحات غیر از شیر

سرطان سینهبین سنین 41 تا 58 سال ممکن است کمی خونریزی از نوک هر دو پستان وجود داشته باشد. این ترشحات خون آلود معمولاً به دلیل تغییرات هورمونی است و جای نگرانی ندارد. اما اگر این گونه ترشحات تنها از یک سینه خارج شود این یک تخلیه جدید یا یک خونریزی است و آزمایش های متعددی وجود دارد که می توانید انجام دهید تا دلیلش را پیدا کنید.

در گام های بعدی به پزشک متخصص مراجعه کنید و نظرات تخصصی تر را از او بخواهید.

4- تغییر سایز و شکل نوک سینه

تغییرات در وزن بدن یا تغییرات طبیعی که به خاطر بالا رفتن سن به وجود می آید، ممکن است بر اندازه و شکل نوک سینه تأثیر بگذارد. با این حال اگر نوک سینه به داخل جمع شود و به آسانی به حالت اول بازنگردد، بهتر است پزشک خود را برای آزمایش سرطان پستان ملاقات کنید.

اگر مشکلی در مجرای شیرساز که زیر سطح نوک پستان قرار دارند احساس کردید، ماموگرافی می تواند وجود یا عدم وجود علائم سرطان سینه را به خوبی تشخیص دهد.

5- تغییر در رنگ، شکل یا بافت نوک یا هاله دور سینه

اگر گودی، چروک یا جوش روی پوست نوک پستان یا هاله دور آن (پوست تیره ای که نوک سینه را احاطه کرده است.) مشاهده کردید و این علائم مدتیست ادامه دارند و کرم های درمانی روی آن جواب نمی دهند، با پزشک هماهنگ کنید که چه اقداماتی باید انجام شود. یکی از انواع غیر معمول سرطان سینه را بیماری “پاژه” می نامند که با جوش هایی در آن ناحیه آغاز می شود. اگر در مراحل اولیه متوجه آن شوید با روش هایی بسیار ساده قابل درمان است.

6- درد غیر طبیعی در سینه یا زیربغل

سرطان سینهشما درد های دوره ای را می شناسید و می دانید که درد سینه در دوره عادت ماهانه در هر دو پستان اتفاق می افتد. با اینکه آزار دهنده است اما اگر طبیعی باشد و به آن عادت داشته باشید ممکن است نگرانتان نکند اما اگر این درد مربوط به عادت ماهانه نبود و تنها در یک سینه یا زیر بغل رخ داد حتماً آن را چک کنید. به یاد داشتن زمان دقیق عادت ماهانه به شما کمک می کند که این تغییرات هورمونی و دردها را بشناسید و همچنین به پزشک شما نیز کمک می کند تا بداند در بدن شما چه اتفاقی افتاده است.

نکته آخر

بدن ما همواره به علل مختلف از جمله بالا رفتن سن، افزایش وزن یا از دست دادن وزن، هورمون ها، داروها، بارداری، استرس یا تغییر در رژیم های غذایی در حال تغییر است.

این را هم بخوانید:

آیا سرطان سینه ارثی است؟

برخی از ما از فیزیک و واکنش های درون بدن مان آگاه هستیم و برخی دیگر بیشتر به فکر و احساساتمان اهمیت می دهیم. به منظور حفظ سلامت بدن و پیشگیری از بیماری هایی همچون سرطان پستان خوب است که از بدن مان آگاهی بیشتری داشته باشیم.

همانطور که درد دندان گاهی اوقات می تواند به کل بدن سرایت کند یا کشیدگی یک عضله در پا می تواند موجب بر هم خوردن تعادل بدن تان شود، پیدا شدن کوچکترین تغییری در سینه ممکن است بر سلامت کلی بدن تان تأثیر بگذارد و بهتر است آن را جدی بگیرید.

دانستن تغییرات طبیعی بدن موجب می شود شما از سلامت تان آگاهی داشته باشید. همچنین مراجعه منظم به پزشک و تیم بهداشتی ترس شما را از بین می برد و به شما کمک می کند دفاع بدن تان را در برابر بیماری هایی مثل سرطان سینه افزایش دهید.

منبع : verywell

نویسنده: پردیس کیانی

پردیس کیانی
تصور کنید در این روزگار هنوز کسی باشد که از اتفاقات کوچک اطرافش ذوق زده شود. کسی که با یک قهوه عالی در یک کافه دنج ذوق مرگ می شود یا در این هوای آلوده از یک نسیم خنک یهویی لذت می برد. کسی که هنوز به سبک تماشاگران هشتاد سال پیش سینما با تماشای فیلم بترسد، بخندد یا مثل ابر بهار گریه کند. او لیسانس رشته سینما، عاشق کتاب، خوره فیلم و سریال و دیوانه سفر و خوراکی های جدید است. این معجون عجیب و غریب نویسنده ایست به نام پردیس کیانی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *