بامیلو بلاگ / سبک زندگی / تغذیه سالم / آیا صبحانه مهمترین وعده غذایی است؟

آیا صبحانه مهمترین وعده غذایی است؟

صبحانه بدون شک یکی از وعده های غذایی است که مهمترین نقش را در سلامت ما ایفا می کند. هنگامی که در ابتدای صبح از خواب برمی خیزید قند خون شما پایین است. این قند خون توسط صبحانه برای عملکرد بهتر مغز و بدن باید بالا برود.

سؤال اینجاست که آیا صبحانه را می توان مهمترین وعده غذایی بشمار آورد؟ چرا بیشتر متخصصان تغذیه در میان سه وعده غذا بر صبحانه تأکید خاصی دارند. برای آشنایی با اهمیت وعده صبحانه، ادامه این مطلب را با بامیلو بلاگ همراه باشید.

صبحانه، مهمترین وعده غذایی

صبحانه مهمترین وعده غذایی

تصور کنید که شما وعده صبحانه را نادیده بگیرید. این مسأله باعث می شود تمام طول روز تا هنگام نهار احساس گرسنگی داشته باشید. افراد گرسنه انرژی لازم برای فعالیت های روزانه خود را ندارند. از طرفی ذهن این افراد به صورت مداوم در فکر رسیدن به وعده نهار است. اینجا است که همه چیز تغییر می کند. موقع حاضر شدن بر سر سفره، به علت گرسنگی کشیدن، بیشتر افراد نمی توانند اشتهای خود را در برابر غذاهای پرکالری نهار کنترل کنند. بدین ترتیب همه چیز به هم می خورد. نه تنها رژیم غذایی نگرفته اید بلکه از این ناحیه بیشترین ضربه را می خورید.

از طرفی وعده صبحانه به دلیل وجود لبنیات، پروتئین و فیبر بالا بسیار دیرهضم است. به عنوان مثال صبحانه انگلیسی سرشار از پروتئین و فیبر است. این دو گروه غذایی بسیار دیرهضم بوده و احساس گرسنگی را در شما کاهش می دهند. به همین سبب بهتر است وعده صبحانه سر جای خودش باقی بماند.

کودکان و صبحانه

معمولاً کودکان با صبحانه میانه ی خوبی ندارند. مهم نیست صبحانه انگلیسی باشد یا هر نوع دیگری، کودکان به سختی صبحانه می خورند. صبحانه برای کودکان بسیار اهمیت دارد. آنها با نخوردن صبحانه در طول روز خسته و بی انرژی هستند؛ عملکرد آنها در مدرسه کاهش می یابد و علاقه ی فراوانی به خوردن هله هوله پیدا می کنند.

تحقیقات نشان می دهد کودکانی که به صورت مرتب صبحانه می خورند شاخص توده بدنی (BMI) پایین ترین دارند. در صورتی که کودک شما علاقه ای به خوردن صبحانه ندارد می توانید یک لقمه یا ساندویچ مناسب و مقوی برای مدرسه او تهیه کنید.

البته خوردن صبحانه با کاهش وزن و افزایش سوخت و ساز بدن رابطه ی علمی ندارد. با این وجود به لحاظ تجربی این مسأله واضح است که صبحانه سالم در کنترل اشتهای افراد و جلوگیری از خوردن هله هوله تأثیر بسزایی دارد. شاید صبحانه انگلیسی برای کودکان مقداری سنگین باشد اما در صورتی که به خوردن آن عادت کنند می تواند تأثیر بسیار خوبی در رشد و سلامت تغذیه آنها داشته باشد.

منبع: webmd

 

نویسنده: هادی ملکی

هادی فعالیت حرفه‌ای خود را در سطح وب از سال 1390شروع کرد. در زمینه‌ سبک زندگی، دیجیتال مارکتینگ، سخنوری، آی‌تی، زبان انگلیسی و کروماکی تخصص داشته و تناسب اندام جزو علایق اصلی وی بشمار می‌رود. در این راستا کاهش وزن 35 کیلوگرم در یک سال از افتخارات او محسوب می‌شود. هادی معتقد است زبان طنز مؤثرترین زبان انتقال اطلاعات است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *