بامیلو بلاگ / سبک زندگی / تغذیه سالم / صبحانه مناسب برای افراد دیابتی

صبحانه مناسب برای افراد دیابتی

صبحانه مناسب برای افراد دیابتی چه می تواند باشد؟ چه موادی را می توان استفاده کرد و از استفاده چه غذاهایی در وعده صبح باید پرهیز کنید؟ در این مطلب می خواهیم به صبحانه مناسب برای افراد دیابتی بپردازیم. با بامیلو بلاگ همراه باشید.

نحوه ی تهیه ی یک صبحانه ‌ی سالم و مناسب

نحوه ی تهیه ی صبحانه ی سالم و مناسب و اصلا، خوردن صبحانه ی سالم و مناسب، یکی از دغدغه های افراد در جامعه ی مدرن است. اگرچه بسیاری از متخصصان علوم تغذیه، معتقد هستند که وعده‌ ی صبحانه مهم ترین وعده‌ی غذایی روزانه محسوب می شود. اما گاهی برای بسیاری از افراد آماده کردن یک صبحانه‌ ی سالم و مناسب کمی دشوار است. بویژه به علت محدودیت های استفاده از مواد غذایی مختلف و یا به علت نداشتن زمان کافی برای تهیه ی صبحانه در محل کار.

درچنین شرایطی، افراد مبتلا به دیابت برای انتخاب یک صبحانه ی مناسب دچار سردرگمی بیشتری می شوند. بر این اساس سعی کردیم مواد مختلف غذایی را بدقت بررسی کنیم و چند صبحانه ی سالم و مناسب را پیشنهاد کنیم. این پیشنهادها به صورت جدول در انتهای همین مقاله ارائه شده است.

وب سایت های تخصصی 

امروزه وب سایت های مختلفی در زمینه ی ارائه اطلاعات مورد نیاز تغذیه ا‌ی، فعالیت می کنند. در این وب سایت ها اطلاعات دقیقی در مورد شیوه ی تغذیه و مواد غذایی مجاز برای افراد دیابتی ارائه شده است. افراد مبتلا به دیابت و یا افرادی که به دلایل مختلفی مجبور به رعایت رژیم های غذایی خاصی هستند، می توانند با استفاده از این وب سایت ها، براحتی اطلاعات مورد نیاز خود را کسب کنند. برخی از این وب سایت ها خدمات مشاوره ی تغذیه ای نیز ارائه می دهند، که بسیار مفید خواهد بود.

صبحانه مناسب برای افراد دیابتی

یک صبحانه ی سالم و مناسب گاهی تا حد زیادی با یک صبحانه‌ ی ساده و روزانه تفاوت دارد. معمولا صبحانه ی ساده و روزانه، شامل: تخم مرغ، نان تست، به همراه گوشت مخصوص صبحانه (بیکن) است که بسیار پرکالری، و دارای چربی و کربوهیدرات بسیار زیادی است. در اینجا باتوجه به میزان کالری موجود در چند ماده غذایی، چند صبحانه را که از نظر میزان کالری، چربی و کربوهیدرات بطور دقیق بررسی شده اند، به شما پیشنهاد می کنیم.

صبحانه‌ی متداول

 • 1 عدد تخم مرغ نیمرو: حاوی 90 کالری انرژی، 7 گرم چربی، 0.4 گرم کربوهیدارت است.
 • 1 برش نان تست تیره ( سبوس دار): حاوی 170 کالری انرژی، 2.0 گرم چربی و 33 گرم کربوهیدرات است.
 • 1 تکه همبرگر: حاوی 230 کالری انرژی، 22 گرم چربی، 1.0 گرم کربوهیدرات است.

(این صبحانه در مجموع حاوی 490 کالری انرژی، 31 گرم چربی، 34.4 گرم کربوهیدرات می باشد.)

 صبحانه‌ی متوسط

 • 1عدد تخم مرغ آب پز: حاوی 71 کالری انرژی، 5.0 گرم چربی، 0.4 گرم کربوهیدرات است.
 • 1برش نان تست ساده یا سفید: حاوی 64 کالری انرژی، 0.9 گرم چربی، 0.3 گرم کربوهیدرات است.
 • 3 تکه گوشت گوسفندی: حاوی 103 کالری، 7.9 گرم چربی، 0.3 کربوهیدرات است.

این صبحانه که در مجموع حاوی 238 کالری انرژی، 13.8 گرم چربی، 12.7 گرم کربوهیدرات می باشد، یک صبحانه ی متوسط محسوب می شود.

صبحانه‌ی متعادل

 • 1 عدد سفیده‌ی تخم مرغ: حاوی 30 کالری انرژی، 1.0 گرم چربی، 1.0 گرم کربوهیدرات است.
 • 1 برش نان تست گندم کامل: حاوی 87 کالری انرژی، 1.2 گرم چربی، 14.5 گرم کربوهیدرات است. ( البته 2.6 گرم سبوس موجود در این نان موجب می شود که از نان تست سفید مناسب تر باشد)
 • 1 تکه گوشت مرغ، تهیه شده از گوشت مرغ یا بوقلمون ( بیکن مرغ یا بوقلمون): حاوی 52 کالری انرژی، 3.2 گرم چربی، 0.3 گرم کربوهیدرات است.

(این صبحانه که در مجموع حاوی 169 کالری انرژی، 6.4 گرم چربی، 15.8 گرم کربوهیدرات می باشد، صبحانه ی متعادلی بشمار می آید.

صبحانه ی سالم و مناسب

 • 1 عدد سفیده‌ی تخم مرغ به صورت املت: حاوی 17 کالری انرژی، 0.1 گرم چربی، 0.2 گرم کربوهیدرات است.
 • 1 برش نان تست تهیه شده از غلات کامل: حاوی 75 کالری انرژی، 1.2 گرم چربی، 1.1 گرم کربوهیدرات است.
 • 1 تکه گوشت مرغ : حاوی 46 کالری انرژی، 1.4 گرم چربی، 1.1 گرم کربوهیدرات است.

این صبحانه که در مجموع حاوی 137 کالری انرژی، 3.7 گرم چربی، 13.6 گرم کربوهیدرات می باشد، یک صبحانه ی سالم و مناسب محسوب می شود. اگر نان تست چرب، یا کره ای باشد، 36 کالری، 4.1 گرم چربی به مجموع صبحانه اضافه می شود.

انتخاب صبحانه مناسب برای افراد دیابتی

موضوعی که باید مورد توجه تمام افراد، به ویژه افراد مبتلا به دیابت قرار بگیرد این است که « انتخاب درست وعده های غذایی، در کنار تجویزهای دارویی پزشکان، روند بهبود، و یا حفظ سلامتی را بهبود می بخشد». بنابراین، با دقت در گزینش انواع خوراکی ها، مواد غذایی و رعایت های دارویی، می توانید کنترل بیماری خود را بدست بگیرید.

صبحانه‌ی متداول صبحانه‌ی متوسط  صبحانه‌ی متعادل

صبحانه‌ی سالم و مناسب

 1 عدد تخم مرغ نیمرو  1 عدد تخم مرغ آب پز  1/4 فنجان سفیده‌ی تخم مرغ

ا 1 عدد سفیده‌ی تخم مرغ به شکل املت

 1 برش نان تست تیره‌ی کشمشی  1 برش نان تست سفید  1 برش نان تست گندم کامل

 1 برش نان تست غلات کامل

 1 عدد همبرگر  3 تکه مرغ  3 تکه گوشت مرغ یا بوقلمون 1 تکه گوشت بدون چربی

با توجه به تمام توضیحات ارائه شده در بالا، برای اطمینان از یک صبحانه مناسب برای افراد دیابتی با متخصص تغذیه ی خود مشورت کنید.

منبع: verywelll

نویسنده: مژگان حیدرعلی

مژگان حیدرعلی، کارشناس ارشد مترجمی انگلیسی، در حال حاضر در زمینه ترجمه، ویرایش و تولید محتوا و دیجیتال مارکتینگ مشغول فعالیت است. علاقه مندی اولیۀ او نویسندگی و ترجمه است و در شاخه های متنوعی از جمله سلامت و تناسب اندام ، مطالعات فراوانی دارد. توجه به تغذیه و سلامتی از نگاه طب سنتی ایرانی در اولویت او قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *