بامیلو بلاگ / سبک زندگی / ترفندها / شیوه‌ی صحیح دون کردن انار

شیوه‌ی صحیح دون کردن انار

صد دانه یاقوت دسته به دسته با نظم و ترتیب یکجا نشسته… انار میوه‌ی خوشگلی است که لایق سرودن شعر بوده است. خدا را شکر که چندین سال پیش مصطفی رحمان‌دوست زود دست جنباند و شعری درباره انار سرود و گرنه اگر به شاعران زمان حال بود اکنون باید در وصف انار می‌نوشتیم: خوشگلا یکجا نشستن. باید پاشن برقصن. خوشگلا باید برقصن. خوشگلا باید برقصن. منتها اگر جناب رحمان‌دوست اطلاعات پزشکی خوبی داشت فقط از قیافه‌ی انار تعریف نمی‌کرد. انار برای پیشگیری از سرطان مفید است، سلامت قلب را بهبود می بخشد و می تواند توان جنسی را تقویت کند.همچنین می تواند چربی های اطراف معده و شکم در افراد چاق را کاهش دهد. کسانی که آب انار می نوشند، فشار خونشان پایین می آید و بنابراین خطر بروز حملات قلبی و سکته مغزی و ناراحتی‌های کلیوی در این اشخاص نیز به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می کند. اما کیست که برای خوردن انار به این همه دلایل پزشکی نیاز داشته باشد.
تنها نقطه‌ی منفی انار این است که دون کردن آن داستان دارد. اگر بلد نباشید که چطور آن‌را درست پوست بکنید وقت زیادی از شما تلف می‌شود. ما که این‌جا از خواباندن معتاد در کمپ ترک اعتیاد تا دوشیدن شیر اُشتر جمازه را آموزش می‌دهیم، دون کردن انار هم روش.

خریدن انار چه قلق‌هایی دارد؟

AnarPomegranate

انار میوه‌ی پاییزی است و در مناطقی که آب و هوای نسبتاً سردی دارند بهتر به بار می‌نشیند. اگر بار خورد و به ساوه یا همدان رفتید می‌توانید 1 جعبه انار دست اول را از این شهر‌ها بخرید و تا یک هفته آن را در بالکن بگذارید و بخورید و لذت ببرید اما اگر وقت برای ایران‌گردی ندارید بروید به مغازه میوه فروشی و انار‌هایی بخرید که اندازه‌شان بزرگ است و سنگین‌تر هستند و به پوست‌شان که دست می‌زنی می‌خواهند مثل نارنجک در دست‌تان بترکند.

۱۰ خواص انار : میوه ای بهشتی برای شب های طولانی زمستان

توجه کنید انارهایی را انتخاب کنید که پوست‌شان نازک است و مثل پوست سیب تر و تازه است نه مثل چرم کروکودیل. اگر هم مثل من وسع‌تان به خرید این انارهای درجه یک نمی‌رسد، صبح زود از خواب ناز بزنید و بروید تره بار تا انارهای با کیفیتی تهیه کنید. ترجیحاً از این وانتی‌ها انار نخرید که روباه مکار را درس می‌دهند. انارهای درجه 3 را قاچ می‌کنند و رنگ‌شان می‌کنند تا شبیه انار درجه یک شوند و بعد آن‌ها را در پاچه‌ی شما فرو کنند. در ویسکانسین آمریکا انار دانه‌ای 3 دلار است! پس حداقل سر انار ناشکری نکنید.

PomegranateTrees_20130901

حالا برسیم به این‌که چطور باید انار را دون کنیم که جان‌مان از منافذمان در نرود. بعضی‌ها انار را از وسط قاچ می‌کنند و انقدر با قاشق به پشت انار می‌کوبند تا از کت و کول بیفتند. آدم یاد اسب نعل کردن می‎افتد. این روش حسابی گند کاری دارد به نحوی که پس از پایان کار سر تا پای خودتان و فرش و در و دیوار خانه اناری شده است و تعداد زیادی از دانه‌ها سر از زیر مبل در می‌آورند.

یک عمر به این شیوه انار دون کرده‌اید، حالا یک بار هم به حرف ما گوش بدهید. جای دوری نمی‌رود. اگر شیوه‌مان بد بود همان موقع با دست و بال و پَک و پوز اناری بنشینید پشت کامپیوتر و در قسمت نظرات هر چه دلتان خواست به مدیر سایت‌مان بگویید تا دلتان خنک شود.

348938-sepik

چطور انار را دون کنیم؟

1- اگر آب انار روی لباس بپاشد به راحتی پاک نمی‌شود. بنابراین قبل از این‌که خواستید شروع به دون کردن انار بکنید لباس پلوخوری‌تان را در بیاورید و یکی از آن زیرپوش‌های‌ بُنجُل‌تان را بپوشید که زیر بغلش اندازه لایه اوزون پاره شده است. آب انار انقدر نامرد است که حتی روی تخته گوشت خُرد کنی چوبی هم جایش می‌ماند. پس ترجیحاً از سینی پلاستیکی استفاده کنید که سر شستنش خون دماغ نشوید. یک کاسه بزرگ هم دم دست‌تان بگذارید تا بعد از قاچ کردن انار، آن‌ها را داخل کاسه دون کنید.

 

 

2- با استفاده از یک چاقوی تیز و برنده ته انار را بزنید. البته خیلی هم از بیخ نزنید که ته انار حیف و میل نشود. بعد آن‌را روی سینی پلاستیکی بگذارید تا سیخ بایستد.

 

 

3- با جدا کردن تاج از سر انار، به دوران شاهنشاهی او خاتمه بدهید. با فرو کردن چاقو در تاج انار به صورت یک گردالی زیر تاج را قُلوه کَن کنید و بیرون بیاورید. حالا یک انار دارید که بجای تاج یک چاله روی سر خود دارد.

 

 

4- حالا انار را بردارید و پوست آن را لمس کنید تا برآمدگی‌های آن را زیر دست‌تان حس کنید. 6 برآمدگی وجود دارد. چاقو را بردارید و از بالای انار تا پایین آن، روی هر یک از برآمدگی‌ها خط برش سطحی بیاندازید. این‌ها خطوطی هستند که باید انار را از روی آن‌ها قاچ کنید.
اگر نتوانستید برآمدگی‌های روی پوست انار را با لمس کردن پیدا کنید، اصلاً نگران حس لامسه خود نشوید. فقط به صورت حدودی با فاصله‌های مساوی چندین خط برش روی پوست اندار بیاندازید و بروید سراغ مرحله بعد.

 

 

5- انگشت شست را داخل گردالی بکنید و با فشار انگشتان انار را قاچ کنید. خیلی زور نزنید چون به راحتی از هم باز می‌شوند و چشم‌تان به جمال دانه‌ها روشن می‌شود. انار برش داده شده را روی کاسه بگیرید و هر 6 قاچ را از هم جدا کنید. به این ترتیب تلفات کمتری خواهید داد.

 

 

6- حالا هر یک از قاچ‌ها را بردارید و روی کاسه بگیرید و با انگشتان دست‌تان دانه‌های انار را از پوست داخلی خارج کنید و داخل کاسه بریزید. اگر دوست داشته باشید می‌توانید داخل کاسه را با آب پُر کنید. به این ترتیب دانه‌های انار به زیر آب می‌روند و پوست داخلی و پرده‌های سفید آن روی آب می‌ماند که باعث می‌شود جداسازی آن‌ها از دانه‌ها راحت‌تر شود. اگر می‌ترسید که در حین انار دون کردن همه جا را به گند بکشید، قاچ انار را زیر آب فرو کنید و همان‌جا آن‌را دون کنید.

هر وقت که کار دون کردن‌تان تمام شد، پوست‌های داخلی انار را از روی سطح آب جدا کنید و دانه‌ها را آبکش کنید.

حالا دانه‌ها را داخل کاسه بریزید و نوش جان کنید. بهتر است کاسه را تا خرخره پر از انار نکرده باشید چون هر بار که قاشق را داخل کاسه بکنید مقداری از دانه‌های انار سرریز شده و روی فرش می‌افتند. بعداً هم با پا آن‌ها را له می‌کنید و فرش‌تان را گلکون کفن می‌کنید. بهتر است انار را همان موقع که دون کردید بخورید. اما اگر دارید خود را برای شب یلدا آماده می‌کنید هم می‌توانید آن‌ها را داخل یخچال تا سه، چهار روز نگهداری کنید.

IMG_4098

 

می‌دانم که هم اکنون دهان‌تان آب افتاده و همین الان سرتان را از پنجره بیرون کردید تا وانتی را صدا کنید که بایستد و سه کیلو انار برای‌تان بکشد اما اگر تحملش را دارید بمانید تا خیلی خلاصه طرز تهیه‌ی آب انار را هم بگوییم:

طرز تهیه‌ی آب انار

دانه‌های انار را کم کم داخل مخلوط کن بریزید و هر بار که دکمه را فشار دادید و آب انار در آمد با استفاده از یک صافی دانه‌های خُرد شده‌ی آن‌را جدا کنید. برای این‌که شیرینی آن‌را تنظیم کنید هر چقدر که دوست دارید شکر در آن بریزید. معمولاً از هر 2 انار یک لیوان آب انار استخراج می‌شود.
نکته آخر این‌که انار را در لیوان شیشه‌ای بریزید. به این علت که انار خاصیت اسیدی دارد و با ظروف فلزی نظیر آلومینیوم و استیل واکنش شیمیایی برقرار می‌کند.

Benefits-of-Pomegranate-Juice

نویسنده: میثم

میثم عقیلی‌ هستم. متولد دهه‌ی پر زاد و ولد ۶۰. در اوج دلاوری خود در ۱۹ سالگی از ترس محاسبه سرعت بوق قطار در تونل تنگه‌زاغ و کله‌معلق زدن روی تپه‌های پادگان عجب‌شیر به سمت رشته مترجمی زبان انگلیسی خزیدم ولی دریغ از این‌که مترجمی نه اصلا علم است و نه جای آرامش. مثل تونلی است که علوم دیگر بوق بوق کُنان از توی دلش رد می‌شوند. عاشقِ خیال‌پردازهایی مثل هایائو میازاکی هستم و تن‌ماهی را نجوشانده می‌خورم. من اولین نویسنده‌ی بامیلوبلاگ هستم.

۴ دیدگاه ها

  1. من و پدرم هر روز به دنبال انارهای مرغوب از این مغازه به اون مغازه مهاجرت میکنیم…خیلی مطلب کاربردی بود…بازم از این کاربردیا بزارین…خیلی وقته در مورد گردشگری چیزی ننوشتید!!!!!!!!!!!!!

  2. دیدن عکس ها دهن آدمو آب میندازه !! 😮

  3. تنها مشکل زندگی من دون کردن انار بود که شما ماهرانه آن را حل کردید…واقعا اشکهام سرازیر شده و نمیدونم چی بگم….وبلاگ خوبی دارید.بهتون تبریک میگم کمی با بقیه متفاوته….

  4. مهدی عسکری مقدم

    جواب داد جواب داد
    یلدامون بدون خون و خونریزی به پایاند رسید
    ممنون از دون کردنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *