بامیلو بلاگ / دنیای فناوری / شبکه ملی اطلاعات چیست؟
شبکه ملی اطلاعات چیست؟

شبکه ملی اطلاعات چیست؟

شبکه ملی اطلاعات چیست؟ کاربران ایرانی به محض شنیدن نام «شبکه ملی اطلاعات» واهمه اینترنتی محدود و اسارت در زندان اطلاعات داخلی و فضایی مانند کره شمالی را تجسم می کنند. واکنشی که البته علت اصلی آن خود مسئولین و عدم اطلاع رسانی دقیق و درست آن هاست. مساله ای که چندی پیش وزیر ارتباطات کنونی نیز بدان اشاره کرد و دولت های قبلی را مقصر این ترس مردم دانست. بهتر است با این پدیده و فواید آن و بعد جهانی اش آشنا شویم تا شاید کمی ترسمان از شنیدن واژه شبکه ملی اطلاعات بریزد.

ماجرای شبکه ملی اطلاعات

شبکه ملی اطلاعات از سال 1384 با نام «شبکه ملی اینترنت» در دستور کار مجلس قرار گرفت و تا به امروز که بیش از ده سال از آن زمان میگذرد، رنگ واقعیت را به چشم ندیده است. در همان سال ها قرار بر این شد که در طی یک بازده زمانی سه ساله طرح اینترنت ملی به سرانجام برسد که نشد. بعدها با توجه به الزامات سند چشم انداز بیست ساله در سال 1389 موضوع شبکه ملی اینترنت با نام جدید شبکه ملی اطلاعات به صورت جدی تر مطرح شد، به طوری که کلیات موضوع در ماده ۴۶ برنامه پنجم توسعه مطرح و تصویب شد که البته هنوز هم خبری از آن نیست.

قانون شبکه ملی اطلاعات : سود یا ضرر؟

شبکه ملی اطلاعات

اما در قانون دقیقا چه چیزی مطرح و تصویب شد؟ شبکه ملی اطلاعات کشور، شبکه‌ای مبتنی بر قرارداد اینترنت (IP) به همراه سوئیچ ها و مسیریاب‌ها و مراکز داده‌ای است، به صورتی که درخواست های دسترسی داخلی و اخذ اطلاعاتی که در مراکز داده داخلی نگهداری می‌شوند به هیچ‌وجه از طریق خارج کشور مسیریابی نشود و امکان ایجاد شبکه‌های اینترنت و خصوصی و امن داخلی در آن فراهم شود.

آیا این جملات به معنای قطع ارتباط با جامعه جهانی است؟ مسلما خیر. براساس اهداف شبکه ملی اطلاعات، اتصال از خارج از کشور به سایت‌های داخلی با محدودیتی مواجه نمی‌شود و همچنان اتصال کاربران خارج از کشور به سایت‌های داخلی نیز برقرار است.

شبکه ملی اطلاعات

اگر پیگیر اخبار تکنولوژی باشید حتما می دانید که کره جنوبی یکی از پرسرعت ترین اینترنت های جهان را دارد. اینترنت ملی دلیل اصلی این سرعت پیشرفته کره جنوبی است. این کشور که از نظر آمادگی الکترونیک و پهنای باند رتبه نخست را در دنیا دارد دارای 80 درصد پهنای باند داخلی است.  یعنی شبکه‌‌ای دارد که بی‌نیاز از ارتباطات خارجی، 80 درصد ارتباطات و انتقالات دیتای آن در داخل شبکه به گردش در می‌آید.

آیا از سرعت پایین اینترنت خانگی خود رنج می برید؟ 😀 در مطلب ۵ راه برای تقویت اینترنت Wifi در خانه 5 نکته کاربردی برای افزایش سرعت اینترنت خانگی را بخوانید.

۵ راه برای تقویت اینترنت Wifi در خانه

شبکه ملی اطلاعات

اصولا فوایدی که اینترنت ملی دارد کم نیستند. فراهم کردن امکان دسترسی پرسرعت، کاهش قیمت استفاده از خدمات شبکه و پهنای باند و افزایش امنیت اطلاعات کاربران مهم ترین این فواید به شمار می روند. فوایدی که سیاسیون مختلف جهان بعد از افشاگری های اسنودن بیشتر به آن ها پی بردند و کشورهایی چون آلمان و روسیه و برزیل و چین و … در این راستا اقدامات مهمی را انجام دادند.

شبکه ملی اطلاعات

گفتنی است چین در برابر هجمه الکترونیکی آمریکا بیشترین مقاومت بین المللی را تا کنون از خود نشان داده است، به طوری که تا کنون بیشترین تعداد بازی های ملی رایانه ای، موتور جستجوی ملی، میل سرور های ملی و از همه مهمتر سیستم عاملی ملی را طراحی کرده است. هند و برزیل دو کشور دیگر هستند که با راه اندازی اینترنت ملی خود و هزینه های هنگفت برای تحقق آن سعی در امنیت کاربران خود در برابر جاسوسی های بین المللی داشتند.

شبکه ملی اطلاعاترئیس بنیاد ملی نخبگان، سورنا ستاری چندی پیش در مصاحبه تلویزیونی خود به نکته جالبی اشاره کرد. اینکه جوانان و دولت فهمیده اند که نفت تنها راه پولدار شدن و چرخه اقتصادی کشور نیست و طلای دیتا و داده این روزها بیشتر از یپش نمو پیدا کرده است. شکل گیری شبکه ملی اطلاعات و اینترنت ملی امری دور از ذهن و خلاف رویه عملکرد جهانی نیست، بلکه دقیقا حرکت در مسیری است که کشورهای پیشرو جهان مانند کره جنوبی، چین، روسیه، استرالیا و … در آن قرار دارند  و هرچه دیرتر رسیدن به آن به ضرر کشور و مردم در همه زمینه هاست.

نویسنده: آرش پارساپور

آرش روزنامه نگار این مملکت است. البته این رشته را در دانشگاه خوانده و بعدا فهمیده که میتوانست هرچیزی بخواند ولی روزنامه نگار شود. به نوعی گیک محسوب می شود و عاشق کتاب و بازی و فیلم و تکنولوژی و امثالهم می باشد. داشتن کتابخونه قدر فیل و همه کنسول‌های بازی و 30ترابایت فیلم گواه این سخنان است. در همین زمینه‌ها نیز می نویسد و البته با همه چیز و همه کس شوخی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *