بامیلو بلاگ / سبک زندگی / تغذیه سالم / شایعاتی غیر علمی در مورد مبارزه با سرطان
مقابله با سرطان

شایعاتی غیر علمی در مورد مبارزه با سرطان

امروزه شبکه های اجتماعی از مطالب زرد پر شده است. مطالبی که به اصطلاح و به ظاهر علمی، اما در واقع علمی نیستند و هیچ پایه و اساسی ندارند. نان کپک زده را به سرعت از داخل خانه دور کرده و در زمین دفن کنید. کپک نان سرشار از سم آفلا توکسین است که عامل سرطان خون می باشد. در این مطلب به شایعات و واقعیات موجود در فضای مجازی در مورد پیام های علمی و پزشکی و تاثیر خواص مواد غذایی عجیب و غریب درباره ی مبارزه با سرطان می پردازیم.

شایعات در مورد خواص نان کپک زده برای مبارزه با سرطان

یکی از سبک هایی که در پیام های تلگرامی در خصوص مسائل سلامتی و بهداشتی خیلی محبوبیت دارد، مطرح کردن یک ماده خاص به عنوان معجزه پیشگیری و درمان و مبارزه با سرطان یا به عنوان عامل بسیار مهم ابتلا به سرطان است.

شایعات در مورد خواص نان کپک زده برای مبارزه با سرطان
پیام های عجیبی مثل اینکه خوردن آب خنک باعث سرطان چه و چه می شود مثل ویروس در کل جامعه پخش می شوند و مردم در مهمانی ها و فضای غیرمجازی هم این ها را مدام برای هم تکرار می کنند و از هم تایید علمی(!) می گیرند و خیلی زود؛ این تصور پیش می آید که واقعا معرفت و اطلاعی به دست آورده اند.

یکی از انواع سرطان که مخصوصاً در میان زنان رایج است، سرطان سینه است. در مطلب هرآنچه راجع به سرطان سینه باید بدانید می توانید بیشتر در مورد این بیماری بخوانید.

سرطان سینه : هرآنچه راجع به سرطان سینه باید بدانید

این قبیل پیامها در بهترین حالت یک نگرانی بی مورد ایجاد می کنند و در حالت بدتر یک جهل مرکب ایجاد می کنند که حتی پزشکان و درمانگران هم متهم به بی سوادی می شوند.

از جمله قربانیان این پیامها یکی هم صاحب این قلم است که در مهمانی ها و غیره به علت مخالفت با صرف آب ولرم و علاقه به نوشیدن آب خنک، به کرات با نگاه سرزنش آمیز دوستان و آشنایان مواجه می شوم!

اینکه موادی چون آب، نان، ماست یا امثال این ها را به علت شایعات مربوط به آلودگی بخواهیم از سبد غذایی خود حذف کنیم، کار معقولی به نظر نمی رسد. سازمانهای کنترل کیفیت و دستگاه های بهداشتی کشور وظیفه دارند سطح مواد خطرناک احتمالی در محصولات غذایی و آرایشی را کنترل کنند و برای هر فرد این امکان وجود ندارد که راه بیفتد و ببیند آیا ماده x موجود در این نانی که خریده ام، کمتر از حد مجاز است یا بیشتر از آن است.

در دنیای تومور علم سرطان را اینگونه به تصویر می کشند

نان کپک زده برای مبارزه با سرطان

اینکه این دستگاهها و سازمانها تا چه حد کار خودشان را درست انجام دهند، چندان در دست ما نیست و پخش کردن این شایعات هم تا زمانی که معلوم نیست درست باشد، کار صحیحی نیست.

ترس مردم‌ از آلودگی مواد غذایی و به خصوص ضررهایی که مواد نگهدارنده و افزودنی یا سایر مواردی که برای زودتر رسیدن میوه ها یا چاق تر شدن مرغ ها به خوردشان می دهند؛ باعث شده کیسه دیگری برای سودجویانی دوخته شود که با اسم ارگانیک و سبز و پروبیوتیک و طبیعی و محلی، بدون مجوز و بدون نظارت بهداشت و بدون پروانه هر چه می خواهند به اسم اینکه شیمیایی نیست بفروشند، حالا اینکه چقدر تقلب در این مواد وجود داشته باشد، معلوم نیست.

خلاصه این که مثل کسی که در محاصره دزدان گیر افتاده و نه راه به جلو دارد نه عقب می مانیم!

برای مقابله با سرطان چکار کنیم؟

برای مقابله با سرطان چکار کنیم؟

اگر به فکر مصرف نان کپک زده برای مقابله با سرطان هستید آن را کنار بگذارید. بهترین کاری که می توان کرد این است که سبک زندگی سالم را به طور کلی رعایت کرد و توصیه های عمومی راجع به پیشگیری از سرطان را جدی گرفت. توصیه هایی که از کیفیت آنها اطلاع کافی وجود دارد و با شواهد متعددی حمایت می شوند و آنها را کم و بیش می دانیم ولی جدی نمی گیریم. برای مثال طبق عادت در محل کار خود هفته ای 4 بار تا خرخره فست فود میخوریم، اما روی به استفاده هر ماده ای برای مقابله با سرطان می آوریم. مقابله با بیماری سرطان و پیشگیری از آن نیازمند رعایت همین موارد ساده است:

 • پرهیز از سیگار (سرطان حنجره، ریه، مری، لوزالمعده، گردن رحم، کلیه و مثانه)
 • محدود کردن الکل (سرطان مری و کبد)
 • سبد غذایی سرشار از میوه ها و سبزیجات تازه، غلات کامل و مغزها و دانه ها (مراجعه شود به هرم راهنمای غذایی)
 • حفظ وزن در محدوده طبیعی (BMI ۱۸ تا ۲۵)
 • محدود کردن نوشابه های قندی(اضافه وزن) و گوشت های فرآوری شده و پرنمک(نیتروزآمین در سوسیس و کالباس و همراهی با سرطان روده بزرگ)
 • پرهیز از مواد غذایی کپک زده (آفلاتوکسین و سرطان کبد)
 • فعالیت فیزیکی شروع با حداقل نیم ساعت در روز (یک اپلیکیشن قدم شمار روی گوشی نصب کنید)
 • احتیاط های شغلی را اگر مداما در آفتاب هستید(سرطان‌پوست) یا تماس شغلی با آزبست(سرطان ریه) و آمینهای آروماتیک(سرطان مثانه) دارید به کار ببرید
 • آرامش داشته باشید و از استرس دوری کنید( حالا با مهمانی، موسیقی، دوش آب گرم، نماز، مدیتیشن یا هر چیزی که برای شما کار می کند!)
 • تست های غربالگری سرطان مناسب در رده سنی خود را انجام دهید (بسته به سن و جنس ماموگرافی، پاپ اسمیر، کلونوسکوپی و غیره…ممکن است نیاز باشد)
 • پرهیز از استفاده مداوم فست فود

نویسنده: آرش پارساپور

آرش روزنامه نگار این مملکت است. البته این رشته را در دانشگاه خوانده و بعدا فهمیده که میتوانست هرچیزی بخواند ولی روزنامه نگار شود. به نوعی گیک محسوب می شود و عاشق کتاب و بازی و فیلم و تکنولوژی و امثالهم می باشد. داشتن کتابخونه قدر فیل و همه کنسول‌های بازی و 30ترابایت فیلم گواه این سخنان است. در همین زمینه‌ها نیز می نویسد و البته با همه چیز و همه کس شوخی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *