بامیلو بلاگ / دنیای فناوری / سنگی بر گوری؛ در مدح و مزمت فلش که به زودی بازنشسته می‌شود
فلش

سنگی بر گوری؛ در مدح و مزمت فلش که به زودی بازنشسته می‌شود

هفتۀ گذشته بالاخره بعد از مدت‌ها بحث و حرف و حدیث، Adobe رسماً اعلام کرد که پشتیبانی و بروزرسانی از فلش را به یکباره و به طور کامل برای تمام مرورگرها در سال 2020 متوقف خواهد کرد. اتفاقی که شاید برای بسیاری از افراد، خوشحال‌کننده باشد، اما نمی‌توان تمام خدمات و امکاناتی که فلش در طول این سال‌ها به فضای وب اضافه کرد را نیز فراموش کرد.

خبر بازنشستگی رسمی فلش و پایان پشتیبانی ادوبی از آن، ابداً خبر شگفت‌انگیز و شوکه‌کننده‌ای نبود. به ویژه اینکه در سال‌های اخیر، کروم، مایکروسافت اِج و اپل سافاری در سال‌های گذشته فلش را مسدود کرده بودند و تمام اخبار در مورد این افزونه، خبر از مرگ تدریجی آن می‌داد. بنابراین می‌توان خبر اعلام شده در هفتۀ پیش را تنها به عنوان تیر خلاصی در پیکر بی‌جان فلش دانست.

فلش

اکثر رسانه های حوزۀ IT اعلام رسمی ادوبی را پوشش داده‌اند اما در کنار این پوشش خبری، مطالبی نیز از جنبه‌های متفاوت در مورد فلش و سرگذشت پر فراز و نشیب این افزونۀ معروف و اخیراً مغضوب حرفه‌ای‌های حوزۀ وب نوشته شده است.

جک مورس Adobe Flash را «بهترین انتشاردهندۀ بدافزارها در دنیا» معرفی می‌کند. طبق نظر این نویسندۀ وب‌سایت Mashable، خبر پایان توسعه و پشتیبانی از ادوبی فلش، بیش از هر کس باعث ناراحتی تولیدکنندگان ویروس‌ها و بدافزارها می‌شود. او بیش از هر چیز، به مواردی اشاره می‌کند که در آن‌ها، صفحاتی با عنوان دریافت نسخۀ جدید فلش، به نصب بدافزارها یا در بهترین حالت، افزونه‌های مزاحم روی سیستم کاربر منجر می‌شد.

در واقع در سال‌های اخیر، فلش به عنوان یکی از راه‌های نفوذ اصلی هکرها و تولیدکنندگان بدافزارها به سیستم قربانیان معرفی شده است. حفره‌های امنیتی بسیار زیاد و گسترده در این افزونه، باعث می‌شد همیشه به کاربران توصیۀ اکید شود که فلش را به آخرین نسخۀ ارائه شده توسط ادوبی به روز کنند و حتی خود این روند به روز رسانی نیز از شر ویروس‌ها، کرم‌ها و تروجان‌ها در امان نمی‌ماند. اکثر کاربرانی که اهل وب‌گردی هستند، بارها با پیام‌های popup که اخطار به روز رسانی برای فلش را نمایش می‌دهند مشاهده کرده‌اند و شاید بارها با کلیک روی این پیغام، باعث آلوده شدن سیستم خود شده باشند.

فلش

همان طور که گفته شد، بسیاری از مرورگرها پیش از این به طور پیش‌فرض Flash را مسدود کرده بودند اما به هر حال هنوز در بسیاری از وب‌سایت‌ها مثل سایت‌های خبری، ویدئوها و آگهی‌های تبلیغاتی استفاده کننده از فلش به وفور دیده می‌شوند و بسیاری از کاربران نیز هنوز از مرورگرهای قدیمی استفاده می‌کنند و احتمالاً اطلاعات کافی در مورد خطرات استفاده از فلش در اختیار ندارند. حالا با پایان پشتیبانی ادوبی، مهاجمان فضای وب باید به دنبال راه‌های نفوذ دیگری به سیستم کاربران باشند. هرچند که تا سال 2020 هنوز فرصت زیادی باقی مانده است.

هفت سال پیش استیو جابز در یک مقالۀ طولانی در مورد دلایل مسدود کردن استفاده از فلش در iOS توضیحاتی داده بود. در این مقاله دو دلیل عمده برای این کار ذکر شده بود، یکی از این دلایل، وجود فرمت‌های جدیدتر و بهتری ویدئویی و دیگری، مشکلات امنیتی و کارایی فلش بود.

اما همۀ نگاه‌ها به فلش، اینقدر سیاه و منفی نیستند. در مقالۀ دیگری، به تاریخچۀ ایجاد این افزونه و خدمات آن به دنیای وب اشاره شده است. لَنس اولاناف در این مقاله از فلش به علت تمام انیمیشن‌های نمایش داده شده در وب تشکر کرده و با آن خداحافظی کرده است.

چیزی که ما امروزه با نام فلش می‌شناسیم، اولین بار به عنوان یک تکنولوژی با نام Future Splash در کنفرانس جهانی اینترنت 1995 در سن خوزه معرفی شده بود. توسعه‌دهندۀ اولیۀ این تکنولوژی، شرکت کوچک Futurewave Softwave بود. Future Splash در ابتدا برای تولید انیمیشن‌های تحت وب که از نوع GIF نباشند طراحی شده بود و توانست طی چند سال تبدیل به پایۀ اصلی انیمیشن‌ها در صفحات وب شود.

اگر به روزهای اولیۀ معرفی Future Splash باز گردیم، می‌بینیم که اینترنت اولیه در آن زمان بسیار خشک و بی‌روح و بدون حرکت بوده و تلاش این تکنولوژی – که پس از خریداری توسط ادوبی، به Flash تغییر نام داد – برای تبدیل وب به حالتی که امروزه می‌بینیم، ستودنی است.

به هر حال ضعف‌های پرتعداد فلش و به خصوص ایرادات امنیتی موجود در آن، سال‌ها بحث زیادی در سایت‌های خبری و محافل مربوط به امنیت فضای مجازی ایجاد می‌کرد اما تا چند سال گذشته، نبود جایگزین مناسب و قدرتمند در مقابل فلش و کاربرد فراوان این روش برای ایجاد انیمیشن‌ها و محتوای متحرک و تعاملی، باعث می‌شد همچنان بسیاری از وب‌سایت‌ها از آن استفاده کنند. اما در سال‌های اخیر، رشد و تکامل HTML 5 توانست امید به یافتن جایگزینی برای فلش را بیشتر کند.

فلش

در واقع در سال 2010، خبر اعلام پشتیبانی یوتیوب به عنوان یکی از بزرگ‌ترین وب‌سایت‌های فعال در زمینه نمایش ویدئو از HTML 5 و پس از آن، سوییچ کردن کامل آن‌ها در سال 2015 به این نسخه از HTML، اوضاع را به کلی برای فلش تغییر داد و شاید از همان زمان، بسیاری از افراد مرگ فلش را انتظار می‌کشیده‌اند.

منبع: Mashable

نویسنده: مغیث عشرستاقی

فارغ التحصيل رشته‌ی مهندسی نرم‌افزار که البته به این عنوان افتخار نمی‌کند چون اساسا با تحصیلات دانشگاهی چندان موافق نیست. فعالیت حرفه‌ای او در حیطه‌ی کامپیوتر و تکنولوژی است و تشنه‌ی یادگیری مطالب بیشتر در این زمینه‌هاست. علاقمند به سیاست، ادبیات و فوتبال است و فیدل کاسترو، چخوف و ونگر شخصیت‌های مورد علاقه‌اش هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *