بامیلو بلاگ / دسته‌بندی نشده / سفر به مریخ چه بر سر مغز انسان می‌آورد؟

سفر به مریخ چه بر سر مغز انسان می‌آورد؟

پروژه‌ی سفر بی بازگشت به مریخ کاملاً جدی ‌است. سفری که قرار است، نخستین گام اساسی و عملیِ پیدا کردن راهی برای سکونت بر روی سیاره‌ای غیر از زمین باشد. حتماً در چند سال اخیر خبرهای بسیاری درباره این پروژه شنیده‌اید، اینکه در فراخوان اولیه به طور باورنکردنی 202 هزار نفر برای سفر به مریخ ثبت نام کردند و در نهایت سه ایرانی نیز با قرار گرفتن در فهرست 100 نفره‌ی نهایی به جمع مسافران مریخ برای آمادگی‌های اولیه پیوستند.

اما این سفر با تمام هیجانی که برای علاقمندان ایجاد کرده، ناسا را در معرض چالش‌های اساسی قرار داده است. سلامت مسافران مریخ تقریباً جدی‌ترین چالش آنهاست، از آن جهت که انسان‌ها برای نخستین بار از جو کره‌ی زمین به طور کامل خارج می‌شوند و سال‌ها در برابر تشعشع پرتوهای کیهانی قرار خواهند گرفت.


اینها را دوست خواهید داشت
10 باور غلط علمی که هرگز اتفاق نمی‌افتد
اگر زمین از چرخش به دور خود بایستد
واقعیت‌هایی عجیب درباره‌ی منظومه‌ی شمسی
10 واقعیت درباره‌ی زمین که شاید نمی‌دانستید

چرا مطالعات ناسا درباره‌ی پرتوهای کیهانی بیش از گذشته است؟

اینکه ناسا هم اکنون به شکل بی‌رحمانه‌ای تأثیر پرتوهای کیهانی و نیز شرایط ماندن بر روی سطح و اتمسفر مریخ را بسیار جدی‌تر از قبل بررسی می‌کند، دو دلیل اصلی دارد. نخست اینکه تا کنون هیچ یک از مأموریت‌های فضایی تا این اندازه طولانی نبوده است و البته بی‌بازگشن بودن این سفر آن را کاملاً بی همتا می‌کند و دوم اینکه تا کنون تمام مأموریت‌های فضایی در ایستگاه‌های بین‌المللی درون اتمسفر کره‌ی ما و در لایه‌ی محافظتی مگنتوسفر انجام شده است.

البته یک دلیل سوم و اصلی هم در این میان وجود دارد و آن اینکه ناسا این مأموریت را برای انجام مطالعات جدی درباره‌ی شرایط زندگی در سیاره‌ای غیر از زمین انجام می‌دهد و قصد مسافران گردشگری فضایی نیست، بنابراین مسافران باید از نظر جسمی، روحی و مغزی در شرایط کاملاً ایده‌ال برای انجام درست و بدون نقص این مطالعات قرار داشته باشند.

تأثیر پرتوهای کیهانی بر مغز انسان چیست؟

cosmic rays 02

ذرات بارداری که در پرتوهای کیهانی یافت می‌شود فضانوردان را در طول سفرشان در هر لحظه بمباران خواهند کرد. بمبارانی که طبق مطالعات دانشمندان آسیب بسیار زیادی به سیستم عصبی مرکزی می‌زند و نتیجه‌ی مستقیم آن اختلالات شناختی است.

این ذرات که عمدتاً پروتون و هسته‌ی هلیوم باقی مانده از انفجارات ابرنواختری هستند، باعث التهاب مغز، کاهش کارایی، از دست دادن هوشیاری و از بین رفتن تمرکز می‌شوند و می‌توانند به راحتی فعالیت‌های عادی و حیاتی انسان را مختل ‌کنند.

در آزمایش‌های ناسا در این زمینه موش‌های آزمایشگاهی در معرض تشعشع پرتوهای شبیه سازی شده قرار گرفته‌اند و تأثیرات قابل توجهی را در کورتیکال و هیوکامپ مغز نشان دادند، نواحی که به طور خاص بر وظایف رفتاری ما تأثیر می‌گذارند. همچنین اختلال عملکرد رفتاری آنها با کاهش تراکم ستون فقرات بسیار مرتبط و مشهود بوده است.

اگر بخواهیم دقیق‌تر توضیح بدهیم، این ذرات به طور خاص بر روی انتقال سیگنال‌ها بین نورون‌های مغز نیز تأثیر منفی می‌گذارند؛ وضعیتی که برای افراد مبتلا به انواع سرطان مغز کاملاً آشناست.

حالا تصور کنید که اگر قرار باشد انسان برای مدت طولانی به مریخ سفر کند، در نهایت به چه وضعیت مغزی دچار خواهد شد؟

برای حفاظت از مسافران مریخ چه می‌توان کرد؟

cosmic rays 03

یکی از پیشنهادها در این زمینه برای ناسا، ساخت پوشش‌های محافظ حتی برای زمان خواب و استراحت مسافران بوده است هر چند که این کار به گفته محققان  آن نمی‌تواند یک حمایت صددرصد و همه جانبه باشد و می‌توان گفت که از این طریق هیچ راه فرار منطقی و قطعی از این ذرات وجود ندارد.

اما یک راه پیشگیرانه نیز برای این موضوع در نظر گرفته شده است که شامل ساخت داروهای دارای رادیکال‌های آزاد برای محافظت از نقل و انتقال‌های عصبی در سیستم مرکزی است.

اینکه کدامیک از این دو راه و یا ترکیب آنها می‌تواند از مغز مسافران مریخ محافظت کند، راه درازی برای آزمایش و اثبات دارد.

نویسنده: شکوه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *