بامیلو بلاگ / دنیای فناوری / سریع‌ترین فضاپیماهایی که بشر ساخته است

سریع‌ترین فضاپیماهایی که بشر ساخته است

بشر طی دهه‌ها سعی کرد ماشین‌هایی هرچه‌سریع‌تر و قدرتمندتر بسازد تا بتواند به اهدافی هرچه دوردست‌تر دست یابد. یک شاتل فضایی در سفرهایش دور مدار یک سیاره با سرعت ۱۷۰۰۰ مایل بر ساعت حرکت می‌کند. بعضی از کاوشگرهای ناسا [NASA] مثل هلیوس ۱، هلیوس ۲، یا وویجر ۱ اینقدر سرعت و توان دارند که ظرف چند ساعت از زمین به ماه می‌رسند. در اینجا فهرستی از ده وسیله‌ی بسیار سریعی که بشر از گذشته تا به حال توانسته بسازد ارائه می‌دهیم. اغلب این ماشینها از سریع ترین فضاپیماهای ناسا به شمار می روند.

۱۰-موشک سورتمه‌رو [rocket sled] با سرعت ۶۴۵۳ مایل بر ساعت

موشک‌های سورتمه‌رو در واقع سکوهای آزمایشی برای شتاب‌دادن به ماشین‌های مورد بررسی هستند. یکی از این موشک‌ها در طول تست‌ها رکورد سرعتِ ۶۴۵۳ مایل بر ساعت را ثبت کرد. این موشک‌ها به جای چرخ از زانوبندها یا تشک‌های لغرانی استفاده می‌کنند که باعث می‌شود سرعت‌شان به حد اشتعال برسد. این نسل از موشک‌ها باعث شدند که استفاده از موشک پیشرفت شایانی داشته باشد. این نیروی بیرونی باعث می‌شود شتاب اولیه‌ای به اشیای تحت بررسی وارد شود. این موشک‌ها همچنین می‌توانند یک مسیرِ صاف طولانی بالغ بر ۱۰۰۰۰ فوت را پیش بروند. مخزنِ این موشک‌ها نیز با روغن‌های از جنس گاز هلیوم پر می‌شود تا ماشین آزمایشی به سرعت کافی برسد. موشک‌های سورتمه‌رو معمولا برای شتاب‌بخشیدن به حرکتِ پرتابه‌های مختلف، اجزای هواپیما و نجات اضطراری هواپیماها کاربرد دارند.

بیشتر بخوانید:

۸ اتفاق عجیب در بدن که تنها فضانوردان تجربه می‌کنند

نکته های جالب درباره ی فضا که روز تان را می سازد

روزهای خوب SpaceX همچنان ادامه خواهد داشت؟

۹- ناسا ایکس.۴۳ آ [NASA X-43 A]، با سرعت ۷۰۰۰ مایل بر ساعت

این وسیله یک هواپیمای بدون سرنشین فراصوت است که معمولا از یک هواپیمای بزرگتر به حرکت درمی‌آید. در سال ۲۰۰۵، کتاب ثبت رکوردهای گینس، این هواپیما را به‌عنوان سریع‌ترین هواپیمایی که تا آن زمان ساخته شده به رسمیت شناخت. این وسیله سرعتی با حد نصاب ۷۰۰۰ مایل بر ساعت از خود به جا گذاشت. این یعنی ۸٫۴ برابر سرعت صوت. این وسیله از تکنولوژی رهاشدن و به پروازدرآمدن بهره می‌برد. یعنی در ابتدا این هواپیمای بی سرنشین با استفاده از هواپیمای بزرگ دیگری بارگیری شده و به ارتفاع بسیار بالا برده می‌شود و سپس از آنجا رها می‌شود. این هواپیما با استفاده از موشکِ تقویت‌کننده می‌تواند به سرعت مورد هدفش برسد. این ماشین راه را برای سریع ترین فضاپیماهای ناسا باز کرد. هواپیمای مورد بحث ما می‌تواند در مرحله‌ی نهایی، بعد از رسیدن به سرعت هدف، با استفاده از موتور خاص خودش به توازن دست یابد.

۸-فضاپیمای کلمبیا [Space Shuttle Columbia]، با سرعت ۱۷۰۰۰ مایل بر ساعت

این شاتل فضایی اولین فضاپیمای موفق در تاریخ بشر اکتشافات فضایی بود. این فضاپیما از سال ۱۹۸۱ با موفقیت از عهده‌ی ۳۷ ماموریت برآمد. شاتل کلمبیا در جریان این ماموریت‌ها، رکورد سرعتِ ۱۷۰۰۰ مایل بر ساعت را از خود به جا گذاشت. فضاپیمای کلمبیا وقتی در ۱ فوریه ۲۰۰۳ سقوط می‌کرد به سرعت معمولش رسید. به‌طور معمول یک شاتل فضایی با سرعتِ ۱۷۰۰۰ مایل بر ساعت حرکت می‌کند تا بتواند در مدار زمینی پایینتری بچرخد. خدمه‌ی فضاپیما با این سرعت می‌توانند طلوع و غروب خورشید را چند بار در روز ببینند. این ماشین از سریع ترین فضاپیماهای ناسا به شمار می رود.

۷- فضاپیمای دیسکاوری یا اکتشاف [Discovery Space Shuttle]، با سرعتِ ۱۷۴۰۰ مایل بر ساعت

فضاپیمای دیسکاوری در قیاس با هر سفینه یا شاتل دیگری در طول تاریخ فضانوردی بشر موفق شد که رکورد بیشترین ماموریت‌های موفق را به ثبت برساند. این سفینه از سال ۱۹۸۴ موفق شد که ۳۰ پرواز موفق داشته باشد. این فضاپیما موفق به ثبت رکورد سرعت ۱۷۴۰۰ مایل بر ساعت نیز شد، که یعنی، پنج برابر سریع‌تر از حرکت یک گلوله. گاهی اوقات یک سفینه باید بتواند سریعتر از سرعت معمول ۱۷۰۰۰ مایل یر ساعت پیش برود. چنین شرایطی به مدار و ارتفاع سفینه بستگی دارد. این ماشین از سریع ترین فضاپیماهای ناسا به شمار می رود.

۶- کپسولِ آپولو ۱۰ [Apollo 10 Capsule]، ۲۴۷۹۱ با سرعتِ مایل بر ساعت

آپولو ۱۰ ماموریتی تمرینی بود که پیش از فرود آمدن بر سطح ماه از سوی ناسا [NASA] انجام گرفت. در جریان این سفر، در ۲۶ ماه مه ۱۹۶۹، کپسول آپولو ۱۰ به سرعت دیوانه‌وارِ ۲۴۷۹۱ مایل بر ساعت رسید. کتاب رکوردهای جهانیِ گینس سرعت این کپسول را به‌عنوان سریع‌ترین سرعتی که یک وسیله‌ی ساخت بشر به آن رسیده ثبت کرد. در واقع، آپولو ۱۰ به این سرعت نیاز داشت تا از مدار ماه به اتمسفر زمین برسد. آپولو ۱۰ آن ماموریت را طی ۵۶ ساعت به انجام رساند. این ماشین هم از سریع ترین فضاپیماهای ناسا به شمار می رود.

۵ـ استارداست یا غبار ستاره‌ای [Stardust]، با سرعتِ ۲۸۸۵۶ مایل بر ساعت

استارداست یک کاوشگر فضاییِ ویژه بود که ناسا [NASA] در سال ۱۹۹۹ به فضا فرستاد. هدف این ماموریت جمع‌آوری نمونه از ستاره دنباله‌دار وایلد ۲ برای تحلیل آزمایشگاهی بود. این کاوشگرِ رباتیکِ ۳۰۰ کیلویی در طی آن ماموریت به حداکثر سرعتِ ۲۸۸۵۶ مایل بر ساعت رسید. به عبارتی، ۶ برابر سریع‌تر از سرعت یک گلوله. استارداست با موفقیت اولین ماموریتش را در سال ۲۰۰۶ کامل کرد. در طول این ماموریت، استارداست ۲ بیلیون مایل سفر کرد تا به دنباله‌داری معروف به وایلد۲ برسد. موشک‌های تعبیه‌شده بر سفینه به آن امکان و نیروی لازم را می‌دهند تا در فضا به یک دنباله‌دار نزدیک شود. این کاوشگر از سریع ترین فضاپیماهای ناسا به شمار می رود.

۴ـ نیو هُرایزنز یا افق‌های نو [New Horizons]، با سرعتِ ۳۶۳۷۳ مایل بر ساعت

سفینه‌ی «افق‌های نو» یک کاوشگر ناسا [NASA] است که در ۲۰۰۶ به فضا اعزام شد. هدف این ماموریت مطالعه‌ی سیاره‌ی پلوتون و ماه‌های آن سیاره بود. این کاوشگر تا ۱۴ جولای ۲۰۱۵ با موفقیت ۷۸۰۰ مایل بر فراز پلوتون پرواز کرده بود. به همین دلیل، «افق‌های نو» به اولین سفینه‌ای بدل شد که سیاره‌ی پلوتون را بررسی کرده است. این کاوشگر فضایی در ۱۹ ژانویه ۲۰۰۶ به فضا پرتاب شد. در همان زمان هم بود که به رکوردِ سرعتِ ۳۶۳۷۳ مایل بر ساعت رسید، از هر سفینه‌ی کاوشگر دیگری بیشتر بود. نیروهای محرکه‌ی واحد و کمک‌های گرانشی اصلی‌ترین مولفه‌هایی بودند که به این کاوشگر مجال دست‌یافتن به این سرعت خیره‌کننده را دادند. این سفینه از سریع ترین فضاپیماهای ناسا به شمار می رود.

۳ـ وُیجر ۱[Voyager 1]، با سرعتِ ۳۸۶۱۰ مایل بر ساعت

وُیجر ۱ تا این لحظه سریع‌ترین ماشین یا ابزار ساخته دست بشر به شمار می‌آید. این کاوشگر فضایی در سال ۱۹۷۷ به ماموریتی برای مطالعه‌ی فضای خارج از منظومه شمسی و بررسی سیستم‌های خورشیدی بیرون آن فرستاده شد. در ۲۵ آگوست ۲۰۱۳، این سفینه‌ی ناسا [NASA] با موفقیت وارد فضای بیناستاره‌ای شد. در طی این ماموریت، کاوشگر ویجر ۱ به حداکثر سرعتِ ۳۸۶۱۰ مایل بر ساعت رسید و نیز ۵۲۰ میلیون کیلومتر فاصله را طی هر سال پیمود. این سفینه تا سال ۲۰۲۵ به ماموریتش ادامه خواهد داد. این تکنولوژی حیرت آوز از سریع ترین فضاپیماهای ناسا به شمار می رود.

۲ـ هلیوس ۱ [Helios 1]، با سرعت ۱۴۲۰۰۰ مایل بر ساعت

سفینه‌ی کاوشگر هلیوس ۱ از سوی ناسا [NASA] به همراه یک آژانس فضایی آلمانی در تاریخ ۱۰ دسامبر ۱۹۷۴ به فضا فرستاده شد. هدف پروژه مطالعه‌ی فرایندهای خورشیدی بود. ترتیبی داده شد که این سفینه کاوشگر ناسا به مدار بیضوی خورشید برسد. سفینه مذکور طی ماموریتش به سرعتی بالغ بر ۱۴۲۰۰۰ مایل بر ساعت رسید. این کاوشگر در فاصله ۱۴۹۵۹۷۸۷۱ کیلومتری از سطح خورشید به دور این ستاره می‌چرخد. هلیوس ۱ تا سال ۱۹۸۲ در حال مخابره داده و اطلاعات از فضا بود و بی شک این ماشین از سریع ترین فضاپیماهای ناسا به شمار می رود.

۱ـ هلیوس۲ [Helios 2]، با سرعت ۱۵۷۰۷۸ مایل بر ساعت سریع ترین فضاپیماهای ناسا

هلیوس ۲ متعلق به ناسا [NASA] سریعترین سفینه ساخت بشر تا این لحظه است. رکورد سرعت این سفینه بالغ بر ۱۵۷۰۷۸ مایل بر ساعت است که در جریان ماموریتش ثبت شد. هلیوس ۲ همچنین موفق شد بیشتر از هلیوس ۱ به خورشید نزدیک شود. هلیوس ۲ به اندازه‌ی یک سوم هلیوس ۱ به سطح خورشید نزدیکتر است و در چنین فاصله‌ای به دور خورشید می‌چرخد. هلیوس ۲ در ۱۵ ژانویه ۱۹۷۶ به فضا پرتاب شد. سفینه در ۱۷ آوریل ۱۹۷۶ در مدار خورشید قرار گرفت. این کاوشگر درباره پلاسمای خورشیدی، غبارهای خورشیدی، اشعه‌های کیهانی، و میدان الکتریکی زمین مطالعه می‌کند و تا ۲۳ دسامبر ۱۹۷۹ به زمین اطلاعاتی مخابره می‌کرد. این ماشین سریع ترین فضاپیمای ناسا به شمار می رود. هر دو سفینه کاوشگرِ هلیوس ۱ و ۲ همچنان در مدار خورشید قرار دارند.

نویسنده: نیما پارسه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *