بامیلو بلاگ / خرید / بررسی و مقایسه / ترین ها / ده نمونه از سریع ترین حیوانات جهان

ده نمونه از سریع ترین حیوانات جهان

در قلمروی حیوانات، حیواناتی وجود دارند که سرعت شان حتی از ماشین های مسابقه ای هم بیشتر است. در میان آنها، بالاترین مرتبه به پرندگان تعلق دارد. اما در بین حیواناتی که قلمروی شان بر روی زمین است نیز گونه هایی وجود دارند که سرعت حرکت شان بسیار زیاد است. در ادامه فهرست سریع ترین حیوانات جهان را با هم مرور می کنیم.

10 – کانگورو، 70 کیلومتر در ساعت

این حیوان به جای اینکه راه برود و یا بدود، برای اینکه از مکانی به مکان دیگر برود می جهد. کانگورو در یک پرش اش می تواند فاصله ی 9 متر را طی کند. پاهای بسیار قدرتمند کانگورو باعث می شود که این حیوان بتواند فاصله ی زیادی را در یک جهش طی کند. دم عضلانی کانگورو نقش اساسی در حفظ تعادل این حیوان در پرش دارد و باعث می شود که در هنگام پرش تعادل اش را از دست ندهد. در نمونه های معمولی کانگورو اگر بخواهد مسافت طولانی را طی کند، سرعت اش 15 تا 20 مایل در ساعت می باشد. در این فاصله آنها انرژی ذخیره می کنند تا بتوانند مسافت بیشتری را بپرند.

این مطالب را نیز بخوانید:

روز جهانی اینترنت و حقایقی جالب دربارۀ آن

مراقبت از سگ ها: چگونه حواسمان به دوست کوچکمان باشد

تولد یک اژدها نگاهی به زندگی بروسلی

تاریخچه فراری و اسب سرکش انزو فراری

 

اما اگر نخواهند مسافت زیادی را طی کنند سرعت آنها 44 مایل در ساعت است. دم و پاهای بلند و عضلانی این حیوان باعث می شود که ما آن را در فهرست سریع ترین حیوانات جهان قرار دهیم.

9- سگ وحشی آفریقایی – 70 کیلومتر در ساعت

این سگ وحشی در صحرای آفریقا زندگی می کند. سگ وحشی آفریقایی علاوه بر اینکه از سریع ترین حیوانات در جهان است، از وحشی ترین حیوانات جهان هم به شمار می آید. این سگ های وحشی مانند گرگ ها دسته جمعی زندگی می کنند، و اغلب دسته های شان 40 تایی است. این سگ های وحشی آفریقایی شکارچیان فرصت طلبی هستند که تنها بز کوهی و آهو شکار می کنند. در حالیکه سرعت بالای این سگ وحشی آفریقایی یکی از مزیت های این حیوان به شمار می آید. این سگ های وحشی آفریقایی می توانند در حدود 44 مایل بر ساعت بدوند.

8- خرگوش های غول پیکر شمال آمریکا، 72 کیلومتر در ساعت

خرگوش سریع ترین حیوانات جهان

همانطور که از اسم اش مشخص است، جثه ی این خرگوش آمریکایی بسیار بزرگ تر از جثه ی خرگوش های معمولی است. گوش ها و پاهای این حیوان نیز از گوش ها و پاهای خرگوش معمولی نیز بزگتر است. پاهای بلند و عضلانی این خرگوش آمریکایی باعث می شود که با سرعت بیشتری بتواند بدود و بجهد. این خرگوش آمریکایی در یک جهش حدود 3 متر را طی می کند. و هنگامی که توسط شکارچیان مورد تعقیب قرار می گیرد سرعت اش به بالای 45 مایل در ساعت می رسد. علاوه بر سرعت حیرت انگیز این خرگوش، شیوه ی فرار کردن اش از دست شکارچیان به صورت زیگزاکی می باشد. جثه ی عظیم و عضلانی این خرگوش از بهترین دلایلی است که می توان آنها را در فهرست سریع ترین حیوانات جهان قرار داد.

7- سگ تازی – 74 کیلومتر در ساعت

سگ تازی از پر سرعت ترین گونه ی سگ در جهان است. بدن لاغر و باریک این سگ باعث می شود که این سگ یا سرعت 46 مایل در ساعت بدود. این سگ های تازی از قدیمی ترین گونه ی سگ در جهان است و معمولاً این سگ ها را برای فعالیت های ورزشی پرورش می دهند. وزن سگ تازی ماده ی بالغ حدود 22 و 38 گیلوگرم است. پاهای بلند و خوش بنیه ی سگ تازی و بدن باریک و لاغر آن باعث می شود که این سگ بتواند با سرعت غیرقابل باوری بدود. علاوه بر اینکه سگ تازی از سریع ترین حیوانات در جهان است، بسیار آرام، با تربیت و دارای طبیعتی خونگرم است.

6- شیر، 80 کیلومتر بر ساعت

شیر سریع ترین حیوانات جهان

شیر از اجتماعی ترین حیواناتی است که به صورت گله ای زندگی می کنند. شیرها در گله های 15 تا 40 تایی زندگی می کنند. آنها برای شکار هم به صورت دسته جمعی حمله می کنند و همین امر باعث می شود که درصد موفقیت آنها در شکار بسیار بالا رود. سرعت دویدن شیر 50 مایل در ساعت است. اما او تنها می تواند مسافت کمی را با این سرعت بدود. درست است که مسافت کمی را می دود اما در زمره ی سریع ترین حیوانات جهان قرار دارد.

5- قوچ سیاه – 80 کیلومتر در ساعت

قوچ سیاه تنها گونه ی بز کوهی است که وجود دارد. آنها در شبه قاره ی هند در فضایی سر سبز و بیشه زار زندگی می کنند. قوچ سیاه نر شاخ حلزونی بسیار زیبایی دارد. گرگ ها چیتا ها و شغال ها از شکارچیانی هستند که همواره در پی شکار قوچ های سیاه هستند. همانطور که می توانید حدس بزنید، سرعت بسیار زیاد این قوچ تنها سلاح او برای گریز از دست این شکارچیان قهار است. این قوچ با سرعت 50 مایل در ساعت می دود. این حیوان زیبا از سریع ترین حیوانات جهان است.

4- کل یالدار آبی رنگ – 80 کیلومتر بر ساعت

کل یالدار آبی رنگ از عظیم الجثه ترین گونه ی بز کوهی است که در بیشه زارهای آفریقا زندگی می کنند. شما حتماً مهاجرت دسته جمعی این حیوانات را در فصل های خشک دیده اید. علاوه بر زیبایی زیست این حیوانات، سرعت بالای این حیوانات از خصوصیات این گونه به شمار می رود. با توجه به اینکه شکارچیانی مانند شیرها، چیتاها، کفتارها و پلنگ ها همواره به دنبال چنین شکار لذیذی هستند، داشتن سرعت بالا برای این حیوانات زیبا ضروری است. هنگامی که این حیوان می دود سرعت اش به بالای 50 مایل در ساعت می رسد. این گونه ی عظیم الجثه از سریع ترین حیوانات جهان به شمار می آید.

3- غزال آفریقایی – 88 کیلومتر در ساعت

آهو سریع ترین حیوانات جهان

این غزال های زیبا در قسمت خشک جنوب غربی آفریقا زندگی می کنند. غزال های آفریقایی از زیباترین گونه ها در آفریقا است. رفتار غیرمعمول این غزال های آفریقایی بسیار شگفت انگیز است. آنها به طور معمول می توانند در هوا چند جهش داشته باشند. این غزال های تیز پا می توانند تا ارتفاع 2 متر بجهند. این غزال های آفریقایی از سریع ترین حیوانات جهان است که قلمروی آنها زمین است. بدون شک این غزال غذای لذیذی برای شکارچیان به شمار می رود، در هنگام یورش شکارچیان به سمت غزال های آفریقایی این حیوان تیز پا با سرعت 55 مایل در ساعت می دود. سرعت بالای باعث شده تا ما آن را در لیست  سریع ترین حیوانات جهان قرار دارد.

2- گوزن شاخ چنگالی – 88 کیلومتر در ساعت

این گوزن شاخ چنگالی در آمریکای شمالی زندگی می کند و سرعت آنها 55 مایل در ساعت است. سرعت این گوزن شاخ چنگالی بسیار بیشتر از سرعت شکارچیان اش است. در جنگل های آمریکای شمالی کایوت از شکارچیان این گونه به شمار می آید. بیشترین سرعت کایوت 42 مایل بر ساعت. علاوه بر سرعت ستایش انگیز این گوزن شاخ چنگالی، این گوزن به خاطر استقامت بسیارش مشهور است. آنها می توانند با سرعت 30 تا 35 مایل در ساعت مسافت حدود یک مایل را بدوند. این سرعت را نمی توانید در میان حیواناتی که معمولاً به وسیله ی شکارچیان، شکار می شوند پیدا کنید. این حیوان زیبا و تیز پا از سریع ترین حیوانات در جهان است.

1- یوزپلنگ وحشی – 120 کیلومتر در ساعت و مقاوم اول سریع ترین حیوانات جهان

یوزپلنگ سریع ترین حیوانات جهان

یوزپلنگ وحشی یا چیتا از سریع ترین حیوانات در قلمروی زمین است. این یوزپلنگ هنگامی که به دنبال شکارش است می تواند با سرعت 75 مایل بر ساعت بدود. بدن بلند و باریک آن، سر کوچک، و پاهای بلند و پر قدرت آنها همگی باعث می شوند که این حیوان با سرعت غیرقابل باوری بدود. خصیصه ای که در این حیوان شگفت انگیز است توانایی او برای بالابردن سرعت دویدن اش است. تنها در مدت زمان سه ثانیه چیتا می تواند سرعت خود را از 0 به 60 برساند. هرچند مانند شیر نمی تواند مسافت طولانی را با سرعت بالا بدود و همین نقطه ضعف این گونه به شمار می آید و حیواناتی که قرار است توسط او شکار شوند اگر در هنگام دویدن استقامت بالایی داشته باشند، می توانند از دست او جان سالم به در ببرند. البته چیتا قبل از اینکه بخواهد به سمت شکارش حمله ور شود همه ی شرایط را می سنجد و در زمان مناسب به سمت شکارش حمله می کند. یوزپلنگ وحشی در فهرست سریع ترین حیوانات در جهان در مرتبه ی اول قرار دارد.

نویسنده: نیما پارسه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *