بامیلو بلاگ / دنیای فناوری / سرمایه گذاری گسترده اپل در زمینه هوش مصنوعی و سیستم های خود مختار

سرمایه گذاری گسترده اپل در زمینه هوش مصنوعی و سیستم های خود مختار

تیم کوک (Tim Cook) در مصاحبه اخیر خود اظهار کرد تلاش اپل به منظور ساخت سیستم های خود مختار برای هدفی فراتر از اتومبیل هاست.

این قضیه یک راز آشکار است که اپل در حال انجام پژوهش هایی در راستای ساختن سیستم های رانندگی اتوماتیک (با استفاده از کامپیوتر و هوش مصنوعی) است و حتی به نظر میرسد که این پروژه به مرحله ارزیابی و تست در جاده رسیده باشد، اما تیم کوک مدیر عامل شرکت اپل به تازگی در مصاحبه ای عنوان کرده است که نیت اصلی آن ها برای ساخت این سیستم چیزی بیش از سیستم رانندگی اتومبیل هاست.

سیستم های خود مختار

تیم کوک در میان صحبت های خود اشاره کرد که :”روش ها و استفاده های مختلفی برای بهره مندی از سیستم های خودمختار وجود دارد که اتومبیل ها فقط بخش کوچکی از آن می باشد اما فعلا توضیحات بیشتری در این زمینه نخواهم داد”.

این پاسخ ضمن این که باعث حدس و گمانه زنی های زیادی شد بیانگر این نکته بود که اپل نه تنها تمام تلاش تیم هوش مصنوعی خود را به سیستم های رانندگی و اتومبیل محدود نکرده ، بلکه هدف اصلی آنها از ابتدا فراتر از آن بوده است. سیستم های خود مختار برای استفاده در هواپیماهای بدون سرنشین، حمل و نقل و هرگونه روبات از دستیار انبار گرفته تا روبات های جستجوگر کاملا مناسب و کاربردی هستند.

سیستم های خود مختار

به طور قطع اپل تنها شرکتی نیست که در این زمینه مشغول برنامه ریزی و فعالیت است، زیرا تاکنون چندین هواپیمای بدون سرنشین، روبات های خودمختار مشغول کار در کارخانه و همچنین روبات های تحویلگر (Delivery Robots) مجهز به این سیستم ساخته شده اند.  اما اپل با تمرکز خود در این حوزه به دلیل در اختیار داشتن بازار بیشتر، امکانات و فرصت های زیادی را برای شرکت به ارمغان خواهد آورد.

سیستم های خود مختار

حتی اگر هدف اصلی اپل ساخت سیستم های رانندگی مستقل و خودمختار باشد و نه بیشتر- با توجه به این که کمپانی های بسیاری در حال حاضر مشغول سرمایه گذاری در حوزه سیستم های خودمختار هستند- بازهم حرکت این شرکت در این راستا حرکتی رو به جلو، معقول و منطقی به نظر می رسد. کوک هکچنین افزود : “ما در زمینه سیستم های خود مختار بسیار با دقت و با تمرکز بالا عمل خواهیم کرد. پروژه های بزرگی در حال انجام شدن هستند و ما سرمایه گزاری های وسیعی برای رسیدن به خواسته هایمان در نظر گرفته ایم”. سیستم های خودمختار میتوانند پایه و اساس تمام تحقیقات و برنامه های هوش مصنوعی در آینده باشند و ورود اپل با تمام قوا به این مقوله میتواند نوید تحولی بزرگ در زمینه ساخت و تقویت این سیستم ها را در آینده ای نه چندان دور به ما بدهد.

نویسنده: علیرضا اصغری

علیرضا ۲۰ و خورده ای سال پیش در خانواده ای مذهبی چشم به جهان گشود. سینمای هالیوود، بازیهای کامپیوتری و موسیقی پیکره اصلی و حدود ۹۹.۹% محتویات ذهن این فرد را تشکیل داده است اما او همیشه خودرا آماده یادگیری و تجربه موضوعات جدید می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *