بامیلو بلاگ / سبک زندگی / سلامت و تناسب اندام / سرماخوردگی در پاییز و ۷ راهکار عملی برای پیشگیری از آن

سرماخوردگی در پاییز و ۷ راهکار عملی برای پیشگیری از آن

با تمام شدن فصل بی‌نظیر تابستان و سر رسیدن فصل سرما، سرماخوردگی در پاییز نیز افزایش می‌یابد. با شروع پاییز بیشتر افراد توسط دمای پایین هوا غافلگیر شده و دچار سرماخوردگی و آنفولانزا می‌شوند. عادت باز کردن پنجره در تابستان و روشن کردن کولر تا روزهای ابتدایی پاییز ادامه می‌یابد و همین عامل می‌تواند جرقه شروع سرماخوردگی در پاییز را بزند. جهت پیشگیری از سرماخوردگی در پاییز، ادامه مطلب را با بامیلو بلاگ همراه باشید.

دلایل سرماخوردگی در پاییز

با شروع فصل سرما، ویروس‌های سرماخوردگی و آنفولانزا فعالیت بیشتری پیدا می‌کنند و به دنبال میزبان مناسبی خواهند بود. بدین ترتیب سیستم ایمنی بدن ضعیف‌تر شده و باید مراقبت بیشتری جهت جلوگیری از سرماخوردگی در پاییز به خرج داد.

همان‌طور که عنوان شد، عادت‌های تابستان و عدم انطباق با فصل سرما از مهمترین دلایل سرماخوردگی در پاییز است. لباس‌های نازک، باز کردن پنجره هنگام شب، دراز کشیدن مقابل کولر و خشک نکردن کامل بدن پس از استحمام برخی از عادت‌های فصل تابستان است که در صورت ادامه، به احتمال زیاد به سرماخوردگی در پاییز منجر می‌شود.

در فصل سرما بیشتر افراد وقت خود را در محیط‌های بسته و منزل سپری می‌کنند. به محض سرماخوردگی یک فرد احتمال درگیر شدن دیگر افراد نیز وجود دارد. بدین ترتیب سرماخوردگی همه‌گیر می‌شود.

در ادامه مهمترین راهکارهای پیشگیری از سرماخوردگی در پاییز را با هم‌دیگر مرور می‌کنیم.

۱- خواب کافی

یکی از مهم‌ترین عوامل جلوگیری از سرماخوردگی، خواب کافی است. عدم خواب کافی به صورت مستقیم روی سیستم ایمنی بدن تأثیر منفی خواهد گذاشت. میزان خواب کافی برای هر فرد بالغ حدود ۷ ساعت است. کمتر از این مقدار، بخصوص در فصل سرما به ضعف بدن منجر می‌شود. با طولانی شدن ساعات شب در پاییز، وقت بیشتری نیز برای استراحت وجود دارد.

۲- رژیم غذایی مناسب

به هیچ عنوان وعده صبحانه را فراموش نکنید. با طولانی شدن ساعات شب در فصل پاییز، صبح‌ها دیرتر هوا روشن می‌شود. به همین دلیل افراد مقداری دیرتر از حد معمول از خواب برمی‌خیزند. در نتیجه وعده صبحانه را پشت گوش می‌اندازند.

سعی کنید هر ۳ وعده غذایی خود را به طور کامل مصرف کنید. وعده‌های سنگین‌تر را به صبحانه و ناهار موکول کنید و شام سبک‌تری میل کنید. سعی کنید تا جای ممکن میوه و سبزیجات فصلی را در رژیم غذایی خود جای دهید. سیب، کلم بروکسل، انار، پرتقال، نارنگی، شلغم و گریپ فروت جزء بهترین میوه‌ها و سبزیجات پاییزی هستند که برای تقویت سیستم ایمنی بدن حیاتی هستند.

سعی کنید مدت زمان زیادی را در فصل سرما با گرسنگی سر نکنید. گرسنگی باعث ضعف بدن و سیستم ایمنی شده و شما را در مقابل تهاجم ویروس‌ها آسیب‌پذیر می‌کند.

۳- ورزش منظم

ورزش منظم و روزانه، حتی پیاده‌روی ساده گردش خون شما را بهبود بخشیده و به تقویت سیستم ایمنی منجر خواهد شد. البته اگر برای مدت زیادی ورزش نکرده‌اید، در ابتدا آرام شروع کنید. ممکن است از ورزش شدید و ناگهانی نتیجه عکس گرفته و دچار ضعف سیستم ایمنی شوید. برای مثال، دویدن طولانی‌مدت در فصل سرما ممکن است به کسالت و در نهایت سرماخوردگی منجر شود.

در فصل سرما بیشتر افراد به باشگاه‌های ورزشی مراجعه می‌کنند. اصول بهداشتی و دوش گرفتن پس از باشگاه را فراموش نکنید. ویروس سرماخوردگی در محیط‌های عمومی به سرعت شیوع پیدا می‌کند.

۴- شستن دست‌ها

شستن دست‌ها قبل از خوردن غذا امری ضروری برای اجتناب از سرماخوردگی در پاییز است. همچنین سعی کنید با دست‌های آلوده از لمس دهان، چشم و بینی خود خودداری کنید. ویروس و باکتری‌ها از این طریق به سادگی وارد بدن می‌شوند. این موجودات در فصل سرما به دنبال میزبان مناسبی جهت ادامه حیات می‌گردند.

۵- کاهش استرس

هنگام فشارهای عصبی، بدن شما هورمون‌های استرس را ترشح می‌کند. این هورمون‌ها قدرت و سرعت عمل سیستم ایمنی بدن را در مقابله با عوامل تهاجمی کاهش می‌دهند. استرس و فشار عصبی، امروزه در کشور ما به امری طبیعی تبدیل شده است. با این وجود جهت جلوگیری از آنفولانزا و سرماخوردگی در پاییز، سعی کنید در هفته‌های اول فصل سرما آرامش خود را حفظ کنید.

استراحت بیشتر و اوقات فراغت می‌تواند روی فشارهای عصبی تأثیر مثبتی داشته باشد. سعی کنید نیم الی یک ساعت در روز را به استراحت کامل اختصاص دهید. بدین ترتیب انرژی بیشتری برای ادامه روز خواهید داشت و سیستم ایمنی بدن نیز فرصت بازسازی پیدا می‌کند.

سعی کنید روز جمعه را به استراحت کامل و بودن در کنار خانواده صرف کنید. داشتن یک روز تعطیل به انرژی و انگیزه مضاعف شما در طول هفته بعد کمک کرده و بازدهی شما را نیز افزایش خواهد داد.

۶- اوقات فراغت

در طول هفته ساعاتی را به گذراندن اوقات فراغت اختصاص دهید. تفریح مورد علاقه خود را انجام دهید. شادی و خندیدن باعث افزایش انرژی شده و توان شما را در انجام کارها نیز افزایش می‌دهد. برخی افراد با اوقات فراغت میانه خوبی ندارند و ترجیح می‌دهند به کار بیشتر بپردازند. غافل از اینکه اوقات فراغت می‌تواند انگیزه افراد را برای انجام کار نیز چند برابر کند. سیستم ایمنی و توان ذهنی مقابله با بیماری‌ها نیز با احساس شادی ارتباط مستقیم دارد.

۷- گرم بپوشید

همه ما با این مسأله آشنایی داریم که دمای پایین بدن باعث ضعف سیستم ایمنی می‌شود. با این وجود کمتر کسی به درستی آن را رعایت می‌کند. سعی کنید در فصل پاییز از پوشیدن لباس‌های آستین‌کوتاه خودداری کنید. پس از استحمام بدن و موهای خود را کاملاً خشک کرده و سپس به بیرون خانه بروید.

دمای هوا در نزدیکی صبح به شدت افت می‌کند و همین عامل بیشتر افراد را دچار سرماخوردگی در پاییز می‌کند. شب‌ها هوای مناسبی دارد و برخی افراد پنجره‌ها را باز کرده و جلوی آن می‌خوابند. با افت شدید دما در صبح بدون شک سرماخوردگی به سراغ شما می‌آید.

در نهایت اگر با رعایت تمامی این موارد باز هم به سرماخوردگی در پاییز دچار شدید، به پزشک خود مراجعه کنید. بخصوص اگر سرماخوردگی شما از 2 روز بیشتر طول کشید سعی کنید آن را پشت گوش نینداخته و برای مقابله با آن نزد دکتر بروید.

نظر شما در خصوص سرماخوردگی در پاییز و مشکلات ناشی از آن چیست؟ راهکارهای عملی بهتری برای مقابله با آن سراغ دارید؟ به نظر شما کدام یک از موارد ذکر شده تأثیر بیشتری در جلوگیری از سرماخوردگی دارند؟ تجربه تلخ سرماخوردگی در پاییز را با ما و دوستان خود نیز در میان بگذارید.

منبع: psychologytoday

نویسنده: هادی ملکی

هادی فعالیت حرفه‌ای خود را در سطح وب از سال 1390شروع کرد. در زمینه‌ سبک زندگی، دیجیتال مارکتینگ، سخنوری، آی‌تی، زبان انگلیسی و کروماکی تخصص داشته و تناسب اندام جزو علایق اصلی وی بشمار می‌رود. در این راستا کاهش وزن 35 کیلوگرم در یک سال از افتخارات او محسوب می‌شود. هادی معتقد است زبان طنز مؤثرترین زبان انتقال اطلاعات است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *