بامیلو بلاگ / دنیای مد و زیبایی / مد آقایان / سبک دهه ۹۰ آقایان: ویژگی های کلیدی و نحوه پوشش (بخش دوم)
سبک دهه 90 آقایان

سبک دهه ۹۰ آقایان: ویژگی های کلیدی و نحوه پوشش (بخش دوم)

دهه 90 میلادی تقریباً مصادف با دهه 70 شمسی (1369 تا 1378) است. این دوره را می توان دوره ماجراجویی در عرصه ی مد قلمداد کرد. افراد هرچیزی که دوست داشتند می پوشیدند و ملاک انتخاب، برتری طلبی بود.

لباس های بزرگ یا اُوِرسایز

لباس اورسایز

همه چیز در سبک دهه 90 بزرگ بود. حتی تخم مرغ های شانسی آن زمان نیز بزرگ تر بودند. البته یکی از سبک های پوشش که انتخاب آن دشوار خواهد بود لباس های اورسایز (oversize) است. لباس بزرگ و بدقواره با لباس اورسایز تفاوت زیادی دارد. هنگامی که اورسایز می پوشید هنوز هم باید لباس مورد نظر در بسیاری ابعاد اندازه ی شما باشد. کافی است لباستان مقداری در سرشانه ها بزرگ تر از سایز شما جلوه کند. در این صورت مثل این است که لباس فرد دیگری را پوشیده اید.

در انتخاب لباس اورسایز سه جنبه ی (فرم، رنگ و اندازه) حرف اول را می زنند. در این میان نیز فرم لباس مهم ترین شاخصه ی خرید محسوب می شود. به عنوان مثال یک شلوار جین کاملاً اندازه و تنگ همراه یک تی شرت بسیار بزرگ ظاهر و فرم مناسبی نخواهد داشت. بهتر است هردوی آن ها مقداری از سایز شما بزرگ تر باشند. منظور از مقداری دو یا نهایت سه سایز بزرگ تر از اندازه ی اصلی شماست.

البته برای انتخاب سایز بهتر است به دنبال لباسی باشید که به منظور سبک اورسایز طراحی شده است. با نگاهی به سبک طراحی به سادگی می توان این مسأله را دریافت. در غیر این صورت همان طور که بحث شد از سه سایز بزرگ تر انتخاب نکنید.

برای رنگ نیز سعی کنید بیشتر بر روی رنگ های اصلی (قرمز، آبی و سبز) روشن تمرکز داشته باشید. به عنوان مثال یک تی شرت قرمز اورسایز همراه شلوار جین یا چینو می تواند مناسب باشد.

کفش های کتانی

کتانی دهه 90

کفش های سبک دهه 90 از جذابیت خاصی برخوردارند. شاید یکی از کفش هایی که بسیار به چشم می آید مون بوت (Moon Boot) باشد. مون بوت در دهه 70 متولد شد ولی طی دهه 90 طرفداران بیشماری پیدا کرد. این بوت های گرم و نرم و البته عجیب و بزرگ هنوز هم مورد استفاده قرار می گیرد. البته با هیچ قاعده و قانونی نمی توان برای فصل گرما روی آنها حساب کرد.

همچنین کتانی های آل استار (All Star) را همگی دیده یا آن را پوشیده اند. این کفش ها با جنبش گرانج هم زمان شد و سبک این دوره را اعتبار خاصی بخشید. این نام تجاری اکنون یکی از زیرمجموعه های شرکت غول پیکر نایکی (Nike) محسوب می شود.

در نهایت همیشه برگشت به عقب یا به قول طراحان مد (ret·ro·spect) مزیت های خاص خود را دارد. سبک دهه 90 سبک متفاوتی بود. لباس های آن دوره طراحی منحصر به فردی داشتند. بیشتر این لباس ها هنوز هم از اعتبار کافی برای پوشش برخوردارند. همان طور که در ابتدا اشاره کردیم دهه 90 دهه برتری طلبی است. دوره ای که انسان در مهار مد نیست؛ بلکه مد و سبک پوشش در اختیار انسان است. شاخصه ای که به نظر برای جهان امروز لازم و حیاتی به نظر می رسد.

 

منبع: fashionbeans

نویسنده: هادی ملکی

هادی فعالیت حرفه‌ای خود را در سطح وب از سال 1390شروع کرد. در زمینه‌ سبک زندگی، دیجیتال مارکتینگ، سخنوری، آی‌تی، زبان انگلیسی و کروماکی تخصص داشته و تناسب اندام جزو علایق اصلی وی بشمار می‌رود. در این راستا کاهش وزن 35 کیلوگرم در یک سال از افتخارات او محسوب می‌شود. هادی معتقد است زبان طنز مؤثرترین زبان انتقال اطلاعات است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *