بامیلو بلاگ / سبک زندگی / فرهنگ و هنر / سامورایی و حقایق جذاب و خواندنی در خصوص آنها
حقایق جذاب در خصوص سامورایی

سامورایی و حقایق جذاب و خواندنی در خصوص آنها

به نجیب زادگان نظامی فئودالیسم در ژاپن گفته می شود. سامورایی جنگجویان مکتب ذن (Zen) هستند که به ارباب و قبیله خود به شدت وفادار بوده و به آنها خدمت می کنند. سامورایی تاکتیک های نظامی و مبارزه مسلحانه با استفاده از سلاح سرد را به خوبی فرا می گیرند.

تعلیمات آنها امروزه در جامعه روزمره و مدرن ژاپن نیز یافت می شود و به عنوان بخشی از هنرهای رزمی شناخته می شود. حقایق جذاب و خواندنی در مورد این جنگجویان افسانه ای وجود دارد که احتمالاً از آنها خبر ندارید. ادامه مطلب را با بامیلو بلاگ همراه باشید.

راه و رسم زندگی سامورایی

بوشیدو سامورایی

سامورایی راه و رسم و روش زندگی خاص خود را دارند که بوشیدو (Bushido) نام دارد. بوشیدو به معنی «طریقت جنگجو» است. البته در جامعه مدرن ما نیز طریقت مشابهی با عنوان «لم بده و بلمبون» وجود دارد که تقریباً مشابه با بوشیدو است! دلیل روی فرم بودن امروزه ی ما نیز همین طریقت است!

راه و رسم مرگ سامورایی

مرگ سامورایی

اگر یک سامورایی در دنبال کردن طریقت بوشیدو شکست بخورد یا توسط دشمن دستگیر شود تشریفات خودکشی با نام سپوکو (Seppuku) یا هاراکیری (Harakiri) را اجرا می کنند. در مراسم سپوکو، سامورایی شمشیر خود را در شکمش فرو کرده و آن را به چپ و راست حرکت می دهد. این راه و رسم از نظر آنها بسیار شرافتمندانه است.

طبقه اجتماعی و جمعیت

جمعیت سامورایی

در حالی که بیشتر مردم فکر می کنند سامورایی بخشی کوچک و دست چین جنگجویان ژاپنی هستند اما این گونه نیست. آنها یک طبقه اجتماعی گسترده را شامل می شوند. دوران اوج قدرت آنها در قرون وسطی حدود 10 درصد جمعیت ژاپن را تشکیل می داد که رقم قابل ملاحظه ای است.

سبک لباس پوشیدن

لباس سامورایی

سبک لباس این گروه بر فرهنگ ژاپن تأثیر فراوانی داشته است. لباس آنها دارای جزئیات خاص و البته با توجه به نیازهایشان طراحی می شود. لباس آنها شامل یک شلوار گشاد به نام هاکاما (Hakama) و ردایی به نام کیمونو (Kimono) یا هیتاتارا (Hitatare) است. دستهای آنها در این ردا آزادانه حرکت می کند و در صورت حمله ناگهانی نیز به سادگی از تن در می آید. مد سامورایی به اندازه ی شمشیر آنها تیز و متفاوت است.

مدل مو

مدل مو سامورایی

مدل موی آنها نیز متفاوت است و تقریباً در همه جای دنیا به همین نام (سامورایی) خوانده می شود. این مدل مشابه مدل موی دم خرگوشی است. یا شاید بهتر باشد بگوییم مدل دم خرگوشی شبیه این مدل است.  علاوه بر این بیشتر اوقات، آنها بخش بالای سر خود را برای گذاشتن راحت کلاه خود می تراشیدند. کلاه خودی که در جنگ های گذشته بسیار پرکاربرد بود.

سامورایی های غربی

ویلیام آدامز

با اینکه مسأله ی نادری است اما سامورایی های غربی نیز وجود دارند. غربی ها در یک بازه ی زمانی برای خوشنود کردن دایمیو (Daimyō) ها سامورایی می شدند. دایمیو زمین داران بزرگ و حاکمان ژاپن فئودالی طی قرون دهم تا نوزدهم بودند. 4 فرد غربی که در تاریخ به این عنوان مفتخر شدند عبارت اند از: «ویلیام آدامز» (William Adams) سیاح و ملوان انگلیسی، یکی از همراهان هلندی او «یان یوستن فان لودنستاین» (Jan Joosten van Lodensteijn)، اوژن کولاش (Eugene Collache) افسر نیروی دریایی فرانسوی و ادوارد شنِل (Edward Schnell) تاجر سلاح آلمانی.

اونا بوگیشا

سامورایی زن

در کنار مردان، زنانی نیز با عنوان اونا بوگیشا (Onna-Bugeisha) وجود دارند که تعلیمات رزمی مشابهی را می گذرانند. این زنان در نبرد با همتایان مردشان شرکت می کنند و سلاح انتخابی آنها معمولاً ناگیناتا (Naginata) است. ناگیناتا یک تیغه ی منحنی شکل مانند شمشیر و مقداری سبک تر از آن است.

نوشته های تاریخی تعداد اونا بوگیشا را اندک نشان می دهد با این وجود تحقیقات اخیر خلاف این ادعا را ثابت کرده و نشان می دهد که آنها به صورت مداوم در نبردها حضور داشته اند. تست های DNA مشخص کرده که حدود 35 نفر از 105 نفر موجود در نبرد مشهور «سنبون ماتسوبارو» (Battle of Senbon Matsubaru) در سال 1580 میلادی را زنان تشکیل داده اند.

کابوتو

کلاه خود سامورایی ها که کابوتو (Kabuto) نام داشت یکی از پیچیده ترین بخش های زره آنها بشمار می رود. کاسه آن از صفحات فلزی ساخته می شد. صورت و پیشانی توسط بخشی محافظت می شد که اطراف سر حلقه می زد و به پشت سر متصل بود. بخش دیگری نیز برای محافظت از گردن در نظر گرفته شده بود. یکی از مهمترین بخش هایی که سامورایی ها باید در نبرد از آن محافظت کنند گردن آنها است.

ظاهر این کلاه خودها معمولاً با نقاب های متفاوت و گاهی اوقات شیطانی تزئین می شد تا جدای محافظت از صورت، رقیب آنها را نیز در نبرد بترساند.

اگر به کلاه خود «دارت ویدر» (Darth Vader) شخصیت جنگ ستارگان (Star Wars) دقت کنید بخش گردن آن از کابوتو سامورایی الهام گرفته است.

فلفل نبین چه ریزه

سامورایی واقعی

با اینکه ظاهر کلاه خود و زره سامورایی بسیار بزرگ جلوه می کند اما خود آنها معمولاً انسان های ریز جسه با میانگین قد 160 تا 165 سانتی متر بودند.

شمشیر سامورایی

شمشیر سامورایی

شمشیر آنها در ابتدا چوکوتو (Chokutō) نام داشت. این شمشیر نسخه ی نازک تر و کوچک تری از شمشیر شوالیه های اروپایی قرون وسطی بود. با پیشرفت تکنیک های ساخت شمشیر، نسخه های منحنی تری به نام کاتانا (Katana) ساخته شد. شمشیری که می توان آن را مشهورترین شمشیر جهان دانست.

کاتانا معمولاً با تیغه های کوچک تری نیز همراه می شود. این تیغه ها را واکیزاشی (Wakizashi) می نامند. سامورایی برای مواقع ضروری از نسخه ی کوچک تر استفاده می کند. ترکیب این دو شمشیر را دایشو (Daishō) نیز خطاب می کنند.

طبق راه و رسم بوشیدو، روح هر سامورایی در شمشیر او نهفته است و از این رو کاتانا از هر چیزی برای آنها با ارزش تر است.

نبرد هوشمندانه

با اینکه کاتانا سلاح اصلی سامورایی است اما تنها وسیله ی نبرد آنها بشمار نمی رود. نیزه ها نیز مخصوصاً در نبردهای تن به تن کاربرد فراوانی دارد. آنها اغلب از یومی (Yumi) هم استفاده می کردند. یومی یک نوع کمان بلند است و قاعدتاً در نبردهای از راه دور استفاده می شد.

سلاح گرم

اسلحه سامورایی

هنگامی که باروت اختراع شد سامورایی نیز کمان های خود را کنار گذاشتند و سلاح گرم از جمله تانه‌گاشیما (Tanegashima) را باخود حمل کردند. تانه‌گاشیما یک نوع تفنگ شمخال (Arquebus) است که پرتغالی ها به ژاپن وارد کردند.

مرگبارترین سلاح

مکتب سامورایی

اغلب افراد موجود در کلاس سامورایی بخصوص در مقایسه با اروپایی ها به لحاظ سواد و همچنین دانش ریاضی در سطح بالایی بودند. از دید آنها دانش و معلومات بالا مرگبارترین سلاح آنها است.

هنر و صنایع دستی

سامورایی

طریقت بوشیدو جدای از خواندن و دانش ریاضی در خصوص هنر نیز توصیه هایی دارد. آنها در زمینه شعرسرایی، نقاشی با جوهر، پرورش گل و گیاه و مراسم چای آموزش می دیدند.

ازدواج و جدایی

ازدواج سامورایی

بیشتر سامورایی ها با طبقه ی خود ازدواج می کنند. البته در سطوح پایین تر ممکن است افرادی با عوام مردم نیز ازدواج کنند. انتخاب همسر آنها بر عهده ی فردی است که مقامی بالاتر دارد. این زن جدای از خانه داری باید در خصوص مبارزه نیز آموزش دیده باشد تا در مواقع ضروری بتواند از خود و خانه محافظت کند. جهیزیه زن بیشتر اوقات لوازم کامل منزل و خرید مقدار زیادی سوشی است.

جدایی آنها امکان پذیر اما نادر است چراکه اولاً شخص سوم که ازدواج را ترتیب داده، خجالت زده می شود. ثانیاً در صورت جدایی، مرد موظف است تا جهیزیه را پس دهد و همین عامل می تواند نقش بسزایی در عدم جدایی ایفا کند.

آخرین سامورایی

آخرین جنگ سامورایی

آخرین جنگ سامورایی به سال 1877 برمی گردد. موقعی که شورش ساتسوما (Satsuma Rebellion) در نبرد شیرویاما (Battle of Shiroyama) اتفاق افتاد. پس از آن دولت جدید کلاس سامورایی را منحل کرد.

قلم قدرتمندتر از شمشیر

بیشتر سامورایی ها شمشیر خود را زمین گذاشتند و به تحصیلات پرداختند. در نتیجه از جنگجویان بالفطره به روزنامه نگار و نویسنده تبدیل شدند. برخی افراد قدرتمند آنها نیز شرکت های روزنامه نگاری تأسیس کردند چراکه دریافتند قدرت قلم از شمشیر بیشتر است.

نظر شما در خصوص فرهنگ آسیای شرقی بخصوص ژاپن و سامورایی چیست؟

منبع: factinat

نویسنده: هادی ملکی

هادی فعالیت حرفه‌ای خود را در سطح وب از سال 1390شروع کرد. در زمینه‌ سبک زندگی، دیجیتال مارکتینگ، سخنوری، آی‌تی، زبان انگلیسی و کروماکی تخصص داشته و تناسب اندام جزو علایق اصلی وی بشمار می‌رود. در این راستا کاهش وزن 35 کیلوگرم در یک سال از افتخارات او محسوب می‌شود. هادی معتقد است زبان طنز مؤثرترین زبان انتقال اطلاعات است.

یک دیدگاه

  1. عالی عالی دست شما درد نکنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *