بامیلو بلاگ / سبک زندگی / سفر و گردشگری / ۱۰ نمونه از ساختمان های عجیب دنیا
10 نمونه از ساختمان های عجیب دنیا

۱۰ نمونه از ساختمان های عجیب دنیا

با گذر زمان و عوض‌شدن دوره‌های تاریخی می‌توانید تغییرات مهمی را در زمینه‌ی معماری در سطح این سیاره مشاهده کنید. بعضی از این تغییرات در یک نگاه کلی بسیار عجیب به نظر می‌رسند و ممکن است به دلایلی مختلفی هم ساخته شده باشند: تغییرات وضعیت جوی، اهداف تجاری و غیره. در اینجا برایتان فهرستی از برخی از ساختمان های عجیب دنیا در سرتاسر کره زمین را ارائه می‌دهیم.

ساختمان های عجیب دنیا

10ـ ساختمان سبدی [The Basket Building]، اُهایو، آمریکا

ساختمان های عجیب دنیا - ساختمان سبدی [The Basket Building]، اُهایو، آمریکا
ساختمان های عجیب دنیا – ساختمان سبدی [The Basket Building]، اُهایو، آمریکا

ساختمان سبدی یا ساختمان بسکتبالی، دفتر اصلیِ یک شرکت بسکتبال در اُهایوی آمریکاست. این بنا کپی دقیقی از یک سبد است، که به شیوه‌ای عجیب سر به آسمان برافراشته است. برای کامل کردن این بنای 180000 فوت مربعی دو سال وقت صرف شد. ساختمان سبدی نمونه‌ای عالی از معماری تقلیدی است که بر اساسش ساختمان‌ها را دقیقا به شکل محصولات یا پدیده‌ها می‌سازند. بخش داخلیِ ساختمان سبدی با سقف شیشه‌ای پیراسته شده، دیوارها نیز از طریقِ نقاشی پِی‌ها جذابیتی مضاعف یافته‌اند. هم کارمندان و هم مهمانان می‌توانند از نور طبیعیِ روز در فضای داخلی این بنا لذت ببرند. به همین دلیل این بنا جزو عجیب‌ترین ساختمان‌های فهرست ما به شمار آمده است.

9ـ کلیسای هالگریمور [The Church of Hallgrimur]، ایسلند

ساختمان های عجیب دنیا - کلیسای هالگریمور [The Church of Hallgrimur]، ایسلند
ساختمان های عجیب دنیا – کلیسای هالگریمور [The Church of Hallgrimur]، ایسلند

کلیسای عجیبِ هالگریمور بلندترین کلیسای ایسلند است و در پایتخت کشور یعنی ریکیاویک واقع شده است. طراحی این بنا بر اساس سبک نوردیک یا سبکِ ویژه‌ی شمال اروپایی انجام شده است. این بنا یکی از عجیب‌ترین ساختمان‌ها در سرتاسر ایسلند به حساب می‌آید و معمارش گوجن سموئلتن بوده است. بیش از 38 سال صرف تکمیل این بنا شد که بازتابی از یک مکان مقدس است. کار ساخت بنا در 1945 آغاز شد. این کلیسا در واقع به افتخار شاعر ایسلندی هالگریمور پتورسن اینطور نامیده شد، زیرا این شاعر مجموعه اشعاری در قالب مناجات‌های لوتری از خود به جا گذاشته است. ارتفاع 244 فوتی این کلیسا آنرا به مرتفع‌ترین کلیسای ایسلند بدل کرده و نمای بیرونی آن نیز بسیار محکم به نظر می‌رسد. سازمایه‌ای بسیار بلند و حدودا 50 فوتی در داخل کلیسا وجود دارد که معماری داخلی بنا را بسیار جذابتر کرده است. می‌توانید از برج ناقوسِ این کلیسا منظره‌ی تمام شهر را ببینید. در مقابل این بنا نیز تندیسی از لیف اریکسن نصب شده که اولین اروپایی است که به آمریکای شمالی قدم گذاشت.

8ـ موزه‌ی گوگنهایم، اسپانیا

ساختمان های عجیب دنیا - موزه‌ی گوگنهایم، اسپانیا
ساختمان های عجیب دنیا – موزه‌ی گوگنهایم، اسپانیا

این موزه را می‌توان در شهر بیلبائوی اسپانیا پیدا کرد. معمارِ کانادایی‌ـ‌آمریکایی فرانک گِری این بنا را طراحی کرده است و در سال 1997 رو به عموم بازگشایی شد. در واقع موزه گوگنهایم مجموعه‌ای از چند ساختمانِ به هم پیوسته است. تمام ساختمان با تیتانیوم، آهک و شیشه روکش شده است. این موزه از عجیب‌ترین ساختمان‌ها در این کشور به حساب می‌آید که در کنار رودخانه نرویون قرار گرفته و همین باعث منظره عالی این بنا شده است. موزه گوگنهایم مشابهی هم در اتریش دارد که تاریخچه دور و درازتر اما معماری ساده‌تری دارد. این موزه آثار خاصی از هنرمندان معاصر را در خود جای داده است. مجموعه نقاشی‌های هنرمندان آمریکایی و اروپایی این موزه را به یکی از پربازدیدترین مکانهای اسپانیا بدل کرده است.

7ـ کتابخانه شهر کانزاس، میسوری، آمریکا

ساختمان های عجیب دنیا - کتابخانه شهر کانزاس، میسوری، آمریکا
ساختمان های عجیب دنیا – کتابخانه شهر کانزاس، میسوری، آمریکا

کتابخانه شهر کانزاس یکی از عظیمترین و کهن‌ترین کتابخانه‌های دنیاست. این کتابخانه در شهر کانزاس در ایالت میسوری واقع شده و در سال 1873 رو به عموم گشوده شد. آرایش شگرف ردیفی از کتاب‌های عظیم مهمترین جذابیت این کتابخانه غیر از کتابهای ارزشمندش به حساب می‌آید. این طراحی باعث شده این کتابخانه یکی از زیباترین کتابخانه‌های آمریکا و از عجیب‌ترین ساختمان‌ها در تمام دنیا به حساب بیاید. طراحی بیرونیِ این بنا با مرمر و چوب درخت ماهون انجام شده که سبک معماری مدرن قرن بیستمی را به رخ می‌کشد. فضای داخلی این ساختمان با بتن و یک در حیرت‌انگیزِ 35 تُنی و فولادی تزیین شده است. هر قسمت از این کتابخانه مختص عده خاصی از علاقمندان و خوانندگان است و مجموعه کتاب‌های خاصی را از همه حوزه‌های دانش گردآورده است.

در این میان پیشنهاد می کنیم اگر به دنیای معماری علاقه دارید مطلب ۲۰ نمونه خارق‌العاده از معماری اسلامی را از دست ندهید.

۲۰ نمونه خارق‌العاده از معماری اسلامی در مسجد: ایران خالق هنر اسلامی

6ـ ساختمان اتمی یا Atomium، در بلژیک

ساختمان های عجیب دنیا - ساختمان اتمی یا Atomium، در بلژیک
ساختمان های عجیب دنیا – ساختمان اتمی یا Atomium، در بلژیک

ساختمان عجیب و خوش‌فرمِ اتمی در بلژیک در شهر بروکسل واقع شده که پایتخت این کشور محسوب می‌شود. این بنا 102 متر ارتفاع دارد و توسط معمار معروف آندره واترکین طراحی شده است. این بنا به شکل یک واحد اتم از عنصر آهن معماری شده است. تمام ساختمان با فولاد ضدزنگ ساخته شد و هفت ستون کروی یا اتم‌شکل را بهم متصل نگه داشته است. هر کدام از این کره‌ها یا گوی‌های فولادی حدود 28 متر قطر دارد و لوله‌هایی که آنها را به هم وصل کرده حدودا 2298 متر درازا دارند. پلکان برقی و متحرکی درون این لوله‌های عظیم طراحی شده تا بازدیدکنندگان را به سفری در هزارتوهای این بنا ببرد. در فوقانی‌ترین قسمت بنا تسهیلاتی چون رستوران با منظره‌ی عالی آماده ارائه خدمات به گردشگران است و موجب می‌شود که ما هم این بنا را جزو عجیب‌ترین ساختمان‌ها قرار بدهیم.

5ـ ساختمانِ La Pedrera یا چهارگوش، اسپانیا

ساختمان های عجیب دنیا - ساختمانِ La Pedrera یا چهارگوش، اسپانیا
ساختمان های عجیب دنیا – ساختمانِ La Pedrera یا چهارگوش، اسپانیا

این بنا در شهر بارسلونای اسپانیا واقع شده است. 6 سال صرف تکمیل این بنا شد و سرانجام در سال 1906 یکی از عجیب‌ترین ساختمان‌ها در اسپانیا برای بهره‌برداری افتتاح شد. معمار اسپانیایی اهل کاتالان آتونی گوادی طراحی این بنا را بر عهده داشت. این بنا جزو میراث‌های مورد حمایت یونسکو به ثبت رسیده است. بالکن‌های غارمانند این بنا با نمای خارجی متشکل از سنگ آهک، یک منظره عجیب بدان بخشیده است. سقف بنا با تصاویری از کارت‌پستال‌های بارسلونا تزیین شده است. فضای داخلی این بنا نیز رو به نور روز گشوده است و منظره زیبایی از شهر هم از فراز بنا برای بازدیدکنندگان قابل تماشا است.

4ـ معبد نیلوفری، هند

ساختمان های عجیب دنیا - معبد نیلوفری، هند
ساختمان های عجیب دنیا – معبد نیلوفری، هند

این معبد به شکل غنچه‌ی گل طراحی شده است و در دهلی نو، که پایتخت هند است واقع شده. معبد نیلوفری به عنوان یک معبد مهم یا یک معبدِ مادر در شبه‌قاره‌ی هند شناخته می‌شود و مردمانی از ادیان مختلف هر ساله به تماشای آن می‌روند. معمار این بنا فریبرز صهبا آنرا به شکل گل نیلوفر طراحی کرده و در سال 1986 برای کاربری افتتاح شده است. جدابیت اصلی این معبد حالت گلبرگی، آزاد و ایستاده‌ی این بنا است که از سنگ خارای پیش‌ساخته تشکیل می‌شود. اجزای تشکیل‌دهنده‌ی معبد در مجموع از عناصری چون مرمر، سنگ دولومیت، و سیمان ساخته شده‌اند. تالار مرکزیِ این معبد می‌تواند در آن واحد پذیرای 2500 بازدیدکننده باشد. معبد نیلوفری 9 در بسیار بزرگ دارد. برکه‌ای که در جوار این معبد واقع شده باعث می‌شود که مخاطب حس کند این بنا درست مثل یک گل نیلوفر درون برکه‌ای شناور است. از همین‌رو، این بنا جزو عجیب‌ترین ساختمان‌ها در این فهرست است.

3ـ خانه‌ی سنگی، پرتغال

ساختمان های عجیب دنیا - خانه‌ی سنگی، پرتغال
ساختمان های عجیب دنیا – خانه‌ی سنگی، پرتغال

خانه‌ی سنگی در کنار کوهستان‌های فیت (یا تقدیر) در پرتغال قرار دارد. این بنا در سال 1974 با الهام از یک کارتون معروف (فلینت‌استون) ساخته شد. این بنا از دو تخته‌سنگ عظیم تشکیل شده که به وسیله‌ی آمیزه‌ای محکم به همدیگر وصل شده‌اند. ساختار بنا احساسی پیشاتاریخی در بیننده تولید می‌کند و هم یکی از عجیب‌ترین ساختمان‌هاست و هم یکی از بهترین جاذبه‌های توریستی پرتغال به شمار می‌رود.

2ـ خانه‌ی خمیده، لهستان

ساختمان های عجیب دنیا - خانه‌ی خمیده، لهستان
ساختمان های عجیب دنیا – خانه‌ی خمیده، لهستان

خانه‌ی خمیده یا کج‌ومعوج در واقع بخشی عجیب و غریب از یک مرکز خرید در شهر سوپات لهستان است. این بنا را دو معمار معروف، شوتینسکی و زالسکی در سال 2004 و با الهام از سبک‌های قصه‌بافی در افسانه‌های پریان طراحی کردند. این بنا همچنین به یکی از پربازدیدترین مکانهای کشور لهستان برای عکاسان تبدیل شده است. در نگاه اول، بازدیدکنندگان حس می‌کنند که قرار است چند لحظه‌ی دیگر تمام این عمارت فروبریزد. این بنا یکی از عجیب‌ترین ساختمان‌ها در لهستان است و در قیاس با ساختمان‌های مجاورش بسیار عجیب‌تر هم به چشم می‌آید. درهای این ساختمان شیشه‌ای هستند و توفال‌های میناکاری‌شده‌ی سبز‌ـ‌آبی‌اش هم شب‌ها می‌درخشند.

1ـ کلبه‌ی ذهن، اسپانیا

ساختمان های عجیب دنیا - کلبه‌ی ذهن، اسپانیا
ساختمان های عجیب دنیا – کلبه‌ی ذهن، اسپانیا

کلبه‌ی ذهن بر تپه‌ی معروف اِل کارمل [el carmel] در شهر بارسلونای اسپانیا واقع است. 14 سال طول کشید تا این ساختمان عجیب تکمیل شود، ساختمانی که در واقع عجیب‌ترین ساختمان در نوع خود و در فهرست ما به شمار می‌آید. کار ساخت بنا یک قرن پیش و در سال 1900 شروع شد. با چنین قدمتی، این بنا جزو میراث جهانی یونسکو هم به شمار می‌رود. این ساختمان روی‌هم‌رفته شامل 60 کلبه‌ و کلیسای متفاوت و یک پارک است که چشمه‌ای حیرت‌آور در مرکزش دیده می‌شود. تندیس‌های شگفت‌انگیزی در کنار و گوشه‌ی این مجموعه نصب شده‌اند و همین باعث جذاب‌ترشدن آن نزد گردشگران دنیا نیز گشته است. کلبه ذهن یکی مهمترین از جاذبه‌های گردشگری اسپانیا محسوب می‌شود.

نویسنده: نیما پارسه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *