بامیلو بلاگ / گوناگون / زیباترین منظره های دنیا که می توان از فضا دید
زیباترین منظره های دنیا

زیباترین منظره های دنیا که می توان از فضا دید

همیشه مایه‌ی کنجکاوی ما است که بدانیم چه چیزهایی بر روی زمین را می‌توان از فضا دید. برخی ویژگی‌های جغرافیایی و برخی ساخته‌ی بشر به‌ قدر کافی عظیم هستند تا از صدها کیلومتر آن‌سوتر هم دیده شوند. اینجا و در این مطلب ده پدبده عظیم روی زمین را که می‌توان از فضا هم دید فهرست کرده‌ایم. می توانیم این پدیده ها را 10 مورد از زیباترین منظره های دنیا نام گذاری کنیم که از فضا قابل مشاهده هستند. 

زیباترین منظره های دنیا از پنجره فضا

۱۰- شهرها حین شب

زیباترین منظره های دنیا که می توان از فضا دید - شهرها حین شب

فضانوردها در فضا می‌توانند قاره‌ها را از راه تحلیل شکل‌شان تشخیص بدهند، به طوری‌ که مناظر شهرهای نورانی به تصاویر عمیقا تاثیربرانگیز بدل می‌شوند، به‌ طور خاص شهرهای بزرگ گرداگرد جهان شامل این موارد هستند. فضانوردها نواحی درخشان آمریکا، اروپا، و هند را به ‌طور مشخص معلوم کرده‌اند. در این مکان‌ها مناطق وسیعی از زمین را در تمام شب‌ها می‌توان به ‌روشنی دید.

۹- جزیره‌ی نخل، دبی

زیباترین منظره های دنیا که می توان از فضا دید - جزیره‌ی نخل، دبی

جزیره‌ی نخل را در کنار دیگر جزایر جهانی دوبی می‌توان از فضا دید. دلیلی ندارد در این مورد تعجب کنیم چون این جزایر به بزرگ‌ترین جزایر مصنوعی جهان بدل شده‌اند. جزایر نخل عملا دو جزیره‌ی مصنوعی در خود دارند که شکل‌شان شبیه درخت نخل است و در منطقه‌ای به مساحت صد هزار مترمربع گسترده شده‌اند. در این جزایر می‌توان صدها هتل، ویلا، رستوران، و پارک تفریحی مجلل را دید که گرچه ساخته‌ی دست بشر است، اما مایه‌ی حیرت و شگفتی هر انسانی را به وجود می‌آورد. این مناطق با لایروبی شن‌ها در آب کم‌عمق در سواحل دبی ساخته شده‌اند. این مورد یکی از زیباترین منظره های دنیا می باشد که از فضا به خوبی قابل مشاهده است.

در این بین، حالا که بازار موشک های فضایی داغ است و آیلان ماسک هم اخیرا موشک خودش را به فضا پرتاب کرده است، بد نیست کمی بیشتر در مورد سریع ترین فضاپیماهایی که تا کنون ساخته شده بدانیم. به این منظور مطلب سریع‌ترین فضاپیماهایی که بشر ساخته است را بخوانید.

سریع‌ترین فضاپیماهایی که بشر ساخته است

۸- شکوفه‌های پیتوپلانکتون

زیباترین منظره های دنیا که می توان از فضا دید - شکوفه‌های پیتوپلانکتون

شکوفه‌های پلانکتون یکی از رایج‌ترین و حیرت‌انگیزترین پدیده‌ها در اقیانوس‌ها هستند. این پدیده عبارت از جمع‌شدن تعداد بی‌شماری از گیاهی میکروسکوپی به نام پیتوپلانکتون در سطح اقیانوس است. شکوفه‌های پلانکتون را حتی می‌توان از فضا هم دید. ماهواره‌های فضایی ناسا مانند تراآکوا تصاویر این شکوفه‌ها را ثبت کرده‌اند. شکوفه‌های پلانکتون در آب‌های اقیانوسی گرم رشد می‌کنند و به خاطر چرخش‌های رنگارنگ‌شان از فضا دیده می‌شوند. این موجود زنده به خوراکی برای انواع و اقسام بدل شده است: از مخلوقات بسیار کوچک تا وال‌های بزرگ. شکوفه‌های پلانکتون همچنین نقش عمده‌ای در تبدیل دیوکسید کربن طبیعت به اکسیژن دارند.

۷- گلخانه‌های آلمریا، اسپانیا

زیباترین منظره های دنیا که می توان از فضا دید - گلخانه‌های آلمریا، اسپانیا

گلخانه‌های آلمریا در کشاورزی اسپانیا محوریت دارند. در ناحیه‌ای به وسعت ۶۴۰۰۰ جریب گسترده شده‌اند. طی روز می‌توان این گلخانه‌های پلاستیکی را از فضا هم دید. این تصویر را ایستگاه فضایی بین‌المللی در سال ۲۰۰۴ گرفته است. چندین تن سبزیجات و میوه‌جات هر ساله در اینجا تولید می‌شوند و به سایر مناطق اروپا صادر می‌گردند. این معجزه‌های اقتصادی اسپانیا نیز به بهترین مقصد گردشگری در این کشور بدل شده‌اند.

اگر به مسائل کیهانی علاقه دارید و در این زمینه از شدت کنجکاوی آرام و قرار ندارید مطلب جذاب ۸ اتفاق عجیب در بدن که تنها فضانوردان تجربه می‌کنند را از دست ندهید.

۸ اتفاق عجیب در بدن که تنها فضانوردان تجربه می‌کنند

6- هرم گیزا

زیباترین منظره های دنیا که می توان از فضا دید - هرم گیزا

یکی از هفت عجایب مهم دوران باستان هم به مکان محبوب فضانوردها بدل شده است تا تصاویری را از مدار زمین برای ما بفرستند. این هرم را نمی‌توان با چشم‌های غیرمسلح از فضا دید. به همین خاطر، فضانوردها از دوربین‌های دوربرد کانونی برای رصد این هرم بهره می‌برند. وضوح بالای این دوربین‌ها در ایستگاه فضایی بین‌المللی  تصاویر پرجزئیات بی‌شماری را از هرم گیزا گرفته‌اند. از بین تصاویر فضایی هرم گیزا می‌توان بخش‌های جنوب شرقی را روشن‌شده با خورشید و بخش‌های شمالی را در سایه دید. مجسمه‌ی آهکی شیر در بخش جنوب شرقی هرم گیزا را هم می‌توان با استفاده از دوربین‌های قدرت و تحت شرایط مناسب رویت کرد.

۵- دلتای رودخانه‌ی گنگ

زیباترین منظره های دنیا که می توان از فضا دید - دلتای رودخانه‌ی گنگ

دلتای رودخانه‌ی گنگ یکی از بزرگ‌ترین دلتاهای ساخته‌شده در تمام جهان است که مکانش را می‌توان با خلیج بنگال در بنگلادش و بنگال غربی در هند معین کرد. این دلتا ناحیه‌ای به مسعت ۲۲۰ مایل را دربرمی‌گیرد طوری که از مدارهای زمین در فضا هم می‌توان این مسیر جغرافیایی حیرت‌آور را دید. با تخلیه‌ی رودخانه این امکان به وجود می‌آید که رسوبات عظیم موجود در این ناحیه را دید. همچنین این دلتا به بزرگترین زیستگاه ببر بنگال و دیگر حیوانات وحشی زیبا بدل شده است.

۴- گرند کنیون

زیباترین منظره های دنیا که می توان از فضا دید - گرند کنیون

قطعا روزهای زیادی طول خواهد کشید تا تمام ۲۷۷ مایل از این منطقه‌ی لذت‌بخش در آریزونا را دید. اما فضانوردها در مدارهای زمین این سعادت را دارند تا گرند کنیون را یک‌ جا با هم ببینند. این منظر چشم‌پرنده‌ای از فضا به گرند کنیون را سفینه‌ی فضایی ناسا در سال ۲۰۱۱ ثبت کرده است. تصاویر فضایی از گرند کنیون به دانشمندان کمک می‌کند تا نقشه‌ی سطوح شیبدار آن را ترسیم کنند و بر تغییرات مختلف در سطوحش نظارت داشته باشند. این تصویر همچنین حاشیه‌ی شمالی رودخانه‌ی کولورادو را هم در خود دارد.

۳- رودخانه‌ی آمازون

زیباترین منظره های دنیا که می توان از فضا دید - رودخانه‌ی آمازون

این رودخانه ۴۰۰۰ مایل درازا دارد و شاخه‌های فرعی‌اش را هم می‌توان از فضا دید. این تصویر را یکی از خدمه‌های ایستگاه بین‌المللی فضایی در سال ۲۰۰۶ ثبت کرده است. ریو نگرو و ریو سولیموئس دو تا از مهم‌ترین قلمروهای رودخانه‌ی آمازون هستند که طی سیلاب‌ها به داخل رودخانه‌ی اصلی جریان می‌یابند. در چنین موقعیت‌هایی رودخانه به یک شبکه‌ی بزرگ شکل می‌دهد که می‌تواند از فضا دیده شود. درون تصاویر فضایی رودخانه‌ی آمازون رنگ آب‌ها به خاطر خاک جنگل در دشت‌هایی پایینی‌اش عمیقا سیاه به نظر می‌رسد. رودخانه آمازون هم در بین زیباترین منظره های دنیا رتبه سوم را در اختیار دارد.

۲- سد آبسنگی بزرگ

زیباترین منظره های دنیا که می توان از فضا دید - سد آبسنگی بزرگ

سد آبسنگی بزرگ به طول ۱۶۰۰ مایل به یکی از بزرگ‌ترین سدهای مرجانی روی کره‌ی زمین بدل شده است. این سد همچنین بزرگ‌ترین چیز موجود در جهان ماست که می‌تواند از فضا هم دیده شود. سد آبسنگی بزرگ با بیش از ۹۰۰ جزیره‌ ارتباط دارد و در بخش شرقی استرالیا واقع شده است. یونسکو این سد را به‌عنوان یک میراث جهانی ثبت کرده است و سالیانه میزبان بیش از ۱۵۰۰ گونه‌ی ماهی استوایی است. همچنین این سد بدل به مقصد اصلی غواص‌ها و بهترین مکان توریستی در استرالیا بدل شده است.

۱- کوهستان‌های هیمالایا

زیباترین منظره های دنیا که می توان از فضا دید - کوهستان‌های هیمالایا

هیمالایا یا همان هیمالیا به‌‌عنوان نقطه‌ی اوج و مرتفع‌ترین مکان در جهان ما را می‌توان از فضا هم مشاهده کرد. این کوهستان رفیع شبه‌قاره‌ی هند را از فلات تبت جدا می‌کند. کوه اورست بزرگ‌ترین کوه در سرتاسر جهان در این منطقه قرار دارد و به راحتی از فضا رویت می‌شود. هیمالایا صدها کوه دیگر با ارتفاعی بیش از ۷۲۰۰ متر دارد. بسیاری از مناطق این کوهستان برای هر دو هندوئسم و بودیسم مقدس‌ هستند. کوهستان های هیمالایا، رتبه اول در زیباترین منظره های دنیا که از فضا قابل مشاهده هستند را در اختیار دارد.

نویسنده: نیما پارسه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *