زندگی نامه استیو جابز
بامیلو بلاگ / سبک زندگی / بیوگرافی / زندگی نامه استیو جابز : بنیان‌گذار ارزشمندترین شرکت جهان

زندگی نامه استیو جابز : بنیان‌گذار ارزشمندترین شرکت جهان

استیو جابز به همراه استیو وازنیاک بنیان گذار شرکت اپل بود که اکنون ارزشمندترین شرکت جهان محسوب می شود. شاید زندگی نامه استیو جابز از هر فرد دیگری متفاوت باشد. وی در سال 1955 در شهر سان فرانسیسکو ایالت کالیفرنیای آمریکا دیده به جهان گشود. جابز شرکت اپل را همراه وازنیاک در سال 1976 پایه ریزی کرد.

محصولات این شرکت مانند آیفون، آیپد و آیپاد، انقلابی را در عرصه ی لوازم دیجیتال به وجود آوردند. البته زندگی نامه استیو جابز فراز و نشیب های بزرگی نیز در بطن خود دارد. وی در سال 1985 شرکت خود را رها کرد و بیش از 10 سال بعد دوباره به آنجا بازگشت. جابز پس از یک نبرد طولانی با سرطان پانکراس در سال 2011 درگذشت. با بامیلو بلاگ همراه باشید.

زندگی نامه استیو جابز

استیون پاول جابز (Steven Paul Jobs) در 24 فوریه 1955 میلادی (5 اسفند 1333) در شهر سان فرانسیسکو (San Francisco) ایالت کالیفرنیا (California) ایالات متحده آمریکا دیده به جهان گشود. او از مادری آلمانی-سوئیسی به نام جوئان شیبل (Joanne Schieble) و پدری سوری و مسلمان به نام عبدالفتاح الجندلی (Abdulfattah Jandali) زاده شد. این دو تحصیل کرده دانشگاه ویسکانسین (Wisconsin) بودند. جندلی استاد علوم سیاسی و شیبل نیز متخصص گفتار درمانی بود.

خانواده ی جوئان مسیحی و خانواده ی عبدالفتاح مسلمان بودند. جوئان به دلیل مخالفت خانواده ی محافظه کارش جهت ازدواج با یک فرد مسلمان نتوانست فرزندش را بزرگ کند. به همین دلیل آنها حضانت فرزند بدون نام خود را به یک خانواده ی دیگر سپردند.

ناپدری و نامادری

پاول رینولد جابز (Paul Reinhold Jobs) و کلارا هاگوپیان (Clara Hagopian) والدین جدید او بودند که نام استیو بر وی گذاشتند. استیو جابز تا سن 27 سالگی از والدین حقیقی و خواهر خود، مونا سیمپسون (Mona Simpson) خبردار نشد.

پاول کهنه سرباز گارد ساحلی و یک ماشین‌کار بود. کلارا نیز به شغل حسابداری مشغول بود. محل اقامت آنها شهر ماونتن ویو (Mountain View) در ایالت کالیفرنیا بود. این شهر در منطقه ای کوهستانی واقع شده است که بعدها با نام سیلیکون ولی (Silicon Valley) شناخته شد. استیو و پدرش در گاراژ خانه روی وسایل الکترونیک مشغول به کار بودند. پاول به فرزندش آموخت که چگونه قطعات الکترونیک را باز کرده و دوباره سرهم کند. این سرگرمی باعث شد که اعتماد به نفس و توانایی جابز در کار با لوازم الکترونیک بسیار بالا رود.

تحصیلات و شروع یک ماجراجویی

زندگی نامه استیو جابز بر نبوغ و استعداد او دلالت دارد. وی با تحصیلات رسمی و مدرسه مشکل فراوانی داشت. تحصیلات ابتدایی برای جابز خسته کننده بود. معلم کلاس چهارم او برای ترغیب استیو، مدام به او جایزه و به نوعی رشوه می داد. مسئولین مدرسه پیشنهاد دادند که استیو به صورت مستقیم به دوران متوسطه هدایت شود اما این پیشنهاد توسط والدین او رد شد.

چند سال بعد استیو در دبیرستان هومستد (Homestead) پذیرفته شد. آنجا بود که با همکار آینده ی خود یعنی استیو وازنیاک (Steve Wozniak) آشنا شد. وازنیاک کسی بود که در دانشگاه برکلی (Berkeley) کالیفرنیا نیز حضور داشت. وازنیاک طی یک مصاحبه با مجله ی جهانی پی‌سی ورلد (PC World) در خصوص علت موفقیت خود و جابز این گونه صحبت کرد:

ما هردو عاشق الکترونیک و شیوه ی استفاده از تراشه های دیجیتال بودیم. تعداد محدودی افراد از این تراشه ها و نحوه ی استفاده از آنها اطلاع داشتند. من تعداد زیادی رایانه طراحی کرده بودم؛ به همین دلیل در زمینه ی طراحی رایانه و الکترونیک به مراتب از او جلوتر بودم. با این وجود علایق مشترکی نیز بین ما وجود داشت. هردوی ما گرایش های مستقل و مربوط به خود را در خصوص مسائل متفاوت داشتیم.

آتاری و سفرهای معنوی

استیو جابز و آتاری

پس از دوران دبیرستان، جابز در کالج رید (Reed College) واقع در شهر پورتلند (Portland) ایالت اورگن (Oregon) پذیرفته شد. 6 ماه بعد استیو از کالج کناره گیری کرد. پس از آن به مدت 18 ماه در برخی کلاس های کالج به صورت پراکنده شرکت می کرد. بعدها استیو جابز تأثیر شگفت انگیز یکی از کلاس های خوشنویسی را در توسعه ی تایپوگرافی عنوان می کند.

جابز در سال 1974 به عنوان طراح بازی های ویدیویی در شرکت آتاری (Atari) مشغول به کار شد. چند ماه بعد آتاری را رها کرد و به دنبال معنویات و آشنایی با مکتب ذن (Zen) به هندوستان سفر کرد. در این سفر با داروی روان گردان ال‌اس‌دی (Lysergic acid diethylamide) نیز آشنا شد و استفاده ی فراوانی از آن می کرد.

پایه گذاری اپل با فروش فولکس واگن و ماشین حساب

فولکس واگن استیو جابز

در سال 1976 در حالی که استیو جابز تنها 16 سال سن داشت به همراه وازنیاک شرکت اپل کامپیوتر (Apple Computer) را پایه گذاری کردند. محل شرکت در گاراژ خانوادگی جابز بود. سرمایه ی اولیه نیز از محل فروش اتوبوس فولکس واگن جابز و ماشین حساب مهندسی محبوب وازنیاک تأمین شد.

جابز و وازنیاک در عرصه ی رایانه اعتبار فراوانی پیدا کردند. آنها این اعتبار را مرهون ساخت رایانه های کوچک، ارزان و قابل دسترس برای همه بودند. وازنیاک رایانه ها را طراحی می کرد و جابز هم وظیفه ی بازاریابی و فروش آنها را بر عهده داشت. در نهایت هرکدام از رایانه های اپل (Apple I) با قیمت 666.66 دلار به فروش رسیدند. حدود 774 هزار دلار از محل فروش نسل اول رایانه ی اپل برای شرکت به دست آمد.

اپل 1 و اپل 2

3 سال پس از عرضه ی نسل دوم رایانه های اپل یعنی اپل II، فروش شرکت 700 درصد افزایش یافت و به 139 میلیون دلار رسید. در سال 1980 اپل کامپیوتر به یک شرکت سهامی عام به ارزش 1.2 میلیارد دلار تبدیل شد. جابز پس از این جریان جان اسکالی (John Sculley)، یکی از مدیران پپسی را برای سمت مدیر عامل اپل تطمیع کرد. گفته می شود که جابز به اسکالی گفته است که «می خواهی تا آخر عمرت آب شکر بفروشی یا اینکه به اپل بیایی و دنیا را تغییر دهی؟»

خروج از شرکت

زندگی نامه استیو جابز را با خروج وی از شرکت محبوبش ادامه می دهیم. با وجود موفقیت های فراوان، محصولات بعدی اپل از نقص های طراحی متعددی برخوردار بودند. این نقص ها به فراخوانی و جمع آوری محصولات، ناامیدی مصرف کنندگان و موفقیت رقیب آنها آی‌بی‌ام (IBM) منجر شد. فروش رایانه های آی‌بی‌ام از اپل بیشتر شد و رقابت سختی در بازار در گرفت. در سال 1984 اپل با عرضه ی رایانه ی مکینتاش در صدد رقابت با آی‌بی‌ام برآمد. با وجود فروش بالا و بیشتر از رایانه های آی بی ام، هنوز مشکلی وجود داشت. مکینتاش با قطعات آی‌بی‌ام سازگار نبود و این می توانست مصرف کنندگان را از اپل روی گردان کند.

به دنبال این مشکلات جان اسکالی، جابز را مشکلی برای موفقیت های شرکت دانست. هیئت مدیره نیز علیه او جبهه گیری کردند. از همین رو استیو جابز در شرکتی که خود بنیان گذاری کرده بود به حاشیه رانده شد. این عامل کافی بود تا جابز تصمیم به خروج از اپل بگیرد و شرکت جدیدی راه اندازی کند. بدین ترتیب شرکت سخت افزار و نرم افزار نکست (NeXT) علامت تجاری جدیدی بود که در زندگی نامه استیو جابز نمایان شد.

موفقیت های خارج از اپل

استیو جابز پیکسار

سال های آتی جابز بخش گرافیک رایانه ای شرکت لوکاس‌فیلم (Lucasfilm) را از جورج لوکاس (George Lucas)، کارگردان، تهیه کننده و فیلم نامه نویس آمریکایی خریداری کرد. سپس  شرکت جدید را استودیوی پویانمایی پیکسار (Pixar Animation Studios) نام نهاد. جابز به موفقیت پیکسار ایمان داشت. به همین دلیل 50 میلیون دلار از سرمایه ی شخصی خود را صرف این شرکت نمود. فیلم های بسیار معروفی از جمله «داستان اسباب بازی» (Toy Story)، «در جستجوی نمو» (Finding Nemo) و «شگفت انگیزها» (The Incredibles) پیکسار را سر زبان ها انداخت. فیلم های پیکسار در مجموع 4 میلیارد دلار درآمد داشتند. در سال 2006 پیکسار با والت دیزنی (Walt Disney) ادغام شد و استیو جابز را به بزرگترین سهام دار والت دیزنی تبدیل کرد.

بازسازی اپل و اوج زندگی نامه استیو جابز

نسل اول آی مک

جدای از موفقیت پیکسار، شرکت نکست در ارائه ی سیستم عامل خود و تسلط بر بازار آمریکا ناتوان بود. بالأخره اپل در سال 1996 شرکت نکست را با قیمت 429 میلیون دلار خریداری کرد. همان سال بود که استیو جابز با سمت مدیر عامل به شرکت خود بازگشت.

همان طور که شرکت اپل طی دهه ی 1970 با وجود استیو جابز قدرت گرفت، با بازگشت او دهه ی 1990 نیز زمان قدرت نمایی دوباره ی اپل بود. با تیم مدیریت جدید و ایجاد تغییراتی در سهام شرکت دوباره اپل به روزهای خوب خود بازگشت. ورود تکنولوژی شرکت نکست نیز در این موفقیت تأثیر بسزایی داشت. جابز با قبول سمت مدیر عامل موقت در شرکت خود به ادامه ی فعالیت پرداخت و از این زمان به بعد تا انتهای عمر خود تنها 1 دلار در سال حقوق دریافت می کرد. محصولات خلاقانه ای نظیر آی‌مک (iMac)، کمپین های تبلیغاتی مؤثر و البته طراحی های استادانه، اپل را دوباره سر زبان ها انداخت.

سرطان پانکراس

سرطان استیو جابز

زندگی نامه استیو جابز نقاط تاریکی نیز دارد. یکی از تاریک ترین بخش های آن مربوط به سرطان او است. در سال 2003 جابز دریافت که تومور نورواندوکرین (Neuroendocrine tumor) دارد. این تومور یک نوع نادر اما قابل درمان از سرطان پانکراس یا لوزالمعده است. استیو جابز به جای اینکه فوراً اقدام به عمل کند، یک رژیم غذایی گیاهی را در پیش گرفت. وی 9 ماه تمام عمل جراحی را به تعویق انداخت و اعضای هیئت مدیره ی اپل از این اقدام او به ستوه آمدند. هیئت مدیره بر این باور بودند که در صورت پی بردن سهام داران از بیماری مدیر عامل، سرمایه ی خود را از اپل بیرون می آورند. بالأخره در سال 2004 با یک عمل جراحی موفق تومور از بدن جابز خارج گشت.

ادامه ی نوآوری ها

اولین نسل آیپاد

اپل محصولات انقلابی نظیر مک‌بوک ایر (Macbook Air)، آیپاد (iPod) و آیفون (iPhone) را معرفی کرده که همه ی آنها در تکامل تکنولوژی مدرن و امروزی نقش بسزایی ایفا کرده اند. بلافاصله پس از معرفی یک محصول جدید از سوی اپل، شرکت های دیگر شروع به ساخت محصولات سازگار با آن می کنند. ارزش سهام اپل در سال 2007 به طرز چشم گیری افزایش یافت. ارزش هر سهم اپل در این سال به 199.99 دلار رسید و سود 1.58 میلیارد دلاری را برای شرکت به ارمغان آورد.

در سال 2008 آی‌تیونز (iTunes) به دومین توزیع کننده ی موسیقی در آمریکا تبدیل شد. در همین سال اپل از سوی مجله ی فورچون (Fortune) رده ی نخست تحسین برانگیزترین شرکت آمریکا را به خود اختصاص داد. اپل همچنین به لحاظ بازده ی اقتصادی برای سهامداران نیز میان 500 شرکت در مقام نخست جای گرفت.

زندگی شخصی

استیو جابز و لورن پاول

در زندگی نامه استیو جابز می خوانیم که در اوایل سال 2009 گزارش هایی مبنی بر کاهش وزن غیرعادی او منتشر شد. برخی ادعا کردند که مشکلات سلامتی او دوباره برگشته که شامل پیوند کبد او نیز می شد. جابز به این ادعاها پاسخ داد و گفت که از مشکل اختلال هورمون رنج می برد.

در ابتدای دهه ی 1990 استیو در مدرسه عالی کسب و کار استنفورد (Stanford Graduate School of Business) با لورن پاول (Laurene Powell) آشنا شد. پاول در آنجا دانشجوی رشته ی MBA بود. آنها در 18 مارس 1991 (27 اسفند 1369) ازدواج کردند و در شهر پالو آلتو (Palo Alto) ایالت کالیفرنیا زندگی مشترک خود را شروع کردند.

حاصل این ازدواج 3 فرزند بود. یک فرزند دختر دیگر نیز از استیو جابز باقی مانده است. جابز در سن 23 سالگی با یک دوست خود به نام کریستین برنان (Chrisann Brennan) رابطه داشته و دختری به نام لیزا (Lisa) از او به جای مانده است. لیزا تا سن 7 سالگی موفق به دیدن پدرش نشد و در دوران نوجوانی برای زندگی پیش پدرش نقل مکان کرد. جابز قبلاً در دادگاه ادعای پدر بودن لیزا را رد کرده بود اما پس از ناتوانی مادرش در اداره ی امور مالی، حضانت او را به عهده گرفت.

آثار هنری به جا مانده از استیو جابز

کتاب های زیادی از جمله زندگی نامه استیو جابز اثر والتر ایزاکسون (Walter Isaacson) در خصوص زندگی و حرفه ی جابز به رشته ی تحریر در آمده است. فیلمی با عنوان جابز (Jobs) در سال 2011 به کارگردانی جاشوا مایکل استرن (Joshua Michael Stern) و ایفای نقش اشتون کوچر (Ashton Kutcher) در هیئت استیو جابز از زندگی فرد اول اپل ساخته شده است. در سال 2015 نیز فیلم دیگری با عنوان استیو جابز (Steve Jobs) به کارگردانی دنی بویل (Danny Boyle) و هنرنمایی مایکل فاسبندر (Michael Fassbender) در نقش جابز روی پرده ی سینما رفت.

خاتمه ای بر زندگی نامه استیو جابز

مرگ استیو جابزدر 5 اکتبر 2011 (13 مهر 1390)، شمع زندگی بنیان گذار اپل خاموش شد و زندگی نامه استیو جابز به پایان خود رسید. آثار سرطان لوزالمعده دوباره گریبان گیر جابز شد و او را از پای در آورد. به گفته ی متخصصان، اصلی ترین دلیل مرگ جابز در مقابل سرطان، امتناع او از عمل جراحی به موقع و پناه بردن به رژیم غذایی گیاهی در مراحل اولیه ی سرطان بوده است. وی در سن 56 سالگی در شهر پالو آلتو درگذشت.

منبع: biography

نویسنده: هادی ملکی

هادی فعالیت حرفه‌ای خود را در سطح وب از سال 1390شروع کرد. در زمینه‌ سبک زندگی، دیجیتال مارکتینگ، سخنوری، آی‌تی، زبان انگلیسی و کروماکی تخصص داشته و تناسب اندام جزو علایق اصلی وی بشمار می‌رود. در این راستا کاهش وزن 35 کیلوگرم در یک سال از افتخارات او محسوب می‌شود. هادی معتقد است زبان طنز مؤثرترین زبان انتقال اطلاعات است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *