بیوگرافی چارلز داروین
بامیلو بلاگ / سبک زندگی / بیوگرافی / زندگینامه چارلز داروین : به مناسبت سالروز تولد او

زندگینامه چارلز داروین : به مناسبت سالروز تولد او

چارلز داروین بیشتر به عنوان فعالیت هایش در زمینه ی طبیعت گرایی (ناتورالیسم) و ارائه ی نظریه ی تکامل شناخته شده است. وی از خانواده ی پزشکی ثروتمند در انگلستان متولد شد. خانواده ی او دارای مذهب یونیتارین (Unitarian) مسیحی بودند. در این مطلب زندگینامه چارلز داروین را در قالبی جامع و مختصر می خوانید. در ادامه با بامیلو بلاگ همراه باشید.

نیم نگاهی به زندگینامه چارلز داروین

چارلز رابرت داروین (Charles Robert Darwin) در ۱۲ فوریه ۱۸۰۹ (۲۳ بهمن ۱۱۸۷ شمسی) از خانواده ای ثروتمند در شهر شروزبری (Shrewsbury) شهرستان شروپ‌شر (Shropshire) انگلستان دیده به جهان گشود. وی در سال ۱۸۳۱ ماجراجویی و سفر ۵ ساله ای را با کشتی اچ‌ام‌اس بیگل (HMS Beagle) متعلق به نیروی دریایی بریتانیا تجربه کرد. پس از تحقیقات بیشمار بر روی گونه های حیوانات بالأخره در سال ۱۸۵۹ کتابی را تحت عنوان خاستگاه گونه ها (On the Origin of Species) منتشر نمود.

اگر به خواندن بیوگرافی علاقه مندید و می خواهید یکی از بزرگترین و تاثیر گذارترین اشخاص سیاسی ایران را بیشتر بشناسید هرگز بیوگرافی امیر کبیر را از دست ندهید.

زندگینامه امیر کبیر

خانواده چارلز داروین

چارلز در خانواده ای ثروتمند و مرفه متولد شد. وی پنجمین فرزند از ۶ فرزند خانواده بود. شجره نامه ی او یک ریشه ی علمی را شامل می شود. پدرش دکتر رابرت داروین (Dr. R.W. Darwin) یک پزشک بود. پدربزرگش دکتر اراسموس داروین (Dr. Erasmus Darwin) نیز یک گیاه شناس مشهور بود.

مادرش سوزانا وِجوود داروین (Susannah Wedgwood Darwin) هنگامی که چارلز ۸ سال سن داشت درگذشت.

تحصیلات چارلز داروین

چارلز داروین در سن ۱۶ سالگی و در اکتبر سال ۱۸۲۵ همراه برادرش اراسموس (Erasmus) به دانشگاه ادینبرو (University of Edinburgh) وارد شد. ۲ سال بعد او به عنوان دانشجوی کالج مسیح (Christ’s College) دانشگاه کمبریج (Cambridge) پذیرفته شد.

پدرش امیدوار بود که مسیر او را دنبال کرده و به یک پزشک تبدیل شود، اما چارلز با خون میانه ی خوبی نداشت. پدرش پیشنهاد داد که چارلز به یک کشیش تبدیل شود اما علاقه ی او به شدت با تاریخ طبیعت عجین بود.

سفر با کشتی بیگل

هنگامی که چارلز داروین در کالج مسیح مشغول به تحصیل بود، استاد گیاه شناسی او پروفسور جان استیونس هنسلو (John Stevens Henslow) در نقش استاد راهنمایش ظاهر شد. در سال ۱۸۳۱ پس از فارغ التحصیلی از کالج مسیح با مدرک «بی ای» (Bachelor of Arts)، پروفسور هنسلو به او پیشنهاد داد که در مقام طبیعت شناس به کشتی «اچ‌ام‌اس بیگل» ملحق شود.

ناخدای کشتی کاپیتان رابرتز فیتزروی (Robert FitzRoy) بود و سفری ۵ ساله به اطراف جهان در پیش روی آنها قرار داشت. ۲۷ دسامبر ۱۸۳۱ با شروع ماجراجویی چارلز داروین با کشتی بیگل همزمان بود. داروین در طول این سفر گونه های متنوعی از جمله پرندگان، گیاهان و فسیل ها را مورد بررسی قرار داده و جمع آوری نمود. وی از طریق این تحقیقات امکان این را داشت که به صورت عملی و ملموس دانسته های گیاه شناسی، زمین شناسی و جانورشناسی خود را گسترش دهد. جزایر اقیانوس آرام (Pacific Islands) و مجمع الجزایر گالاپاگوس (Galapagos Archipelago) بخش های مورد علاقه ی داروین بودند.

چارلز داروین در سال ۱۸۳۶ پس از بازگشت به انگلستان شروع به مکتوب کردن یافته های خود تحت عنوان «ژورنال تحقیقات» (Journal of Researches) کرد. این نوشته ها به عنوان بخشی از داستان «کاپیتان فیتزروی» (Captain FitzRoy) منتشر شد. بعدها نیز ویرایش شده و به نام «جانورشناسی سفر بیگل» (Zoology of the Voyage of the Beagle) انتشار یافت.

این سفر دیدگاه داروین را در خصوص تاریخ طبیعی به کلی متحول کرد. همین عامل سبب شد که داروین نظریه ای انقلابی در مورد منشأ پیدایش ارائه کند. نظریه ای که با دیدگاه غالب آن زمان به کلی در تضاد بود.

نظریه تکامل و فرآیند انتخاب طبیعی چارلز داروین

نظریه تکامل چارلز داروین به این شکل است که موجودات و گونه ها از طریق فرآیندی با عنوان «انتخاب طبیعی» به بقای خود ادامه می دهند. گونه هایی که به بهترین نحو رشد کرده و خود را با محیط پیرامون تطابق می دهند شانس بقای بیشتری دارند. در دیگر سو، گونه هایی که خود را با محیط و ساختار طبیعی مطابقت ندهند از شانس کمتری برای بقا برخورداند و منقرض خواهند شد.

چارلز داروین پس از مطالعه بر روی پرندگان، گیاهان و فسیل (Fossil) ها دریافت که شباهت هایی بین گونه های خاص در یک مکان مشخص وجود دارد. وی اعتقاد پیدا کرد که گونه های متفاوت و متعدد امروزی حاصل تکامل اجداد و گونه های مشترک هستند.

نظریه تکامل داروین و فرآیند انتخاب طبیعی بعدها با عنوان مکتب داروینیسم (Darwinism) شناخته شد.

در آن زمان، طبیعت گرایان دیگر بر این باور بودند که همه ی گونه ها یا در ابتدای جهان وجود داشته اند یا اینکه طی یک دوره ی تاریخ طبیعی پدید آمده اند. در هر صورت آنها اعتقاد داشتند که گونه ها بیشتر خصوصیات خود را در طول تاریخ حفظ کرده اند.

پس از سالها تحقیق، چارلز داروین در سال ۱۸۵۸ نظریه ی خود را در این خصوص با عنوان «نظریه تکامل» طی متنی در گردهمایی مجموعه «لینن سوسایتی» (Linnean Society) قرائت کرد.

انتشار رسمی نظریه داروین

۲۴ نوامبر ۱۸۵۹ مصادف بود با انتشار معروف ترین اثر چارلز داروین با عنوان «خاستگاه گونه ها» که شرح مفصلی از نظریه تکامل در اثر فرآیند انتخاب طبیعی محسوب می شود.

طی قرن بعد، مطالعات بر روی DNA بخش هایی از نظریه تکامل داروین را به اثبات رساند. با این وجود اختلاف نظر پیرامون تضاد این نظریه با مفهوم «خلقت گرایی» (Creationism) همواره وجود داشته است. خلقت گرایی یادآور می شود که همه ی موجودات از خالقی برتر به نام خدا پدید آمده اند.

ناخدای کشتی بیگل یعنی رابرتز فیتزروی به لحاظ مذهبی یک بنیادگرا بود و در پایان سفر به دلیل مشارکت در کمک به پژوهش داروین خود را سرزنش می کرد. وی در هنگام سخنرانی داروین در دانشگاه آکسفورد حاضر شد و با بالای سر گرفتن انجیل حضار را دعوت به اعتقاد به کلام خالق کرد. سرانجام پس از پنج سال مقابله با افسردگی، با پاره کردن گلوی خود با تیغ خودکشی کرد.

پایان زندگی

چارلز داروین در ۱۹ آوریل ۱۸۸۲ (۳۰ فروردین ۱۲۶۱) در شهر لندن دار فانی را وداع گفت و در کلیسای وست‌مینستر (Westminster Abbey) به خاک سپرده شد.

بیش از یک قرن بعد، پرنده شناس دانشگاه ییل (Yale) ریچارد بروم (Richard Brum) به نظریه کمتر شناخته شده ی جنسیت داروین در کتاب خود با عنوان «سیر تکامل زیبایی» (The Evolution of Beauty) پرداخت.

منبع: biography

نویسنده: هادی ملکی

هادی فعالیت حرفه‌ای خود را در سطح وب از سال 1390شروع کرد. در زمینه‌ سبک زندگی، دیجیتال مارکتینگ، سخنوری، آی‌تی، زبان انگلیسی و کروماکی تخصص داشته و تناسب اندام جزو علایق اصلی وی بشمار می‌رود. در این راستا کاهش وزن 35 کیلوگرم در یک سال از افتخارات او محسوب می‌شود. هادی معتقد است زبان طنز مؤثرترین زبان انتقال اطلاعات است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *