بامیلو بلاگ / دست نویس / زلزله کرمانشاه و اقدامات ایمنی هنگام وقوع زلزله و پس از آن

زلزله کرمانشاه و اقدامات ایمنی هنگام وقوع زلزله و پس از آن

روز یکشنبه 21 آبان تمام ایران در غم وقوع حادثه ای دلخراش فرو رفت. زلزله کرمانشاه به قدرت 7.2 ریشتر این استان و استان های اطراف آن را لرزاند. زلزله ای که در مقیاس زلزله های بزرگ طبقه بندی می شود و متأسفانه تاکنون نزدیک به 450 نفر کشته و 7000 زخمی بر جای گذاشته است. چنین حوادث دلخراشی، توجه ما را به اقدامات ایمنی هنگام وقوع زلزله بیشتر جلب می کند. امیدواریم مطلب پیش رو برای شما مفید واقع شود.

آثار این زمین لرزه قدرتمند بخش هایی از کشور همسایه را لرزاند و حتی در تهران نیز احساس شد. امروز سه شنبه 23 آبان جهت همدردی با هموطنان داغدارمان سراسر ایران در عزای عمومی به سر می برد. در این مطلب نگاهی خواهیم داشت به اقدامات ایمنی که باید هنگام وقوع زلزله و پس از آن انجام داد. با بامیلو بلاگ همراه باشید.

زمین لرزه های مرگبار تاریخ ایران، از دامغان تا کرمانشاه

هنگام وقوع زلزله داخل ساختمان

اگر هنگامی که زلزله رخ داد شما داخل ساختمان بودید بلافاصله روی زمین دراز بکشید و خود را به یک میز یا مبل محکم برسانید. اگر استحکام میز بالاست زیر آن پناه بگیرید و یکی از پایه های آن را با دست محکم بگیرید تا از بالای سر شما حرکت نکند. در غیر این صورت سر و گردن خود را با دست محافظت کرده و پشتتان را کاملاً به آن بچسبانید. در همین حالت صبر کنید تا لرزه ها متوقف می شود.

این را هم بخوانید

زمین لرزه های مرگبار تاریخ ایران، از دامغان تا کرمانشاه

اگر میز یا وسیله ای اطراف شما وجود ندارد به گوشه ای از اتاق که دیوار قطوری دارد رفته، سر در گریبان پشتتان را به گوشه اتاق بچسبانید. سر و گردن خود را با دستهایتان محافظت کنید تا لرزه ها متوقف می شود.

از شیشه ها، پنجره، کمد، دیوارهای نازک بین اتاق ها و تمامی لوازمی که احتمال سقوط آنها وجود دارد خودداری کنید.

اگر در اتاق خواب حضور دارید بلافاصله در کنار تخت دراز کشیده و سر و گردن خود را با دستها یا بالش محافظت کنید. مثلث حیات را به یاد داشته باشید. همیشه اطراف لوازم سنگین مانند تخت بهتر از روی آن است. در مواقعی که وسیله ای سقوط می کند یا سقف فرو می ریزد گوشه ی وسایل سنگین بیشتر اوقات فضای خالی دارند و از این نقاط به عنوان مثلث حیات یاد می شود.

پیشنهاد می کنیم به هیچ عنوان روی تخت نمانید مگر اینکه فرصت کافی برای پایین پریدن از تخت و سنگر گرفتن در کنار آن را پیدا نکنید. در این مواقع سر و گردن خود را محکم با بالش محافظت کنید.

چارچوب درها به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شود. در گذشته پیشنهاد می شد که داخل چهارچوب پناه بگیرید. بیشتر درها دارای لولای روان بوده و با تکان های ساختمان به شدت باز و بسته می شود. در صورتی که یک بار در با شما برخورد کند احتمالاً جراحات شدیدی برمی دارید.

پله ها و آسانسور

اگر در راه پله حضور دارید در لبه ی داخلی پله ها چسبیده به دیوار سر و گردن خود را محافظت کنید و همانجا پناه بگیرید.

موقع زمین لرزه از خانه خارج نشوید. به هیچ عنوان سعی نکنید هنگامی که خانه در حال لرزش است از پله ها یا آسانسور استفاده کنید و موارد بالا را تا زمان اتمام لرزه ها انجام دهید. تحقیقات نشان می دهد که بیشتر آسیب ها هنگامی رخ می دهد که افراد در حال حرکت از یک نقطه به نقطه ی دیگر خانه هستند یا سعی در خروج از خانه را دارند.

پس از اتمام لرزه ها نیز از پله اضطراری یا پله های معمولی استفاده کنید و آسانسور را فراموش کنید.

مراقب باشید

هنگام وقوع زلزله، از ساختمان ها، دیوار خانه ها، تیرهای چراغ برق و درخت ها فاصله بگیرید. یک زانوی خود را روی زمین گذاشته و کف پای دیگر را روی زمین قرار دهید. در این حالت تعادل مناسبی خواهید داشت و در صورت سقوط یک وسیله آمادگی عکس العمل سریع را نیز خواهید داشت. اطراف خود را کاملاً تحت نظر داشته باشید. از وسایل نقلیه نیز دور بمانید.

هنگام وقوع زلزله داخل وسیله نقلیه

اقدامات ایمنی زلزله

تا جایی که امکان دارد دستپاچه نشوید و سریع وسیله را متوقف کنید. از توقف کنار خانه ها، تیرهای چراغ برق، درخت ها و زیرگذرها خودداری کنید. پس از توقف زمین لرزه با احتیاط و سرعت پایین ادامه دهید.

اگر در جاده حضور دارید در یک محل امن کنار جاده، دور از پرتگاه و کوه هایی که احتمال ریزش دارند توقف کنید. به هیچ عنوان از پل ها عبور نکنید.

اگر زیر آوار مانده اید

اقدامات ایمنی زلزله

 • از کبریت یا وسایل آتش زا استفاده نکنید. به اطراف حرکت نکنید.
 • با یک دستمال، پارچه، بخشی از پیراهن یا هرچه در دسترس دارید جلوی بینی و دهان خود را بگیرید.
 • روی یک لوله، وسیله ی فلزی یا دیوار توسط سنگ یا وسیله ی فلزی دیگر بکوبید تا گروه امداد شما را پیدا کنند.
 • بدون تقلا سوت بزنید. فریاد کشیدن را برای گزینه ی آخر بگذارید. فریاد کشیدن ممکن است گرد و خاک فراوانی را به ریه های شما وارد کند.

خارج از آوار و کمک به اطرافیان

اقدامات ایمنی زلزله

 • اگر مشکل خاصی ندارید به اطرافیان خود کمک کنید. به هیچ عنوان افراد زخمی را تکان ندهید و این امر را به عهده ی گروه امداد بگذارید. در صورتی که گروه امداد در محل حادثه حضور نداشت تنها در صورتی افراد را حرکت دهید که خطر بزرگی جان آنها را تهدید می کند.
 • اگر فردی زخمی شده بود با یک پارچه تمیز محل زخم را محکم فشار داده و آن را ببندید.
 • به هیچ عنوان کبریت یا سیگار روشن نکنید و از وسایل نقلیه و جاهایی که احتمال ریزش دارند دوری کنید. روی آوار قدم نگذارید چراکه ممکن است ریزش کرده و جدای از به خطر انداختن جان خود، افراد زیر آوار را نیز در خطر مرگ قرار دهید.
 • اگر بوی گاز شنیدید بلافاصله از آنجا دور شده و به دیگران نیز هشدار دهید.
 • زخمی ها را تا رسیدن گروه امداد با هرچه در دسترس دارید گرم نگه دارید.
 • اگر جایی آتش گرفته و امکان خاموش کردن آن برای شما وجود دارد سریع اقدام کنید.
 •  به سیم، کابل و لوازم برقی دست نزنید.
 • اگر زلزله به اتمام رسیده و خانه شما سالم مانده است بلافاصله کنتور برق و شیر اصلی گاز را قطع کنید.

تسلیت و همدردی بامیلو

مجموعه بامیلو مراتب همدردی و تسلیت خود را به بازماندگان این حادثه تلخ و همه ی هموطنان ابراز می دارد. از خداوند متعال خواستاریم که لطف او شامل حال خانواده جان باختگان شده و عاجزانه صبر مضاعف را از درگاه باری تعالی برایشان طلب می کنیم.

امیدواریم که دولت و دستگاه های مسئول نیز هرچه سریع تر برای امداد رسانی و کمک به مجروحان و باقی ماندگان، اقدامات لازم را تدارک ببینند. دمای هوا در استان کرمانشاه و اطراف آن بسیار پایین است و در صورت بارش باران و برف، بدون شک مشکلات چند برابر خواهد شد. امیدواریم دستگاه های مسئول بلافاصله تمام توان خود را برای کاهش رنج این مصیبت به کار بگیرند.

از همه شما هموطنان عزیز خواهشمندیم در صورت تمایل به ارسال کمک به مناطق آسیب دیده به همیاری ما بشتابید. بسیاری از تأمین کنندگان بامیلو در کنار ما بوده و کالاهایی که هم وطنان و بازماندگان این حادثۀ تلخ به شدت به آن ها نیاز دارند را ارائه داده اند. این محصولات را می توانید از این صفحه خریداری کنید تا کمک های شما نیز جمع آوری و از طریق بامیلو به سرعت به مناطق آسیب دیده ارسال شوند.

از همه ی هموطنان نیز خواهشمندیم جدای از دعای خیر، کمک های نقدی و غیر نقدی خود را برای برداشتن بار اندکی از روی دوش حادثه دیدگان دریغ نکنند. گروه خونی (O منفی) نیز به شدت مورد نیاز است. در چنین روزهای دشواری است که سخن شیخ اجل مصداق پیدا می کند:

بنی آدم اعضای یکدیگرند / که در آفرینش ز یک گوهرند

چو عضوی به درد آورد روزگار / دگر عضوها را نماند قرار

نویسنده: هادی ملکی

هادی فعالیت حرفه‌ای خود را در سطح وب از سال 1390شروع کرد. در زمینه‌ سبک زندگی، دیجیتال مارکتینگ، سخنوری، آی‌تی، زبان انگلیسی و کروماکی تخصص داشته و تناسب اندام جزو علایق اصلی وی بشمار می‌رود. در این راستا کاهش وزن 35 کیلوگرم در یک سال از افتخارات او محسوب می‌شود. هادی معتقد است زبان طنز مؤثرترین زبان انتقال اطلاعات است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *