بامیلو بلاگ / دنیای مد و زیبایی / آرایش و زیبایی / ریش تراش برقی یا ریش تراش دستی، کدام بهتر است؟

ریش تراش برقی یا ریش تراش دستی، کدام بهتر است؟

ریش تراش برقی بهتر است یا دستی؟ شما کدام روش اصلاح ریش را بهتر می‌دانید؟ زمانی که می‌خواهیم بین تیغ و ماشین ریش تراشی انتخاب کنیم، 3 عامل اصلی هزینه، اطمینان و دقت برای تصمیم گیری در ذهن ما شکل می‌گیرد.

اگر بپرسیم که تیغ بهتر است و یا ماشین ریش تراشی مانند این است که بپرسیم چایی بهتر است یا قهوه؟ هر دو داغ، تیره رنگ، مایع و هر دو حاوی کافئین می‌باشند. این موضوع دقیقاً به ترجیح شخص بستگی دارد . شما می‌توانید چای و قهوه ای با هزینه کم بخرید یا می‌توانید چایی و قهوه ای گران قیمت تهیه کنید. همین شرایط دقیقاً برای ریش تراش نیز وجود دارد.

ریش تراش دستی چیست؟

همان تیغ های ساده یا ریش تراشی که هیچ موتوری درون خود ندارد. همین امر موجب می‌شود که شما آن را روی ریش های خود قرار داده و با حرکت دست، ریش خود را کوتاه نمایید. چنین ریش تراشی شامل همه تیغ ها می شود. از تیغ یک‌بار مصرف بیک تا ریش تراش گران قیمت  ژیلت (Match III) شود.

جوانب مثبت استفاده از تیغ

مثبت-تیغ

 

 • اصلاح دقیق‌تر از  یک ریش تراش برقی
 • بدون نیازی به شارژ کردن
 • تداعی کننده حس و حال دوران قدیم و اصلاح سنتی

جوانب منفی استفاده از تیغ

منفی-تیغ

 • نامناسب برای پوست ناهموار و یا آکنه دار
 • قیمت تمام شده گران‌تر در دراز مدت
 • ایجاد زخم و بریدگی بر روی صورت
 • نامناسب برای محیط زیست

ریش تراش برقی  چیست؟

همان ماشین ریش تراشی که می‌تواند به صورت فویل، دوار و یا کلیپر (مو زن) باشد. ریش برقی دارای تیغ‌های نوسانی و یا چرخشی که  بر روی آن یک پوشش محافظ قرار دارد.

جوانب مثبت استفاده  از ماشین

ماشین

 • سریع و راحت
 • مناسب برای داشتن ته ریش و یا سبک های متنوع
 • ماندگاری بیشتر
 • مناسب برای پوست ناهموار یا آکنه دار
 • بدون ایجاد زخم و بریدگی های تیغ دستی بر روی پوست

جوانب منفی استفاده از ماشین

 • هزینه بیشتر هنگام خرید اولیه کالا
 • کنترل کمتر نسبت به تیغ
 • صدای زیاد موتور

فیوژن چیست؟

فیوژنریش تراش هایی مانند ژیلت فیوژن، ترکیب ریش تراشی دستی همراه با یک سر ارتعاشی است. تفکر پشت ریش تراش فیوژن این است که  ضمن حفظ حس کنترل و تجربه ریش تراش دستی، از مزایای ریش تراش برقی مانند سرعت و کوتاه کردن موها نیز بهره مند شوید. اگر بین انتخاب ریش تراش برقی و دستی مطمئن نبودید، این گزینه را به شما توصیه می کنیم. البته این نکته قابل ذکر است که از لحاظ اقتصادی به دلیل آنکه هم باید یدک و باطری آن را تهیه کنید، مقرون به صرفه نخواهد بود.

اصالت تیغ

تیغ-تاشواز زیبایی و اصالت تیغ نمی توان به راحتی گذشت. ریش تراش دستی نه تنها با تماس نزدیکش با پوست، حس نوستالژی ایجاد میکند؛ حتی برای هدیه دادن نیز بسیار مناسب است.
اگر اهل فیلم و سریال باشید، شاید تیغ تاشو مانند جانی دپ در فیلم سوئینی تاد (Sweeney Todd) را انتخاب کنید. جالب اینکه هزینه یک عدد تیغ  تاشو (straight razor) تقریباً مساوی و یا برابر با یک تیغ معمولی و مطمئن (safety razor) است. البته باید مراقب خود باشید. چراکه با هر دوی این دو تیغ ممکن است صورت خودتان را ببرید. یک اصلاح خوب و تمیز نیاز به تمرین زیاد و دقت دارد.

نتیجه گیری: کدام‌یک برای شما بهتر است؟

ریش تراش برقی یا ریش تراش دستی، کدام بهتر است؟تیغ های دستی و برنده یا ماشین های ریش تراشی؟ هدف هر دو تراشیدن ریش شماست. اما کدام را ترجیح می‌دهید؟
اگر زمان لازم برای تراشیدن ریش به صورت کلاسیک را دارید و از آن لذت می برید، ریش تراش دستی را به شما پیشنهاد می‌کنیم.
در صورتی که سرعت بالا و طرح‌های متنوع مد نظر شماست، ریش تراش برقی را انتخاب کنید.
البته انتخاب گران قیمتی هم در این بین وجود دارد : تیغ فیوژن

نویسنده: پگاه قاسمیان

پگاه پس از کسب مدرک MBA از دانشگاه تهران، به گروه زیبایی و سلامت بامیلو پیوست. مدیر محصولات مراقبت سلامتی بامیلو، به سلامت شخصی خود اهمیت بسیاری می‌دهد. در کنار ورزش، پگاه رژیم غذایی را هم جدی می گیرد. همکار سحرخیز ما، به تماشای فیلم‌های خارجی سبک جنایی و هیجانی هم علاقه دارد.

۳ دیدگاه ها

 1. اوه مخم را زدید، من همشو می خوام ههههههههه،این هم ادرس خنمون، لطفا با پست پستاژ بَفرستید بازم هههههه
  چلا استیکر نزاتشید من بیشتر ابراز احساسات کنم اخهههه??

 2. خیلی مطلب خوبی بود. برای داداشم فرستادم کلی کیف کرد. ممنون پگاه جون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *