بامیلو بلاگ / سبک زندگی / تغذیه سالم / رژیم غذایی لذت بخش و راهکارهای یک زندگی سالم و متفاوت (بخش اول)
رژیم غذایی لذت بخش

رژیم غذایی لذت بخش و راهکارهای یک زندگی سالم و متفاوت (بخش اول)

آیا از کسانی که از ورزش کردن لذت می برند تعجب می کنید؟ از کسانی که رژیم غذایی لذت بخش و البته سالم دارند چطور؟ چرا این کارها برای آنها تا این حد ساده است؟ چرا شما نمی توانید این گونه باشید؟ یکی از دلایل ساده می تواند «زمان» باشد.

هر اندازه رژیم غذایی سالم را دنبال کنید بیشتر از آن لذت خواهید برد. برای رسیدن به یک رژیم غذایی لذت بخش باید ابتدا نگرش خود را تغییر دهید. با بامیلو بلاگ همراه باشید. 

تطابق جسم و ذهن در یک رژیم غذایی لذت بخش

برای وزن کم کردن باید یک سری اصول مشخص را رعایت کنید. در ابتدا به نظر می رسد باید تمام غذاهای لذت بخش را از ژیم غذایی خود حذف کنید. فقط میوه و غذاهای بدون چربی بخورید. اما چگونه می توان یک رژیم غذایی لذت بخش با کمترین میزان استرس را داشت؟ جواب در ذهن شما نهفته است.

بدون شک برای انجام هر کاری ذهن و جسم انسان به صورت هماهنگ عمل می کنند. هرآنچه جسم انجام می دهد، به مرور زمان توسط ذهن به یک روال عادی تبدیل می شود. قرار نیست برای رسیدن به وزن ایده آل و داشتن یک رژیم غذایی لذت بخش به خودتان عذاب بدهید؛ کافی است ذهن و جسمتان را همزمان آماده ی حرکت کنید.

آیا می توان از غذاهای سالم لذت برد؟

هنگامی که یک رژیم غذایی سالم را دنبال می کنید اتفاقاتی به شرح زیر رخ می دهد:

  • اولویت های شما تغییر می کند. آنچه شما را به یک زندگی سالم و ایده آل می رساند به اولویت شماره اول شما تبدیل می شود. دیگر قرار نیست لذت بردن لحظه ای از غذا یکی از اصول شما باشد. ذهن شما قبل از غذا خوردن اولویت اول لیست را بررسی می کند. این اولویت رژیم غذایی سالم است.
  • از غذاهای سالم لذت می برید. هنگامی که یک غذای سالم را تجربه می کنید و احساس لذت بخش زندگی بدون هله هوله و تنقلات را لمس می کنید همه چیز تغییر می کند. می دانید که غذاهایی مانند سالاد میوه و سبزیجات نیز به اندازه ی همبرگر می توانند لذت بخش باشند. قبل از خوردن هر غذا انتهای آن را در ذهن خود مجسم کنید. عذاب وژدان و آسودگی خاطر این نوع غذاها را در انتهای مسیر مقایسه کنید. آن وقت است که می دانید لذت واقعی کدام است. باید با خودتان روراست باشید.
  • هنوز هم غذاهای گذشته در دسترس خواهند بود. قرار نیست به یک باره خود را از همه چیز دور کنید. باز هم از غذاهای دوست داشتنی گذشته بچشید. گاهی اوقات ساندویچ خود را درست کنید. برخی مواقع از خوردن یک ظرف سیب زمینی سرخ کرده لذت ببرید. اما این بار دو نکته را در نظر داشته باشید. اول اینکه عذاب وژدان شما کاهش یافته است. شما می دانید که این غذاها را با اختیار و برنامه ریزی خودتان میل می کنید. دوم اینکه اجباری در کار نیست. اگر بخواهید می توانید همان لحظه از خوردن آن دست بکشید. البته خوردن این غذاها را به یک یا دوبار در ماه محدود کنید.

تغییر نگرش و تغییر رفتار

غذای سالم و هله هوله

قدم های بزرگ و البته مفیدی برداشته شد. کم کم ذهن خود را آرام کرده اید. فهمیده اید که غذاهای سالم نیز می توانند خوشمزه باشند. دیدگاه شما نسبت به یک رژیم غذایی لذت بخش تغییر کرده است. اکنون وارد فاز دوم می شوید.

  • غذا را از جنبه های متفاوت خواهید دید. بدون شک یکی از دلایل خوردن غذا لذت بردن است. به این رویه باید تنوع ببخشید. باید به خودتان ثابت کنید که لذت بردن تنها یکی از دلایل غذا خوردن است. وقتی ورزش می کنید هله هوله و تنقلات از بازدهی شما در هنگام ورزش می کاهند. این غذاها شما را خسته و خواب آلود کرده و نفس شما را کاهش می دهند. به همین دلیل است که باید روی غذای خود کنترل داشته باشید. برای اینکه بتوانید در طول روز سرحال بوده و هنگام ورزش کردن توان بیشتری داشته باشید باید سالم غذا بخورید. برای ورزش و فعالیت جسمانی بیشتر نیز غذای سالم باید مصرف کرد.
  • حس ماجراجویی شما افزایش می یابد. با رژیم غذایی سالم، تنوع غذایی شما افزایش می یابد. دیگر همه چیز به ساندویچ، پیتزا و ماکارونی ختم نمی شود. میوه ها، سبزیجات، غلات، دانه ها، آجیل، حبوبات و بسیاری گروه های غذایی به محدوده ی دسترسی شما افزوده می شوند. ترکیب این مواد غذایی می تواند ده ها نوع غذای متنوع و جذاب را برایتان به ارمغان بیاورد. این مسأله را به فال نیک بگیرید.

برگ جدیدی در زندگی

بدون شک تا همین جا موارد زیادی در زندگی شما تغییر کرده است. این موارد البته به سادگی حاصل نشده است. با چندین ماه تمرین و پشتکار به یک سبک زندگی سالم رسیده اید و رژیم غذایی لذت بخش برایتان محقق گشته است. اکنون زندگی شما متفاوت از گذشته است.

  • الگو و سمبل سلامت خواهید شد. هنگامی که رژیم غذایی لذت بخش خود را دنبال می کنید همه تعجب می کنند. مگر می شود نوشابه و همبرگر و تنقلات را از سفره ی غذایی حذف کرد و باز هم لذت برد؟ این سؤالی است که شما با رفتارتان به آن پاسخ می دهید. اطرافیان، شما را یک الگو می بینند. در ابتدا ممکن است این رفتار شما معنی خاصی برایشان نداشته باشد. اندک اندک می بینید که از شما تقلید می کنند. از شما سؤال می کنند. ایده های شما را در مورد سبک زندگی شان جویا می شوند. همین عامل سبب انگیزه چند برابری شما خواهد شد. شما که قبلاً با زندگی خود مشکل داشتید اکنون به یک الگو تبدیل شده اید.
  • ابزار مبارزه با وسوسه را در اختیار دارید. هنگامی که رژیم غذایی لذت بخش را دنبال می کنید همه چیز سر جای خود قرار دارد. هر روز 3 وعده غذا سر موقع خواهید خورد. معده شما با غذاهای سالم پر می شود. دیگر گرسنگی نمی کشید. به همین دلیل موقع رد شدن از کنار ساندویچی حس بویایی شما کمتر تحریک می شود. شما گرسنه نیستید و همین ابزار مهمی برای مقابله با غذاهای ناسالم است. از طرفی قبلاً فهمیده اید که غذا تنها وسیله ی لذت بردن نیست. غذا را از دیدگاه های متفاوتی نگاه می کنید.

منبع: verywell

 

نویسنده: هادی ملکی

هادی فعالیت حرفه‌ای خود را در سطح وب از سال 1390شروع کرد. در زمینه‌ سبک زندگی، دیجیتال مارکتینگ، سخنوری، آی‌تی، زبان انگلیسی و کروماکی تخصص داشته و تناسب اندام جزو علایق اصلی وی بشمار می‌رود. در این راستا کاهش وزن 35 کیلوگرم در یک سال از افتخارات او محسوب می‌شود. هادی معتقد است زبان طنز مؤثرترین زبان انتقال اطلاعات است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *