بامیلو بلاگ / گوناگون / روز چرخش کره زمین سفر در مدار کیهان

روز چرخش کره زمین سفر در مدار کیهان

زمین به دور محور خود می چرخد و یک دور کامل آن 24 ساعت به طول می انجامد. جالب است بدانید که سرعت چرخش زمین می تواند روز به روز و سال به سال تغییر کند. بنابراین، یک روز خورشیدی دقیقاً 24 ساعت نیست، اما تفاوت آن به ثانیه است. متوسطِ طول یک روز خورشیدی به متوسطِ طول سال بستگی دارد اما مفهوم اصلی یک روز خورشیدی مدت زمانی است که زمین یک دور کامل بر روی محور خود می چرخد. برای این مفهوم و به منظور یادآوری کشف این چرخش، در ادامه به معرفی روز چرخش کره زمین می پردازیم.

تاریخچه روز چرخش زمین

روز چرخش کره زمین

در سال 1851، لئون فوکو (Léon Foucault) به وسیله یک توپ برنجی پر از سرب که از بالای پانتئون در پاریس آویزان بود نشان داد که زمین چگونه می چرخد. این وسیله که امروزه با عنوان «آونگ فوکو» شناخته می شود چرخش زمین را بر اساس چرخش آونگ نشان می دهد. آونگ فوکو را می توانید در تمامی موزه های علمی سراسر جهان از نزدیک ببینید. ایساک نیوتن جاذبه را کشف کرد ولی دلیل آن را توضیح نداد. چرخش زمین دلیل جاذبه است و آونگ فوکو این موضوع را نشان داد. روز چرخش کره زمین که هر ساله 8 ژانویه مصادف با 18 دی ماه  است، برای قدردانی از اولین نمایش عمومی فوکو به وجودآامده است و هر ساله در سالگرد این اتفاق جشن گرفته می شود. بنیانگذار روز چرخش کره زمین نامشخص است. احتمال کمی دارد که این روز در زمان حیات فوکو جشن گرفته می شده است اما در مورد این موضوع مطمئن هم نیستیم.

جشن روز چرخش کره زمین

روز چرخش کره زمین

کره زمین هر روز می چرخد اما هر روز رو چرخش کره زمین نیست، پس آن را جشن بگیرید. اگر دوست دارید یک آونگ فوکو را در زندگی واقعی ببینید، سعی کنید که به نزدیک ترین موزه علم و فضا بروید. دیدین یک آونک در حال کار کاملاً هیجان انگیزی است و علاوه بر آن می توانید چیزهای زیادی درباره چرخش کره زمین یاد بگیرید. می توانید تحقیقاتی درمورد تاریخچه مطالعات دانشمندان درباره کره زمین و جایگاه آن در کیهان داشته باشید. زمانی بسیاری بر این باور بودند که زمین مرکز عالم است و همه چیز به دور آن می چرخد، سیاره ها، خورشید، ماه و ستاره ها. بعد از آن این تئوری به وجود آمد که خورشید مرکز عالم است.

دانشمندان بعد از این دوره ها دریافتند هیچ یک از این دیدگاه ها درست نیست. نهایتاً دانشمندان به این نتیجه رسیدند که کره زمین کره ای ثابت در مرکز عالم نیست که همه چیز را به سمت خود بکشد؛ بلکه کره زمین بر محور خود می چرخد و روز جهانی چرخش کره زمین به افتخار این یافته به وجود آمده است.

منبع: daysoftheyear

نویسنده: نیلوفر اسلامی حقیقت

نیلوفر اسلامی حقیقت
نیلوفر مدرک کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی دارد و تحصیلات تکمیلی را در رشته گرافیک دانشگاه الزهرا گذرانده. در زمینه تصویر سازی، نویسندگی و ترجمه فعالیت می کند و در واقع متخصص بازاریابی محتواست. با تولید و تصویر سازی متناسب محتوا، به بازاریابی محصولات کسب و کارهای آنلاین کمک می کند. اعتقاد دارد برنده بازی بهترین محتوا نیست، بلکه محتوایی است که به بهترین شکل انتشار پیدا می کند. عکاسی می کند و چند گالری عکس هم برگزار کرده. از دنیایی مد و تبلیغات لذت می برد و با مطالعه سعی می کند اطلاعاتش را در این زمینه بالا ببرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *