بامیلو بلاگ / گوناگون / روز جهانی گمرک
روز جهانی گمرک

روز جهانی گمرک

روز جهانی گمرک هر ساله در تاریخ 26 ژانویه جشن گرفته می شود. امسال این روز در تقویم شمسی در روز جمعه 6 بهمن قرار گرفته است. در روز جهانی گمرک (ICD) اهمیت و نقش کارکنان و موسسات گمرکی در حفظ امنیت مرزها و همچنین تاثیر آن ها در اقتصاد کشور مشخص و پررنگ تر می شود. همچنین در این روز توجه بیشتری به وضعیت کاری و چالش هایی که کارکنان گمرکی با آن رو به رو هستند صورت می گیرد. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا بیشتر در مورد این روز بین المللی بدانیم.

روز جهانی گمرک 

روز جهانی گمرک هر ساله در بیست و ششمین روز از اولین سال میلادی برگزار می شود و تمام کشور های عضو سازمان جهانی گمرک در این روز برنامه هایی برگزار می کنند
روز جهانی گمرک هر ساله در بیست و ششمین روز از اولین سال میلادی برگزار می شود و تمام کشور های عضو سازمان جهانی گمرک در این روز برنامه هایی برگزار می کنند

این روز که یک روز بین المللی و جهانی محسوب می شود با حمایت سازمان جهانی گمرک (WCO) برگزار می شود. اعضای این سازمان در کشور های عضو این سازمان جهانی، رویداد هایی را در خصوص این روز برنامه ریزی و برگزار می کنند. مانند تمام روز های جهانی و بین المللی دیگر، برای روز جهانی گمرک نیز هر ساله یک موضوع (تم) خاص و مهم که لازم است در رابطه گمرک و امور گمرکی مورد توجه بیشتری قرار بگیرد انتخاب می شود. موضوع (تم) روز جهانی گمرک در سال 2016 در زمینه موضوعی (گمرک دیجیتال) و در سال 2017 در رابطه با موضوع (تحلیل و بررسی داده ها و اطلاعات در جهت مدیریت موثر مرزها) بود.

راستی اگر علاقه مندید در مورد طرح رجیستری موبایل و اثرات آن بر بازار گوشی بیشتر بدانید خواندن مطلب طرح رجیستری موبایل را به شما پیشنهاد می کنیم.

روز جهانی گمرک در سراسر جهان چگونه جشن گرفته می شود؟

کارمندان گمرک

شرکت ها و موسسات گمرکی بسیاری در سراسر جهان و در کشور های مختلف مشغول فعالیت هستند و کارمندان زیادی در این شرکت ها مشغول به کار هستند. در این روز در این شرکت ها و موسسات گمرکی مراسم ها و جشن هایی برای تقدیر از کارکنان این شرکت ها برگزار می شود و از آن ها بابت خدمات ارزشمندشان قدردانی می شود. همچنین در این روز کارگاه های آموزشی، کنفرانس ها و سخنرانی هایی با تمرکز بر موضوع (تم) چالش برانگیز این روز در سال جاری برگزار می شود و همچنین در مورد مشکلات و موانعی که این شرکت ها و کارکنانشان با آن رو به رو هستند صحبت هایی صورت می گیرد. همچنین بعضی از این شرکت ها و موسسات پا را فراتر گذاشته و کمپین هایی برای افزایش آگاهی عمومی در مورد شغل خود و وظایفی که بر عهده دارند تشکیل می دهند.

نکته دیگر در مورد این روز جهانی این است که این روز یک روز تعطیل رسمی نیست و سازمان ها و مدارس و آموزشگاه ها باز هستند.

تاریخچه روز جهانی گمرک 

روز بین المللی گمرک

این روز که توسط سازمان جهانی گمرک ایجاد شده است، هر ساله در تاریخ 26 ژانویه برگزار می شود. این رویداد بین المللی نخستین بار در سال 1953 و همزمان با نشست همکاری های گمرکی در بروکسل پایتخت بلژیک برگزار شد (جالب است بدانید که بروکسل مقر اصلی اتحادیه های دولت های اروپایی است). 17 کشور اروپایی در این نشست شرکت کردند. همین نشست ها در سال 1994 به سازمان جهانی گمرک تغییر نام دادند و شکل امروزی این سازمان بین المللی را تشکیل داده اند. امروزه دیگر تنها 17 کشور اروپایی عضو این سازمان نیستند و 179 کشور از سراسر جهان از اعضای این اتحادیه به شمار می روند.

منبع: timeanddate

نویسنده: سید مهدی رئوف

سید مهدی رئوف
مهدی در دانشکده مدیریت خوانده است. او در زمینه تولید محتوا تجربه خوبی دارد. چهار سال تالیف و ترجمه در وبسایت های معتبر در زمینه های وب، سبک زندگی، فناوری، خودرو، مد و زیبایی از تجربیات حرفه ای مهدی در وب هست. علاقه به تولید محتوای باکیفیت برای مخاطب چند سالی است که در وجود او رخنه کرده. از علایق اصلی او می توان به مطالعه مقالات مرتبط با فناوری و استفاده از گجت های هوشمند اشاره کرد. به نظر مهدی پینتبال یک تفریح بی نظیر و یک ورزش فوق العادست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *