روز جهانی موسیقی
بامیلو بلاگ / سبک زندگی / فرهنگ و هنر / موسیقی / روز جهانی موسیقی، ستایش نبوغ بشری در تقلید از طبیعت

روز جهانی موسیقی، ستایش نبوغ بشری در تقلید از طبیعت

روز اول ماه اکتبر که با نهم مهر ماه مصادف است، در تقویم بین‌المللی به عنوان روز جهانی موسیقی شناخته می‌شود. اما، آیا با تاریخچه این روز آشنایید؟

موسیقی بخشی بزرگ از تمدن بشری را تشکیل می‌دهد. شاید کمتر چیزی را بتوان یافت که مانند موسیقی در تمامی لحظه‌های زندگی ما حضور داشته باشد. این هنر که به نوعی از صدای طبیعت الهام گرفته شده است، امروزه در لحظات شاد و غمگین ما می‌درخشد و قدرت آن را دارد که حال ما را دگرگون کند. فارغ از این که از گلنار داریوش رفیعی لذت می‌برید، اهل نوکتورن‌های (Nocturne یا شبانه‌ها – فرمی از موسیقی کلاسیک  که حال و هوایی مناسب نواختن در شب دارد) شوپن هستید و یا عاشق سینه چاک پینک فلوید، موسیقی در زندگی هر کسی سهمی بزرگ به خود اختصاص داده است. پس، اختصاص یک روز به این هنر والا و ارزشمند، کاملاً بدیهی به نظر می‌رسد. در ادامه با بامیلو بلاگ همراه باشید.

تاریخچه روز جهانی موسیقی

تاریخچه روز جهانی موسیقی

این تاریخ در ابتدا توسط لرد یهودی منوهین (Lord Yehudi Menuhin) نوازنده افسانه‌ای ویلن به شورای بین‌المللی موسیقی پیشنهاد شد. این شورا در سال ۱۹۴۹ میلادی و توسط سازمان یونسکو بنیان گذاشته شد و ترویج موسیقی و البته، پذیرش گوناگونی‌ها و انواع مختلف این هنر از اهداف این سازمان است. لرد منوهین در سال ۱۹۷۳ میلادی، و با حمایت این شورا، اولین روز جهانی موسیقی را در تاریخ یک اکتبر ترتیب داد. شاید جالب باشد بدانید که  این روز، با پانزدهمین مجمع سالانه شورای بین‌المللی موسیقی در شهر لوزان در سوییس همزمان بود که اهمیت بیشتری به آن می‌بخشید. از آن زمان تا به امروز، روز جهانی موسیقی در بیش از ۱۵۰ کشور جهان گرامی داشته می‌شود و هر ساله جشن‌های مفصلی برای آن ترتیب داده می‌شود.

در روز جهانی موسیقی چه کنیم؟

در روز جهانی موسیقی چه کنیم؟

خب، اگر راستش را بخواهید می‌توان در این روز هزاران کار انجام داد که به موسیقی مربوط است. ساده‌ترین کار ممکن این است که هدفون‌های خود را در گوش بگذارید و در دنیای جادویی صدا‌ها غرق شوید. البته، اگر به دنبال فعالیت خاص‌تری می‌گردید، توصیه می‌کنیم که در انواع مختلف کنسرت‌های مورد علاقه خود شرکت کنید. البته، اگر خود نوازنده هستید و دستی بر آتش دارید، چرا خود برای دوستان و فامیل کنسرت نمی‌دهید؟ سر زدن به موزه موسیقی هم می‌تواند فعالیت جالبی باشد ولی اگر حوصله بیرون رفتن از منزل را ندارید، پیشنهاد می‌کنیم با خواندن یک کتاب یا دیدن یک فیلم درباره موسیقی، میزان اطلاعات خود را افزایش دهید.

شما روز جهانی موسیقی را چگونه جشن می‌گیرید؟ دیدگاه‌های خود را با بامیلو بلاگ در میان بگذارید.

نویسنده: پوریا عزیزی

پوریا کار نوشتن را در سال ۸۹ و بعد از قبولی در دانشگاه شروع کرد. در رشته مترجمی زبان انگلیسی و در مقطع کارشناسی تحصیل کرده و زبان فرانسه نیز می‌داند. او عاشق مد، عطر و کتاب بوده و به نظرش ایو سن لوران تاثیر‌گذار‌ترین طراح مد تاریخ است. پوریا در اوقات بیکاری، با صدای تمرین پیانوی خود همسایه‌ها را آزار می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *