بامیلو بلاگ / سبک زندگی / روز جهانی مهربانی زبان مشترک همه انسان ها

روز جهانی مهربانی زبان مشترک همه انسان ها

درحالی که مفهوم مهربانی شاید در دنیای مدرن به زیباییِ مفهوم آن در گذشته نباشد اما بسیاری از اتفاقات کوچک می توانند مصادیق این مفهموم در جامعه مدرنِ کنونی باشند. بهتر است با این حقیقت روبه رو شویم، در جهانی که خشونت  در آن هر روز افزایش پیدا می کند؛ می توانیم به روزهایمان کمی رنگ خوشحالی و مهربانی اضافه کنیم. یکی از این راه ها جشن گرفتن در روز جهانی مهربانی است.

چرا روز جهانی مهربانی؟

روز جهانی مهربانی

روز 13 نوامبر مصادف با 22 آبان «روز جهانی مهربانی» است. روز جهانی مهربانی برای آن است که بر گسترش کارهای محبت آمیز و رفتار محبت آمیز در قبال دیگران تمرکز کرده و هیچ چشمداشتی برای بازگشت این مهربانی نداشته باشیم. هرچند بهتر است هر روز، روز جهانی مهربانی باشد، اما بیاید کمی منصف باشیم، مسلماً در تعادلی که بین زندگیِ کاری و غیر کاری برقرار می کنیم؛ اغلب صبور بودن در ترافیک، بدون استرس بودن برای تعطیلات پیش رو و لبخند زدن به غریبه ها  آخرین چیزی است که به ذهن هرکسی خطور می کند. بنابراین باید روزی وجود داشته باشد تا اهمیت مهربانی را به خودمان یادآوری کنیم، ازعصبانیت های نا به جا خلاص شویم و کمی ظاهر خشنمان را به ظاهری شاد و مهربان تغییر دهیم.

فواید مهربانی

روز جهانی مهربانی

فواید روحی و جسمی مهربانی بسیار زیاد است و به دلیل همین فواید هم، باید بیشتر بخندیم و کمتر اخم کنیم. تأثیرات جانبی دیگرِ مهربانی شامل سلامت بیشتر قلب، روند کند شدن پیری و بهبود روابط عاطفی است.

لازم به ذکر است که مهربانی اتفاقی واگیردار است. پس چرا به جای نگاه های غضب آلود به یکدیگر و کنایه های بی دلیل با هم مهربان نباشیم؟

ایده هایی برای روز جهانی مهربانی

با مهربانی قلبی سالم خواهید داشت و انرژی های مثبت را در ذهن خود پرورش می دهید. در ادامه 5 ایده برای کمک به گسترش مهربانی در روز جهانی مهربانی و شاید همه روزهای سال ارائه می شود.

1-مهربانی را فریاد بزن

روز جهانی مهربانی

غرق شدن در زندگی روزمره، کار و رسانه های اجتماعی بسیار ساده است، می توانید مثل همیشه از رسانه های اجتماعی برای نشان دادن موفقیت ها و اتفاقات  روزمره زندگی خود  استفاده کنید. اما چرا از این رسانه ها برای تجلیل و قدردانی از یک همکار یا یک دوست استفاده نمی کنید؟! می توانید یکی از دوستانتان را در یکی از عکس های یادگاری نشان کنید و لحظات خوشی که در کنار هم داشتید را یادآوری کنید. تصویر یکی از غذاهای خوشمزه ای که مادرتان درست کرده اس را در این رسانه ها به اشتراک بگذارید و به بقیه بگویید که چقدر آن غذا خوشمزه  بوده است یا عکسی را به اشتراک بگذارید و در مورد ایده های خلاقانه و شخصیت دوست داشتنی یکی از همکارانتان تعریف کنید. بهتر است بدانید که کلمات تشویقی معجزه می کنند، با استفاده از این کلمات حس خوشبختی را گسترش داده و اعتماد به نفس را در دیگران تقویت کنید.

2-حمایت از حیوانات

روز جهانی مهربانی

اگر شما هم یکی از افراد عاشق حیوانات هستید، حتما مراکز حمایت از حیواناتِ شهر خود را می شناسید. این مراکز در بسیاری از مواقع به وسایل مورد نیاز برای نگهداری از حیوانات نیاز دارند، از پتو و اسباب بازی گرفته تا غذا و دستمال کاغذی. با یکی از این مراکز تماس بگیرید یا از سایت آن ها دیدن کنید و وسایلی که نیاز دارند و بیشتر استفاده می کنند را تهیه کنید. انسان ها تنها موجوداتی نیستند که به مهربانی و توجه نیاز دارند. تعداد زیادی حیوان بی خانمان و مورد آزار و اذیت قرار گرفته وجود دارند که نیازمند توجه و مهربانی ما هستند.

3-روز تلفن زدن به دوستان

روز جهانی مهربانی

تماس های پیامکی یا ارتباط از طریق ایمیل را فراموش کنید. با دوستانتان تماس تلفنی برقرار کنید؛ خصوصا اگر مدت زیادی از آخرین باری که آن ها را دیده اید می گذرد. خواهید دید این اتفاق چقدر لذت بخش خواهد بود. این دوست می تواند یک همسایه قدیمی باشد یا یکی از دوستان دوران کودکیتان که فقط از طریق رسانه های اجتماعی با هم در تماس بوده اید یا حتی مادربزرگتان که در فاصله زیادی از شما زندگی می کند. تضمین می کنیم که با این کار لبخند بر لب هر دو شما خواهد آمد و حسی فوق العاده را تجربه خواهید کرد.

4-کارهای کوچکِ ارزشمند

روز جهانی مهربانی

گاهی اوقات با کاری به غایت کوچک می توانید تاثیری فوق العاده بر افراد داشته باشید و باعث شوید روز بد آن ها به روزی عالی و به یاد ماندنی تبدیل شود. با انجام کارهایی کوچک و کمک به دیگران از روزمرگی آن ها بکاهید؛ به این وسیله می توانید زندگی را برای یکدیگر ساده تر و شادتر بسازید. انجام کارهای کوچک اما ارزشمند واقعا تفاوت های بزرگی را در زندگی هر یک از ما ایجاد کند؛ پس این کارهای کوچک را بی اهمیت نشماریم.

5-با خودت مهربان باش

روز جهانی مهربانی

هرچند مهربان بودن با دیگران واقعا سودمند است، اما اینکه بتوانید با خودتان هم مهربان باشید از اهمیت بالایی برخوردار است. شاید به نظر کمی عجیب باشد، اما لازم است با خودتان هم مهربان باشید. اگر از جمله افرادی هستید که به بقیه اهمیت زیادی می دهند، آیا تا به حال وقتی به دیدن همسایه بیمارتان می رفتید یا در زمانی که همکارتان به تعطیلات رفته و شما به رئیستان در انجام کارها کمک می کنید، به خودتان نیز فکر کرده اید؟!

به یک حمام طولانی و آرامش بخش بروید، برای خودتان یک دسته گل بخرید، به خواندن کتاب مورد علاقه اتان بپردازید و ساعاتی را صرف تماشای کانال تلویزیونی مورد علاقه تان کنید و در نهایت اینکه «با خودتان مهربان باشید».

از روز جهانی مهربانی با انجام کارهای خوب و مفید لذت ببرید. در مورد بقیه و خودتان به نیکی فکر کنید و همیشه افکار مثبت داشته باشید. زندگی کوتاه تر از آن است که بخواهید سرد و بی روح باشید. مهربانی چیزی است که زبان از بیان مزایای آن قاصر است، پس بهتر است به آن عمل کنید.

نویسنده: نیلوفر اسلامی حقیقت

نیلوفر اسلامی حقیقت
نیلوفر مدرک کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی دارد و تحصیلات تکمیلی را در رشته گرافیک دانشگاه الزهرا گذرانده. در زمینه تصویر سازی، نویسندگی و ترجمه فعالیت می کند و در واقع متخصص بازاریابی محتواست. با تولید و تصویر سازی متناسب محتوا، به بازاریابی محصولات کسب و کارهای آنلاین کمک می کند. اعتقاد دارد برنده بازی بهترین محتوا نیست، بلکه محتوایی است که به بهترین شکل انتشار پیدا می کند. عکاسی می کند و چند گالری عکس هم برگزار کرده. از دنیایی مد و تبلیغات لذت می برد و با مطالعه سعی می کند اطلاعاتش را در این زمینه بالا ببرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *