بامیلو بلاگ / گوناگون / روز جهانی معلولین
روز جهانی معلولین

روز جهانی معلولین

روز جهانی معلولین که هر ساله در تاریخ سوم دسامبر تقویم میلادی برگزار می شود، امسال با روز دوازدهم آذر در تقویم ما مصادف شده است. این روز و این کمپین که یک روز بین المللی به شمار می رود، برای اولین بار از سال 1992 برگزار شد. این جشن بین المللی هر ساله و با هدف افزایش آگاهی عمومی و تخصصی افراد جوامع، در مورد معلولیت و افراد معلول جشن گرفته می شود. یکی دیگر از اهداف این کمپین تشویق و کمک به افراد معلول برای افزایش توانایی های آن ها و نشان دادن مسیر زندگی بهتر به آن ها می باشد تا بتواند دید منفی اجتماعی را نسبت به این قشر دوست داشتنی از بین ببرد. برای اطلاع از تاریخچه و اهداف و فعالیت های این کمپین در سراسر جهان در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

روز جهانی معلولین و چند نکته مهم درباره آن

توانمند سازی در روز جهانی معلولین

این روز که از سال 1992 به طور مداوم و هرساله برگزار شده است تا به حال توانسته موفقیت های بسیار خوبی را پشت سر بگذارند و همچنین به بسیاری از اهداف خود رسیده است و یا حداقل به حد مطلوب نزدیک شده است. مطمئناً یکی از دلایل موفقیت این کمپین بین المللی و سراسری بودن آن است.

امکانات در اختیار روز جهانی معلولین

هدف اصلی و اساسی این روز افزایش درک افراد در سراسر جهان، از مشکلات و چالش های افراد معلول و کمک برای حمایت از آن ها، در جهت افزایش اعتماد به نفس و دفاع از حقوق این افراد است. یکی دیگر از اهداف اصلی این جشن تاکید بر ایفای نقش و مشارکت تک تک این افراد در ابعاد اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و حتی سیاسی می باشد. البته این کمپین و این جشن هر سال به طور مجزا اهداف کوتاه مدتی را نیز برای این روز در نظر می گیرد که این اهداف کوتاه مدت با عنوان تم کمپین عنوان می شود. برای مثال تم این کمپین در سال 2002 با موضوع زندگی مستقل برای افراد معلول نامگذاری شد. شعار و تم امسال (سال 2017 میلادی) این کمپین نیز “تغییر جامعه به جامعه ای انعطاف پذیر و قابل تحمل برای همگان” است.

مردم در این روز چه کارهایی می کنند؟

فعالیت هایی که در روز جهانی معلولین انجام می شود

در این روز نمایشگاه هایی با کمک مردم و سازمان های حمایتی مرتبط برگزار می شود و اثرات هنری که توسط افراد معلول انجام شده است در آن به نمایش گذاشته می شود تا قسمتی از توانایی های آن ها مشاهده شود. امروزه مردم در سراسر جهان فعالانه در این کمپین شرکت می کنند. تعدادی از مردم نیز به راهپیمایی ها و اعتراضاتی برای نشان دادن مشکلات افراد معلول می پردازند تا برای رفع آن ها حمایت های لازم صورت گیرد و توجه به افراد معلول و مشکلات آن ها بیشتر شود و آگاهی از نقش این افراد در جامعه افزایش یابد.

نماد و نشانه روز جهانی معلولین

نماد روز جهانی معلولین

روز جهانی معلولین با بخش توانمند سازی سازمان ملل متحد با نام Enable هماهنگ شده است و این بخش در این سازمان به حمایت از حقوق این افراد و توسعه امکانات برای این قشر می پردازد. نماد یا لوگوی این سازمان به شکل یک ترکیب از حروف UN به رنگ آبی و در پشت کلمه Enable می باشد. حروف استفاده شده در این نماد حروف انگلیسی کوچک می باشد و حرف e با رنگ قرمز مشخص شده است.

اهداف و فعالیت های روز جهانی معلولین

اهداف و فعالیت های روز جهانی معلولین

  • مهمترین و اساسی ترین هدف این روز افزایش آگاهی و درک عمومی نسبت به مشکلات و مسائل پیش روی افراد معلول است.
  • یکی دیگر از اهداف اساسی این کمپین حمایت بیشتر از این قشر، دفاع از حقوق آن ها و ایجاد امنیت و اعتماد به نفس در افراد معلول است.
  • گفتگو در مورد جنبه های مختلف زندگی معلولان و مشکلاتی که ممکن است در ابعاد مختلف زندگی آن ها پیش بیاید.
  • تحلیل و بررسی در مورد قوانین حمایتی در رابطه معلولان و اینکه آیا این قوانین کاملا درست و به خوبی اجرا می شوند یا خیر؟
  • کمک به توانبخشی این قشر از جامعه، اعطای فرصت های برابر به آن ها، کاهش فقر در میان آن ها و کمک به یافتن نقش اجتماعی این افراد در جامعه از دیگر اهداف و فعالیت های این کمپین است.
  • تمرکز بر افزایش فعالیت های اجتماعی آن ها، و تامین آموزش و سلامت مورد نیاز و در خور برای این قشر محترم از مهمترین اهداف این جشن و این روز است.

چرا وجود چنین روزی به عنوان یک روز جهانی لازم است؟

کمپین روز جهانی معلولین

احتمالا بیشتر افراد در جوامع مختلف از تعداد افراد معلولی که در اطراف آن ها زندگی می کنند اطلاعات زیادی ندارند. یا اینکه آیا این افراد حقوق و امکاناتی برابر با افراد معمولی در جامعه دارند؟ در کشور ما نیز این امکانات به حد زیادی دور از دسترس است و البته اخیرا اقدامات خوبی در این زمینه در حال شکل گیری است. افراد معلول در زندگی نیازمند همراهی و همیاری مردم هستند تا بتوانند بهتر زندگی کنند. اما تقریبا بیشتر مردم هیچ اطلاعی از نیازها و خواسته های این قشر ندارند. بر اساس آمار ها حدود 15 درصد از جمعیت کل جهان دچار معلولیت هستند. بنابراین وجود چنین روزی به عنوان یک روز بین المللی و جهانی لازم است تا افراد مختلف در سراسر جهان به آگاهی بیشتری در مورد وضعیت واقعی زندگی این افراد و شرایطی که با آن دست و پنجه نرم کنند، دست پیدا کنند.

افراد معلول در زیرمجموعه ی بزرگترین اقلیت موجود در جهان قرار دارند و به دلیل وجود منابع و قوانین حمایتی بسیار کم با مشکلات و موانع زیادی برای یک زندگی خوب روبرو هستند. کمپین روز جهانی معلولین برای بهبود چنین شرایطی ایجاد شده است و وجود چنین کمپینی می تواند قدم کوچکی برای حل مشکلات بزرگ این افراد باشد.

منبع: indiacelebrating – daysoftheyear

نویسنده: سید مهدی رئوف

سید مهدی رئوف
مهدی در دانشکده مدیریت خوانده است. او در زمینه تولید محتوا تجربه خوبی دارد. چهار سال تالیف و ترجمه در وبسایت های معتبر در زمینه های وب، سبک زندگی، فناوری، خودرو، مد و زیبایی از تجربیات حرفه ای مهدی در وب هست. علاقه به تولید محتوای باکیفیت برای مخاطب چند سالی است که در وجود او رخنه کرده. از علایق اصلی او می توان به مطالعه مقالات مرتبط با فناوری و استفاده از گجت های هوشمند اشاره کرد. به نظر مهدی پینتبال یک تفریح بی نظیر و یک ورزش فوق العادست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *