روز جهانی معلم
بامیلو بلاگ / سبک زندگی / فرهنگ و هنر / روز جهانی معلم، فرشته دنیای کودکی

روز جهانی معلم، فرشته دنیای کودکی

۵ اکتبر سال ۱۹۶۶، در جشن بزرگی که یونسکو برای معلمان برگذار کرد، روز جهانی معلم نام گذاری شده است. این جشن در واقع یک کنفرانس دولتی ویژه بود که توسط یونسکو در پاریس برگزار شد. هدف از این نام گذاری حمایت از معلمان و اطمینان از این است که نیازهای نسل های آینده توسط معلمان برآورده می شود.

هدف روز جهانی معلم

هدف روز جهانی معلم

طبق گفته یونسکو، روز جهانی معلم نشان دهنده سطحی از آگاهی جامعه برای درک و قدردانی از کمک های حیاتی که آموزگاران برای آموزش و توسعه ارائه می دهند، انتخاب شده است.

فدراسیون اتحادیه های جهانی (EI) که نمایندگان آموزش عالی در سراسر جهان است، به شدت معتقد است روز جهانی معلمان باید در سراسر جهان شناخته شده و جشن گرفته شود. این فدراسیون معتقد است اصول سال های ۱۹۶۶ و ۱۹۹۷ باید در همه کشورها مورد استفاده قرار گیرد.

این اصول حقوق و مسئولیت های معلمان و همچنین استانداردهای بین المللی را برای آماده سازی اولیه و آموزش بیشتر، استخدام، اشتغال، شرایط تدریس و یادگیری تعیین می کند. از زمان تصویب آن، این اصول به عنوان یک مجموعه مهم از دستورالعمل ها برای ارتقاء وضعیت معلمان در راستای آموزش عالی است.

روز جهانی معلم در کشورهای مختلف

روز جهانی معلم در کشورهای مختلف

بیش از ۱۰۰ کشور جهان، روز معلم را گرامی می دارند. تلاش های EI و سازمان های عضو آن، به سرعت گسترش یافته است. هر سال EI یک کمپین آگاهی عمومی را برای برجسته کردن مشارکت در حرفه تدریس راه اندازی می کند.

در این روز همچنین، پس از تصویب کنفرانس عمومی یونسکو در سال ۱۹۹۷ در مورد وضعیت کارکنان آموزش عالی، حمایت می شود.

روز جهانی معلم سال ۲۰۱۶، در دفتر مرکزی یونسکو نیز مراسم اهدای جوایز هامدان (Hamdan Prize) و سمینار کمیته کارشناسان مشترک (ILO / UNESCO) در مورد استفاده از اصول کارشناسی آموزش کارکنان (CEART) شامل می شود.

گرامیداشت روز جهانی معلم

گرامیداشت روز جهانی معلم

رویدادهای زیادی وجود دارند که سالانه در سراسر جهان برگزار می شوند. هر کس می تواند با برگزاری و شرکت در جشن ها، با ایجاد آگاهی در مورد مسائل معلمان، با اطمینان از احترام به آموزگاران، سهم خود را از این قبیل جشن ها ادا کنید. فرصتی را برای بحث در مورد مقایسه، یادگیری، استدلال، به اشتراک گذاری و بهبود روند تحصیل کودکان و این شغل شریف در نظر بگیرید.

البته در ایران دوازدهم اردیبهشت به مناسبت درگذشت استاد مطهری در سال ۱۳۵۸، روز معلم نام گذاری شده است و در این روز از مقام معلم تقدیر و قدردانی می شود.

معلم، فرشته دنیای کودکی

معلم، فرشته دنیای کودکی

همه ما به یاد می آوریم که روز معلم مدرسه را با کاغذهای رنگی و بادکنک تزیین کرده و برای معلم هایمان جشن برگزار می کردیم. به آن ها بخاطر زحماتی که می کشیدند، هدیه می دادیم و سعی می کردیم با رفتار محبت آمیز خود، بدعهدی ها و بی احترامی هایی که در حقشان شده بود را جبران کنیم و کینه ها را از دلشان پاک کنیم.

همه ما معلمی را به شدت دوست داشتیم و دلمان می خواست شبیه او باشیم. بعضی ها از آن ها به شدت سختگیر ولی به ذات مهربان بودند و برخی دیگر با دلسوزی و صبر دانش و تجربیات خود را در اختیار ما می گذاشتند.

تصور نمی کنم هیچ شخصی در دنیا اولین کسی که خواندن و نوشتن را یادش داده، فراموش کند. لذت خواندن و نوشتن چیزی نیست که کسی منکر آن شود. این روز فرصتی برای قدردانی از فرشتگان صبور دنیای کودکی ما است. با یک تشکر کوچک لبخند بر لبانشان بنشانیم.

نویسنده: صبا عاصمی

صبا شوخ طبع و رک است. فیزیک خوانده، دوره ارشدش را می گذراند و خدا بخواهد دکترای فیزیک هم خواهد خواند. فیزیک را دوست دارد چون می خواهد از همه چیز سر در بیاورد و هر چیزی برایش جذاب است: علم، هنر، فرهنگ، تاریخ و فلسفه. برای فیلم و کتاب هم هیچ محدودیتی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *