بامیلو بلاگ / دنیای مد و زیبایی / روز جهانی مد: تمام قد به احترام هنر می‌ایستیم

روز جهانی مد: تمام قد به احترام هنر می‌ایستیم

آیا می‌دانستید در تقویم مناسبت‌های خاص جهان،‌ روزی هم به مد اختصاص پیدا کرده است؟ در ادامه با بامیلو بلاگ همراه باشید و درباره روز جهانی مد بیشتر بخوانید.

همه ما به نوعی تحت تاثیر صنعت مد و زیبایی هستیم و چه دوست داشته باشیم و چه نه، قوانین حاکم بر این صنعت زندگی روزمره ما را تحث تاثیر قرار می‌دهند. از زمانی که انسان زندگی در غارها را رها کرد و به شهر نشینی روی آورد، پوشاک در زمره مهم‌ترین نیاز‌های او قرار گرفت و با پیشرفت جوامع بشری، نوع پوشش افراد مختلف نیز مورد توجه گرفت. لباس‌های افراد دیگر تنها یک وسیله برای پوشاندن بدن و محافظت در برابر سرما به شمار نمی‌آمد و در عوض نشان دهنده جایگاه و موقعیت اجتماعی آن‌ها بود و شاید در همین مرحله هم بود که مد به معنی امروزی آن به وجود آمد. به عنوان مثال در آسیای صغیر و میان رودان (ترکیه و عراق امروزی) استفاده از گوشواره برای مردان اشراف‌زاده کاملاً مد روز و پسندیده محسوب می‌شد و در مصر باستان، سرمه کشیدن چشم برای زنان و مردان، طبقه اجتماعی برتر آنان را نشان می‌داد.

روز جهانی مد

به این ترتیب، مد کم کم به جزئی اصلی از زندگی روزمره افراد تبدیل شد و این مساله تا به امروزه هم ادامه پیدا کرده است. سبک لباس پوشیدن افراد اما، به اقتضای دوران مختلف تاریخی دستخوش تحول فراوانی شده است. این امر را می‌توان به سادگی و با مقایسه لباس‌های قرن ۱۹ ( به اصطلاح بِل اِپوُک – Belle Epoque) و لباس‌های نیمه اول قرن ۲۰ ( مثلا طراحی‌های مادموازل گابریل شَنِل) دریافت. پس اگر پدیده‌ای چنین تاثیر گذار است و زندگی روزمره تمامی آدمیان را تغییر داده است، چرا نباید روز مخصوص به خود را در تقویم و در میان مناسبت‌های ریز و درشت داشته باشد؟

۲۱ ماه اوت، روز جهانی مد

روز جهانی مد

همان‌طور که در بالا به آن اشاره کردیم، اهمیت پدیده مد در زندگی بشری باعث شده است که روز ۲۱ ماه اوت در هر سال میلادی به عنوان روز جهانی مد نام‌گذاری شود. این روز نه تنها ادای احترامی به این صنعت پرشکوه است، بلکه جشنی در ستایش زیبایی، هنر و صنعت‌گری است. در این روز در سرتاسر جهان، جشن‌های متعددی برگزار می‌شود و طراحی‌های برتر سال معرفی شده و جوایزی نیز به خالقان آن‌ها تقدیم می‌شود.

به طور کلی در این روز، آثاری مورد تقدیر و تحسین قرار می‌گیرند که از گرایشات مد زمانه جلوتر بوده و با بهره از خلاقیت طراح، جریان غالب مد را تغییر داده باشند. به عقیده ما در تیم تحریریه بامیلو بلاگ، خانم ماریا گراتزیا کیوری  (Maria Grazia Chiuri) طراح ارشد برند دیور و استاد مسلم این عرصه، کارل لاگرفلد (Karl Lagerfeld) طراح ارشد برند های شنل، فندی و کارل لاگرفلد، لایق دریافت جوایز ویژه این روز به شمار می‌آیند، زیرا مجموعه لباس‌هایی که امسال آن‌ها بسیار انقلابی و چشم‌نواز بوده است.

نظر شما درباره روز جهانی مد چیست؟ دیدگاه‌های خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

نویسنده: پوریا عزیزی

پوریا کار نوشتن را در سال ۸۹ و بعد از قبولی در دانشگاه شروع کرد. در رشته مترجمی زبان انگلیسی و در مقطع کارشناسی تحصیل کرده و زبان فرانسه نیز می‌داند. او عاشق مد، عطر و کتاب بوده و به نظرش ایو سن لوران تاثیر‌گذار‌ترین طراح مد تاریخ است. پوریا در اوقات بیکاری، با صدای تمرین پیانوی خود همسایه‌ها را آزار می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *