بامیلو بلاگ / گوناگون / روز جهانی محافظت از حیات وحش، گنجینه ای تکرار نشدنی

روز جهانی محافظت از حیات وحش، گنجینه ای تکرار نشدنی

برای آنکه با اهمیت روز جهانی محافظت از حیات وحش آشنا شوید چشمان خود را ببندید و خود را در جنگلی تصور کنید که پر از درختان قطور و بلند و سر سبز است. درختانی که تنه هایشان از خزه های سبز رنگ و نرم پوشیده شده و بوی نم خاک بینی شما را پر کرده است. خوب که گوش دهید صدای پرندگان و جیر جیرک ها را خواهید شنید که سکوت جنگل را بر هم زده اند. میمون هایی را تصور کنید که از این شاخه به شاخه دیگر می پرند. اصلاً بیاید ذهن خود را به سمت کویر ببرید. یک کویر داغ و زیبا با تپه های ماسه ای که اینجا و آنجا سر برآورده اند. به این بیندیشید که پاهایتان را بر روی ماسه های داغ و لغزنده کویر گذاشته اید و در حال لذت بردن از گرمای مطبوع آن هستید. به مارمولک بزرگی که به سرعت از زیر خاری به زیر دیگری فرار می کند فکر کنید. این ها بخشی از حیات وحشی است که برای انسان آرامش عجیب و فوق العاده ای را به ارمغان می آورد.

یک داستان غم انگیز

غم انگیز است اما باید بدانید که گونه های زیبا و جذاب حیوانی در حال از بین رفتن هستند و این کار شبکه های جنایت کار خطرناکی است که هیچ کس نمی تواند جلویشان را بگیرد. چیزی که این گروه ها و شبکه ها می خواهند اجزای حیوانات برای تولید محصولاتی است که هیچ دلیل منطقی برای تولیدشان وجود ندارد و فقط سود زیادی را عاید این گروه ها و شبکه ها می کنند. جایگزین های مصنوعی زیادی برای چیزهای مثل عاج و خز وجود دارد که با استفاده از آن ها دیگر نیازی به این کشتارهای وحشیانه حیوانات نخواهد بود. مسلماً لازم نیست متذکر بشویم که تشخیص تفاوت بین جایگزین های مصنوعی با کیفیت بالا و اصل این مواد کار بسیار دشواری است. آیا واقعاً به نظر شما هیچ غذای دیگری در دنیا خوشمزه تر از سوپ باله کوسه نیست؟ واقعاً لازم است کوسه های زنده را با کندن باله هایشان فلج کرده و سپس در اقیانوس رها کنیم تا بمیرند؟ اما این قصه سر دراز دارد و این ها بخش کوچکی از اتفاقاتی است که روزانه حیات وحش را تهدید می کند. هیچ دلیل توجیه کننده ای برای این حجم از کشتار سالیانه حیوانات وجود ندارد. برای مثال در سال 2011 تنها 13 فیل با عاج در سایز بسیار بزرگ موجود بود ولی 23 تُن عاج توقیف شده بود که این مقدار برابر با کشتار2500 فیل است.  در سال 2010 ایالت متحده اعلام کرد که گوریل ها تا سال 2020 به طور کامل از قسمت های زیادی از حوزه کونگو محو خواهند شد.

این اتفاق ها تنها شامل حیوانات نمی شود. محافظان حیات وحش دائماً توسط شکارچیان کشته می شوند، فقط به این خاطر که سعی در جلوگیری از کشتار حیوانات دارند. علاوه بر همه این ها با از بین رفتن حیات وحشِ یک منطقه، اقتصاد شهرها و روستاهایی که به دلیل همین حیات وحش مقاصد گردشگری محسوب می شده اند متزلزل خواهند شد. فساد و ارعاب، اجرای قانون را تضعیف می کند. از بین رفتن حیات وحش خطر بیماری های همه گیر مانند آنفولانزای مرغی را افزایش می دهد. پس همه به خاطر از بین رفتن حیات وحش متضرر خواهیم شد.

درباره روز جهانی محافظت از حیات وحش

ضرورت اقدام برای حفظ حیات وحش نخستین بار در سال 2012 توسط وزیر امور خارجه هیلاری کلینتون (Hillary Clinton) مطرح شد. به منظور افزایش آگاهی عمومی و مشارکت در محافظت از حیات وحش روزی به عنوان روز جهانی محافظت از حیات وحش نامگذاری شد. روز جهانی حیات وحش 4 دسامبر مصادف با 13 آذر است. در 8 نوامبر سال 2012 برنامه ای با موضوع «قاچاق و محافظت از حیات وحش»  برگزار شد که در آن هیلاری کلینتون استراتژی های کاخ سفید درباره این موضوع را مشخص کرد.

جشن روز جهانی محافظت از حیات وحش

در این روز می توانید با استفاده از وبسایت روز جهانی محافظت از حیات وحش (World Wildlife Conservation Day) آگاهی خود را در ارتباط با محافظت و نگهداری از گونه های در خطر مانند فیل ها، کرگدن ها و ببرها بالا ببرید. این مناسبت فرصتی است برای اینکه بیشتر درمورد محافظت از حیات وحش بدانید و بخشی از این روند در مقابل جنایت هایی باشید که در حیات وحش صورت می گیرد. حتی می توانید به هزاران فردی بپیوندید که در مقابل حیات وحش متعهد هستند. بیایید قوا بدهیم در مورد محافظت از حیات وحش بیشتر یاد بگیریم و جهان را از اهمیت محافظت از سیاره مان و گونه های درخطر آگاه کنیم و از ضررهایی که شکارچیان به حیات وحش می زنند به دیگران بگوییم. یاد بگیریم چگونه یک مصرف کننده مسئول باشیم تا تجارت غیرقانونی حیات وحش متوقف شود.

علاوه بر این ها می توانید از لحاظ مالی به صندوق جهانی حیات وحش (WWF) کمک کنید. 100%  پولی که شما می بخشید صرف آموزش و تجهیز محافظان حیات وحش می شود؛ کسانی که از حیات وحش محافظت و نگهداری می کنند و اغلب تنها افرادی هستند که بین یک بچه ببر یا بچه فیل و شکارچی قرار می گیرند و با به خطر انداختن جانشان مانع از کشته شدن آن ها می شوند.

حیات وحش چیزی است که دیگر تولید نخواهد شد و اگر از بین رفت هرگز جایگزینی نخواهد داشت. کسانی که از تخریب حیات وحش سود می برند نه تنها مرزها و اقتصاد را تضعیف می کنند، بلکه آنچه حق نسل های آینده است را از آنان می دزدند.

نویسنده: نیلوفر اسلامی حقیقت

نیلوفر اسلامی حقیقت
نیلوفر مدرک کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی دارد و تحصیلات تکمیلی را در رشته گرافیک دانشگاه الزهرا گذرانده. در زمینه تصویر سازی، نویسندگی و ترجمه فعالیت می کند و در واقع متخصص بازاریابی محتواست. با تولید و تصویر سازی متناسب محتوا، به بازاریابی محصولات کسب و کارهای آنلاین کمک می کند. اعتقاد دارد برنده بازی بهترین محتوا نیست، بلکه محتوایی است که به بهترین شکل انتشار پیدا می کند. عکاسی می کند و چند گالری عکس هم برگزار کرده. از دنیایی مد و تبلیغات لذت می برد و با مطالعه سعی می کند اطلاعاتش را در این زمینه بالا ببرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *