روز جهانی دامپزشکی
بامیلو بلاگ / گوناگون / روز جهانی دامپزشکی

روز جهانی دامپزشکی

در این روز فرقی نمی کند که یک حیوان خانگی داشته باشید و یا نداشته باشید. البته اگر یک حیوان خانگی داشته باشید و به آن علاقه مند باشید درک اهمیت این روز و این موضوع را برای شما دوچندان می کند، اما حتی اگر یکی از آن ها را ندارید باید بدانید که اگر علم دامپزشکی به پیشرفت امروزی نرسیده بود احتمالا در زمینه دام و بسیاری از موارد دیگر که با تغذیه ما و در کل، حتی با اقتصاد مرتبط هستند نیز تا این حد پیشرفت نمی کردیم. البته اهمیت این موضوع و این روز فراتر از تغذیه ما انسان هاست. در تقویم میلادی روز 9 دسامبر به عنوان روز جهانی دامپزشکی تعیین شده است. در ادامه مطلب همراه بامیلو بلاگ باشید، تا بیشتر در مورد این روز مهم بدانیم.

روز جهانی دامپزشکی

روز جهانی دامپزشکی مبارک

اگر بخواهیم به طور خلاصه به معرفی علم دامپزشکی بپردازیم، باید بگوییم که دامپزشکی شاخه ای از علم پزشکی است که به تشخیص، جلوگیری و درمان بیماری ها و دیگر مسائل درمانی حیوانات می پردازد. محدوده و دامنه علم دامپزشکی وسیع است و همه حیوانات اعم از وحشی و اهلی را پوشش می دهد.

در این میان اگر به حیوانات خانگی و نگهداری از آن ها علاقه دارید اما در انتخاب آن مشکل دارید خواندن مطلب چگونه یک حیوان خانگی انتخاب کنیم؟ را به شما پیشنهاد می کنیم.

روز جهانی دامپزشکی که امسال در تقویم شمسی در روز 18 آذر قرار گرفته است، در ابتدا برای حمایت و قدردانی از سازمان هایی مانند انجمن های دامپزشکی صورت می گیرد که تلاش های همیشگی برای توسعه امکانات و علم دامپزشکی از اهداف اصلی آن هاست. یکی دیگر از اهداف این سازمان ها و شرکت ها و انجمن ها اطمینان حاصل کردن از در دسترس بودن اطلاعات صحیح در اختیار دارندگان حیوانات خانگی و یا دام ها است تا بتوانند بهترین انتخاب ها را برای حیوانات خانگی و یا دام خود داشته باشند. این اطلاعات می تواند در زمینه داروهای مصرفی مورد نیاز برای این حیوانات باشد یا در مورد تهیه مواد غذایی مناسب برای آن ها باشد. این سازمان ها و انجمن ها لبه برنده علم دامپزشکی هستند.

روز جهانی دامپزشکی

تنها کافیست زندگی را بدون حیوانات تصور کنیم. طبیعی است که بخش های مهمی از زندگی ما به حیوانات گره خورده است. در این جا اهمیت وجود علم دامپزشکی و روز جهانی دامپزشکی مشخص می شود. رسالت روز جهانی دامپزشکی نیز شناساندن این علم و اهمیت آن به مردم و افزایش آگاهی در مورد این علم و کسانی است که در این راه تلاش می کنند و سعی می کنند که حیوانات را زنده نگه دارند.

بهترین و ساده ترین راه برای بیان اهمیت این علم این است که بگوییم که برای مثال اگر از بین نرفتن نسل یوزپلنگ ایرانی برای شما مهم است و در این مورد روشن فکر هستید، حتما باید روز جهانی دامپزشکی نیز برای شما حائز اهمیت باشد

روز جهانی دامپزشکی و دامپزشک

علم دامپزشکی در ایران

روز جهانی دامپزشکی و علم دامپزشکی در ایران

متاسفانه توجه به علم دامپزشکی و حیوانات در کشور ما بسیار کم است و به همین دلیل نیز اقبال عمومی به سمت تحصیلات آکادمیک نیز در این زمینه بسیار کم است. البته هنوز هم هستند کسانی که با عشق و علاقه در این راه قدم می گذارند و تمام توجه خود را به آن منعطف می کنند. آرمان اصلی این روز جهانی نیز حمایت از حیوانات و از این علم ارزشمند است. البته سرمایه گذاری در چنین زمینه هایی و توجه به این علوم، منافع اقتصادی فراوانی نیز برای اقتصاد کشور دارد.

دامپزشکان جسور، حامی حیوانات مظلوم

روز جهانی دامپزشکی و دامپزشکان جسور

روز جهانی دامپزشک همچنین برای تشکر از دامپزشکان جسوری است که حامی جان حیوانات هستند و در این راه از هیچ تلاشی دریغ نمی کنند و به طور مداوم در حال آموزش هستند تا بتوانند حیوانات را برای مدت های بیشتری زنده نگه دارند و از دام ها محافظت کنند.

روز جهانی دامپزشکی را چگونه جشن بگیریم؟

روز جهانی دامپزشکی مبارک باد

برای جشن گرفتن این روز تنها کافیست اگر دامپزشک یا دانشجوی دامپزشکی در اطرافیان خود می شناسید (به جای نا امید کردن آن ها در مورد وضعیت کنونی و گوشزد کردن در مورد آینده بد این رشته در کشورمان و تشویق آن ها به خواندن رشته هایی مانند پزشکی و یا دندان پزشکی) به آن ها بابت رشته تحصیلی یا تحصیلات آن ها تبریک بگویید و با احترام و عشق بیشتری با آن ها رفتار کنید. همچنین می توانید از دامپزشک حیوان خانگی خود تقدیر و تشکر کنید و یا هدیه ای به آن ها بدهید. در واقع با این کار آن ها ارزش این علم و این کار خود را بهتر در می یابند. این روز می تواند زمان خوبی برای یک تفریح خوب برای حیوان خانگی شما نیز باشد. حیوانات مهربانی را به خوبی می فهمند. اگر نمی توانید هیچ کدام از موارد بالا را انجام دهید، می توانید در مورد تحقیقات و یافته های جدید در این علم مطالعه کنید و یا دست کم آن ها را در اختیار دیگران قرار دهید. همچنین اگر دوست یا دوستانی دارید که حیوان خانگی دارند و یا حیوانات خانگی را دوست دارند، می توانید این مطلب را در اختیار آن ها قرار دهید.

روز جهانی دامپزشکی و درمان حیوانات

منبع: daysoftheyear

نویسنده: سید مهدی رئوف

سید مهدی رئوف
مهدی در دانشکده مدیریت خوانده است. او در زمینه تولید محتوا تجربه خوبی دارد. چهار سال تالیف و ترجمه در وبسایت های معتبر در زمینه های وب، سبک زندگی، فناوری، خودرو، مد و زیبایی از تجربیات حرفه ای مهدی در وب هست. علاقه به تولید محتوای باکیفیت برای مخاطب چند سالی است که در وجود او رخنه کرده. از علایق اصلی او می توان به مطالعه مقالات مرتبط با فناوری و استفاده از گجت های هوشمند اشاره کرد. به نظر مهدی پینتبال یک تفریح بی نظیر و یک ورزش فوق العادست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *