روز تصمیم گیری
بامیلو بلاگ / گوناگون / روز جهانی تصمیم گرفتن

روز جهانی تصمیم گرفتن

قدرت تصمیم گیری یکی از معدود ویژگی هایی است که انسان را از دیگر موجودات تمایز می دهد. با توجه به اهمیت تصمیم گیری و قدرت تصمیم گیری، وجود یک روز رسمی برای آن دور از انتظار نیست. البته دیگر با وجود این روز خیالمان راحت شد که حتی یک مورد نیز از قلم نیفتاده است و هرآنچه که شما در مورد آن فکر کنید در تقویم، یک روز رسمی برای خود دارد. هرساله روز 31 دسامبر روز تصمیم گیری است. این رویداد در تقویم شمسی در روز 10 دی قرار گرفته است.

روز تصمیم گیری : انسان قاطعی هستید؟

روز جهانی تصمیم گیری - آیا انسان قاطعی هستید؟

آیا شما انسان قاطعی هستید؟ قاطع بودن در این روزگار دل و جرات زیادی می طلبد. البته که قاطع بودن گاهی بسیار خوب است. اگر قصد دارید عادتی را ترک کنید یا اگر قصد تغییر شغل یا رشته تحصیلی خود را دارید، یا هر موضوع دیگری که نیاز به یک تصمیم قاطع دارد، این روز بهترین روز است تا ذهنتان را مرتب کنید و تصمیم نهایی را بگیرید. لطفا این بار منتظر شنبه مورد نظر نمانید، چون شنبه حتی حس و حال فکر کردن به تصمیم خود را هم نخواهید داشت. روز تصمیم گیری روزی برای ترک ترس از تصمیمات و یا ابهام در مورد آن و انجام آن است. اگر در وضعیت ترس و شک قرار دارید، مقداری به آن فکر کنید و با قدرت تصمیم بگیرید و دیگر به نتیجه فکر نکنید. این روز، روز شجاعت در تصمیم گیری و تمام کردن کار و انجام دادن امور است.

چرا 31 دسامبر روز تصمیم گیری است؟

روز تصمیم گیری

احتمالا این روز به این علت در این تاریخ قرار گرفته است که 31 دسامبر آخرین روز سال میلادی و در آستانه سال جدید است، به این معنا و این تعبیر که باید تصمیمات خود را برای سال جدید بگیرید و برنامه ها، اهداف و دیگر مسائل مربوط به سال آینده را تعیین کنید و در مورد آن ها تصمیم بگیرید. نام این روز که روز تصمیم گیری است، از عبارت Make Up Your Mind Day که یک عبارت و اصطلاح انگلیسی است گرفته شده است.

امروزه تصمیم گیری آسان تر شده است یا سخت تر؟

روز تصمیم گیری و عوامل موثر بر تصمیم
عوامل مختلفی می توانند در تصمیم های ما تغییر ایجاد کنند. این عوامل شامل عدم یقین از نتیجه دلخواه، نگرانی از ریسک بالای نتایج، وجود گزینه های متعدد، گیج شدن، مسائل شخصی و مواردی از این دست باشد.

در این روزگار بشر به دانش و اطلاعات بیشتری دسترسی دارد. منابع اطلاعاتی فراوان اند و در انسان به تصمیم گیری بهتر کمک می کنند. این اطلاعات می توانند در قالب اطلاعات خام در اختیار ما باشند و یا مانند یک نرم افزار و یا یک سیستم اطلاعاتی به ما در تصمیم گیری کمک کنند. برای مثال یک نرم افزار که رستوران های اطراف شما را به شما نشان می دهد، می تواند مثالی ساده برای این مورد باشد. این نرم افزار به شما در مورد این که شام امشب را از کجا تهیه کنید مشورت می دهد.

در دوره کارشناسی از یکی از استاد ها شنیدیم که ایشان برای پایان نامه دوره ارشد خود یک سیستم اطلاعاتی طراحی کرده بود که به پزشکان در تصمیم گیری در مورد روش و نحوه درمان انواع سرطان، با توجه به شرایط بیمار کمک میکرد. این سیستم اطلاعاتی به کمک پردازش اطلاعات مختلف در مورد سابقه بیمار و شرایط بدنی و تمام شرایط دیگر بهترین تصمیم را در مورد روش درمان بیمار ارائه می کرد و پزشک می توانست با کمک گرفتن از این سیستم و اطلاعات آن در مورد روش مورد نظر برای درمان بیماری سرطان بیمار تصمیم بهتری بگیرد

امروزه شرایط به نحوی است که امکان کنترل خروجی و نتیجه تصمیم ها دشوار تر شده است و ممکن است نتایج دقیقا آن چیزی نباشد که انتظار آن را داریم. علت آن ها نیز می تواند عواملی محیطی بیشتر و فعال تر باشد. بنابراین اگر قصد دارید تصمیمی بگیرید، کمی از منابع اطلاعاتی مرتبط با موضوع مورد نظر خود استفاده کنید و بعد از آن با خیالی راحت تر تصمیم نهایی خود را بگیرید.

تصمیم گیری بهتر فراگرفتنی است

روز تصمیم گیری و اهمیت تصمیم گیری

ممکن است شما به طور طبیعی انسان قاطعی نباشید، اما می توانید یاد بگیرید که چطور تصمیماتی خوب، سریع و بدون اضطراب و دلهره بگیرید. متخصصان به این نتیجه رسیده اند که قاطع بودن بهتر از قاطع نبودن است. می توانید با اطلاعاتی که در اختیار دارید اضطراب خود را کمتر کنید، مطمئن تر شوید و با آغوشی باز پذیرای ریسک مورد نظر باشید. البته اگر اطلاعات واقعا در حدی منطقی کافی نبود این ممکن است در حکم زدن دل به دریا و چیزی در مایه های تیری در تاریکی باشد که این اصلا خوب نیست. بنابراین بهتر است قاطعیت را از کارهای کوچک و موارد ساده تر شروع کنید. البته واضح است که قاطعیت باید با عقلانیت همراه باشد. برای اینکه بتوانید قاطع باشید و قاطعیت را تمرین کنید، باید به حس دلشوره و استرس غلبه کنید.

گرامیداشت روز تصمیم گیری

گرامیداشت روز تصمیم گیری

بهترین کاری که می توانید در این روز انجام دهید این است که تصمیم نهایی خود را بگیرید. گاهی در بعضی موارد تصمیم خود را می گیریم اما در انجام آن تردید داریم. وقتش است که تردید نکنید و کار را عملی کنید و دیگر نگران نتیجه نباشید.

کار خوب دیگری که می توانید در روز تصمیم گیری انجام دهید شروع تمرین است. تمرین کنید تا بتوانید سریع تصمیم بگیرید و از آن پشیمان نشوید. می توانید برای تمرین کارهای زیادی انجام دهید. برای مثال دفعه بعدی که قصد رفتن به رستوران برای صرف غذا داشتید، زمان محدودی برای انتخاب غذا از منو برای خود تعیین کنید. البته این را نیز می دانیم که ترک یک عادت به آسانی گفتن آن نیست و نیاز به تمرین زیادی دارد. بنابراین اگر عادت دارید که در تصمیم گیری تردید کنید، راه خیلی آسانی در  پیش رو ندارید.

تفکر بیش از حد برای تصمیم گیری
بهتر است دست از فکر کردن بیش از حد بردارید، تصمیم بگیرید و تصمیم خود را عملی کنید

آیا می دانستید که طبق تحقیقات انجام شده تمرکز بیش از حد و تفکر بیش از اندازه در تصمیم گیری باعث می شود عملکرد ذهن برای انجام امور دیگر کاهش پیدا کند؟ تفسیر این موضوع این است که بهتر است عملگرا باشید، به این معنا که به جای اینکه ذهن خود را مدام درگیر تصمیم گیری کنید زودتر تصمیم بگیرید و بهتر و بیشتر عمل کنید. همین تغییر کوچک می تواند تا حد زیادی روند زندگی شما را تغییر دهد و از میزان پشیمانی از تصمیمات شما بکاهد. تصمیم خوبی که درست انجام نشود می تواند تاثیر معکوس داشته باشد.

می توانید یک لیست از مواردی که باید در مورد آن ها تصمیم بگیرید تهیه کنید و در مورد آن ها فکر کنید. هر کدام از آن ها که تصمیمی درباره آن گرفتید را از لیست خط بزنید و دیگر به آن برنگردید.

در آخر باز هم پیشنهاد می کنیم که تصمیم خود را بگیرید. شاید ماجرای انتخاب شما سخت تر از انتخاب میان قرص آبی و قرمز در فیلم ماتریکس نباشد.

منبع: timeanddate – daysoftheyear

نویسنده: سید مهدی رئوف

سید مهدی رئوف
مهدی در دانشکده مدیریت خوانده است. او در زمینه تولید محتوا تجربه خوبی دارد. چهار سال تالیف و ترجمه در وبسایت های معتبر در زمینه های وب، سبک زندگی، فناوری، خودرو، مد و زیبایی از تجربیات حرفه ای مهدی در وب هست. علاقه به تولید محتوای باکیفیت برای مخاطب چند سالی است که در وجود او رخنه کرده. از علایق اصلی او می توان به مطالعه مقالات مرتبط با فناوری و استفاده از گجت های هوشمند اشاره کرد. به نظر مهدی پینتبال یک تفریح بی نظیر و یک ورزش فوق العادست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *