بامیلو بلاگ / سبک زندگی / خود اشتغالی : راهکارهایی جذاب برای اینکه رئیس خودتان باشید

خود اشتغالی : راهکارهایی جذاب برای اینکه رئیس خودتان باشید

خوداشتغالی رؤیای بسیاری افراد است. به این معنی که شغل کنونی خود را رها کرده و برای خودتان کار کنید. دیگر چهارچوب های خشک و بی روح محیط کار رنگ می بازد. آن چیزی که به آن علاقه دارید را دنبال خواهید کرد. خود اشتغالی یا خویش فرمایی تعریف مشخصی دارد. شما به فرد خاصی وابسته نیستید. همه فعالیت های کاری را خودتان بر عهده می گیرید. مهم تر اینکه درآمد نهایی تمام و کمال به جیب خودتان سرازیر می شود.

اما سؤال اینجاست که چگونه می توان خود اشتغالی نمود؟ پاسخ ما این است که در ابتدا به علایق خود فکر کنید. در صورتی که مورد خاصی پیدا نکردید گزینه های جذابی برای شما مهیا کرده ایم. اگر دوست دارید رئیس خودتان باشید و کسی به شما امر و نهی نکند ادامه این مطلب را با بامیلو بلاگ همراه باشید.

پانسیون

شغل پانسیون

البته ممکن است این شغل برای همه افراد امکان پذیر نباشد. اگر صاحب یک خانه هستید و مهمتر اینکه در یک منطقه گردشگری قرار دارید، شانس به شما روی آورده است. اجاره پانسیون در کشور آمریکا رواج بسیاری دارد. این حرفه در آنجا تختخواب و صبحانه (Bed and breakfast) نام گرفته است. افرادی که می توانند یک یا دو اتاق خانه خود را به دیگران اجاره دهند می توانند برای خود اشتغالی اقدام کنند.

در حالت معمول فقط لازم است که اتاق که مجهز به امکانات رفاهی و سرویس بهداشتی است را با وعده صبحانه در اختیار مهمان خود بگذارید. این شیوه خود اشتغالی در شهرهایی که مهمان زیادی دارند بسیار پردرآمد است. البته پانسیون برای اجاره کوتاه مدت است. معمولاً از یک تا سه شب می توان پانسیون را اجاره کرد.

بلاگر و ولاگر

این شغل هنوز در کشور ما به خوبی جا نیفتاده است. همین عامل ممکن است باعث موفقیت شما باشد. به خاطر اینکه تعداد زیادی در این زمینه فعالیت ندارند. در کشورهای اروپایی و آمریکا بلاگر شغلی بسیار پردرآمد است. البته این کار مستلزم وقت و انرژی بیشتری نسبت به دیگر شغل هاست. هنگامی که مخاطب موردنیاز خود را پیدا کردید همه چیز تمام است. خود اشتغالی از طریق اینترنت ایده جذابی است. تنها چیزی که احتیاج دارید خرید یک دامنه اینترنتی، یک قالب وردپرس (WordPress) و فضایی (Host) برای بارگذاری اطلاعات است.

کافی است به توانایی های خود فکر کنید. در چه زمینه ای می توانید بنویسید؟ در چه زمینه ای تخصص دارید؟ هرآنچه که می دانید را به وبسایت خود منتقل کنید. هنگامی که مخاطب کافی پیدا کردید می توانید محتوای خود را پولی (Premium) عرضه کنید. همچنین جذب تبلیغات نیز می تواند راهکار مناسبی باشد.

از طرفی محتوای ویدیویی نیز درآمد بسیار خوبی خواهد داشت. اکنون در دیگر کشورها که وبسایت یوتیوب آزاد است شغل ولاگر (Vlogger) و یوتیوبر (Youtuber) رواج دارد. کار این افراد گرفتن ویدیو از فعالیت های روزانه و بارگذاری آن در یوتیوب است. تولید محتوای ویدیویی یک ایده جذاب و متنوع برای خود اشتغالی است. یوتیوب به ازای بازدید از ویدیوها و مشاهده تبلیغات به این افراد دستمزد پرداخت می کند. فعلاً در ایران چنین امکانی وجود ندارد. می توانید محتوای ویدیویی با ارزش تهیه کرده و پس از مدتی آن را از حالت رایگان خارج کنید.

مشاور املاک

برای خود اشتغالی در زمینه مشاور املاک دو خصوصیت نیاز دارید. وقت کافی و آداب معاشرت مهمترین ویژگی های لازم برای درآمد بالاست. مشاور املاک نیاز دارد که 7 روز هفته به صورت تمام وقت در دسترس باشد. نحوه صحبت کردن با مشتری و فروشنده به شیرینی معامله خواهد افزود.

بسته به شهر شما نرخ کمسیون دریافتی متفاوت خواهد بود. البته محل زندگی نیز اهمیت دارد. اگر در یک منطقه یا شهر ثروتمند زندگی کنید چند مورد مناسب در سال می تواند زندگی شما را تغییر دهد. تصور کنید که فروش یک خانه ویلایی بزرگ در شمال تهران به شما سپرده شود. گاهی اوقات می توان 1 درصد قیمت معامله را درخواست نمود. البته شاید این کار را بیشتر به دلالی تشبیه کنید تا خود اشتغالی اما درآمد آن مناسب خواهد بود.

برای یک خانه 5 میلیارد تومانی می توان حدود 50 میلیون تومان کمسیون طلب کرد. البته این موارد معمولاً به صورت نادر برای تازه کارها رخ می دهد مگر اینکه یک آشنای ثروتمند خود را در حال فروش خانه اش پیدا کنید. همه چیز امکان پذیر است!

خود اشتغالی در زمینه هنر و صنعت

اگر در یک زمینه خاص تخصص دارید امروز باید آن را توسعه دهید. گاهی اوقات یک هنر ساده می تواند زمینه ساز یک صنعت چند میلیارد تومانی شود. کافی است به هنر و مهارت خود اعتماد داشته باشید و پیشه خود اشتغالی خود را شروع کنید. اگر به ما اعتماد ندارید بهتر است این مطلب را مطالعه کنید. برخی از کارهای هنری نیاز به سرمایه اولیه دارند. در صورتی که فعالیت شما تولیدی باشد گرفتن یک وام خویش فرمایی کار دشواری نخواهد بود.

لوازم کادویی و گل و گیاه

بسته به نوع مشتری، این کار درآمد بسیار مناسبی خواهد داشت. معمولاً کادو و گل برای مناسبت ها و افراد خاص تهیه می شود. به همین دلیل روی این کادوها نمی توان قیمت مادی گذاشت! اگر بتوانید آثار هنری، جعبه های کادویی و گل های ساخت خودتان را نیز تولید کنید سود فروش شما چند برابر خواهد شد. با یک تیر دو نشان می زنید. هم خود اشتغالی می کنید و هم از فضای زیبای اطرافتان لذت می برید.

البته در زمینه گل و گیاه طبیعی مقداری دقت کنید. ممکن است به دلیل محیط نامناسب و عدم تجربه از این کار ضرر کنید.

مدیریت مراسم

مدیریت مراسم

برای این کار لازم نیست حتماً محل پذیرایی خود را داشته باشید. یا اینکه لوازم پذیرایی متعلق به خودتان باشد. تنها کاری که برای این ایده خود اشتغالی باید کرد اجاره یک دفتر کوچک و ثبت شرکت است. مدیریت مراسم مانند مشاور املاک نیاز به آداب معاشرت بالایی دارد. همچنین باید برای شرکت خود اندکی تبلیغات هم داشته باشید. می توانید شبکه های اجتماعی را امتحان کنید.

برخی افراد وقت و حوصله دویدن به دنبال رزرو مکان و امکانات مراسم خود را ندارند. کافی است شما همه این کارها را برایشان انجام دهید. امکانات، مکان و پذیرایی از دیگر شرکت ها، هزینه از مشتری و مدیریت و برنامه ریزی با شما خواهد بود.

مشاور دکوراسیون

مشاور دکوراسیون

برخی افراد سلیقه فوق العاده ای در اجرای دکوراسیون خانه دارند. مبلمان، تابلوهای تزئینی، کاغذ دیواری و دیگر لوازم خانه را می توان پیشنهاد داد. همیشه لازم نیست برای تغییر دکوراسیون و دمیدن روحی تازه به خانه لوازم جدیدی تهیه کرد. گاهی اوقات با چیدمان و طراحی دوباره لوازم، همه چیز تغییر می کند. کافی است هر چند وقت یک بار به خانه های مجلل (و متوسط) سر بزنید. پیشنهاد تغییر دکوراسیون بدهید و با همین کار درآمد خوبی داشته باشید.

البته پیشنهاد می کنیم مانند مدیر مراسم یک دفتر کوچک و شرکت خود را داشته باشید. در صورتی که بتوانید اعتماد آنها را به دست بیاورید می توانید شبکه مشتریان خود را گسترده کنید. معمولاً در مورد پیمان کار، از صاحب خانه سؤال می شود و او نیز شما را معرفی می کند. کارت ویزیت را فراموش نکنید. در فعالیت های خود اشتغالی باید متفاوت عمل کرد.

عکاسی

عکاسی

اگر به عکاسی علاقه مندید و سلیقه خوبی هم در گرفتن عکس دارید شروع کنید. از هر چیزی که بریتان جذابیت دارد عکس تهیه کنید. مهارت های عکاسی خود را تقویت کرده و بهترین عکس ها را گلچین کنید. این تصاویر گلچین را در وبسایت شخصی خود بارگذاری کنید. یک کارت ویزیت باکیفیت تهیه کرده و به افراد هدیه بدهید.

عکاسی مراسم و عکاسی کودکان می تواند درآمد بالایی داشته باشد. خود اشتغالی در زمینه عکاسی مراسم ممکن است کمی پیچیده باشد. برای پیشینه کاری از اقوام و فامیل خود شروع کنید. در ابتدا هزینه اندک بگیرید تا شبکه مشتریان شما افزایش یابد. پس از آن می توانید حرفه خود را کم کم با تهیه لوازم حرفه ای گسترش دهید. علاقه + درآمد = موفقیت

رمان نویسی

رمان نویسی

بیشتر فیلم های موفق بر اساس یک رمان نوشته شده اند. اگر ذهن خلاق و قلم پویایی دارید شروع کنید. ایده های خود را روی کاغذ بیاوید و رمان خود را بنویسید. اگر در این زمینه تخصص یا مطالعه دارید احتمال موفقیت شما بسیار بیشتر است.

شاید در جهان امروز نوشتن رمان برای کسب درآمد زیاد عملی نباشد. از طرفی ممکن است رمان شما مورد توجه یک ناشر بزرگ قرار گرفته و درآمد بسیار خوبی کسب کنید. تا زمانی که قلم به دست نگرفته اید هیچ چیز مشخص نخواهد شد. همین امروز شروع کنید.

منبع: purewow

نویسنده: هادی ملکی

هادی فعالیت حرفه‌ای خود را در سطح وب از سال 1390شروع کرد. در زمینه‌ سبک زندگی، دیجیتال مارکتینگ، سخنوری، آی‌تی، زبان انگلیسی و کروماکی تخصص داشته و تناسب اندام جزو علایق اصلی وی بشمار می‌رود. در این راستا کاهش وزن 35 کیلوگرم در یک سال از افتخارات او محسوب می‌شود. هادی معتقد است زبان طنز مؤثرترین زبان انتقال اطلاعات است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *