بامیلو بلاگ / راهنمای خرید / راهنمای خرید پیچ‌گوشتی الکتریکی : ویژگی و انواع پیچ‌گوشتی‌های شارژی

راهنمای خرید پیچ‌گوشتی الکتریکی : ویژگی و انواع پیچ‌گوشتی‌های شارژی

پیچ‌گوشتی های الکتریکی یا شارژی از ابتدای زمان حضور خود در بازار، خیلی از کارها را برای ما راحت‌تر کرده‌اند. همچنین این ابزارهای کوچک می‌توانند در امر صرفه‌جویی در زمان نیز کمک‌های بزرگی برای ما باشند. اما تفاوت‌های بسیاری میان انواع مختلف این پیچ‌گوشتی‌ها وجود دارد و قیمت آن‌ها نیز از زیر صد هزار تومان شروع و تا کالاهای میلیونی ادامه دارد. ما در این مقاله سعی خواهیم کرد تا شمارا با انواع مختلف آن‌ها آشنا کنیم تا بتوانید با توجه به نیازهای خود بهترین انتخاب را داشته باشید.

پیچ‌گوشتی‌ الکتریکی ساده

راهنمای خرید پیچ‌گوشتی الکتریکی : ویژگی و انواع پیچ‌گوشتی‌های شارژیساده‌ترین نوع پیچ‌گوشتی الکتریکی هستند و ظاهری بسیار شبیه به پیچ‌گوشتی‌های کلاسیک دارند. آن‌ها از منبع تغذیۀ 3.6 یا 4 ولتی استفاده می‌کنند و فقط برای باز و بست کردن پیچ‌های کوچک طراحی شده‌اند و قدرت زیادی ندارند.

پیچ‌گوشتی نیمه حرفه ای (Impact driver)

راهنمای خرید پیچ‌گوشتی الکتریکی : تفاوت‌های مهم، ویژگی‌های اساسیمدل (Impact driver) نوع قدرتمندتر پیچ‌گوشتی‌های الکتریکی هستند و برای باز و بست کردن پیچ‌های بزرگ‌تر و درآوردن پیچ‌های خراب و فرسوده استفاده می‌شوند.

دریل گوشتی‌ (Drill driver)

راهنمای خرید پیچ‌گوشتی الکتریکی : تفاوت‌های مهم، ویژگی‌های اساسینوع دیگری از این پیچ‌گوشتی‌ها وجود دارند که علاوه بر عمل باز و بسته کردن پیچ‌ها می‌توانند به‌عنوان دریل نیز در خدمت شما باشند. این تغییر کاربری می‌تواند به‌سادگی توسط عوض کردن سَری آن‌ها انجام شود. این نوع پیچ‌گوشتی‌ها علاوه بر راحتی بسیار زیادی که در اختیارتان قرار می‌دهند می‌توانند در هزینه‌های مختلف نیز باعث صرفه‌جویی بشوند.

پیچ‌گوشتی سیم‌دار یا شارژی؟

درست مانند هر وسیلۀ الکتریکی دیگر، نمونۀ سیم‌دار پیچ‌گوشتی‌های شارژی نیز نیروی بیشتری نسبت به نمونه‌های شارژی آن دارد. اما مسئله اینجاست که گاهی دست‌وپا گیر نبودن ابزار می‌تواند مهم‌تر از قدرتمند بودن آن باشد.

راهنمای خرید پیچ‌گوشتی الکتریکی : ویژگی و انواع پیچ‌گوشتی‌های شارژیالبته در حال حاضر بیشتر نمونه‌ها موجود در بازار از نوع شارژی هستند. ولتاژ بالاتر به این معناست که شما زودتر و راحت‌تر کار خود را به پایان خواهید رساند. البته باطری سنگین‌تری خواهید داشت. فاکتور دیگری که در هنگام خرید این محصولات باید حتماً به آن توجه کنید، تعداد دور در دقیقۀ آن‌هاست. این فاکتور که به علامت اختصاری (rpm) نمایش داده می‌شود. بیانگر آن است که موتور پیچ‌گوشتی الکتریکی شما در هر دقیقه چند بار به دور خود می‌چرخد.

سرعت

راهنمای خرید پیچ‌گوشتی الکتریکی : تفاوت‌های مهم، ویژگی‌های اساسیاگر پیچ‌گوشتی الکتریکی‌ای که می‌خرید از قابلیت تنظیم سرعت بهره‌مند باشد شما کنترل بیشتری در باز و بسته کردن پیچ‌های مختلف خواهید داشت و سرعت دستگاه را با توجه به نیاز خود تنظیم خواهید کرد. لازم است بدانید تمامی پیچ‌گوشتی‌های الکتریکی موجود در بازار قابلیت این را دارند که با یک کلید جهت چرخش خود را عوض کنند تا شما بتوانید در صورت نیاز پیچ‌ها را باز کنید.

کنترل گشتاور (Torque control)

همچنین شما می‌توانید میزان گشتاور یا همان قدرت چرخش پیچ‌گوشتی تان را نیز بسته به نیاز خود تغییر دهید. پیچ‌های بزرگ و سنگین‌تر درست برخلاف پیچ‌های ظریف و سبک احتیاج به گشتاور بالاتری برای باز یا بسته شدن دارند.

قفل محور (Spindle lock)

بعضی از نمونه‌ها موجود در بازار این قابلیت را در اختیار شما قرار می‌دهند تا بتوانید به هنگام تمام شدن شارژ باطری محور چرخندۀ پیچ‌گوشتی را قفل کرده و به‌عنوان یک پیچ‌گوشتی دستی از آن استفاده کنید.

دسته

راهنمای خرید پیچ‌گوشتی الکتریکی : تفاوت‌های مهم، ویژگی‌های اساسییک دستۀ مناسب که از جنس لاستیک مرغوب ساخته شده باشد می‌تواند هنگام باز یا بسته کردن پیچ‌های بزرگ کمک بزرگی برای شما باشد و دیرتر باعث خسته شدن دستانتان بشوند. مزیت دیگر آن، سهولت کار برای دستی است که عرق کرده.

لوازم دیگر

شما می‌توانید همراه بعضی از انواع پیچ‌گوشتی‌ یک ست از سَری‌های مختلف را دریافت کنید. همچنین در کنار انواع کیف دار و بدون کیف نمونه‌هایی وجود دارند که مجهز به یک چراغ کوچک هستند تا بتوانید با دقت بالاتری اقدام به باز یا بسته کردن پیچ‌ها بکنید.

چه برندی؟

از جمله بهترین برندها و کالاهای موجوداین پیچ‌گوشتی‌ها می توان به Bosch, Dewalt, AEG, Ronix, Tosan, Hitachi ، Metabo و Trotecاشاره کرد.

 

منبع: which.co.uk

نویسنده: مصطفی ولی پور

مصطفی، مقاله‌نویس و مترجم، فارغ التحصیلِ رشتۀ مترجمی زبان انگلیسی است و دنیای موفقیت، فناوری و خودرو سه موردی هستند که محوریت مقاله های تالیف شده توسط او را شکل می دهند. هنر بخش جدایی ناپذیر زندگی مصطفی است و نوازندگی، عکاسی، تصویرسازی، طبیعت گردی و کمپینگ مهم ترین تفریحات او را تشکیل می دهند. او عاشق ورزش است و ورزش هایی از جمله شنا و یوگا همیشه در برنامۀ او جایگاه ثابتی دارند. به نظر مصطفی "خوشحال بودن" بالاترین درجۀ موفقیت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *