لوازم جانبی عکاسی
بامیلو بلاگ / راهنمای خرید / راهنمای خرید لوازم جانبی عکاسی

راهنمای خرید لوازم جانبی عکاسی

همه می‌دانیم که با در اختیار داشتن لوازم جانبی عکاسی مناسب این امکان برایتان وجود خواهد داشت که عکس‌های زیباتری خلق کنید. سه‌پایه، لنز، کارت‌ حافظه و کیف‌ دوربین از جملۀ ضروری‌ترین لوازم جانبی برای عکاسی به شمار می‌روند. در این مقاله به بررسی ضرورت هریک از این لوازم خواهیم پرداخت و چند نمونه از بهترین‌های آن را که در بازار کشورمان موجود است معرفی خواهیم کرد.

لوازم جانبی عکاسی : سه‌پایه

اگر شما از آن دسته کسانی هستید که به عکاسی از راه دور علاقه دارید و لنزهای سوپرزوم همیشه گزینه‌های هوس‌برانگیزی برایتان محسوب می‌شوند حتما تجربه کرده‌اید که با کلی مشقت از یک سوژۀ بکر در دوردست عکاسی کرده‌اید و هنگام مرور عکس‌ها دیده باشید که عکس‌ مذکور کمی تار شده است. این یکی از مواردی است هر عکاسی هنگام مواجهه با آن آرزو می‌کند که ایکاش از یک سه‌پایه استفاده کرده بود. عکاسی درنورهای کم و یا با سرعت شاتر پایین، عکاسی از مراسم آتش‌بازی، پاناروماها و پرتره‌های خانوادگی (از آن نوعی که خودتان هم در عکس باشید) همگی از مواردی هستند که نیاز به سه‌پایه را تبدیل به یک نیاز اساسی می‌کنند.

اصلاً یکی از دلایلی که بیشتر دوربین‌ها و لنزهای امروزی با لرزش‌گیر اپتیکال ارائه می‌شوند هم همین است. اما مسئله این است که لرزش‌گیرهای مختلفی هم که در دوربین یا لنزها تعبیه می‌شوند چندان گزینه‌های قابل اعتمادی نیستند و اینجاست که سه‌پایه‌ها همچنان یک سر و گردن بالاتر از آن‌ها خودنمایی می‌کنند. در ادامه به مهم‌ترین نکاتی که هنگام خرید سه‌پایه باید مدنظر داشته باشید می‌پردازیم.

اندازۀ جمع شده

این فاکتور همانطور که از نامش پیداست اندازۀ سه‌پایه را در حالتی که پایه‌ها در هم جمع شده‌اند نشان می‌دهد. اهمیت این موضوع زمانی به اوج خود می‌رسد که  اهل سفر باشید و یا به هر دلیلی احتیاج به این داشته باشید که سه‌پایۀ خود را دائم با خود حمل کنید. پس ضروری است که هنگام خرید حتما از این عدد و همخوانیِ آن با نیازهای خود مطمئن شوید.

اندازه

این فاکتور هم اندازۀ سه‌پایه در باز ترین و بلندترین حالت خود را نشان می‌دهد که باید هنگام خرید حتماً با آن توجه کنید.

تحمل وزن

این مورد هم اگرچه معمولا مورد توجه قرار نمی‌گیرد امااهمیت بسیار بالایی دارد و بی توجهی به آن ممکن است برایتان پشیمانی به بار بیاورد. این موضوع به خصوص زمانی خودنمایی می‌کند که صاحب یک دوربین دی‌اس‌ال‌آر سنگین و یا لنزهای سوپرزوم آنچنانی باشید. به بیانی دیگر اگر وزن دوربین و لنز شما از میزان تحمل سه‌پایه‌تان بیشتر باشد این امکان وجود دارد که دوربین و سه پایه به راحتی روی زمین افتاده و آسیب جدی ببیند.

لوازم جانبی عکاسی : لنز

لوازم جانبی عکاسیلنز ها دسته‌ای از لوازم جانبی عکاسی هستند که اهمیت آن‌ها اگر از خود دوربین بیشتر نباشد کمتر هم نیست. دوربین‌های کامپکت قابلیت تعویض لنز را ندارند اما اگر صاحب یک دوربین DSLR و یا یکی از انواع Mirrorless هستید قطعا به خوبی از میزان اهمیت لنز و تاثیری که این وسایل نسبتاً جانبی بر کیفیت عکس‌هایتان می‌گذارند آگاه هستید. درمورد لنزها چند فاکتور بسیار حیاتی وجود دارد که بهتر است قبل از خرید یک نمونۀ جدید حتماً از ان‌ها آگاهی داشته باشید:

فاصلۀ کانونی

فاصلۀ کانونی درواقع معرف زاویه دید لنز است و عددی است که بر حسب میلی‌متر ذکر می‌شود. هرچقدر این کمتر باشد لنز زاویه دید بازتری خواهد داشت و برعکس، بالا بودن این عدد تصویر تله تری را در اختیارتان قرار خواهد داد. لنزهایی وجود دارند که فاصلۀ کانونی ثابتی دارند و در مقابل انواع محبوبی هم وجود دارند که زاویه دید متغیر دارند و به لنزهای زوم معروف هستند. عدد مربوط به فاصلۀ کانونی لنزهای زوم به جای یک عدد با دو عدد نمایش داده می‌شود که یکی معرف کمترین و دیگری معرف بیشترین فاصلۀ کانونیِ آن لنز است. برای مثال لنز 18-55 یکی از معروف ترین و محبوب‌ترین لنزها در میان دارندگان دوربین‌های DSLR محسوب می‌شود. البته از ذکر این نکته نباید غافل شویم که لنزهای با فاصله کانونی ثابت کیفیت بالاتری دارند اما لنزهای زوم در مقابل راحتی بیشتری را فراهم می‌کنند.

دیافراگم

یکی دیگر از عوامل خیلی مهم هنگام خرید لنز مربوط به عدد دیافراگم آن می‌شود. دیافراگم درواقع مجموعه‌ای از چندین صفحۀ فلزی کوچک است که وظیفۀ میزان نور عبوری از لنز را به عهده دارد. این صفحه‌های فلزی به گونه‌ای آرایش یافته‌اند که به واسطۀ تغییر حلقۀ تنظیم قادر خواهند بود روزنۀ مرکزی میان خود را کوچک یا بزرگ‌تر کنند و بدینوسیله میزان نور عبوری را کنترل کنند. در مواقعی که نور بیش از حد نیاز وارد لنز شود صفحات فلزی دیافراگم در هم فرو می‌روند و نور کمتری به سمت حسگر هدایت می‌کنند و برعکس زمانی که احتیاج به نور بیشتری باشد از هم باز شده و میزان نور ورودی به حسگر را به حداکثر می‌رسانند. عدد دیافراگم معمولاً عددی میان 1.4 تا 22 است که با قرار گرفت یک “F” در پشت آن مشخص می‌شود و معرف بازترین حالت آن است. هرچه این عدد کوچک‌تر باشد یعنی دیافراگم بازتر و در نتیجه دریافت نور بیشتر خواهد بود، همچنین کنترل عمق میدان با چنین لنزی بسیار بهتر صورت خواهد گرفت و البته قیمت آن لنز بیشتر خواهد بود.

لوازم جانبی عکاسی : کارت حافظه

لوازم جانبی عکاسیطبیعی است که هرچه رزولوشن عکس‌های گرفته شده توسط دوربین شما بیشتر باشد به فضای بیشتری برای ذخیرۀ آن‌ها احتیاج خواهید داشت. گاهی ممکن است اندازۀ هر کدام از عکس‌هایی که می‌گیرید به  بیش از 20 مگابایت برسد که یک حافظۀ بسیار پرظرفیت و البته پرسرعت برای ذخیرۀ چنین عکس‌هایی نیاز خواهد بود. در حال حاضر عمدۀ دوربین‌هایی که در بازار موجود هستند یا از کارت‌ها حافظۀ نوع SD استفاده می‌کنند و یا اگر دوربین حرفه‌ای تری باشند به نمونه‌های CF یا همان Compact Flashها مجهز هستند.

عمده‌ترین تفاوت این دو نوع کارت حافظه مربوط به ظرفیت آن‌ها، سرعت خواندن و نوشتن و البته حجم ظاهری آن‌ها می‌شود. حافظه‌های CF اگرچه حجم و وزن بالاتری نسبت به نمونه‌های SD دارند اما از سرعت خواندن و نوشتن بالاتری برخوردار هستن و گزینه‌های مناسب‌تری برای استفاده در دوربین‌های حرفه‌ای به شمار می‌روند. این نوع کارت‌های حافظه به لحاظ حجم نیز در ردۀ بالاتری نسبت به نمونه‌های SD قرار می‌گیرند و البته دوام بالاتری نیز در مقابل حرارت‌های بالا و یا سرمای شدید دارند. البته امروزه نمونه‌های SD به سرعت در حال پیشرفت هستند و بیش از پیش در حال تلاشند تا خود را به حافظه‌های CF برسانند و بعید نیست که به زودی شاهد ادغام امکانات فوق‌العاد CFها با اندازۀ کوچک  SD ها باشیم.

لوازم جانبی عکاسی : کیف دوربین

لوازم جانبی عکاسیاگرچه انواع مختلفی از کیف‌های دوربین همچون نمونه‌های دوشی و کمری در بازار وجود دارد اما سال‌هاست که نمونه‌های کوله پشتی به دلیل فضای بیشتری که در اختیار قرار می‌دهند از بیشترین محبوبیت میان عکاسان برخوردار هستند. هنگام خرید کوله‌های دوربین عکاسی بهتر است پیش از ظاهر به نکاتی همچون برخورداری از جای کافی، دسترسی آسان در حالت‌های مختلف، بهره‌مند بودن از کاور باران، استفاده از زیپ‌های مرغوب و همچنین مجهز بودن کوله به پایه های پلاستیکی برای جلوگیری از نفوذ رطوبت از کف به داخل آن توجه کنید.

نویسنده: مصطفی ولی پور

مصطفی، مقاله‌نویس و مترجم، فارغ التحصیلِ رشتۀ مترجمی زبان انگلیسی است و دنیای موفقیت، فناوری و خودرو سه موردی هستند که محوریت مقاله های تالیف شده توسط او را شکل می دهند. هنر بخش جدایی ناپذیر زندگی مصطفی است و نوازندگی، عکاسی، تصویرسازی، طبیعت گردی و کمپینگ مهم ترین تفریحات او را تشکیل می دهند. او عاشق ورزش است و ورزش هایی از جمله شنا و یوگا همیشه در برنامۀ او جایگاه ثابتی دارند. به نظر مصطفی "خوشحال بودن" بالاترین درجۀ موفقیت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *