خرید لامپ
بامیلو بلاگ / راهنمای خرید / راهنمای خرید لامپ

راهنمای خرید لامپ

زمانی که ادیسون شاهد مرگ مادرش در اتاق عمل به دلیل نبود نور کافی بود، فکر نمی کرد اختراع او سال ها بعد جزئی جدایی ناپذیر از زندگی تمام مردم جهان شود. شاید لامپ و روشنایی که ادیسون به دنیا هدیه داد بزرگترین هدیه یک فرد به جهان باشد. پس از لامپ رشته ای و معمولی که ادیسون اختراع کرد، مدل های متفاوت، کم مصرف و با رنگ های متنوع راهی بازار شده است. شاید موقع خرید لامپ برای اتاق یا منزل خود با مشکل مواجه شوید. از این رو اگر قبل از خرید به دنبال اطلاعاتی بیشتر جهت خرید مطمئن و آگاهانه هستید، در مطلب راهنمای خرید لامپ با ما همراه باشید.

راهنمای خرید انواع لامپ

کاملترین راهنمای خرید لامپ

در سال 1880 بود که توماس ادیسون (Thomas Edison) لامپ رشته ای که تا سالیان طولانی روشنایی بخش خانه های ما بود را اختراع کرد. البته قبل از او ویلیام سایر این لامپ را اختراع کرده بود اما رشته زغالی که ادیسون اختراع کرد باعث کارکرد صحیح آن شد؛ لذا امروزه ما مخترع برق را ادیسون می دانیم.

شاید امروزه ده ها مدل لامپ مختلف در بازار موجود باشد. با این وجود آنچه که در بیشتر خانه به چشم می خورد در 3 نوع رشته ای، لامپ کم مصرف و لامپ ال ای دی خلاصه می شود.

1- لامپ رشته ای

جامع ترین راهنمای خرید لامپ

لامپی که ادیسون تولید کرد لامپ رشته ای زغالی بود که امروزه با رشته های تنگستن تعویض شده است. با اینکه لامپ های رشته ای پرمصرف ترین نوع لامپ بشمار می روند اما به لحاظ امنیت و حفظ محیط زیست در رده ی اول قرار دارند.

لامپ های رشته ای از یک حباب دارای خلأ تشکیل شده اند و رشته های آن نیز از جنس تنگستن هستند. قیمت این لامپ ها از دیگر لامپ ها کم تر است و نور تولید شده آنها زرد است.

2- لامپ کم مصرف

راهنمای خرید لامپ کم مصرف

لامپ فلورسنت در ایران با عنوان لامپ کم مصرف و مهتابی شناخته می شوند. لامپ های مهتابی همان لامپ های تیوبی و بزرگی هستند که امروزه در کمتر جایی استفاده می شوند. این لامپ ها را لامپ فلورسنت می نامند.

نوع دیگری از این لامپها که نوع کوچکتر و البته فشرده فلورسنت هستند، لامپ «فلورسنت فشرده» یا همان کم مصرف نام دارند. طی چند سال گذشته تبلیغات گسترده ای برای استفاده از لامپ های کم مصرف صورت گرفت. لامپ هایی که به علت دارا بودن بخار جیوه، پس از شکستن، جدای از احتمال بروز مشکلات جدی برای سلامت افراد، به شدت نیز برای محیط زیست خطرناک هستند.

اهمیت میزان نور لامپ در راهنمای خرید لامپ

البته جدای از قیمت بیشتر، این لامپ ها میزان مصرف کمتری دارند. به همین دلیل بود که برای آنها تبلیغات بسیار زیادی صورت گرفت؛ بدون اینکه مشکلات ناشی از بخار جیوه برای سلامت انسان و محیط زیست لحاظ شود. البته تا زمانی که شیشه این لامپ ها سالم باشد مشکلی به وجود نمی آید. به محض شکستن شیشه بخار جیوه در محیط پخش می شود. لامپ های مهتابی (تیوبی) نیز همین مشکل را دارند.

راهنمای خرید لامپ بادوام

هنگام استفاده از لامپهای کم مصرف و مهتابی یک نکته اساسی را به خاطر داشته باشید. روی شیشه این لامپ ها یک لایه فسفر وجود دارد. این لایه فسفر برای این است که نور فرابنفش تولید شده ناشی از برانگیخته شدن بخار جیوه به نور مرئی تبدیل شود. با این اوصاف پس از اینکه این لایه از بین برود قدرت لامپ کم می شود. وحشتناک این است که با از بین رفتن این لایه، نور فرابنفش سرطان زا به صورت مستقیم وارد اتاق می شود. لذا لامپ هایی که بخشی از لایه فسفر آنها از بین رفته است را بلافاصله تعویض کنید.

3- لامپ ال ای دی

راهنمای خرید لامپ ال ای دی

امروزه پرکاربردترین لامپ موجود، لامپ ال ای دی است. لامپ های ال ای دی مصرف بسیار کمی دارند و امنیت بیشتری نسبت به لامپ های کم مصرف دارند. نور لامپ ال ای دی نیز توسط بخار جیوه تولید می شود اما این لامپ ها از نوعی پلاستیک ساخته می شوند و احتمال شکستن آنها بسیار پایین است.

لامپ ال ای دی به لحاظ مصرف نیز از دیگر لامپها کم مصرف تر است. تنوع رنگ آنها نیز بیش از دیگر لامپ ها است. امروزه لامپ های ال ای دی رنگی با قابلیت کنترل رنگ در بازار موجود است که به زیبایی و دکوراسیون خانه شما کمک بسیاری خواهد کرد.

طیف گسترده ای از طراحی نیز برای این لامپ ها موجود است. لامپ های شمعی، هالوژنی و حبابی بخشی از این طراحی ها هستند.

4- دمای رنگ لامپ

راهنمای خرید لامپ و توجه به رنگ لامپ

لامپ های رشته ای همان طور که اطلاع دارید زردرنگ هستند. لامپ های فلورسنت نیز بیشتر به 2 نوع زرد و سفید تقسیم می شوند. همان طور که اشاره شد لامپ های ال ای دی نیز توان ایجاد بیشتر رنگ ها را دارند. با این وجود پرکاربردترین انواع آن سفید و زرد هستند.

رنگ لامپ ها با توجه به دمای رنگ نور تولید شده آنها تعیین می شود. معمولاً 3 نوع دمای رنگ آفتابی، خنثی و مهتابی داریم. نور خنثی به نور روز نیز شهرت دارد. با این وجود در بیشتر فروشگاه ها 2 نوع لامپ را به شما پینشهاد می دهند. از آنجایی که رنگ نور خنثی نیز بیشتر به سفید نزدیک است لذا در رده ی لامپ های مهتابی طبقه بندی می شود. با این وجود اگر برای دکوراسیون منزل خود از متخصص امر استفاده کنید، دمای رنگ ها را با دقت بررسی خواهد کرد.

راهنمای خرید لامپ مناسب

استفاده از دمای رنگ و نوع لامپ مناسب بسته به سلیقه شما و البته کاربری اتاق مورد نظر دارد. بهتر است برای اتاق هایی نظیر خواب و غذاخوری از رنگ های گرم (آفتابی) استفاده کنید. برای اتاق مطالعه و اتاق کار نیز رنگ های سرد (مهتابی) مناسب است. برای برخی جاها نظیر سرویس بهداشتی نیز بهتر است ترکیبی از هردو را به کار برد.

مناطق گرمسیر به نظر می رسد علاقه ی بیشتری به لامپ های مهتابی داشته باشند. از طرف دیگر مناطق سردسیر علاقه ی بیشتری نسبت به لامپ های آفتابی نشان می دهند. با این وجود این مورد بیشتر سلیقه ای بوده و ارتباط بیشتری با دکوراسیون منزل پیدا می کند. ممکن است رنگ دیوارها و دکوراسیون منزل شما لامپ مهتابی یا آفتابی را طلب کند. البته لامپ های ال ای دی با بازه ی رنگ مهتابی را با لامپ های مهتابی قدیمی (فلورسنت) اشتباه نگیرید.

نویسنده: هادی ملکی

هادی فعالیت حرفه‌ای خود را در سطح وب از سال 1390شروع کرد. در زمینه‌ سبک زندگی، دیجیتال مارکتینگ، سخنوری، آی‌تی، زبان انگلیسی و کروماکی تخصص داشته و تناسب اندام جزو علایق اصلی وی بشمار می‌رود. در این راستا کاهش وزن 35 کیلوگرم در یک سال از افتخارات او محسوب می‌شود. هادی معتقد است زبان طنز مؤثرترین زبان انتقال اطلاعات است.

۲ دیدگاه ها

  1. با تشکر از دوست عزیز آقای ملکی بابت مقاله مفیدشون. فقط متاسفانه مورد اشتباهی ذکر شده بود که نیاز به تصحیح داره. لامپ های LED در اثر جابجایی الکترونها بین دو لایه کریستال نیمه هادی با بارهای متفاوت تولید نور میکنند بنابراین برخلاف آن چیزی که اشتباهاً ذکر شده بود به هیچ عنوان خبری از بخار جیوه سمی در آنها نیست بنابراین لامپ های LED در حال حاضر بهترین گزینه از لحاظ ایمنی و میزان مصرف به حساب می آیند.

    • ممنون خشایار جان از تذکرت. موردی که فرمودید شناسایی شد و به شکل صحیح اصلاح شد. سپاس از دقت نظرتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *