راهنمای خرید فلش USB
بامیلو بلاگ / راهنمای خرید / راهنمای خرید فلش USB : انواع فلش USB و ویژگی های آن ها

راهنمای خرید فلش USB : انواع فلش USB و ویژگی های آن ها

شاید برای شما هم پیش آمده باشد. هنگام خرید فلش USB (فلش مموری) جدای از برند فلش USB و حافظه ی ذخیره سازی که به نظر مهمترین فاکتورها هستند، رابط اتصال نیز جزو متغیرها است. واژه هایی همچون USB 2، USB 3، USB Type C، Micro USB و Lightning در کنار هم ذهن شما را به خود درگیر می کنند و نمی توانید انتخاب درستی داشته باشید. در مطلب راهنمای خرید فلش USB نگاهی خواهیم داشت بر مهم ترین ویژگی های انتخاب یک فلش مموری و در نهایت تفاوت انواع رابط اتصال فلش ها و استاندارد آنها را مورد بررسی قرار می دهیم. اگر قصد خرید فلش USB دارید، راهنمای خرید فلش USB را از دست ندهید.

ظرفیت و برند فلش USB

راهنمای خرید فلش

بیشتر افراد هنگام انتخاب فلش USB به حافظه ذخیره سازی آن نگاه می کنند. البته به نظر می رسد که این مورد مهمترین شاخصه انتخاب باشد. با این وجود کیفیت ساخت، برند محصول و البته سرعت انتقال اطلاعات را نباید فراموش کرد.

برندهایی مانند پاتریوت، سان دیسک، کینگستون، ای‌دیتا، ترنسند، سونی و سامسونگ در زمینه ساخت فلش مموری تجربه و سابقه ی بالایی دارند. هرکدام از این شرکت ها الگوی طراحی و ساختار بخصوصی برای تولید فلش USB در پیش گرفته اند. با این وجود تهیه ی فلش USB از هرکدام از این برندها شما را نا امید نمی کند.

ظرفیت انتخاب فلش USB نیز بستگی به حجم اطلاعات و نحوه استفاده شما خواهد داشت. امروزه ظرفیت 8، 16 و 32 گیگابایت بیشترین استفاده را بین افراد دارد. با این وجود فلش مموری هایی با ظرفیت 512 گیگابایت نیز موجود است.

البته با وجود هارد دیسک های اکسترنال، کمتر کسی خرید فلش مموری های با این حجم را در دستور کار قرار می دهد. با قیمت یک فلش مموری 512 گیگابایت می توان یک هارد اکسترنال 1 یا حتی 2 ترابایت (بسته به برند محصول) تهیه کرد. از طرفی اندازه کوچک فلش USB و موقعیت های کاری بخصوص، ممکن است انتخاب فلش USB را در اولویت برخی افراد قرار دهد.

ویژگی های ثانویه فلش USB

ویژگی های ثانویه فلش USB

پس از انتخاب برند و ظرفیت مورد نظر، نوبت به انتخاب ویژگی های دیگر فلش USB می رسد. قبل از رسیدن به مقوله سرعت و نوع رابط اتصال (که اهمیت بالایی دارند)، موارد دیگری را مورد بحث قرار می دهیم.

3 ویژگی منحصر به فرد برای فضاهای ذخیره سازی اکسترنال اهمیت بالایی دارد. هنگامی که اطلاعات شخصی، کاری یا خانوادگی شما در یک وسیله کوچک قرار دارد باید کیفیت محصول بالا باشد. کیفیت بالا از صدمه دیدن یا از بین رفتن اطلاعات جلوگیری خواهد کرد. این 3 ویژگی مقاومت در برابر آب، ضربه و شوک هستند. بیشتر محصولاتی که یکی از این ویژگی ها را داشته باشند، 2 ویژگی دیگر را نیز به شما ارائه می دهند.

این 3 ویژگی برای فلش مموری ها به اندازه ی هاردهای اکسترنال اهمیت دارد. با وجود اینکه هاردهای اکسترنال اطلاعات بیشتر و مهم تری را نگهداری می کنند، اما فلش مموری ها قابلیت حمل بیشتری دارند و از پتانسیل برخورد ضربه، ورود آب و ایجاد شوک بیشتری برخوردارند. هر بار که شما فلش USB را از کامپیوتر یا لپ تاپ خود جدا می کنید، احتمال ورود شوک به آن وجود دارد. لذا استانداردهای یاد شده را هنگام خرید فلش مموری در نظر داشته باشید.

انواع رابط اتصال USB

ظرفیت و برند فلش USB

همان طور که در ابتدا اشاره کردیم USB 2، USB 3، USB Type C، Micro USB و Lightning واژه هایی هستند که در کنار هم موقع خرید فلش مموری ما را سردرگم می کنند. اصولاً بحث رابط اتصال با استاندارد سرعت متفاوت است. رابط اتصال همان شکل و ظاهر اتصال است که به 3 نوع اصلی تقسیم می شود.

شکل و ظاهر رابط اتصال فلش مموری با سرعت انتقال داده در آن ارتباطی ندارد. 3 نوع متفاوت رابط اتصال برای فلش مموری ها نوع A، نوع B و نوع C هستند. بدین ترتیب USB Type C هیچ ارتباطی با استاندارد سرعت USB 3 نخواهد داشت. ممکن است یک درگاه اتصال نوع B با استاندارد سرعت جدیدتر به مراتب سرعت انتقال داده بیشتری از یک درگاه اتصال نوع C داشته باشد. درگاه های انتقال دیگری خارج از استاندارد USB نیز وجود دارد که درگاه لایتنینگ اپل از این جمله بشمار می رود.

استاندارد سرعت

استاندارد سرعت فلش USB

از طرف دیگر، استاندارد انتقال سرعت داده مفهوم متفاوتی است که رابطه مستقیمی با سرعت انتقال اطلاعات از فلش USB به کامپیوتر یا برعکس را دارد. USB 1.x، USB 2.0 و USB 3.x سه استاندارد اصلی در خصوص سرعت انتقال داده ها هستند. USB 3.x که خود دارای 2 نوع است، جدیدترین، سریع ترین و امن ترین استاندارد انتقال اطلاعات بین 2 دستگاه است. بدین ترتیب فلش مموری ها نیز دارای یکی از این 3 استاندارد ممکن هستند.

USB 3.x دارای 2 نوع USB 3.0 و USB 3.1 است. USB 3.0 در برخی جاها USB 3.1 نسل اول نیز نام گذاری می شود. بدین تریب USB 3.1 که آخرین استاندارد انتقال اطلاعات است، USB 3.1 نسل دوم نامیده می شود.

سرعت انتقال اطلاعات با استاندارد USB 3.1 نسل دوم تا 10 گیگابیت بر ثانیه نیز می رسد. البته این سرعت بستگی به 2 طرف انتقال و دریافت اطلاعات و خصوصیات سخت افزاری شما نیز خواهد داشت. این عدد ایده آل ترین سرعت انتقال خواهد بود.

استانداردهای انتقال سرعت دیگری نیز همچون تاندربولت اینتل وجود دارد که رقیب اصلی USB 3.x است. سرعت نسل های جدید تاندربولت (تاندربولت 3) به مراتب بیشتر از استاندارد USB 3.1 است. با این وجود تنوع این نوع فلش مموری ها در بازار محدود است.

بدین ترتیب دریافتیم که در انتخاب فلش USB برای سرعت بهتر باید استاندارد USB 3.1 را انتخاب کنیم. با این وجود استاندارد USB 3.0 (USB 3.1 نوع اول) نیز از سرعت قابل قبولی برخوردار است. رابط اتصال فلش USB نیز (نوع A، B یا C) بسته به کامپیوتر یا لپ تاپ شما دارد. هنوز هم بیشتر گجت ها دارای درگاه های USB معمولی هستند. درگاه USB نوع C کم کم در بیشتر محصولات نمایان می شود.

نویسنده: هادی ملکی

هادی فعالیت حرفه‌ای خود را در سطح وب از سال 1390شروع کرد. در زمینه‌ سبک زندگی، دیجیتال مارکتینگ، سخنوری، آی‌تی، زبان انگلیسی و کروماکی تخصص داشته و تناسب اندام جزو علایق اصلی وی بشمار می‌رود. در این راستا کاهش وزن 35 کیلوگرم در یک سال از افتخارات او محسوب می‌شود. هادی معتقد است زبان طنز مؤثرترین زبان انتقال اطلاعات است.

یک دیدگاه

  1. عه نمیدونستم USB A و USB Bداریم! فک میکردم قبلیا USB ان و این جدیده USBC مرسیی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *